Žádosti na davky

Dobrý den. 11.7. se nám narodila dcera,proto se nemůžu dostavit k Vam na úřad a zeptat se na vše osobně a přes telefon bych půl věci zapomněla,proto Vás kontaktuji touto cestou,abych si informace mohla kdykoliv znovu přečíst. Chtěli bychom si s přítelem podat zadosti-o porodné,příspěvek na dítě a rodičovský příspěvek. Je s tím mnoho papírování a pár věcí mi není jasné. 1.zadost o porodné K této žádosti je zapotřebí doklad o výši čtvrtletního příjmu. Ten jsem příteli dala a z práce jej přinesl vyplněný. A.Já,jako student do cca 16.4.2016 jsem v rozhodnem období žádné příjmy neměla. Studium mám přerušeno na 2 roky,ale pokud vše půjde dobře mám v plánu nastoupit v únoru příštího roku si studium dodělat. Zajímalo by mě tedy, zdali jsem povazana za neopatreneho žadatele či nikoliv. 2.zadost o rodičovský příspěvek A.V této žádosti mi není jasná kolonka nárok na PPM. Jako student jsem nárok na peněžitou pomoc v mateřství neměla. Ale cca od 26.5.2016 jsem na neschopence. Nevim jestli kolonku označit jako ano,protože v dodatku se píše pokud má rodič nárok má mateřskou, nemocenské poskytované po porodu nebo nárok na náhradu mzdy. F. Pokud se nemýlím, já jako student co nemá odpracovaný jeden rok si nemůžu volit délku mateřské. Proto nemohu provádět volbu výše dávky. 3.prispevek na díte K formuláři je třeba doklad o výši ročního příjmu, který má přítel z práce vyplněný. Já jako student jsem si za rok 2015 vracela daně z brigád,jelikož jsem si zapomněla u agentury podepsat růžové prohlášení. Jednalo se cca o 800Kč. Je i kvůli této částce nutné obíhat agenturu? Tento formulář je pro mě největší oříšek. Při vyplňování formuláře na internetových stránkách jsem zjistila, že pokud jsem zatrhla v části A. kolonku nezaopatrenost žadatele a následně v části B. vyplnila údaje o dceři prohlížeč mi nahlásil chybu,že nemůžu uvádět dítě,když jsem sama nezaopatrena. Je tedy lepší v tomto případě uvést do části A. přítele,který je zaopatreny a má příjmy? Tímto mě dotazy konci. Dekuji Vám předem za ochotu a odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Tereza Pallova

Otázku poslal/a:  , 3. 8. 2016 16:10

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
při stanovení nároku na porodné je také důležité vědět, zda k datu narození dítěte budete nebo nebudete nezaopatřeným dítětem. Výpočet u nezaopatřených dětí (studentů) pracuje s jinou částkou životního minima rodiny. Nezaopatřené dítě je dle zákona o státní sociální podpoře § 11:
Nezaopatřené dítě
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo
b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).
(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně.
Podrobněji poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.
V případě, že nárok na mateřskou nevznikl po narození budete pobírat rodičovský příspěvek z ÚP kdy jeho volbu můžete mít i na základě příjmů otce dítěte tzn. nemusíte automaticky spadnout na klasickou 4 letou variantu tj 7600 do 9 měsíce věku dítěte a poté 3800 nejvýše do 4 let věku. Podrobnější informace k této dávce podá ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.
Orientačně kalkulačka
http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek
Co se týče obíhání agentury, to záleží na vás. Nelamte si hlavu a snažte se ve formuláři vyplnit co nejvíce údajů, samozřejmě se počítá, že maminky nevyplní vše na první pokus a pracovnice ÚP jsou připraveny s vyplněním pomoci při podání žádosti, nezapomeňte sebou rodný list dítěte.

31. 8. 2016 18:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

8. 11. 2019 | Petr Kučera

Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

Celkem 337 453 volných míst hlásili zaměstnavatelé ke konci října prostřednictvím úřadů práce. Rekord z letošního srpna – 350,6 tisíce – už nepřekonali, naopak počet míst mírně klesl oproti 345,4 tisícům v září. V porovnání s loňským říjnem je jich ale o skoro 21 tisíc víc.

Co udělat pro vyšší rodičovský příspěvek? Tady je návod

7. 11. 2019 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Co udělat pro vyšší rodičovský příspěvek? Tady je návod

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Těšit se můžou i některé rodiny, které s jeho čerpáním začaly dřív. Jak na to?

Zvýšení rodičovského příspěvku prošlo. Další změny za tři roky

6. 11. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 5 komentářů

Zvýšení rodičovského příspěvku prošlo. Další změny za tři roky

Od ledna se zvýší i počet hodin, na který lze dávat děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít kvůli tomu o rodičovskou.

