ÚP nebo nemocenská

Dobrý den, dne 29.2.2016 mi v zaměstnání končí pracovní poměr sjednaný na dobu určitou. V současné době jsem v šestém měsíci těhotenství, termín porodu květen 2016. Chci se tedy zeptat, zda pro mě bude výhodnější jít od 1.3.2016 na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo jít před koncem pracovní poměru na nemocenskou a potom rovnou přejít na mateřskou dovolenou. Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 21. 1. 2016 9:49

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, zvážení nechám na vás. já vám k dotazu povím pár věcí a to např. můžu vás ujistit, že nemocenská případnou výši mateřské neovlivní, nebot mateřská tedy peněžitá pomoc v mateřství, kterou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení se vypočítá z příjmu ze zaměstnání a aby vám vznikl nárok na mateřskou je potřeba, abyste se vešla nejen do doby pojištění tj 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou, ale abyste byla v době nástupu nemocensky pojištěná tudíž zaměstnaná, což při evidenci na úp nebudete...kdybyste byla na úp a měla dobu pojištění tak by zde šance nároku na mateřskou také byla, pokud však byste se vešla do tzv. ochranné lhůty. Akorát pozor nelze skloubit být na nemocenské a vstoupit do evidence úp, po dobu pracovní neschopnosti vás nezaevidují. Nemocenská, pokud vás lékař uzná práce neschopnou bude zřejmě výhodnější co se týče měsíční částky, nežli podpora při nezaměstnanosti. K tomuto vám orientačně poslouží naše kalkulačky, viz níže.
V případě, že máte na mysli mateřskou- rodičovský příspěvek tak ten vyplácí úřad práce. Maminky si pojem mateřská a rodičovská častou pletoui. Na rodičovský příspěvek vzniká nárok automaticky po narození dítěte i když nesplníte potřebnou dobu pojištění (peněžitá pomoc v mateřství se pobírá první a pak až rodičák tj. u zaměstnaných maminek a u jiných, které jsou v úp pak není mateřská, ale po narození dítěte je přímo rodičák). kdybste neměla nárok na mateřskou, což vám posoudí na okresní správě, tak např. díky nemocenské, kterou byste si mohla protáhnout až do šestinedělí byste měla nárok na volbu výše rodičovského příspěvku. Podrobnější informace získáte na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek

22. 1. 2016 16:57

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

29. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 62 komentářů

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

Ekonomická teorie a praxe sociální politiky přicházejí velmi často do vzájemného konfliktu a protichůdných doporučení. Růst minimální mzdy znamená zvýšení spokojenosti zaměstnaných, ale i růst počtu nezaměstnaných.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

21. 7. 2004 | Jiří Šedivý | 77 komentářů

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

Společnost existující bez jakéhokoliv přerozdělovaní. To tu skutečně ještě nebylo. Nahlédněte pod pokličku libertariánského myšlení, prý skutečné svobody bez omezování a vynucování jakýchkoliv práv ze strany státu.

Rovná dávka není nesmysl

16. 7. 2004 | Kateřina Havlíčková | 79 komentářů

Rovná dávka není nesmysl

Návrh na zavedení rovné dávky, vyslovený Vlastimilem Tlustým z ODS, se setkal povětšinou s posměchem. Na první poslech to opravdu zní absurdně - ale jen do té chvíle, než se nad tím člověk skutečně zamyslí.

Jsme a nejsme v Evropské unii

17. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Jsme a nejsme v Evropské unii

Při srovnání České republiky s ostatními státy Evropy jsou často uváděny údaje jako hrubý domácí produkt, cenové indexy nebo veřejný dluh. Řadě z nás toho moc neřeknou. Ale pokud vás zajímá, jestli si vyděláte víc, zaplatíte a odvedete státu míň nebo dostanete víc na dávkách než třeba Francouz nebo Estonec, pak čtěte dál.

Škromach zařídil Ježíška na červen

11. 6. 2004 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Škromach zařídil Ježíška na červen

Je tady červen, měsíc, na který se těší jak důchodci, tak i rodiny s dětmi. Budou jim totiž vyplaceny tolik diskutované mimořádné dávky a dojde ke zvýšení některých pravidelně vyplácených dávek. Připomeňme si kdo, za jakých podmínek a kolik peněz dostane či bude dostávat.

Bude více zaměstnaných?

9. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Bude více zaměstnaných?

Nový zákon o zaměstnanosti čeká už jen na podpis prezidenta, podívejme se tedy, co pro nás zákonodárci připravili. Pomohou nové úpravy snížit míru nezaměstnanosti?

Co s českým kapitálovým trhem II.

19. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Co s českým kapitálovým trhem II.

Nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu může znamenat snížení ekonomického potenciálu země a jeho nefunkčnost vést k podkapitalizování místních firem. Navíc hrozí odliv úspor do zahraničí. Je situace opravdu tak vážná?

Systém sociální podpory přináší změny

19. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Systém sociální podpory přináší změny

Dnes si představíme poslední sociální dávku - příspěvek na dopravu. Také se seznámíme s několika důležitými změnami, které letošní rok přinese systému státní sociální podpory.

Jaké by Salieri platil daně?

18. 3. 2004 | Richard Hindls, Stanislava Hronová | 7 komentářů

Jaké by Salieri platil daně?

Naše zdanění je progresivní. Ovšem progresivní z hlediska času, ani ne tak z hlediska výše platu. Čím déle vyděláváme v podstatě průměrně totéž, tím více a více platíme.

Jak stát pomáhá nemajetným

12. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Jak stát pomáhá nemajetným

Sociální příplatek je další dávkou státní sociální podpory. Máte na něj nárok? Kolik peněz můžete dostat? A jak o dávku požádat?

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

16. 1. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

Stát prostřednictvím nového zákona umožnil lidem pečujícím o dítě si neomezeně přivydělat. Na druhé straně i ti podnikatelé, kteří si nepřivydělají nic, budou muset za sociální pojištění zaplatit téměř 12 000 Kč za rok. Myslí to zákonodárci vážně?, ptá se náš čtenář.

Nová sociální politika na scéně

15. 1. 2004 | Petra Termerová | 3 komentáře

Nová sociální politika na scéně

Víte, jaké dávky budete nově dostávat v případě nemoci či kolik si budete moci přivydělat na mateřské dovolené? O tom, jak se reforma veřejných financí v sociální oblasti dotkne vaší peněženky, se dočtete v následujícím článku.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před falešnou cestovní kanceláří s názvem expert...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services