Byt placený městem ?

Dobrý den, Jsem těhotná a budu sama, otec dítěte bude uveden v rodném listě. Domluvili jsme se, že mi bude platit 1.000,-/měsíc. Jsem vedena na ÚP od 23.12. na mateřské, papíry na PPM už jsem odevzdala v bývalém zaměstnání. Ale nebudu mít nic jiného než PPM (cca 5.000,-), z čehož sotva uživím miminko, natož sebe. Bohužel jsem se dostala do situace, kdy nemám kde bydlet. S otcem dítěte nežiji a k rodičům nemohu jít. Stěhuji se celé těhotenství z jednoho místa na druhé, ale je to pro mě čím dál obtížnější. Slyšela jsem něco o městských bytech (na pronájem), které platí město za sociálně slabé matky samozivitelky. Je to pravda? Pokud toto opravdu je v praxi, tak bych měla nárok na nějaký takový byt včetně toho, že by jej za mě platilo město (nebo sociální úřad)? Opravdu nebudu mít jiný příjem než PPM a z toho budu ráda, když vůbec uhradím náklady na novorozeně. Dále bych se chtěla zeptat, jestli mám nárok ještě na nějakou finanční výpomoc k PPM? Město Brno, odpracováno 1 rok 1 měsíc, trvalé bydliště hlášené u rodičů, do 5. ledna podpora z ÚP, otec dítěte bude v RL. Prosím o radu, děkuji.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2016 19:20

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, ano existují tzv. sociální byty, ale každé město ma pro přidělování trošku odlišná pravidla, určitě se dostavte na bytový odbor a na sociální odbor a poradí vám jak např. sepsat žádost apod. Další finančí pomoci vám můžou být dávky hmotné nouze tj příspěvek na živobytí a jakmile budete mít nájemní smlouvu s trvalým pobytem tak poté i příspěvek na bydlení ( dávka státní sociální podpory) a doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze), akorát co se týče výživného tak po vás budou chtít rozsudek soudu o výživném a pravě rodičovské odpovědnosti, pokud toto nemáte sociální odbor péče o dítě vám pomůže se sepsáním návrhu. Co se týče bydlení třeba město nabízí i možnost využití azylovébo domu pro matky s dětmi, tak trvalý pobyt nezískáte, ale smlouva v azylovém domě je postačující pro dávku hmotné nouze doplatek na bydlení. I kdybyste získala sociální byt město vám bohužel nepřispěje celou částkou. Doporučuji požádat o porodné, které vyřídíte na oddělení dávek státní sociální podpory a poté budete pobírat i přídavek na dítě. Akorát v případě, že budete mít i nadále trvalý pobyt u rodičů, abyste pro dávky hmotné nouze nebyla společně posuzována, tak bude potřeba doložit smlouvu o bydlení někdě mimo bydliště s rodiči. Podrobněji poradí na úřadu práce. Orientačně zde naše kalkulačky:
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-zivobyti
http://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne

7. 1. 2016 21:06

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Co dostanete navíc k povinnému ručení

1. 11. 2007 | Věra Tůmová | 15 komentářů

Co dostanete navíc k povinnému ručení

Kdo si hodlá sjednat povinné ručení, může se nechat zlákat od pojišťoven na leccos. Vybrat si může z násobků bonusů kvůli lepší sazbě či z palety dárečků. Od zrušení monopolu na povinné ručení konkurenční boj mezi pojišťovnami sílí, takže každým rokem přicházejí se zajímavější nabídkou.

CO SI O TOM MYSLÍTE: Vadí vám nejasný původ milionů některých politiků?

1. 11. 2007 | redakce Peníze.CZ | 31 komentářů

Ukládat do banky miliony a přitom pobírat sociální dávky je zřejmě v české politice normální. Běžné je zjevně i to, že politici placení z veřejných peněz nemíní vysvětlit, odkud mají jiné příjmy. Vadí vám to, nebo to považujete za něco, s čím je nutné se smířit? Napište své názory a přečtěte si zkušenosti ostatních čtenářů.

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

26. 10. 2007 | Simona Ely Plischke | 21 komentářů

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

Nejvíce Američanům zprostředkovávají a částečně hradí zdravotní pojištění zaměstnavatelé. Jde o velmi výhodné pojištění, do něhož lze zahrnout i rodinné příslušníky. Když ale dotyčný o práci přijde, přestane být po čase pojištěna i rodina.

