Žádosti na davky

Dobrý den. 11.7. se nám narodila dcera,proto se nemůžu dostavit k Vam na úřad a zeptat se na vše osobně a přes telefon bych půl věci zapomněla,proto Vás kontaktuji touto cestou,abych si informace mohla kdykoliv znovu přečíst. Chtěli bychom si s přítelem podat zadosti-o porodné,příspěvek na dítě a rodičovský příspěvek. Je s tím mnoho papírování a pár věcí mi není jasné. 1.zadost o porodné K této žádosti je zapotřebí doklad o výši čtvrtletního příjmu. Ten jsem příteli dala a z práce jej přinesl vyplněný. A.Já,jako student do cca 16.4.2016 jsem v rozhodnem období žádné příjmy neměla. Studium mám přerušeno na 2 roky,ale pokud vše půjde dobře mám v plánu nastoupit v únoru příštího roku si studium dodělat. Zajímalo by mě tedy, zdali jsem povazana za neopatreneho žadatele či nikoliv. 2.zadost o rodičovský příspěvek A.V této žádosti mi není jasná kolonka nárok na PPM. Jako student jsem nárok na peněžitou pomoc v mateřství neměla. Ale cca od 26.5.2016 jsem na neschopence. Nevim jestli kolonku označit jako ano,protože v dodatku se píše pokud má rodič nárok má mateřskou, nemocenské poskytované po porodu nebo nárok na náhradu mzdy. F. Pokud se nemýlím, já jako student co nemá odpracovaný jeden rok si nemůžu volit délku mateřské. Proto nemohu provádět volbu výše dávky. 3.prispevek na díte K formuláři je třeba doklad o výši ročního příjmu, který má přítel z práce vyplněný. Já jako student jsem si za rok 2015 vracela daně z brigád,jelikož jsem si zapomněla u agentury podepsat růžové prohlášení. Jednalo se cca o 800Kč. Je i kvůli této částce nutné obíhat agenturu? Tento formulář je pro mě největší oříšek. Při vyplňování formuláře na internetových stránkách jsem zjistila, že pokud jsem zatrhla v části A. kolonku nezaopatrenost žadatele a následně v části B. vyplnila údaje o dceři prohlížeč mi nahlásil chybu,že nemůžu uvádět dítě,když jsem sama nezaopatrena. Je tedy lepší v tomto případě uvést do části A. přítele,který je zaopatreny a má příjmy? Tímto mě dotazy konci. Dekuji Vám předem za ochotu a odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Tereza Pallova

Otázku poslal/a:  , 3. 8. 2016 16:10

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
při stanovení nároku na porodné je také důležité vědět, zda k datu narození dítěte budete nebo nebudete nezaopatřeným dítětem. Výpočet u nezaopatřených dětí (studentů) pracuje s jinou částkou životního minima rodiny. Nezaopatřené dítě je dle zákona o státní sociální podpoře § 11:
Nezaopatřené dítě
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo
b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).
(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně.
Podrobněji poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.
V případě, že nárok na mateřskou nevznikl po narození budete pobírat rodičovský příspěvek z ÚP kdy jeho volbu můžete mít i na základě příjmů otce dítěte tzn. nemusíte automaticky spadnout na klasickou 4 letou variantu tj 7600 do 9 měsíce věku dítěte a poté 3800 nejvýše do 4 let věku. Podrobnější informace k této dávce podá ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.
Orientačně kalkulačka
http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek
Co se týče obíhání agentury, to záleží na vás. Nelamte si hlavu a snažte se ve formuláři vyplnit co nejvíce údajů, samozřejmě se počítá, že maminky nevyplní vše na první pokus a pracovnice ÚP jsou připraveny s vyplněním pomoci při podání žádosti, nezapomeňte sebou rodný list dítěte.

31. 8. 2016 18:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

22. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 101 komentářů

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

Měla by důchodová reforma řešit nerovnost penzí žen a mužů? Jak?

Mimořádná okamžitá pomoc 2019. Kdo ji získá a jak žádat?

15. 2. 2019 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2019. Kdo ji získá a jak žádat?

Lidem, kteří potřebují uhradit akutní nenadálý výdaj, jenže jsou finančně na dně, ve hmotné nouzi, pomůže stát prostřednictvím dávky mimořádné okamžité pomoci. Poradíme, v jakých situacích lze o dávku žádat a kolik dělá.

Změna trvalého pobytu. Jak na to a co všechno musíte

12. 2. 2019 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Změna trvalého pobytu. Jak na to a co všechno musíte

Jak a kde řešit změnu trvalého bydliště? Potřebujte souhlas vlastníka nemovitosti? Kde změnu hlásit? Které úřady ji zjistí samy? Které doklady měnit? Máme pro vás průvodce.

