Invalidní důchod - mateřská - rodičovská

Dobrý den. Popíši Vám naši situaci a prosím o zodpovězení očíslovaných otázek. V září 2015 přešla moje partnerka z pracovního poměru do pracovní neschopnosti z důvodu vážné nemoci. Tato pracovní neschopnost trvá i do současné doby (srpen 2016). V lednu 2016 byl ukončen pracovní poměr, který byl do této doby na dobu určitou. Neschopenka běží přes ochrannou lhůtu. Nyní v srpnu byl zpětně přiznán invalidní důchod od června 2016, čímž bude ukončena neschopenka. Inv. d. je na rok. Rád bych se zeptal: 1) Do kdy má lékař ukončit neschopenku, když trvá i v srpnu, ale důchod byl přiznán zpětně k 27. 6.? 2) Bude vyplacen schválený důchod i za červenec, když v tomto měsíci byla pobírána neschopenka? To samé srpen, dokud nebude PN ukončena? 3) Je během inv. důchodu partnerka součástí účastna na nemocenském pojištění? Kdyby nebyla na inv. důchodu, je na celé PN účastna na nemoc. poj.? 4) Jak to nyní bude s mateřskou a rodičovskou dovolenou? Na co má nárok a bude pobírat současně s důchodem? Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 21. 8. 2016 12:32

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
ukončení neschopenky by měl určit lékař. Není možné ze zákona souběžně ze stejných zdravotních problémů pobírat současně nemocenskou a invalidní důchod. Současně pobírat invalidní důchod a nemocenskou nelze. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace, at předejdete případnému přeplatku. Nebot´ dle mého by nenáležela výplata invalidního důchodu za dobu, po kterou jí bylo poskytováno nemocenské, protože její pracovní neschopnost vznikla před vznikem nároku na výplatu invalidního důchodu.
Co se týče mateřské, tak tj dávka nemocenského pojištění a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení.
Maminka může pobírat souběžně peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) a invalidní i vdovský důchod, samozřejmě žena musí splnit nárok na přiznání mateřské. Nemocenská výši mateřské neovlivní, mateřská závisí na výdělku z posledního zaměstnání. Jakmile ukončí pobírání mateřské, tak na Úřadu práce požádá o rodičovský příspěvek.

Stejně tak se dá s důchodem kombinovat i rodičovský příspěvek – teda dávka, kterou ženy typicky pobírají od cca půl roku věku dítěte. Stejně jako se dá kombinovat pobírání rodičovského příspěvku a výkon výdělečné činnosti, tedy že maminka nebo tatínek mohou souběžně vydělávat, aniž by ztratili nárok na rodičovský příspěvek, Důležité ovšem je, aby matka zajistila dítěti celodenní péči – a to minimálně do dvou let věku dítěte. Od tohoto věku už může dítě chodit bez omezení i do jeslí či školky.
Invalidní důchod je dávky ze systému důchodového pojištění a řeší zcela odlišné sociální události než je těhotenství a mateřství – dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.

31. 8. 2016 17:41

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je ušetřit a posvítit si na spekulanty.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a zatím nesplnili podmínku minimální doby spoření.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma důchodového systému?

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentářů

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

Poslanci daňově zvýhodnili takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou kvůli zdravotnímu stavu závislými na pomoci druhých. Většina pojišťoven nový produkt teprve chystá.

Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce

10. 11. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková

Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce

Omezení daňové slevy na vyživovaného manžela nebo manželku je součástí vládního balíčku. Spolu se zrušením školkovného může významně ovlivnit rodinné rozpočty.

Jak se připravujete na důchod – jste mučedník, jezdec nebo hlídač?

9. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Jak se připravujete na důchod – jste mučedník, jezdec nebo hlídač?

Češi se podle toho, jak se připravují na stáří, dělí do čtyř skupin. Někteří ignorují stárnutí, jiní naopak chtějí mít všechno pod kontrolou a šetří, další důvěřují, že se o ně v penzi postará stát. Zjistěte, jaký typ jste vy.

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

9. 11. 2023 | Petr Kučera

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

Daňová sleva za školku skončí od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

2. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

Poslanci chtějí daňově zvýhodnit takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou ve stáří závislými na pomoci druhých. Většina pojišťoven nový produkt teprve chystá.

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Vyznáte se v penzijku? Ukažte, co všechno víte

21. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Vyznáte se v penzijku? Ukažte, co všechno víte

Staré penzijko už je staré. V našem kvízu se podíváme hlavně na to novější – na doplňkové penzijní spoření.

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

18. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentářů

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

Před víc než rokem začalo ministerstvo sociálních věcí chystat novelu, která zvedne příspěvek na péči a nastaví pravidla jeho dalšího zvyšování. Místo ní teď politici jednají o novele další. Zatím se nedohodli.

Nemoc, péče, studium. Jak si ohlídat, aby vyloučené doby zvýšily důchod

17. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Nemoc, péče, studium. Jak si ohlídat, aby vyloučené doby zvýšily důchod

O výši budoucího důchodu rozhoduje, kolik let jste pracovali (přesněji odváděli důchodové pojištění) a jak vysoké příjmy jste měli. Existují ale situace, kdy se vydělávat nedá nebo jen málo. Když jste například nemocní, pečujete o blízké nebo studujete. Takzvané vyloučené doby mají na důchod pozitivní vliv – jen je třeba si je ohlídat.

Předdůchod bude žádanější, míní penzijní společnost. Kdo ho může využít?

10. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Předdůchod bude žádanější, míní penzijní společnost. Kdo ho může využít?

Do předčasné penze lze podle nových pravidel odcházet už jen tři roky před řádným důchodem. Kdo chce jít ještě dřív, může využít takzvaný předdůchod. Má řadu výhod, ale jedno velké minus: lidé na něj musí mít naspořeno dost peněz. Jak vlastně předdůchod funguje a jak ho správně využít?

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

6. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

Pro získání starobního důchodu v Česku musíte splnit dvě podmínky: dosáhnout stanoveného věku a odpracovat alespoň 35 let, respektive po tu dobu platit důchodové pojištění. Existují ale situace, kdy se pracovat nedá. Některé z nich se přesto do penze počítají. Víte, které to jsou?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze...více

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services