Správnost výpočtu průměrného výdělku

Dobrý den. Nevím, zda mi budete schopni v tomto poradit, ale dotaz položím. Jedná se o způsob výpočtu průměrného výdělku. Jsem osoba s ID 1. stupně a pracoval jsem jen na noční směny. Letos mám jít v listopadu do řádného starobního důchodu. Jelikož jsem to již zdravotně nezvládal a nebyla mi lékařem "doporučena" noční směna, podal jsem v prosinci 2015 výpověď ze zdravotních důvodů a zaregistroval jsem se na ÚP od 1.3.2016. Z bývalého zaměstnání mi spočítali pro ÚP průměrný výdělek, který jsem předal dotyčné pracovníci na ÚP. Údajně se jim zdál vysoký, protože jsme v listopadu obdrželi tak zv. 13. plat a ten mi zvedl průměr za 4.Q, ze kterého se vycházelo při výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Nyní, při opětovném kontaktu mi bylo sděleno, že mi bývalý zaměstnavatel přepočítal na žádost ÚP dotyčný průměr a nový výsledek byl nižší o téměř 4000 Kč, než původní. Pracovnice na ÚP mi nebyla schopna správně vysvětlit důvod (jen že byl průměr nezvykle vysoký), a proto jsem zavolal mzdové účetní na bývalé pracoviště. Ta mi sdělila, že dotyčné odměny (13.plat) byly určeny na celý rok, i když mně byly vyplaceny jen v tom rozhodném čtvrtletí. Proto tuto částku (13. plat) rozdělila na 4 části a pro výpočet průměru za 4. Q použila jen 1/4 13. platu, aby byl výsledek správný. Prý je to tak správně. Jelikož nejsem odborník na výpočet průměrného výdělku, jen bych se chtěl informovat, zda uvedený postup je ten správný a zda mě záměrně nepoškozují z důvodu vyššího průměru. Nejedná se mi o žádný výpočet, vím, že to neděláte, proto ani neuvádím částky, jen, zda jste schopni posoudit oprávněnost způsobu výpočtu průměrného výdělku. Předem Vám děkuji, i kdyby jste to nebyli schopni odborně posoudit.

Otázku poslal/a:  , 7. 4. 2016 12:47

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, úp vychází podle § 50 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, se výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.

Avšak s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy, jež se zabývají pracovním právem a znají zákoník práce. http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Mzda poskytovaná za delší období:
Pokud je zaměstnanci v rozhodném období zúčtována k výplatě mzda za delší období než kalendářní čtvrtletí (roční odměny, roční prémie, bonusy, 13. a 14. plat atd.), je třeba podle § 17 odst. 9 zákona o mzdě do PV za dané čtvrtletí zahrnovat jen její poměrnou část připadající na toto kalendářní čtvrtletí, zbývající část této mzdy se zahrne do hrubé mzdy při zjišťování PV v dalších obdobích. Do jednotlivých období je třeba ji zahrnovat v poměru odpovídajícím odpracované době. Počet dalších období se určí podle celkové doby, za niž se mzda poskytuje. Tzn. pololetní odměny je třeba rozpočítat do dvou čtvrtletí, roční odměny či prémie pak do čtyř čtvrtletí a to podle odpracované doby v daném čtvrtletí, není tedy možné dát do každého čtvrtletí aritmetickou polovinu resp. čtvrtinu odměny, ale je třeba přihlédnout i k odpracované době.

Je vhodné tuto situaci upravit ve vnitřních předpisech. Nelze tedy celou odměnu, která je poskytnuta za delší období, považovat za příjem jednoho čtvrtletí, došlo by pak k nadhodnocení PV počítaného z tohoto rozhodného období a naopak podhodnocení PV počítaných z následujících rozhodných období. V každém případě, pokud nesouhlasíte s výši přiznané částky, tak máte možnost podat odvolání a nadřízený orgán tj Ministerstvo práce a sociálních věcí celé rozhodnutí přezkoumá opětovně, zda vás ÚP nepoškodil. Odvolání se podává do 15 dnů od doručení a to přímo na ÚP, který rozhodnutí vydal. Můžete zajít za referentkou osobně a ta vám jej sepíše na místě anebo jej zašlete poštou do podatelny Úp.

