kolik let musím mít zaplaceno do důchodu

dobrý den chci se zeptat jsem narozena 26.8.1957 jsem žena a mám 4 děti a do důchodu bych měla jíd 26.12.2016,ale chci se zeptat kolik let musím mít zaplaceno pojištění děkuji moc a případně kde to zjistím kolik let mám zaplaceno pojištění a případně,když budu mít méně let pojištění zaplaceno,tak můžu jíd do důchodu nebo si musím doplatit to pojištění děkuji moc za odpovědí mějte se hezky m.

Otázku poslal/a:  , 5. 9. 2016 16:41

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
nárok na starobní důchod vzniká dosažením zákonem požadovaného důchodového věku a získáním potřebné doby pojištění. Potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod se po 31. 12. 2009 postupně prodlužuje z 25 let až na 35 let, a to v závislosti na kalendářním roce dosažení důchodového věku. Ve specifických případech lze nárok na starobní důchod získat i při získání kratší doby pojištění. Doba pojištění není jen doba, kdy člověk pracuje a hradí si pojištění. Ze zákona existují tzv. náhradní doby pojištění, které se buď v plném nebo částečném rozsahu hodnotí pro výši důchodu.O nároku pojištěnce na důchod rozhoduje ČSSZ na základě řádně vyplněné a vybavené žádosti o důchod, která byla sepsána na správě sociálního azbezpečení na předepsaném tiskopisu. Předběžné výpočty důchodů provádí klientské centrum ČSSZ při pražském ústředí. Občané mohou požádat o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“) písemně na adrese ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5; v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny: posta@cssz.cz nebo datovou zprávou zaslanou prostřednictvím informačního systému datových schránek do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3. Pro účely žádosti o informativní list je možné použít tento tiskopis.
Další možností jak zažádat o informativní list je prostřednictvím aplikace ePortál ČSSZ na adrese: eportal.cssz.cz, a to pomocí služby Žádost o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění (mohou využít pouze osoby, které mají datovou schránku fyzické osoby) nebo odesláním tiskopisu Žádost o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění.
Občan má právo na zaslání informativního listu jednou za kalendářní rok. ČSSZ mu ho pošle do 90 dnů ode dne doručení jeho žádosti. Žádost musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu nebo ID datové schránky, na kterou bude informativní osobní list zaslán. Informativní list obsahuje přehled dob důchodového pojištění, případně náhradních dob pojištění, uložených v evidenci ČSSZ, od roku 1986 také přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob, včetně celkového součtu evidované doby pojištění a součtu náhradních dob. Informativní list dále obsahuje přehled a celkový počet neevidovaných dob, které chybí mezi první a poslední vykázanou dobou pojištění. Co se případně týče chybějící doby pojištění, tak je možné si ji doplatit, a to s využitím institutu dobrovolného důchodového pojištění. Zpětné přihlášení k dobrovolnému důchodovému pojištění je možné jen při splnění zákonem stanovených podmínek.
Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.
orientačně naše kalkulačky zde:
http://www.penize.cz/kalkulacky/duchodova-kalkulacka
http://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-duchodu
http://www.penize.cz/kalkulacky/budouci-duchod

7. 9. 2016 9:54

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

31. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

Jste na mateřské nebo rodičovské dovolené a rádi byste si přilepšili? Možnosti přivýdělku jsou celkem široké. Jen je třeba dodržet stanovená pravidla, abyste se o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřipravili. Přinášíme přehled nejvýhodnějších variant přivýdělku a jejich pravidel pro rodiče s malými dětmi.

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

11. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

Politici se před volbami předhání s návrhy, jak naložit s minimální mzdou. Jeden by ji zvýšil na deset tisíc, druhý dokonce na dvanáct, další by ji naopak nejradši zrušil. Tolik politici. Jak se ale na problematiku minimální mzdy dívají ekonomové, analytici, zástupci odborů a podniků či bývalý ministr práce a sociálních věcí?

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité o pravidlech přivýdělku, zaměstnání a podnikání v důchodu najdete v následujícím přehledu.

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

24. 9. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

Jdete si zažádat o starobní důchod a jste v dočasné pracovní neschopnosti. Může se stát, že vám na sociálce řeknou: „Nelze, vraťte se, až budete zdraví.“ Nenechte se odbýt, nemluví pravdu – a vás by to mohlo stát i docela dost peněz.

Nemilovaný projekt definitivně končí: Jak se zbavit sKarty a nepřijít o peníze

23. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Nemilovaný projekt definitivně končí: Jak se zbavit sKarty a nepřijít o peníze

sKartu má doma téměř dvě stě osmdesát tisíc lidí. Do šesti měsíců musí Drábkův projekt definitivně skončit. Zákon, který osud sKaret zpečetil, už podepsal i prezident. Zrušení sKaret ovšem nebude zadarmo. A starosti nekončí ani lidem, kteří ji mají v peněžence nebo šuplíku. Přinášíme návod, jak mají držitelé sKaret postupovat, aby nepřišli o peníze.

