Zablokovaný účet. Jak platit za bydlení?

Můj bratr je v důchodu a žije sám ve vzdáleném městě. Včera se ozval a já mu nemůžu nijak pomoci. Mohli byste poradit, co s ním? Tady je stav, jak mi ho popsal: Kdysi jsem měl od banky půjčku a zvlášť kreditní kartu, na kterou mi banka dala peníze. Jelikož jsem pracoval, tak nebyl problém oboje splácet. Potom mě vyhodili z práce, tak nastal problém to splácet. Tu půjčku jak tak splácím dál, jinak to bylo s kartou. Na to už jsem neměl peníze, tak banka to potom předala jiné firmě na vymáhání dluhu. Firma Bohemia Faktoring s.r.o. mi poslala Elektronický platební rozkaz na částku 43 904,66 Kč, který jsem dostal dne 23.4.2014. Já jim hned odeslal žádost o splátkový kalendář, že tolik peněz nemám. A od května jsem jim začal posílat 500,- Kč (víc nemůžu, malý důchod), rok se nic nedělo. V červnu jsem dostal od nich dopis, že nesplňuji splátkový kalendář a že mám ty peníze posílat na účet ten a ten a VS ten a ten. Jenže, když jsem porovnal čísla účtů, na který to posílám a na který to vám posílat, tak byly stejná! Tak jsem jim odpověděl, že to splácím a budu dál splácet a žádal jsem je, aby to neposílali k exekutorovi. Za měsíc jsem od nich dostal sdělení, že z důvodů nedodržování splátkového kalendáře byl podán návrh na exekuci. V prosinci (11.12.2015) jsem dostal exekuční příkaz od exekutora z Šumperku (Mgr. Marcel Kubis) na částku 43 904,66 Kč + různé náhrady. Celkem asi 120 tisíc korun. Přitom jsem zjistil, že 9.12.2015 mi zablokoval účet, kam mi chodí důchod a z kterého platím veškeré účty. Tím pádem mi neodešly žádné platby, zůstal tam zablokovaný důchod i peníze, které jsem si vydělal, abych měl nějaké peníze na vánoce. Pár dní na to jsem dostal dopis od ČSSZ, že mi na základě exekuce krátí důchod o 1168,- Kč. Tím, že mi zablokoval účet, jsem se dostal do problému jinde, nezaplacený nájem, internet, inkaso atd. Před pár dny jsem dostal další dopis od toho pána, že mám zablokovaný členský podíl v bytovém družstvu a nesmím manipulovat s bytem. Opravdu nevím, jak mu trochu pomoci.

Otázku poslal/a:  , 16. 1. 2016 10:10

Na otázku odpovídá:

Poradna při finanční tísni, o.p.s., Monika Hrabáková

Dobrý den, je mi velmi líto, ale zde vše probíhá standartně a proti exekučním příkazům nelze nic namítat. Váš bratr si musí okamžitě zajistit výplatu důchodu jinam než na zablokovaný účet, ať okamžitě kontaktuje ČSSZ a přesměruje výplatu důchodu na složenku nebo na např.Váš účet. Banka mu jednou jedinkrát z jeho zablokovaného účtu vyplatí 2x násobek životního minima ( 6.820,-Kč). Jestliže ale bude převod výplaty důchodu trvat déle než měsíc, bude příští měsíc zcela bez prostředků, podruhé již banka z účtu nemůže nic uhradit.Bude probíhat exekuce srážkami ze mzdy, výše srážky ale nebude dostačovat na výši exekuce ( jedná se o úvěr a závazek se bude úročit, takže přes srážky je zde předpoklad, že se bude závazek navyšovat ).Je velmi pravděpodobné, že jestliže se nebude plnit i jinak než srážkami z důchodu, přikročí exekutor k prodeji členských práv k družstevnímu bytu. S pozdravem Monika Hrabáková

18. 1. 2016 16:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

24. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

Chystaná penzijní reforma má sice na první pohled poměrně přesné kontury, řada otázek však zůstává nezodpovězena. Budou například výdaje na transformaci důchodového systému skutečně uhrazeny z příjmů, které přinese sjednocení DPH na 20 procent? A nebylo by lepší zvolit jiný způsob financování této reformy?

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

23. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

Máme před sebou rok boje o penzijní reformu. Na co si dát pozor, abychom nenaletěli? A co všechno nám ještě vláda neřekla?

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

22. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

Zatímco někteří slaví, že po letech diskusí konečně máme na stole větší úpravu penzijního systému (i když do skutečné reformy mají navržené změny ještě hodně daleko), jiní se ptají, jak dlouho změny vydrží. Tedy pokud se vůbec uvedou v život.

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

21. 2. 2011 | Aleš Tůma | 10 komentářů

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

Vláda se rozhodla zvýšit DPH na naprostou většinu potravin - problém penzí tím bude jednou pro vždy vyřešen!

