Správnost výpočtu průměrného výdělku

Dobrý den. Nevím, zda mi budete schopni v tomto poradit, ale dotaz položím. Jedná se o způsob výpočtu průměrného výdělku. Jsem osoba s ID 1. stupně a pracoval jsem jen na noční směny. Letos mám jít v listopadu do řádného starobního důchodu. Jelikož jsem to již zdravotně nezvládal a nebyla mi lékařem "doporučena" noční směna, podal jsem v prosinci 2015 výpověď ze zdravotních důvodů a zaregistroval jsem se na ÚP od 1.3.2016. Z bývalého zaměstnání mi spočítali pro ÚP průměrný výdělek, který jsem předal dotyčné pracovníci na ÚP. Údajně se jim zdál vysoký, protože jsme v listopadu obdrželi tak zv. 13. plat a ten mi zvedl průměr za 4.Q, ze kterého se vycházelo při výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Nyní, při opětovném kontaktu mi bylo sděleno, že mi bývalý zaměstnavatel přepočítal na žádost ÚP dotyčný průměr a nový výsledek byl nižší o téměř 4000 Kč, než původní. Pracovnice na ÚP mi nebyla schopna správně vysvětlit důvod (jen že byl průměr nezvykle vysoký), a proto jsem zavolal mzdové účetní na bývalé pracoviště. Ta mi sdělila, že dotyčné odměny (13.plat) byly určeny na celý rok, i když mně byly vyplaceny jen v tom rozhodném čtvrtletí. Proto tuto částku (13. plat) rozdělila na 4 části a pro výpočet průměru za 4. Q použila jen 1/4 13. platu, aby byl výsledek správný. Prý je to tak správně. Jelikož nejsem odborník na výpočet průměrného výdělku, jen bych se chtěl informovat, zda uvedený postup je ten správný a zda mě záměrně nepoškozují z důvodu vyššího průměru. Nejedná se mi o žádný výpočet, vím, že to neděláte, proto ani neuvádím částky, jen, zda jste schopni posoudit oprávněnost způsobu výpočtu průměrného výdělku. Předem Vám děkuji, i kdyby jste to nebyli schopni odborně posoudit.

Otázku poslal/a:  , 7. 4. 2016 12:47

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, úp vychází podle § 50 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, se výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.

Avšak s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy, jež se zabývají pracovním právem a znají zákoník práce. http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Mzda poskytovaná za delší období:
Pokud je zaměstnanci v rozhodném období zúčtována k výplatě mzda za delší období než kalendářní čtvrtletí (roční odměny, roční prémie, bonusy, 13. a 14. plat atd.), je třeba podle § 17 odst. 9 zákona o mzdě do PV za dané čtvrtletí zahrnovat jen její poměrnou část připadající na toto kalendářní čtvrtletí, zbývající část této mzdy se zahrne do hrubé mzdy při zjišťování PV v dalších obdobích. Do jednotlivých období je třeba ji zahrnovat v poměru odpovídajícím odpracované době. Počet dalších období se určí podle celkové doby, za niž se mzda poskytuje. Tzn. pololetní odměny je třeba rozpočítat do dvou čtvrtletí, roční odměny či prémie pak do čtyř čtvrtletí a to podle odpracované doby v daném čtvrtletí, není tedy možné dát do každého čtvrtletí aritmetickou polovinu resp. čtvrtinu odměny, ale je třeba přihlédnout i k odpracované době.

Je vhodné tuto situaci upravit ve vnitřních předpisech. Nelze tedy celou odměnu, která je poskytnuta za delší období, považovat za příjem jednoho čtvrtletí, došlo by pak k nadhodnocení PV počítaného z tohoto rozhodného období a naopak podhodnocení PV počítaných z následujících rozhodných období. V každém případě, pokud nesouhlasíte s výši přiznané částky, tak máte možnost podat odvolání a nadřízený orgán tj Ministerstvo práce a sociálních věcí celé rozhodnutí přezkoumá opětovně, zda vás ÚP nepoškodil. Odvolání se podává do 15 dnů od doručení a to přímo na ÚP, který rozhodnutí vydal. Můžete zajít za referentkou osobně a ta vám jej sepíše na místě anebo jej zašlete poštou do podatelny Úp.

8. 4. 2016 8:57

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho schválí a přidají se k nim i senátoři a prezident, začne platit od roku 2009.

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

10. 3. 2008 | Ludmila Řezníčková

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

Otcové, kteří pečují místo matek o děti mají nárok na rodičovskou dovolenou, mohou pobírat rodičovský příspěvek a zdravotní pojištění za ně platí stát. Pořád ovšem nemohou až na výjimečné případy pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

14. 2. 2008 | Petr Sklenář | 18 komentářů

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

Počet lidí bez práce v Česku už několik let rychle klesá. Jenže se příliš nesnižuje počet těch, kteří o práci nezavadili už více než rok. K aktivnímu hledání práce by je přitom přimělo výrazné snížení sociálních dávek, které pobírají.