8. 4. 2016 8:57

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

29. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 62 komentářů

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

Ekonomická teorie a praxe sociální politiky přicházejí velmi často do vzájemného konfliktu a protichůdných doporučení. Růst minimální mzdy znamená zvýšení spokojenosti zaměstnaných, ale i růst počtu nezaměstnaných.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

21. 7. 2004 | Jiří Šedivý | 77 komentářů

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

Společnost existující bez jakéhokoliv přerozdělovaní. To tu skutečně ještě nebylo. Nahlédněte pod pokličku libertariánského myšlení, prý skutečné svobody bez omezování a vynucování jakýchkoliv práv ze strany státu.

Rovná dávka není nesmysl

16. 7. 2004 | Kateřina Havlíčková | 79 komentářů

Rovná dávka není nesmysl

Návrh na zavedení rovné dávky, vyslovený Vlastimilem Tlustým z ODS, se setkal povětšinou s posměchem. Na první poslech to opravdu zní absurdně - ale jen do té chvíle, než se nad tím člověk skutečně zamyslí.

Jsme a nejsme v Evropské unii

17. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Jsme a nejsme v Evropské unii

Při srovnání České republiky s ostatními státy Evropy jsou často uváděny údaje jako hrubý domácí produkt, cenové indexy nebo veřejný dluh. Řadě z nás toho moc neřeknou. Ale pokud vás zajímá, jestli si vyděláte víc, zaplatíte a odvedete státu míň nebo dostanete víc na dávkách než třeba Francouz nebo Estonec, pak čtěte dál.

Škromach zařídil Ježíška na červen

11. 6. 2004 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Škromach zařídil Ježíška na červen

Je tady červen, měsíc, na který se těší jak důchodci, tak i rodiny s dětmi. Budou jim totiž vyplaceny tolik diskutované mimořádné dávky a dojde ke zvýšení některých pravidelně vyplácených dávek. Připomeňme si kdo, za jakých podmínek a kolik peněz dostane či bude dostávat.

Bude více zaměstnaných?

9. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Bude více zaměstnaných?

Nový zákon o zaměstnanosti čeká už jen na podpis prezidenta, podívejme se tedy, co pro nás zákonodárci připravili. Pomohou nové úpravy snížit míru nezaměstnanosti?

Co s českým kapitálovým trhem II.

19. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Co s českým kapitálovým trhem II.

Nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu může znamenat snížení ekonomického potenciálu země a jeho nefunkčnost vést k podkapitalizování místních firem. Navíc hrozí odliv úspor do zahraničí. Je situace opravdu tak vážná?

Systém sociální podpory přináší změny

19. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Systém sociální podpory přináší změny

Dnes si představíme poslední sociální dávku - příspěvek na dopravu. Také se seznámíme s několika důležitými změnami, které letošní rok přinese systému státní sociální podpory.

Jaké by Salieri platil daně?

18. 3. 2004 | Richard Hindls, Stanislava Hronová | 7 komentářů

Jaké by Salieri platil daně?

Naše zdanění je progresivní. Ovšem progresivní z hlediska času, ani ne tak z hlediska výše platu. Čím déle vyděláváme v podstatě průměrně totéž, tím více a více platíme.

Jak stát pomáhá nemajetným

12. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Jak stát pomáhá nemajetným

Sociální příplatek je další dávkou státní sociální podpory. Máte na něj nárok? Kolik peněz můžete dostat? A jak o dávku požádat?

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

16. 1. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Z redakční pošty: Diskriminace rodičů?

Stát prostřednictvím nového zákona umožnil lidem pečujícím o dítě si neomezeně přivydělat. Na druhé straně i ti podnikatelé, kteří si nepřivydělají nic, budou muset za sociální pojištění zaplatit téměř 12 000 Kč za rok. Myslí to zákonodárci vážně?, ptá se náš čtenář.

Nová sociální politika na scéně

15. 1. 2004 | Petra Termerová | 3 komentáře

Nová sociální politika na scéně

Víte, jaké dávky budete nově dostávat v případě nemoci či kolik si budete moci přivydělat na mateřské dovolené? O tom, jak se reforma veřejných financí v sociální oblasti dotkne vaší peněženky, se dočtete v následujícím článku.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Při cestách na ostrov Zanzibar bude od září povinné uzavřít po příletu speciální místní...více

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services