Důchodová komise č. 174. Dočkáme se někdy reformy penzí?

11. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Důchodová komise č. 174. Dočkáme se někdy reformy penzí?

Je to takový rituál. Nejdřív se řekne, že když nic nepodnikneme, v příští nebo přespříští generaci se zhroutí důchodový systém, jeho reforma je tedy priorita. Pak se sestaví odborná komise, která generuje nápady. A tím to většinou končí, změna se udělá maximálně kosmetická. Když náhodou projde nějaká větší, příští vláda ji vrátí a sestaví si novou komisi… Bude to tentokrát jinak?

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

7. 2. 2019 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

Když vám po zaplacení bydlení nezbývá na živobytí, pomůže stát i v roce 2019 prostřednictvím doplatku na bydlení. Máme pro vás žádost o doplatek na bydlení, poradíme, kdo má na dávku nárok, a víme, kolik doplatek na bydlení dělá.

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

6. 2. 2019 | Monika Veselíková | 16 komentářů

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

Pokud čekáte narození potomka a máte nízké příjmy, můžete dosáhnout na porodné. Víme, jaké podmínky je potřeba pro přiznání nároku na porodné splnit a naše kalkulačka porodného 2019 spočítá, o kolik si díky dávce přilepšíte.

2019. Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek

5. 2. 2019 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

2019. Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek

Žádostí o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek vás provedeme krok za krokem.

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

5. 2. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

Příspěvek na živobytí, jedna z dávek v hmotné nouzi, se vyplácí rodinám i jednotlivcům, kterým nezbývá dost peněz na život. Jaké podmínky je potřeba splnit a kolik příspěvek na živobytí dělá? Poradí náš článek a kalkulačka aktualizovaná pro rok 2019.

Jakou podporu v nezaměstnanosti dostanete, když nemáte odpracováno?

29. 1. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 2 komentáře

Jakou podporu v nezaměstnanosti dostanete, když nemáte odpracováno?

Výpočet podpory nezaměstnanosti vychází z průměrných výdělků nezaměstnaného. Co když ale podporu v nezaměstnanosti nemá úřad z čeho počítat? Dostanete almužnu, ale lepší něco než nic. A je to letos něco o pár stovek vyšší než loni.

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2019. Kdo ho dostane a kolik dělá?

28. 1. 2019 | Monika Veselíková | 24 komentářů

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2019. Kdo ho dostane a kolik dělá?

Příspěvek na bydlení čerpá něco přes dvě stě tisíc rodin. Na jak vysoký příspěvek letos dosáhnou a co je potřeba splnit, aby úřady dávku přikleply i vám? Poradíme. A přidáváme i výpočet příspěvku na bydlení.

Přídavky na dítě 2019. Kolik dělají a kdo má nárok?

23. 1. 2019 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Přídavky na dítě 2019. Kolik dělají a kdo má nárok?

Přídavek na dítě je dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. S naší kalkulačkou si lehce spočtete, jestli na přídavky na děti dosáhnete a kolik vám úřady měsíčně vyplatí.

Podnikání, mateřská, rodičovská. Kalkulačka a přehled pravidel pro OSVČ 2019

18. 1. 2019 | Monika Veselíková

Podnikání, mateřská, rodičovská. Kalkulačka a přehled pravidel pro OSVČ 2019

Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Peníze.cz přinášejí přehled nejdůležitějších pravidel a k tomu kalkulačky aktualizované pro rok 2019. Snadno si s nimi spočtete, kolik budete na mateřské a rodičovské brát.

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

17. 1. 2019 | Monika Veselíková | 9 komentářů

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

Peníze.cz přinášejí sadu rodičovských kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019. Snadno si s nimi spočítáte, jak rychle můžete na rodičovské dovolené vybírat rodičovský příspěvek nebo jak změnit výši měsíční dávky rodičovského příspěvku, pokud čekáte narození dalšího potomka.

Mateřská 2019. Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství a přehled pravidel

15. 1. 2019 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Mateřská 2019. Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství a přehled pravidel

S naší kalkulačkou aktualizovanou pro rok 2019 si lehce spočtete, kolik letos dělá mateřská. Navíc poradíme, kdo přesně má na peněžitou pomoc v mateřství nárok, jaké podmínky je nutné splnit, a podíváme se i na pár otázek, které se v souvislosti s mateřskou často řeší.

Slovenská penzijní reforma má problém

15. 1. 2019 | Luboš Palata | 34 komentářů

Slovenská penzijní reforma má problém

Klíčový projekt někdejších liberálních reforem, soukromé investování na penzi, je na Slovensku stále populární. Lidé ho ale neumějí efektivně využívat. Je proto otázka, jak dlouho starobnímu důchodovému spoření podpora veřejnosti vydrží.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77...více

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services