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

17. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

Informace, které občas proudí z Evropské unie, vyvolávají tu úsměv či podiv, jindy dokonce odpor. S velkým nesouhlasem se setkal například německý návrh, aby byl ve všech členských zemích EU stanoven jednotný věk pro odchod do důchodu.

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

16. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

Od letošního ledna se změnily podmínky pro výplatu některých sociálních dávek. Tyto dávky se snižují, klesá i počet těch, kteří je dostanou. Víte, na co máte nárok? Přečtěte si, co radí expertka Ludmila Řezníčková z naší poradny pro sociální zabezpečení těm, jimž udělala ztráta nároku na dávku díru do rozpočtu.

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

15. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma je šita na míru pouze jedné zájmové skupině – a běžní občané to bohužel nejsou.

Nechceme se v důchodu pást!

15. 2. 2011 | Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora | 18 komentářů

Nechceme se v důchodu pást!

Heslem "Nechceme se v důchodu pást!" a vtipným videem o penzijní reformě rozpoutali známí ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová vlnu diskusí o nastavení reformy. Mají pravdu?

Jaký budete brát důchod?

4. 2. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Jaký budete brát důchod?

Jdete do důchodu a nevíte, jaká bude vaše penze? Není divu - spočítat si kolik budete brát v důchodu není jednoduché. Od roku 2013 to mohou mít penzisté snazší. Česká správa sociálního zabezpečení by měla každému pojištěnci jednou ročně sdělit, jak na tom zhruba je.

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

25. 1. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

Největším rizikem dnešní debaty o důchodové reformě je fetiš garantovaných fondů. Garance jsou ale velmi drahé – a pokud stát půjde tou cestou, jakou zatím naznačuje (tedy bojíš-li se o své peníze, ukládej je do konzervativního fondu), spáchá na svých občanech brutální zločin.

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

21. 1. 2011 | František Mašek | 10 komentářů

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

Snížení státní podpory a zdanění úroků ze stavebního spoření sice snížilo zájem o tento produkt, řadu Čechů od něj ale zcela neodradilo. Stavební spořitelny navíc delší dobu nabízejí i jiné finanční produkty. Mohou se reálně stát i čtvrtým pilířem penzijní reformy?

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

11. 1. 2011 | František Mašek | 6 komentářů

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

Žádost o důchod je stejně jako loni možné podat nejdříve čtyři měsíce před datem odchodu do penze, o doklady, které jsou k ní potřeba, se ale zajímejte daleko dřív. Pokud vám některé, zejména takové jako potvrzení o zaměstnání a dosažených příjmech chybí, může to někdy váš odchod do důchodu zpozdit.

Jak ve stáří nepřijít o vše

4. 1. 2011 | Zuzana Křeháčková | 10 komentářů

Jak ve stáří nepřijít o vše

Co s naspořenými penězi, když jdete do důchodu? Je lépe vše utratit, nebo část z nich dál investovat? Češi preferují spíše první možnost.

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

13. 12. 2010 | František Mašek | 2 komentáře

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

Nemocenské pojištění pro podnikatele se příští rok zvýší, jeho placení ovšem nadále zůstává dobrovolné. Pozor však na jeho včasnou úhradu! Na víc peněz vyjde kvůli rozpočtovým úsporným opatřením nemocenské i zaměstnavatele.

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

3. 12. 2010 | Tomáš Fránek | 9 komentářů

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

Kdo má dostat od zaměstnavatele odstupné, nemá podle novely zákona o zaměstnanosti určitou dobu nárok na podporu od státu. Malér nastává, když mu zaměstnavatel toto odstupné nezaplatí.

Partner sekce

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Nezisková a nekomerční obecně prospěšná společnost založená s cílem poradit dlužníkům, fyzickým osobám ve finančních těžkostech, jak najít cestu z dluhů ven. S pobočkami v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem, České Lípě, Litvínově, Plzni, Hradci Králové, Prostějově, Šumperku a Příbrami poskytuje odborné dluhové poradenství dlužníkům v exekuci, právním i mimosoudním vymáhání, zpracovává návrhy na oddlužení – osobní bankrot, konzultuje další postup ve věcech spojených se závazky všeho druhu (dědictví, společné jmění manželů, spotřebitelské a jiné úvěry). Provozuje bezplatnou poradenskou linku každé pondělní na čísle 800 722 722. Všechny služby nabízí zdarma, včetně zpracování insolvenčního návrhu – návrhu na oddlužení (osobní bankrot). Poskytuje i preventivní rady a konzultace před uzavřením smlouvy, školí kolektivy všeho druhu. Kontakt: Tel. 222 922 240

Za poradnu odpovídá:

Monika Hrabáková

http://www.financnitisen.cz/

Partnerem poradny od: 10.10.2013

Aktuální články

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

V bankách vrcholí přípravy na nová pravidla pro předčasné splacení. Téměř všechny chtějí...více

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Při cestách na ostrov Zanzibar bude od září povinné uzavřít po příletu speciální místní...více

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services