Správnost výpočtu průměrného výdělku

Dobrý den. Nevím, zda mi budete schopni v tomto poradit, ale dotaz položím. Jedná se o způsob výpočtu průměrného výdělku. Jsem osoba s ID 1. stupně a pracoval jsem jen na noční směny. Letos mám jít v listopadu do řádného starobního důchodu. Jelikož jsem to již zdravotně nezvládal a nebyla mi lékařem "doporučena" noční směna, podal jsem v prosinci 2015 výpověď ze zdravotních důvodů a zaregistroval jsem se na ÚP od 1.3.2016. Z bývalého zaměstnání mi spočítali pro ÚP průměrný výdělek, který jsem předal dotyčné pracovníci na ÚP. Údajně se jim zdál vysoký, protože jsme v listopadu obdrželi tak zv. 13. plat a ten mi zvedl průměr za 4.Q, ze kterého se vycházelo při výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Nyní, při opětovném kontaktu mi bylo sděleno, že mi bývalý zaměstnavatel přepočítal na žádost ÚP dotyčný průměr a nový výsledek byl nižší o téměř 4000 Kč, než původní. Pracovnice na ÚP mi nebyla schopna správně vysvětlit důvod (jen že byl průměr nezvykle vysoký), a proto jsem zavolal mzdové účetní na bývalé pracoviště. Ta mi sdělila, že dotyčné odměny (13.plat) byly určeny na celý rok, i když mně byly vyplaceny jen v tom rozhodném čtvrtletí. Proto tuto částku (13. plat) rozdělila na 4 části a pro výpočet průměru za 4. Q použila jen 1/4 13. platu, aby byl výsledek správný. Prý je to tak správně. Jelikož nejsem odborník na výpočet průměrného výdělku, jen bych se chtěl informovat, zda uvedený postup je ten správný a zda mě záměrně nepoškozují z důvodu vyššího průměru. Nejedná se mi o žádný výpočet, vím, že to neděláte, proto ani neuvádím částky, jen, zda jste schopni posoudit oprávněnost způsobu výpočtu průměrného výdělku. Předem Vám děkuji, i kdyby jste to nebyli schopni odborně posoudit.

Otázku poslal/a:  , 7. 4. 2016 12:47

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, úp vychází podle § 50 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, se výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.

Avšak s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy, jež se zabývají pracovním právem a znají zákoník práce. http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Mzda poskytovaná za delší období:
Pokud je zaměstnanci v rozhodném období zúčtována k výplatě mzda za delší období než kalendářní čtvrtletí (roční odměny, roční prémie, bonusy, 13. a 14. plat atd.), je třeba podle § 17 odst. 9 zákona o mzdě do PV za dané čtvrtletí zahrnovat jen její poměrnou část připadající na toto kalendářní čtvrtletí, zbývající část této mzdy se zahrne do hrubé mzdy při zjišťování PV v dalších obdobích. Do jednotlivých období je třeba ji zahrnovat v poměru odpovídajícím odpracované době. Počet dalších období se určí podle celkové doby, za niž se mzda poskytuje. Tzn. pololetní odměny je třeba rozpočítat do dvou čtvrtletí, roční odměny či prémie pak do čtyř čtvrtletí a to podle odpracované doby v daném čtvrtletí, není tedy možné dát do každého čtvrtletí aritmetickou polovinu resp. čtvrtinu odměny, ale je třeba přihlédnout i k odpracované době.

Je vhodné tuto situaci upravit ve vnitřních předpisech. Nelze tedy celou odměnu, která je poskytnuta za delší období, považovat za příjem jednoho čtvrtletí, došlo by pak k nadhodnocení PV počítaného z tohoto rozhodného období a naopak podhodnocení PV počítaných z následujících rozhodných období. V každém případě, pokud nesouhlasíte s výši přiznané částky, tak máte možnost podat odvolání a nadřízený orgán tj Ministerstvo práce a sociálních věcí celé rozhodnutí přezkoumá opětovně, zda vás ÚP nepoškodil. Odvolání se podává do 15 dnů od doručení a to přímo na ÚP, který rozhodnutí vydal. Můžete zajít za referentkou osobně a ta vám jej sepíše na místě anebo jej zašlete poštou do podatelny Úp.

