Žádosti na davky

Dobrý den. 11.7. se nám narodila dcera,proto se nemůžu dostavit k Vam na úřad a zeptat se na vše osobně a přes telefon bych půl věci zapomněla,proto Vás kontaktuji touto cestou,abych si informace mohla kdykoliv znovu přečíst. Chtěli bychom si s přítelem podat zadosti-o porodné,příspěvek na dítě a rodičovský příspěvek. Je s tím mnoho papírování a pár věcí mi není jasné. 1.zadost o porodné K této žádosti je zapotřebí doklad o výši čtvrtletního příjmu. Ten jsem příteli dala a z práce jej přinesl vyplněný. A.Já,jako student do cca 16.4.2016 jsem v rozhodnem období žádné příjmy neměla. Studium mám přerušeno na 2 roky,ale pokud vše půjde dobře mám v plánu nastoupit v únoru příštího roku si studium dodělat. Zajímalo by mě tedy, zdali jsem povazana za neopatreneho žadatele či nikoliv. 2.zadost o rodičovský příspěvek A.V této žádosti mi není jasná kolonka nárok na PPM. Jako student jsem nárok na peněžitou pomoc v mateřství neměla. Ale cca od 26.5.2016 jsem na neschopence. Nevim jestli kolonku označit jako ano,protože v dodatku se píše pokud má rodič nárok má mateřskou, nemocenské poskytované po porodu nebo nárok na náhradu mzdy. F. Pokud se nemýlím, já jako student co nemá odpracovaný jeden rok si nemůžu volit délku mateřské. Proto nemohu provádět volbu výše dávky. 3.prispevek na díte K formuláři je třeba doklad o výši ročního příjmu, který má přítel z práce vyplněný. Já jako student jsem si za rok 2015 vracela daně z brigád,jelikož jsem si zapomněla u agentury podepsat růžové prohlášení. Jednalo se cca o 800Kč. Je i kvůli této částce nutné obíhat agenturu? Tento formulář je pro mě největší oříšek. Při vyplňování formuláře na internetových stránkách jsem zjistila, že pokud jsem zatrhla v části A. kolonku nezaopatrenost žadatele a následně v části B. vyplnila údaje o dceři prohlížeč mi nahlásil chybu,že nemůžu uvádět dítě,když jsem sama nezaopatrena. Je tedy lepší v tomto případě uvést do části A. přítele,který je zaopatreny a má příjmy? Tímto mě dotazy konci. Dekuji Vám předem za ochotu a odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Tereza Pallova

Otázku poslal/a:  , 3. 8. 2016 16:10

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
při stanovení nároku na porodné je také důležité vědět, zda k datu narození dítěte budete nebo nebudete nezaopatřeným dítětem. Výpočet u nezaopatřených dětí (studentů) pracuje s jinou částkou životního minima rodiny. Nezaopatřené dítě je dle zákona o státní sociální podpoře § 11:
Nezaopatřené dítě
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo
b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).
(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně.
Podrobněji poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.
V případě, že nárok na mateřskou nevznikl po narození budete pobírat rodičovský příspěvek z ÚP kdy jeho volbu můžete mít i na základě příjmů otce dítěte tzn. nemusíte automaticky spadnout na klasickou 4 letou variantu tj 7600 do 9 měsíce věku dítěte a poté 3800 nejvýše do 4 let věku. Podrobnější informace k této dávce podá ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.
Orientačně kalkulačka
http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek
Co se týče obíhání agentury, to záleží na vás. Nelamte si hlavu a snažte se ve formuláři vyplnit co nejvíce údajů, samozřejmě se počítá, že maminky nevyplní vše na první pokus a pracovnice ÚP jsou připraveny s vyplněním pomoci při podání žádosti, nezapomeňte sebou rodný list dítěte.

31. 8. 2016 18:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jak na spotřebitelské soutěže

11. 1. 2002 | Jan Heřman | 12 komentářů

Jak na spotřebitelské soutěže

Ačkoli zákon o daních z příjmu zakazuje, aby výhra ve spotřebitelské soutěži přesáhla dvacet tisíc korun, nemusíte se bát. Firmy totiž vymyslely několik legálních metod, jak své zákazníky obdarovat hodnotnými cenami.

Jak si banky rozdělí trh?

10. 1. 2002 | Tomáš Prouza | 9 komentářů

Jak si banky rozdělí trh?

Kvalitní nabídka produktů sice hraje při volbě banky velkou roli, ale průměrný Čech je stále velmi loajální zákazník.

Kapitálové trhy v týdnu od 31.12. do 4. 1.

7. 1. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy v týdnu od 31.12. do 4. 1.

Přinášíme vám přehled toho, co se stalo v uplynulém týdnu na kapitálových trzích.

Ani po zvýšení se pracovat nevyplatí

5. 12. 2001 | Jan Heřman | 20 komentářů

Ani po zvýšení se pracovat nevyplatí

Vláda vyrukovala do boje s nezaměstnaností s další zbraní. Zvýšila minimální mzdu. Podrobnější analýza však ukazuje, že ostří této zbraně je poněkud tupé. Při současné výši státní sociální podpory a životního minima plat 5 700 korun hrubého téměř nikoho pracovat nepřiměje.