Rodiče jako rukojmí. Vláda odmítá zvýšit příspěvek před daněmi

1. 11. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 16 komentářů

Rodiče jako rukojmí. Vláda odmítá zvýšit příspěvek před daněmi

Vláda původně o žádné podmínce nemluvila. S nutností zvýšit nejdřív daně přišla až na podzim. V jiných případech na ní přitom netrvá.

Potřebujeme víc důchodců v práci, říká expert. Politici musí najít odvahu

30. 10. 2019 | Jiří Hovorka | 154 komentářů

Potřebujeme víc důchodců v práci, říká expert. Politici musí najít odvahu

Mladí lidé by neměli tak dlouho studovat. Seniory pak musíme líp motivovat a postarat se o ty, kdo už nemůžou pracovat ani částečně. Ekonom Filip Pertold v rozhovoru pro Peníze.cz upozorňuje i na nepřesné statistiky.

Zvýšení rodičovského příspěvku zablokovali poslanci ANO a ČSSD

25. 10. 2019 | Petr Kučera | 61 komentářů

Zvýšení rodičovského příspěvku zablokovali poslanci ANO a ČSSD

Poslanecká sněmovna ani v tomto týdnu neschválila zvýšení rodičovského příspěvku. K novele zákona o státní sociální podpoře se zřejmě dostane nejdřív za týden. Pak ji ještě čeká projednání v Senátu, účinná má přitom být od 1. ledna 2020.

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

18. 10. 2019 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

Na začátku příštího roku se opět výrazně zvýší důchody. Napravuje vláda hříchy svých předchůdců, nebo jen nesystémově rozhazuje? A bude nás brzy pálit nefunkční mezigenerační zásluhovost?

Zvýšení rodičovského příspěvku ani daní zatím poslanci neschválili

18. 10. 2019 | Petr Kučera | 17 komentářů

Zvýšení rodičovského příspěvku ani daní zatím poslanci neschválili

Poslanecká sněmovna zatím neschválila zvýšení rodičovského příspěvku. K novele zákona o státní sociální podpoře se zřejmě dostane nejdřív za týden. Pak ji ještě čeká projednání v Senátu, účinná má přitom být od 1. ledna 2020.

Změny v důchodech: Vznikne nultý pilíř, stejný pro všechny

13. 10. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Změny v důchodech: Vznikne nultý pilíř, stejný pro všechny

Výpočet důchodů má být srozumitelnější díky tomu, že se státní systém rozdělí na dvě části. Potřebujeme však i reformu daní, říkají odborníci.

Proč je nutné změnit důchody? Odpovídá jednoduchý graf

11. 10. 2019 | Jiří Hovorka

Proč je nutné změnit důchody? Odpovídá jednoduchý graf

Šest z deseti lidí v Česku je dnes v produktivním a lehce seniorském věku, kdy ještě většina lidí může pracovat. Pětina připadá na lidi od 65 let výš a další pětina na děti a mládež do 19 let.

Vyšší důchod nedostanou všichni hned. Stěžují si u soudu

11. 10. 2019 | Jiří Hovorka | 110 komentářů

Vyšší důchod nedostanou všichni hned. Stěžují si u soudu

Důchody se pravidelně nezvyšují přesně od 1. ledna, ale až od termínu jeho výplaty. Někdo důchod dostává na začátku měsíce, jiný na konci. Podle části poslanců je to nespravedlivé.

Důchodová komise má nový web. Zjistíte z něj, co řeší

8. 10. 2019 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Důchodová komise má nový web. Zjistíte z něj, co řeší

Komise pro spravedlivé důchody má nový web na adrese duchodovakomise.cz. Najdete na něm třeba materiály, které už byly projednány. Ty dosud byly dostupné pouze na webu ministerstva práce a sociálních věcí, které činnost komise řídí a zastřešuje.

Jak se zvýší důchody: Kalkulačka ukáže, kolik dostanete

2. 10. 2019 | Jiří Hovorka | 28 komentářů

Jak se zvýší důchody: Kalkulačka ukáže, kolik dostanete

Průměrný důchod od začátku příštího roku stoupne o 900 korun. Spočítejte si, kolik dostanete přímo vy.

Už je jasné, jak se vypočítají důchody. Vláda schválila nařízení

30. 9. 2019 | Jiří Hovorka

Už je jasné, jak se vypočítají důchody. Vláda schválila nařízení

Vláda dnes schválila nařízení, které přesně stanoví parametry pro výpočet důchodů v příštím roce.

Nová čísla o důchodech: Tři lidé berou přes 80 tisíc měsíčně

30. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 177 komentářů

Nová čísla o důchodech: Tři lidé berou přes 80 tisíc měsíčně

Jaký je průměrný důchod v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Důchodci protestují proti plánu ministra životního prostředí Petra Hladíka výrazně omezit...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services