MD se smlouvy na dobu urcitu

Dobrý den, již od konce roku 2008 jsem nepřetržitě zaměstnána. Naposled jsem měnila zaměstnání od srpna 2015, přičemž mám smlouvu na 1 rok, s tím, že s mým současným zaměstnavatelem jsme se před podpisem smlouvy domluvili na prodloužení na dobu neurčitou po prvním roce. Koncem října jsem ale zjistila, že jsem těhotná, na mateřskou bych měla nastoupit v květnu 2016. Zajímali by mě 2 věci: 1. Jakým způsobem se mi vypočítá výše mateřské, protože u současného zaměstnavatele ještě nepracuji a v době odchodu na mateřskou nebudu pracovat 12 měsíců? 2. Vždy jsem měla v plánu v průběhu mateřské/rodičovské pracovat na částečný úvazek, v případě, že se mi nepovede se současným zaměstnavatelem domluvit na částečném úvazku, může být pro mne docela těžké v průběhu rodičovské sehnat částečný úvazek jinde. V případě, že se mi to nepovede okamžitě, budu mít právo na nějakou podporu v nezaměstnanosti (myslím i v soubehu RD, popřípadě MD)? Neumím si představit, že s prckem vyzijeme z rodičovské.. Děkuji, Vlasta.

Otázku poslal/a:  , 1. 2. 2016 16:25

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
výše mateřské se vypočítá z posledního zaměstnání. Pro výpočet výše nemocenských dávek (a to jak PPM – peněžitá pomoc v mateřství, tak i nemocenská) se započítávají příjmy v tzv. rozhodném období. Rozhodným obdobím je zpravidla posledních 12 kalendářních měsíců. V případě že by Vaše poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se uvažují jen příjmy z daného posledního zaměstnání. Výše peněžité pomoci v mateřství je pak 70% redukovaného základu
Orientačně zde naše kalkulačka:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
V dotazu uvádíte, že jste zaměstnáná tudíž splňujete podmínky nároku a to: být v době žádání o PPM zaměstnaná a mít potřebnou dobu pojištění v posledních 2 letech před nástupem na ppm. V případě pochybnosti kontaktujte okresní správu nejblíže vašemu bydlišti.
K druhému dotazu: když budete na rodičovské můžete pobírat finanční podporu formou dávek hmotné nouze a to příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Samozřejmě při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat, ale pozor je zde omezení u dětí mladší dvou let (co se týče školky pouze na určitou dobu). Doporučuji také žádat o příspěvek na bydlení, popř. zkusit požádat o porodné. Podrobněji poradí přímo na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.

9. 2. 2016 9:20

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

23. 10. 2011 | Petr Kučera | 4 komentáře

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení částek životního a existenčního minima o devět procent, tedy téměř o desetinu. Valorizace dosavadních hodnot má od 1. ledna 2012 reagovat zejména na zvýšení daně z přidané hodnoty a další očekávaný růst životních nákladů v České republice.

Očima expertů: „Šetřete na důchod,“ říkají všichni. Ale jak?

30. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 32 komentářů

Očima expertů: „Šetřete na důchod,“ říkají všichni. Ale jak?

V dalším pokračování oblíbené rubriky Očima expertů jsme se ptali známých osobností, jak nejlépe dlouhodobě investovat. Přečtěte si, jak se na stáří zajišťují ekonomové Petr Mach a Jan Procházka, podnikatel Tomio Okamura, investor Jan Traxler či politolog Jiří Pehe.

Kšefty s chudobou. Přímá linka do Šluknova!

26. 9. 2011 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Kšefty s  chudobou. Přímá linka do Šluknova!

Na Šluknovsku vybuchla časovaná bomba. Tikala dlouho, a politici byli hluší. Migrační kolotoč se točí dál a stejné exploze hrozí dalším regionům. Puma sestává z mnoha součástek, zásadní jsou však dvě: kšeftování s lidskou chudobou a konstrukce jedné ze sociálních dávek – státního příspěvku na bydlení.

Očima expertů: Penzijní reforma s mnoha otazníky

23. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Penzijní reforma s mnoha otazníky

Penzijní reforma se probojovává z vlády přes sněmovnou do senátu. Pomůžou však plánované změny, abychom v důchodu netřeli jen bídu s nouzí? Ptali jsme se ekonoma Jana Procházky, politologa Jiřího Pehe, právničky Kláry Samkové a dalších zajímavých osobností.

