Zablokovaný účet. Jak platit za bydlení?

Můj bratr je v důchodu a žije sám ve vzdáleném městě. Včera se ozval a já mu nemůžu nijak pomoci. Mohli byste poradit, co s ním? Tady je stav, jak mi ho popsal: Kdysi jsem měl od banky půjčku a zvlášť kreditní kartu, na kterou mi banka dala peníze. Jelikož jsem pracoval, tak nebyl problém oboje splácet. Potom mě vyhodili z práce, tak nastal problém to splácet. Tu půjčku jak tak splácím dál, jinak to bylo s kartou. Na to už jsem neměl peníze, tak banka to potom předala jiné firmě na vymáhání dluhu. Firma Bohemia Faktoring s.r.o. mi poslala Elektronický platební rozkaz na částku 43 904,66 Kč, který jsem dostal dne 23.4.2014. Já jim hned odeslal žádost o splátkový kalendář, že tolik peněz nemám. A od května jsem jim začal posílat 500,- Kč (víc nemůžu, malý důchod), rok se nic nedělo. V červnu jsem dostal od nich dopis, že nesplňuji splátkový kalendář a že mám ty peníze posílat na účet ten a ten a VS ten a ten. Jenže, když jsem porovnal čísla účtů, na který to posílám a na který to vám posílat, tak byly stejná! Tak jsem jim odpověděl, že to splácím a budu dál splácet a žádal jsem je, aby to neposílali k exekutorovi. Za měsíc jsem od nich dostal sdělení, že z důvodů nedodržování splátkového kalendáře byl podán návrh na exekuci. V prosinci (11.12.2015) jsem dostal exekuční příkaz od exekutora z Šumperku (Mgr. Marcel Kubis) na částku 43 904,66 Kč + různé náhrady. Celkem asi 120 tisíc korun. Přitom jsem zjistil, že 9.12.2015 mi zablokoval účet, kam mi chodí důchod a z kterého platím veškeré účty. Tím pádem mi neodešly žádné platby, zůstal tam zablokovaný důchod i peníze, které jsem si vydělal, abych měl nějaké peníze na vánoce. Pár dní na to jsem dostal dopis od ČSSZ, že mi na základě exekuce krátí důchod o 1168,- Kč. Tím, že mi zablokoval účet, jsem se dostal do problému jinde, nezaplacený nájem, internet, inkaso atd. Před pár dny jsem dostal další dopis od toho pána, že mám zablokovaný členský podíl v bytovém družstvu a nesmím manipulovat s bytem. Opravdu nevím, jak mu trochu pomoci.

Otázku poslal/a:  , 16. 1. 2016 10:10

Na otázku odpovídá:

Poradna při finanční tísni, o.p.s., Monika Hrabáková

Dobrý den, je mi velmi líto, ale zde vše probíhá standartně a proti exekučním příkazům nelze nic namítat. Váš bratr si musí okamžitě zajistit výplatu důchodu jinam než na zablokovaný účet, ať okamžitě kontaktuje ČSSZ a přesměruje výplatu důchodu na složenku nebo na např.Váš účet. Banka mu jednou jedinkrát z jeho zablokovaného účtu vyplatí 2x násobek životního minima ( 6.820,-Kč). Jestliže ale bude převod výplaty důchodu trvat déle než měsíc, bude příští měsíc zcela bez prostředků, podruhé již banka z účtu nemůže nic uhradit.Bude probíhat exekuce srážkami ze mzdy, výše srážky ale nebude dostačovat na výši exekuce ( jedná se o úvěr a závazek se bude úročit, takže přes srážky je zde předpoklad, že se bude závazek navyšovat ).Je velmi pravděpodobné, že jestliže se nebude plnit i jinak než srážkami z důchodu, přikročí exekutor k prodeji členských práv k družstevnímu bytu. S pozdravem Monika Hrabáková

18. 1. 2016 16:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Slovenská koruna nabrala dech. Co to znamená pro Slovensko, Česko a Maďarsko?

21. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Slovenská koruna nabrala dech. Co to znamená pro Slovensko, Česko a Maďarsko?