Šetření elektřinou je zbytečně drahé

16. 10. 2007 | Jan Stuchlík | 45 komentářů

Šetření elektřinou je zbytečně drahé

Žárovky, které ušetří až 80 procent elektřiny by se mohly prodávat až o dvě třetiny levněji. Jenže nebudou, protože Evropská unie prodloužila o rok platnost cla ve výši 66 procent na dovoz úsporných svítidel vyrobených v Číně. Chce tím chránit evropské, zejména německé, výrobce.

Jedno číslo účtu na celý život? Zatím ne.

15. 10. 2007 | Jan Jedlička | 8 komentářů

Jedno číslo účtu na celý život? Zatím ne.

Bankovní balíčky komplikují přechod klientů ke konkurenční bance a brzdí tak konkurenci, tvrdí evropská skupina expertů. Ta navrhuje i zavedení celoevropské přenositelnosti čísel bankovních účtů.

Reformováno: Jaké budou nové přídavky na děti

12. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 101 komentářů

Reformováno: Jaké budou nové přídavky na děti

Od příštího ledna řadě rodin vyschne jeden z pravidelných zdrojů příjmů. Přijdou o přídavek na dítě. Spočítejte si, jestli to bude i váš případ.

Na čem závisí výše důchodu

8. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 60 komentářů

Na čem závisí výše důchodu

Člověk, který neplatil v životě alespoň patnáct let důchodové pojištění, nebo nevykonával činnost, která by se do této doby mohla započítat, má smůlu. Důchod nedostane a bude závislý na sociálních dávkách a pomoci rodiny.

Co chtějí firmy po absolventech škol

8. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 17 komentářů

Co chtějí firmy po absolventech škol

Zaměstnavatelé chtějí, aby střední školy vedly studenty k samostatnosti, budovaly v nich komunikační dovednosti a kreativitu. Rodiče, kteří vybírají školu pro dítě, by se proto měli zamyslet, jestli zvolená škola podobné dovednosti opravdu naučí.

Kdo si rozebere bilion korun

24. 9. 2007 | Jan Pekař | 23 komentářů

Kdo si rozebere bilion korun

Dluh Česka roste. Příští rok se podle návrhu státního rozpočtu zvýší o 71 miliard korun. Za rok a půl tak každý Čech bude kvůli rozhazovačné vládě dlužit přes sto tisíc korun.

Za výpověď z nájmu vlastní byt

5. 9. 2007 | Milan K. Osvaag | 16 komentářů

Za výpověď z nájmu vlastní byt

Spekulace s byty přinutily některé radnice změnit podmínky, za kterých mohou obyvatelé koupit obecní byt. V Chomutově má například radnice v případě dalšího prodeje na tyto byty pětileté předkupní právo.

Pastelkovné a další sociální dávky pro děti

28. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Pastelkovné a další sociální dávky pro děti

Letos naposledy se bude rozdávat štědrá dávka předchozí vlády tzv. pastelkovné ve výši 1000 korun. Na tento příspěvek, který je určen výhradně na nákup školních pomůcek pro prvňáky, mají nárok rodiče, kteří pobírají na svou ratolest přídavky na děti.

Reforma a „Taková normální rodinka“

27. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 62 komentářů

Reforma a „Taková normální rodinka“

Schválená reforma přinesla bouřlivé diskusní téma nejen do sněmovních kuloárů, ale i mezi "obyčejné" smrtelníky. Řada lidí si jen obtížně dokáže představit reálné sociální dopady reformy ve svém každodenním životě. Lépe by na tom nebyla ani oblíbená seriálová "Taková normální rodinka".

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

21. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 23 komentářů

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

Do letošního září se na úřadech práce zaregistruje zhruba deset tisíc čerstvých absolventů škol. Přestanou dostávat přídavky na děti a řada z nich nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Sociální dávky přitom jejich finanční situaci nevyřeší.

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

2. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 41 komentářů

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

Většina matek, které nemají práci a skončí jim rodičovská dovolená, může pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta se však zpravidla sotva přehoupne přes dva tisíce korun měsíčně.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Tyto značky v Česku končí. CZC, Hamleys, Electro World – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. CZC, Hamleys, Electro World – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před falešnou cestovní kanceláří s názvem expert...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services