8. 4. 2016 8:57

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Na pracáku s neschopenkou? Pozor na kontrolu

2. 10. 2018 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Na pracáku s neschopenkou? Pozor na kontrolu

Kontrolovat, jestli uchazeči o zaměstnání stonají podle předpisů, můžou úřady práce zhruba rok. Od začátku letošního roku provedly už čtyři tisícovky kontrol, do budoucna jich má přibývat.

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?

2. 10. 2018 | Jan Traxler | 28 komentářů

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?

Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz.

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc. MPSV chystá změny

27. 9. 2018 | Monika Veselíková | 14 komentářů

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc. MPSV chystá změny

Ministryně práce Jana Maláčová prosazuje zvýšení rodičovského příspěvku na 260 tisíc korun. Současně chce rodičům usnadnit přivýdělek během rodičovské dovolené i papírování spojené s žádostí o dávku.

Přehledy důchodových kont rozeslány. Informují o budoucí penzi

25. 9. 2018 | Petra Dlouhá

Přehledy důchodových kont rozeslány. Informují o budoucí penzi

Česká správa sociálního zabezpečení rozeslala letošní várku přehledů důchodových kont. Ročníky, kterým se blíží penze, z nich zjistí, z čeho se jim bude počítat důchod. Mají šanci napravit chyby zaměstnavatelů.

Důchody: vstanou noví komisaři?

25. 9. 2018 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Důchody: vstanou noví komisaři?

I současná vláda si na seznam priorit napsala reformu penzí. Zatím se do ní nijak nehrne.

Dávky a důchody. Kolik stojí státní kasu?

24. 9. 2018 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Dávky a důchody. Kolik stojí státní kasu?

Kolik je v Česku penzistů, kdo pobírá invalidní důchod a kolik stát v době rekordně nízké nezaměstnanosti vyplácí na podpoře? Projděte si náš přehled.

Výplata dávek v poukázkách. Poslanci kývli na mírnější pravidla

18. 9. 2018 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Výplata dávek v poukázkách. Poslanci kývli na mírnější pravidla

Osoby starší sedmdesáti let, invalidé a další zranitelné skupiny osob v hmotné nouzi už nemají dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Nová pravidla teď budou schvalovat senátoři.

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

14. 9. 2018 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Minimální mzda 2019. Poroste o 1500, nebo o 800 korun?

24. 8. 2018 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Minimální mzda 2019. Poroste o 1500, nebo o 800 korun?

Od příštího roku má minimální mzda stoupnout o patnáct set korun, v roce 2020 na polovinu průměrné mzdy. Alespoň to plánuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

13. 8. 2018 | Pavel Jégl | 104 komentářů

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

Vláda ANO a sociální demokracie zařídí reformu důchodů. Bez okolků a bez zbytečných řečí. Dočtete se v jejím programovém prohlášení.

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

2. 8. 2018 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

Vyhodit z práce těhotnou není jednoduché, chrání ji zákon. Přečtěte si, na co máte v době radostného očekávání právo.

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

31. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 10 komentářů

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

Okamžitý vyhazov je extrémní nástroj a zaměstnavatel si musí pořádně rozmyslit, než po něm sáhne. Zákoník práce totiž většinou chrání slabšího, tedy zaměstnance. Existuje ale výjimka, kdy v něm zaměstnanec nemá nejmenší zastání: když sáhne zaměstnavateli na majetek. A nemusíte si hned představovat krádež nebo zpronevěru...

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

26. 7. 2018 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

Je penzijní spoření pro děti protimluv? Jaké má místo mezi jinými možnosti spoření? Může pomoci ve výchově k finanční gramotnosti? Ptáme se u generální ředitelky ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanové.

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

25. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

Když se zaměstnavatel rozhodne někoho propustit, musí uvést výpovědní důvod. Ten nejčastější se jmenuje nadbytečnost. Podnikatel se jistě musí přizpůsobovat situaci na trhu a regulovat počet svých lidí. Jenže nadbytečnost se v praxi často také zneužívá, stačí se znelíbit a letíte… Dá se nějak bránit?

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

20. 7. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

Poslanci a ministerstvo práce chtějí změny v rodičovském příspěvku. Co konkrétně bude jinak, pokud jejich návrhy získají dostatečnou podporu?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům....více

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Spotřební družstva Konzum Ústí nad Orlicí a Jednota spotřební družstvo Zábřeh se spojují...více

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Snížení úroků na spořicích účtech pokračuje i v tomto týdnu. Nově ho ohlásily Fio banka,...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services