Slovenská koruna v pondělí prudce posílila a vůči euru se obchodovala na historických maximech. Pozornost investorů na sebe strhla poté, co EU v pátek schválila změnu centrální parity slovenské koruny v rámci systému ERM II. O co vůbec jde a jaké důsledky může mít současná situace pro české podniky a obyvatele či maďarskou ekonomiku? Proč vůbec slovenská koruna v poslední době tak posiluje? Jak její vývoj ovlivní českou korunu a maďarský forint?

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

8. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

Kdy musejí zaměstnanci sami podávat daňové přiznání? Kdy naopak mohou o roční zúčtování požádat svého zaměstnavatele? Jak je to s daňovým přiznáním, když jste na konci roku byli nezaměstnaní? Zrušili jste životní pojištění a nevíte, jak dodanit uplatněné odpočty z minulých let? Musíte kvůli uplatnění odpočtu úroků z úvěrů na bydlení podávat daňové přiznání sami? Za jaké podmínky nemusejí zaměstnanci danit dodatečné příjmy z pronájmu či jiných příjmů? Odpovíme vám nejen na tyto otázky.

Daňová poradna: společné zdanění manželů

5. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Daňová poradna: společné zdanění manželů

V naší daňové poradně se nakupily desítky dotazů, které se týkají společného daňového přiznání manželů. Protože se otázky nezřídka opakují, vybrali jsme ty nejčastější a pro přehlednost je seřadili do následujícího článku. Co vás nejvíce zajímá z oblasti společného přiznání manželů za rok 2006 a jak vám odpověděla daňová expertka Jana Suchá?

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

22. 2. 2007 | Petr Syrový | 13 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

Jak nastavit pojistné částky tak, aby vaše finanční cíle bylo možné splnit "za každého počasí"? Jak při nastavování finančních částek zohlednit současný majetek a závazky rodiny, příjem hlavního živitele a příjem jeho partnera? Jakou roli hraje věk klienta? Podívejme se na konkrétní příklad stanovení dobrého pojištění, tedy určení správných pojistných částek.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?

21. 2. 2007 | Petr Syrový | 33 komentářů

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?

Podle našich zkušeností většina poradců zná dobře pojistné produkty. Hodně prostoru se v časopisech a na internetu věnovalo tomu, jaký je rozdíl mezi rizikovým, kapitálovým a investičním pojištěním. Proč mají muži vyšší pojistné sazby než ženy, jaká je nákladovost pojištění a tak podobně. Málo se ale mluví o tom, jak vysoká by měla být pojistná částka. Tento parametr je pro finanční plán naprosto klíčový. Jakmile určíme pojistnou částku, pak teprve můžeme debatovat o tom, jestli bude pojištění rizikové nebo investiční, s daňovými úlevami nebo bez nich…

Jak se deregulace dotkne "tržních" nájemníků? Ptejte se Petra Koláře ze Sdružení platičů tržního nájemného!

12. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 43 komentářů

Jak se deregulace dotkne  "tržních" nájemníků? Ptejte se Petra Koláře ze Sdružení platičů tržního nájemného!

Petr Kolář reprezentuje Sdružení platičů tržního nájemného, které hájí práva "tržních" nájemníků. V případě prohry státu s majiteli domů odmítají na regulaci nájmů doplatit podruhé a říkají, že pokud do konce roku 2007 nedojde k okamžité deregulaci, budou požadovat odškodné. V tržním nájmu bydlí asi 350 000 obyvatel. Patříte mezi ně? Platíte vysoké tržní nájemné a také nechcete ze svých daní platit odškodné majitelům domů? Petr Kolář se těší na vaše dotazy!

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model? II.

1. 2. 2007 | Ilona Švihlíková | 102 komentářů

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model? II.

Ve Švédsku existují vysoké daně i výdaje na sociální zabezpečení. Země nicméně dosahuje nízkých úrovní nezaměstnanosti a objevuje se na prvních místech různých žebříčků konkurenceschopnosti či indexů rozvoje. Jaká je tedy vazba mezi mezi výší zdanění a (ne)vyspělostí sociálního zákonodárství na straně jedné a úspěšností země v mezinárodní konkurenci na straně druhé? Je ČR hodnotově rozdělena jako nikdy dříve?