Kolik stojí rande

9. 11. 2001 | Marta Šmídová | 46 komentářů

Kolik stojí rande

"Ty ještě nikoho nemáš!?" Přátelé se asi nespokojí s odpovědí, že tři roky od posledního rozchodu uběhly příliš rychle. A ani vás už vlastně nebaví trčet na firemních večírcích bez partnerky a vítat nový rok jen s lahví alkoholu jako filmová Bridget Jonesová.

Informace za všechny peníze?

31. 10. 2001 | Martin Pawinger | 9 komentářů

Informace za všechny peníze?

Zákon o svobodném přístupu k informacím sice stanovuje přesná pravidla pro získávání potřebných údajů od orgánů státní správy, to hlavní ale řešit nemůže. Na ochotu a pružnost úředníka, který požadavek na informace posuzuje, je totiž každý zákon krátký.

Profesionální armáda bude levnější

24. 10. 2001 | Jan Heřman | 24 komentářů

Profesionální armáda bude levnější

Každý z nás zaplatí denně do státního rozpočtu 12 korun na financování armády. Zdá se to mnoho či málo? Otázka, kterou nelze jednoznačně zodpovědět. Zavedením profesionálního vojska však vedle nesporného zvýšení kvality a bojové připravenosti také ušetříme. Tak praví fakta.

Vážený pane předsedo, vážená vládo!

22. 10. 2001 | Pavel Zajíček | 30 komentářů

Vážený pane předsedo, vážená vládo!

Je možné, že si vzpomenete na mojí živou korespondenci s Vámi ohledně dividendy a vlastního prodeje Českých radiokomunikací. Jsem pouhý nicotný burzovní spekulant, některá konkrétní čísla byla trochu spekulativní, nicméně podstata byla vždy můj skutečný názor, píše v otevřeném dopisu Pavel Zajíček.

Nejsem tak bohatý, abych měl účet v eBance?

24. 9. 2001 | Michal Hazi | 105 komentářů

Nejsem tak bohatý, abych měl účet v eBance?

Dotovat studentská konta je součástí obchodní politiky většiny tuzemských bank. Do mainstreamu se s počátkem akademického roku zařadila i eBanka. Snaží se novým levným produktem oživit svou početně stagnující klientskou základnu?

Zmást už nebude tak snadné

11. 9. 2001 | Lukáš Půda | 9 komentářů

Zmást už nebude tak snadné

Na začátku září podepsal prezident republiky zákon o spotřebitelských úvěrech. Neuškodí proto stručně nastínit, co to znamená pro běžné lidi a jak moc to ovlivní obsah jejich peněženek.

Šedý průměr Vojenského penzijního fondu

20. 7. 2001 | Danuše Pecharová | 21 komentářů

Šedý průměr Vojenského penzijního fondu

Jednoduché, vzdušné stránky, které se snadno natahují. Jinak graficky ani technicky nic zajímavého. Jen šeď a šeď.

Peníze nejsou všechno

12. 7. 2001 | Lenka Fialová | 12 komentářů

Peníze nejsou všechno

Co byste řekli tomu, že s podpisem pracovní smlouvy získáte víc než jen hromadu povinností a zodpovědnosti? Třeba auto, abyste nemuseli do práce městskou hromadnou dopravou. Byt nebo výhodně úročenou půjčku na byt. Telefon, týden dovolené navíc a zaplacenou letenku! Permanentku do posilovny a volňásky do divadla. Zaměstnanecké akcie nebo penzijní připojištění, které budou přinášet rentu, když vy sami na práci nebudete muset ani pomyslet. Sen nebo skutečnost?

Čeští bankéři nemají e-commerce rádi

13. 6. 2001 | Petr Vykoukal | 16 komentářů

Čeští bankéři nemají e-commerce rádi

Klienti některých českých bank při snaze platit svou kartou na internetu zjistili, že mají smůlu. Jejich banka totiž všechny tyto transakce zakázala. Snaha o povolení těchto plateb zatím ne vždy končí úspěchem. Kromě těchto "drsných" řešení existují i jiná snadná a elegantní, české banky však o ně zatím nejeví zájem.

Spořitelní hrátky s červenými diplomy

30. 5. 2001 | Lenka Fialová | 35 komentářů

Spořitelní hrátky s červenými diplomy

Studenti vysokých škol, otevřete si účet u České spořitelny! Získáte kontokorent deset tisíc, každý rok čtyři stovky a co víc - při získání "červeného diplomu" deset tisíc. To se vyplatí pořádně se učit! Opravdu?

Kolik kliků stojí mobil

17. 5. 2001 | Aleš Hejna | 16 komentářů

Kolik kliků stojí mobil

Na internetu se objevuje nová konkurence papírových a kovových peněz - virtuální měny. K čemu slouží, co umožňují a jaké jsou jejich výhody či nevýhody? Vytlačí z oběhu ošahané pětikorunové mince?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně uložil online supermarketu Košík.cz pokutu...více

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Stěhování bank do nových centrál pokračuje. Do moderního sídla v jedné z nejnovějších...více

Soud potvrdil pokutu pro portál S-dražby. Kvůli šmejdským praktikám

Soud potvrdil pokutu pro portál S-dražby. Kvůli šmejdským praktikám

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost společnosti Pratenorm, která je známá spíše jako...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services