PPM a RP u otce

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, jak konkrétně postupovat při žádání o příspěvky PPM a RP prostřednictvím otce. - termín porodu je 21. 6. 2016, jsem 8. měsícem nezamětnaná, nesplňuji tedy nárok na PPM. Zároveň bych si ráda zvolila délku pobírání rodičovského příspěvku. - Navíc jsem zdravotně postižená a obávám se, zda porod nezhorší můj zdravotní stav natolik, že budu zpočátku potřebovat pomoc s péči o dítě. Zvažujeme tedy manželem, že by si o tyto dva příspěvky zažádal on. Jak máme postupovat? - kdy si manžel zažádát na OSSZ o PPM? Je to 6. týdnů po porodu? Může do té doby chodit do zaměstnání? V době šestinedělí zřejmě budu potřebbovat největší pomoc manžela. Jak dlouho bude PPM pobírat? - Kdy si manžel má zařádat o rodičovský příspěvek? Ihned po porodu a vystavení rodného listu dítěte? O tento příspěvek se žádá na ÚP. Vylučuje se výplata PPM a RP? O PPM může manžel požádat až 6 týdnů po porodu, do té doby nelze pobírat žádnou dávku? RP u otce navazuje na PPM nebo se pobírá paralelně? - V případě že bych zjistila, že se o dítě dokážu postarat bez pomoci manžela, po jaké době je možné rodičovskou dovolenou přepsat na mě? Pokud o přepsání RP na mě požádám, platí původní požadovaná délka pobírání příspěvku, která byla posuzována podle kritérií na manžela? Např. pokud si manžel požádá o dva roky a pak převezmu rodičovskou dovolenou já, změní se doba na 4 roky, protože jsem před nástupem byla nezasmětnaná? - Od kdy manžel přestane chodit do práce, když o PPM může požádat až 6 týdnů po porodu? Je možné, aby manžel v době pobírání PPM a RP pracoval pro stejnou firmu jako OSVČ, ale v omezeném rozsahu? Může se stát, že péči o dítě budu zvládat částečně, tak aby manžel mohl třeba částečně pracovat. Je výdělek coby OSVČ při PPM nebo RP nějak limitován? Prosím o radu, jak nejlépe postupovat při čerpání příspěvků. Předem děkuji za odpověď Anna Hořejší

Otázku poslal/a:  , 3. 5. 2016 12:56

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, ano i otec může žádat a může mu být přiznána PPM- mateřská, ale musí splňovat stejné podmínky jako matka tzn. v době žádání být zaměstnán a splnit potřebnou dobu pojištění.
Pokud otec dítěte pracuje, skutečně on může o peněžitou pomoc v mateřství požádat, ovšem až od konce šestinedělí (nebo později, nejpozději do 1 roku dítěte). Do té doby budete ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek vy. Musíte se společně obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení (tento úřad najdete v bývalém okresním městě podle sídla zaměstnavatele otce), zde musíte uzavřít písemnou dohodu, že dítě přenecháváte do péče otce. Otec pak ve svém zaměstnání nastoupí na rodičovskou dovolenou (postačí i několik dnů) a bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Při ní nemůže chodit do práce, je to obdobná dávka jako nemocenská a v tom pracovním poměru má nahradit příjem z práce. Když ji pak zase ukončí, může se vrátit zpět do zaměstnání, požádá o rodičovský příspěvek (u něj může pracovat), zvolí variantu jeho čerpání a převede jej zpět na vás.
Je s tím spojeno nějaké papírování, ale je to možné zrealizovat a 3letá nebo 2letá varianta rodičovského příspěvku je finančně výhodnější. Ano rodičovský příspěvek vyřídíte společně s rodným listem dítěte a to na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.
U rodičovského příspěvku, který také může pobírat otec, může u této dávky rovněž pracovat, ale musí být zajištěna péče o dítě.
Částka 220 tis může být čerpána nejvýše do 4 let věku dítěte, je možné dávku každé 3 kalendářní měsíce po sobě jdoucí měnit tzn. její výši(ale jen za podmínek, že bylo možné stanovit vyměřovací základ - což pokud otec pracuje nevidím jako problém).
více informací podá správa sociálního zabezpečení a bližší informaci k rodičovskému příspěvku naleznete na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory. Doporučovala bych obrátit se na okresní správu a nechat si nárok an dávky posoudit.

31. 5. 2016 14:55

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

15. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců, ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

12. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

V druhé části unikátního videovýkladu Jiřího Rusnoka o změnách v důchodovém systému se dozvíme, ve kterých zemích funguje druhý pilíř penzijního systému na bázi zaměstnaneckých fondů a jaké výhody a nevýhody tento druh spoření na stáří má.