Proč a jak volíme: Ti dole nevolí o nic hloupěji než ti nahoře

23. 9. 2013 | Petr Hampl | 18 komentářů

Proč a jak volíme: Ti dole nevolí o nic hloupěji než ti nahoře

V předvolebním čase přinášíme druhý díl analýzy sociologa Petra Hampla, věnované našemu volebnímu chování a rozhodovacím mechanismům.

Sociálka a strážníci si došlápli na „problémové rodiny“. Kdo si došlápne na ně?

19. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 62 komentářů

Sociálka a strážníci si došlápli na „problémové rodiny“. Kdo si došlápne na ně?

Dali jste si po večeři dvě piva? Zabarikádujte dveře. Nebo se začněte chystat na zásah komanda ze sociálky. Zazvoní u vás v půl deváté večer, vtrhnou do bytu i s městskou policií a reportérem s kamerou. Pěkně se podrobíte dechové zkoušce! Že ne? Fajn, píšeme si, že váš výsledek byl pozitivní. A za to vám, milá pani, můžem klidně odebrat děti.

Přehled a kalkulačka: sirotčí důchod. Kdy na něj máte nárok?

16. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 36 komentářů

Přehled a kalkulačka: sirotčí důchod. Kdy na něj máte nárok?

Dítě, které přijde o jednoho nebo oba rodiče, má nárok na sirotčí důchod. Jaké podmínky ale musí splnit? Do kdy nás vlastně stát považuje za „děti“? A co když si při studiu vyděláváme? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v následujícím přehledu. Poradíme, jak o sirotčí důchod žádat. A na naší kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysoký sirotčí důchod dosáhnete.

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

23. 8. 2013 | Ondřej Tůma | 25 komentářů

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

Jak by měla vypadat reforma důchodového systému, která by mohla dlouhodobě přežít? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Hampla, Ilony Švihlíkové, Jana Procházky a dalších ekonomických odborníků.

K čemu nám vlastně je ministr financí?

9. 7. 2013 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

K čemu nám vlastně je ministr financí?

Ministr financí v Rusnokově vládě bude především posunovačem papíru a úředníkem, který se bude starat o to, aby se v úřadě svítilo a topilo. Ale příští plnohodnotný ministr financí bude hrát při rozhodování o osudu České republiky velmi důležitou úlohu.

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

8. 7. 2013 | Zuzana Ledesmová | 26 komentářů

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

Zdraví máme jen jedno. A bohužel nikomu nelze zaručit, že právě to jeho zůstane celý život pevné. Každý z nás se může v důsledku nemoci, úrazu či prostě opotřebení ocitnout v situaci, kdy bude – částečně nebo úplně – odkázaný na cizí pomoc. Včetně té od státu. Přinášíme přehled dávek pro zdravotně postižené, vyplácených úřady práce.

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

29. 5. 2013 | Zuzana Ledesmová | 44 komentářů

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

Zuzana Ledesmová je odborník na sociální problematiku. Pracuje na úřadu práce a nově se zapojila do práce nejvytíženější poradny serveru Peníze.cz – sociální poradny. Z první ruky tak zná problémy a otázky lidí, se kterými přicházejí žádat o sociální dávky. Z nich vybrala deset nejtypičtějších, základních. Mýty uvedla na pravou míru, přichystala ilustrační příklady, případně myslila i na prevenci.

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

23. 5. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

Ministryně práce a sociálních věcí oznámila, že má strategii: vypíše tendr na nový systém výplaty dávek. Za jeden a půl miliardy. Měli jsme v redakci děsnou radost. Teda nejdřív. Pak nám kluci z kapely říkali, že už jeden novej systém na výplatu dávek máme… Co si o tom myslíte?

Máte věk, chcete do penze – a nemůžete. Jak dohnat chybějící roky povinného pojištění?

22. 5. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Máte věk, chcete do penze – a nemůžete. Jak dohnat chybějící roky povinného pojištění?

Klidně se to může stát. Podle tabulek už máte léta, abyste mohli jít do penze. Jenže na úřadě řeknou, že smůla, že věk není všechno. Že jste dost dlouho nepracovali a neplatili dostatečnou dobu povinné důchodové pojištění. K potřebným rokům pojištění (ale i k vyšší penzi) vám může pomoci důchodové pojištění dobrovolné. Kdy a komu se vyplatí?

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

20. 5. 2013 | Ondřej Tůma | 12 komentářů

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

Nekonečný příběh sKaret pokračuje dál. Jak se s neúspěšným projektem nakonec popasuje ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová? A nemá strach, že na ni po jejím předchůdci Jaromíru Drábkovi čekají na ministerstvu ještě další kostlivci ve skříni?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Spotřební družstva Konzum Ústí nad Orlicí a Jednota spotřební družstvo Zábřeh se spojují...více

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Snížení úroků na spořicích účtech pokračuje i v tomto týdnu. Nově ho ohlásily Fio banka,...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services