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model?

31. 1. 2007 | Ilona Švihlíková | 42 komentářů

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model?

Sledované anglosaské země vykazují nízkou míru nezaměstnanosti, pod průměrem EU. Relativně nízký podíl zaujímá i dlouhodobá nezaměstnanost. Nízká sociální ochrana, zdá se, vede k pozitivním výsledkům. Je tomu ale skutečně tak? Co to je fenomén "pracující chudoby"? Proč v těchto zemích vzniká "dvoustupňová" společnost?

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

16. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

Nová definice pracovní doby, bližší specifikace pojmu pracovní pohotovost. Zvyšuje se rozsah pracovní doby, která může být vykonávána v rámci dohody o provedení práce. Dochází ke sjednocení výpovědní doby, zvyšuje se odstupné. Co pro nás budou znamenat změny, které přináší nový zákoník práce?

Od ledna 2007 roste minimální mzda i důchody

10. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 35 komentářů

Od ledna 2007 roste minimální mzda i důchody

Také v tomto roce stát přilepšil některým skupinám obyvatel. Od ledna se, byť ne příliš výrazně, zvýšila minimální mzda. Ta už ovšem není po každého stejná, byl totiž zaveden institut tzv. zaručené mzdy. Na více peněz si přijdou i důchodci. Na druhou stranu někteří kvůli vyšší minimální mzdě zaplatí více na zdravotním pojištění. Co a o kolik se tedy mění?

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

V roce 2007 se změní také sociální dávky

5. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 67 komentářů

V roce 2007 se změní také sociální dávky

S 1. lednem 2007 dochází rovněž k řadě změn a úprav v systému dávek státní sociální podpory. Některé tyto novinky byly již delší dobu očekávány, např. zvýšení rodičovského příspěvku. O jiných se ovšem prakticky nehovoří, jako např. o změně ve způsobu výpočtu příspěvku na bydlení. Jak jsou tedy dávky nově upraveny? Připravili jsme pro vás i kalkulačky, s jejichž pomocí si můžete zjistit konkrétní výši přídavků atd.

Sociální síť čekají v roce 2007 významné změny

3. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 79 komentářů

Sociální síť čekají v roce 2007 významné změny

Rok 2007 bude v sociální síti časem převratných změn, o kterých vás budeme informovat. Zásadně se do systému sociálních dávek promítne změna konstrukce životního minima. Do života také vstoupí některé nové dávky atd. Chcete-li rovněž zjistit, jaké úrovně nově dosáhne vaše životní minimum či na které dávky máte nárok, můžete využít našich kalkulaček.

Partner sekce

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Nezisková a nekomerční obecně prospěšná společnost založená s cílem poradit dlužníkům, fyzickým osobám ve finančních těžkostech, jak najít cestu z dluhů ven. S pobočkami v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem, České Lípě, Litvínově, Plzni, Hradci Králové, Prostějově, Šumperku a Příbrami poskytuje odborné dluhové poradenství dlužníkům v exekuci, právním i mimosoudním vymáhání, zpracovává návrhy na oddlužení – osobní bankrot, konzultuje další postup ve věcech spojených se závazky všeho druhu (dědictví, společné jmění manželů, spotřebitelské a jiné úvěry). Provozuje bezplatnou poradenskou linku každé pondělní na čísle 800 722 722. Všechny služby nabízí zdarma, včetně zpracování insolvenčního návrhu – návrhu na oddlužení (osobní bankrot). Poskytuje i preventivní rady a konzultace před uzavřením smlouvy, školí kolektivy všeho druhu. Kontakt: Tel. 222 922 240

Za poradnu odpovídá:

Monika Hrabáková

http://www.financnitisen.cz/

Partnerem poradny od: 10.10.2013

Aktuální články

Tyto značky v Česku končí. CZC, Hamleys, Electro World – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. CZC, Hamleys, Electro World – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před falešnou cestovní kanceláří s názvem expert...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services