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

6. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

Válka o DPH, vzpoura v ODS, vláda v ohrožení… Nečas zvyšuje sázky: když zákon neprojde, končí. To jsme včera slyšeli ze všech stran. Málokdo však registroval, že se ve sněmovně hrálo také o zásadní změnu dávek na bydlení – zlatou žílu majitelů ubytoven pro chudé.

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

30. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

Život v manželství, nebo na psí knížku? Pojďme si propočítat, přepočítat a prověřit, jaké finanční výhody a úskalí cesta životem v jednom či druhém provedení skýtá.

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

28. 8. 2012 | Patrik Nacher | 34 komentářů

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

24. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 37 komentářů

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

Stát sice naříká, že je moc důchodců a málo batolat, rodiny s dětmi ale nedokáže nijak podpořit. Co si o tom myslí členové Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout a Daniel Münich, podnikatel Tomio Okamura a další zajímavé osobnosti?

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

23. 8. 2012 | Patrik Nacher | 11 komentářů

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

Česká spořitelna se zuby nehty brání narčením, že bude na držitelích sKarty, tedy příjemcích sociálních dávek včetně rodičovského příspěvku či podpory v nezaměstnanosti vydělávat prostřednictví přehnaných poplatků. Minimálně u výběru hotovosti u pokladen obchodů, tzv. cashbacku, je to ale pravda.

Jak na sociální dávky: několik tipů

13. 8. 2012 | Barbora Buřínská | 17 komentářů

Jak na sociální dávky: několik tipů

Sociální systém v Česku není ani jasný, ani přehledný. Rozhodli jste se žádat o některou z dávek státní sociální podpory? Máme pro vás několik tipů.

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

28. 7. 2012 | Martin Vlnas | 5 komentářů

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

Jednou za čtyři roky odvolit a pak držet hubu, nebo jít měnit věci do politiky. Existuje ještě jiná možnost? Nu – ještě můžete budovat (někým vysmívanou) občanskou společnost. Jako to dělá třeba Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění.

Ruce pryč, pane exekutore! Nově i od domácích mazlíčků?

26. 7. 2012 | Petra Dlouhá

Ruce pryč, pane exekutore! Nově i od domácích mazlíčků?

Nezbedná kočka, psí šampion, zlatá rybka, klábosící papoušek... Můžete je milovat až za hrob a být ochotni zaplatit za ně i statisíce. A taky vám je může mávnutím proutku zabavit exekutor. V očích zákona jsou věc jako každá jiná. Změní se to? Na co vlastně exekutor sáhnout nesmí?

Řešení dluhů v novém kabátě! Spojencem věřitelů se stává Česká pošta

17. 7. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Řešení dluhů v novém kabátě! Spojencem věřitelů se stává Česká pošta

Češi nezvládají své dluhy. V prodlení se splácením je už milion lidí. Celková dlužná částka po splatnosti v Česku přesahuje čtyřicet miliard. Věřitelům se nabízí nový a překvapivý spojenec: Česká pošta. Pošťáci rozjíždějí nový byznys: vyrážejí na lov dluhů.

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

16. 7. 2012 | Michal Chleboun | 4 komentáře

Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

Je to pěkných pár let, co k nám v osobách Konstantina a Metoděje dorazila z řecké Soluně civilizace, kultura a tak. Je na čase, abychom se, barbaři, k té kultuře vrátili. To se ale napřed musíme zbavit nenažranosti, konzumního životního stylu. A směr jsme nabrali dobrý! Vzhůru do Řecka!

Vladimír Šiška: Média hledají na sKartách jen vady

14. 7. 2012 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Vladimír Šiška: Média hledají na sKartách jen vady

Ve druhé části rozhovoru s Vladimírem Šiškou, náměstkem ministra práce a sociálních věcí, budeme řešit roli České spořitelny v projektu sKaret. Dozvíte se také, zda budou moci účet u sociální karty zablokovat exekutoři a proč na kartu zatím půjde nakupovat alkohol a cigarety.

Vladimír Šiška: sKarty ušetří státu spoustu peněz

7. 7. 2012 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Vladimír Šiška: sKarty ušetří státu spoustu peněz

V dvoudílném rozhovoru s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí jsme se bavili o nově zaváděném systému sKaret. Jak se bude karta používat? Kolik státu ušetří? A co její zavedení bude znamenat pro příjemce dávek?

Sociální dávky a sKarty: shrnutí před startem

29. 6. 2012 | Barbora Buřínská | 20 komentářů

Sociální dávky a sKarty: shrnutí před startem

Příjemci sociálních dávek, nezaměstnaní, rodičové, těšte se! Svět se mění. Z nařízení moci úřední budete moderní. První sKarty jdou do světa. Začínáme naštěstí zvolna.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Řetězce vylepšují nakupování. Sázejí na dřevo i umělou inteligenci

Řetězce vylepšují nakupování. Sázejí na dřevo i umělou inteligenci

Obchodní řetězce se snaží vylepšit si reputaci a dát zákazníkům z nakupování co nejlepší...více

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak...více

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services