Škrtneme celé Šluknovsko?

20. 9. 2011 | Tomáš Prouza | 10 komentářů

Škrtneme celé Šluknovsko?

Česká republika zažívá věc, na kterou není zvyklá – dlouhodobé rasové a sociální nepokoje. A až zoufale si s tím neví rady.

Analýza: Kolik milionů potřebujete na penzi?

19. 9. 2011 | Jan Traxler | 42 komentářů

Analýza: Kolik milionů potřebujete na penzi?

Spoříte si na důchod? A máte představu, kolik vlastně potřebujete naspořit na dostatečnou finanční rentu?

Vladimír Bezděk: Když se nic nezmění, v roce 2030 z nás sedřou kůži!

15. 9. 2011 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Vladimír Bezděk: Když se nic nezmění, v roce 2030 z nás sedřou kůži!

Budou všichni pracující od roku 2030 platit jako mourovatí? Uteče mladá generace raději do USA, Austrálie či jihovýchodní Asie? „Pokud se s důchodovým systémem nic nestane, tak je to možné,“ říká ekonom Vladimír Bezděk.

Kdo odmítne veřejné práce, přijde o podporu. Schváleno

11. 9. 2011 | Petr Kučera | 24 komentářů

Kdo odmítne veřejné práce, přijde o podporu. Schváleno

Lidé přijdou o podporu v nezaměstnanosti, pokud bez vážného důvodu odmítnou uklízet obec nebo jinou nabídku takzvané veřejné služby.

Kdo nepracuje, ať nejí? Povinné zametání je odvážný nápad, přináší ale řadu problémů

9. 9. 2011 | Michal Kašpárek | 38 komentářů

Kdo nepracuje, ať nejí? Povinné zametání je odvážný nápad, přináší ale řadu problémů

Radikální reformu sociálního systému vláda nepromyslela do detailů. Kromě čistších chodníků a drobné úspory dávek můžeme čekat i zvýšení kriminality, ještě více „věčných studentů“ i velká morální dilemata.

Vladimír Bezděk: Babyboom? Ani náhodou!

8. 9. 2011 | redakce Peníze.CZ | 16 komentářů

Vladimír Bezděk: Babyboom? Ani náhodou!

Některá média se radují, že Česká republika zažívá oproti přelomu tisíciletí výrazný „babyboom“. Sláva, někdo na naše důchody přece vydělá! Vladimír Bezděk vám však v následujícím videu ukáže, že důvodů k optimismu je málo. Demografická situace je ve skutečnosti spíš alarmující.

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

5. 9. 2011 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

Být ženou v domácnosti, věnovat svůj čas a svou energii dětem a péči o dům – starosvětský ideál není zdaleka mrtev. Ovšem chce to movitého a řádně zabezpečeného partnera, nečekejte, že vám někdo něco dá. Naopak: aspoň něco musíte platit vy!

Přídavky na děti: dá nám je stát?

29. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 13 komentářů

Přídavky na děti: dá nám je stát?

Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody

25. 8. 2011 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody

Od října se budou starobní penze vypočítávat podle nových pravidel. Ta jsou stanovena takzvanou malou důchodovou reformou, která zajistí vyšší důchody těm, kteří platili vyšší sociální pojištění. Ekonom Vladimír Bezděk vám v našem videu vysvětlí, co vše se bude měnit.

Prvý, druhý, třetí... Každý čtvrtý Čech je důchodce. Videorozhovor s Vladimírem Bezděkem

11. 8. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Prvý, druhý, třetí... Každý čtvrtý Čech je důchodce. Videorozhovor s Vladimírem Bezděkem

Čtvrté pokračování videorozhovorů s ekonomem Vladimírem Bezděkem vás seznámí se současnou důchodovou situací v České republice. Důchodců výrazně přibývá, zatímco počet lidí, kteří do důchodového systému platí, stagnuje.

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

5. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

Česká republika je ráj hazardu. Na kasino či hernu narazíte takřka na každém kroku. Na to, co je hlavní příčinou tohoto stavu a jak hazard efektivně regulovat, jsme se zeptali Tomia Okamury, Jana Sokola, Petra Zahradníka a dalších osobností.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Při cestách na ostrov Zanzibar bude od září povinné uzavřít po příletu speciální místní...více

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services