Co se mění v sociální oblasti a moc se o tom nemluví

24. 1. 2008 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Co se mění v sociální oblasti a moc se o tom nemluví

Změny v sociální oblasti, o kterých se moc nemluví a začaly platit od začátku letošního roku, zpřísňují nároky na podporu v nezaměstnanosti či na příspěvek na péči. Zvýší se důchodové pojištění lidem, kteří si ho platí dobrovolně. Výhod se naopak dočkají podnikatelé, kteří se starají o děti, které jsou na jejich péči závislé.

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

21. 1. 2008 | Eva Sovová | 21 komentářů

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

Zbavit se čestně dluhů není v Česku stále jednoduché. Insolvenční zákon, který by měl dlužníkům pomáhat, na ně připravil past. Dlužník musí podat bezchybný návrh, jinak jej soud vrátí. Jak má návrh vypadat, ale neporadí. Pomoc je možné najít v nové poradně.

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí

10. 1. 2008 | Táňa Chadrabová | 15 komentářů

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí

Pokud projdou návrhy ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na změnu zákoníku práce, bude se mnohem přísněji než dnes trestat zneužívání nemocenské či odmítání rekvalifikací. Firmy budou moci prodloužit zkušební dobu a zaměstnanci budou se budou moci z aktuálního zaměstnání vykoupit.

Oči, které stojí desítky tisíc

8. 1. 2008 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Oči, které stojí desítky tisíc

Když se řekne úspěšné zapojení do života a společnosti, pro nevidomé to znamená vzdělání a pomůcky za desítky tisíc korun. S nimi mají šanci na lepší nebo vůbec nějaké pracovní místo. V Česku pracuje po boku zdravých lidí jen asi 20 procent nevidomých, ve Skandinávii 80 procent.

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

8. 1. 2008 | Ludmila Řezníčková | 142 komentářů

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

Od začátku roku si mohou rodiče malých dětí zvolit délku probírání a tím i výši rodičovského příspěvku. Problémů při této volbě se můžete vyvarovat díky našemu průvodci novými pravidly pro vyplácení této sociální dávky.

Ošidné vánoční štěstí na splátky

17. 12. 2007 | Táňa Chadrabová | 8 komentářů

Ošidné vánoční štěstí na splátky

Vánoce jsou za dveřmi a banky i splátkové společnosti si mnou ruce. Zadlužovat se kvůli dárkům sice příliš prozíravé není, ale kdo to bez úvěru nevydrží, měl by alespoň pořádně počítat a před podpisem si pečlivě přečíst úvěrovou smlouvu.

Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi

23. 11. 2007 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi

Dlouhodobě nezaměstnaní už nebudou dostávat tak vysoké sociální dávky jako dosud. Vláda doufá, že tím lidi bez práce přiměje k aktivnějšímu hledání nového zaměstnání.

Češi se zdražování nebojí, o Vánocích budou utrácet

14. 11. 2007 | Věra Tůmová | 14 komentářů

Češi se zdražování nebojí, o Vánocích budou utrácet

Češi jsou optimisté, tuzemskou ekonomiku považují za zdravou a plánují o Vánocích utrácet. Většina Evropanů naopak hodlá podle výzkumu společnosti Deloitte na dárcích šetřit. Straší je především růst cen potravin a energií a nevěří ani dalšímu vývoji národních ekonomik.

Stát se chystá na velké předvánoční utrácení

8. 11. 2007 | Jan Pekař | 3 komentáře

Stát se chystá na velké předvánoční utrácení

Státní rozpočet za letošních prvních deset měsíců byl v nejvyšším přebytku, jaký rozpočty od ledna do října vykázaly za posledních 14 let. Přesto nakonec skončí v hlubokém deficitu, který se bude pohybovat kolem 3,4 procenta HDP.

Reformováno: Drsné škrty porodného

5. 11. 2007 | Ludmila Řezníčková | 39 komentářů

Reformováno: Drsné škrty porodného

Reforma veřejných financí zasáhne dávky státní sociální podpory. Ruší se pohřebné a pastelkovné. Méně peněz od státu dostanou rodiče, kteří čekají v příštím roce narození potomka.

Co dostanete navíc k povinnému ručení

1. 11. 2007 | Věra Tůmová | 15 komentářů

Co dostanete navíc k povinnému ručení

Kdo si hodlá sjednat povinné ručení, může se nechat zlákat od pojišťoven na leccos. Vybrat si může z násobků bonusů kvůli lepší sazbě či z palety dárečků. Od zrušení monopolu na povinné ručení konkurenční boj mezi pojišťovnami sílí, takže každým rokem přicházejí se zajímavější nabídkou.

CO SI O TOM MYSLÍTE: Vadí vám nejasný původ milionů některých politiků?

1. 11. 2007 | redakce Peníze.CZ | 31 komentářů

Ukládat do banky miliony a přitom pobírat sociální dávky je zřejmě v české politice normální. Běžné je zjevně i to, že politici placení z veřejných peněz nemíní vysvětlit, odkud mají jiné příjmy. Vadí vám to, nebo to považujete za něco, s čím je nutné se smířit? Napište své názory a přečtěte si zkušenosti ostatních čtenářů.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Kdo je teď pro firmy ideální zaměstnanec a vyplatí se jim na něj čekat? Po kom tuzemské...více

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně uložil online supermarketu Košík.cz pokutu...více

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Stěhování bank do nových centrál pokračuje. Do moderního sídla v jedné z nejnovějších...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services