Výpověď, ÚP a prac. neschopnost

Dobrý den, k 30.9.2016 končím pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnance. Neboť nemám zatím sjednánu žá¨dnou novou pracovní smlouvu, počítám s návštěvou ÚP v pondělí 3.10.2016 k podání žádosti o zařazení do evidence a podání žádosti o zprostředkování zaměstnání a žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Platí pro mne také v případě ukončení pracovního poměru na dobu neurčitou z mé strany (změna rodinné situace, odstěhování do jiného místa trvalého bydliště) ochranná lhůta 7 dní pro případ pracovní neschopnosti? Jak je to poté s podporou a nemocenskou v takovém případě? Lékař mi totiž doporučil absolvovat operaci křečových žil. Je vhodné termín operace sjednat na dobu bezprostředně po ukončení pracovního poměru (do doby 7 kalendářních dnů od ukončení) po registraci na ÚP? Jaké jsou podmínky pobírání dávek (nemocenská a podpora v nezaměstnanosti) u pozdějšího termínu počátku pracovní neschopnosti?

Otázku poslal/a:  , 6. 9. 2016 23:41

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
ani v roce 2016 se podmínky získání podpory v nezaměstnanosti oproti roku 2015 nijak nezměnily. Platí, že nárok má občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Potřebnou dobu pojištění je možné získat i prostřednictvím takzvaných náhradních dob, což je třeba doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.
Více zde v našem článku:
http://www.penize.cz/podpora-v-nezamestnanosti/307345-podpora-v-nezamestnanosti-v-roce-2016-roste-a-na-pracaku-si-muzete-privydelat-vic

Lidé, kteří sami ukončí předchozí pracovní poměr, dostanou od letošního roku nižší podporu v nezaměstnanosti. Za dobrovolný odchod je přitom považována nejen výpověď podaná zaměstnancem, ale také dohoda o ukončení pracovního poměru.
Standardní podpora v nezaměstnanosti však zůstane uchazečům tehdy, jestliže předchozí práci opustili sice sami, ale "z vážného důvodu". A samozřejmě i v případě, že jim výpověď dal zaměstnavatel.
Přestože to v zákoně není výslovně uvedeno. Vážné důvody, při nichž se podpora ani při dobrovolném odchodu z práce nekrátí, popisuje zákon o zaměstnanosti poměrně rozsáhlé.
Některé konkrétní případy:
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let,
- nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (stupeň II, III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti (...),
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu zaměstnání druhého manžela nebo povaha tohoto zaměstnání,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání.
Existují i jiné vážné osobní důvody, např. etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele. Proto není možné dopředu říci, jak ÚP váš odchod ze zaměstnání vyhodnotí a zda získáte podporu sníženou tj 45% anebo klasickou výši. Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody nebo zda souhlasí se skutečností, však bude záležet na úřadu práce. Pokud se s ním uchazeč neshodne a neuspěje ani s odvoláním, nezbude mu než se obrátit na soud. Akorát dodávám, že pokud byste nastoupila na pracovní neschopnost, tak na ÚP se nemůžete evidovat a bude potřeba počkat až "nemocenská" bude ukončena. Co se týče pracovněprávních otázek, dovolím si Vás odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání, kteří vám poradí:
http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

7. 9. 2016 9:44

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

18. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

Kurzarbeit po česku. Jako lék proti růstu nezaměstnanosti v čase hospodářské krize se u nás začal chystat už v roce 2010. S velkou pompou. Výsledek? Naprosto pohořel. Teď, tváří v tvář hrozbě ekonomických dopadů ruských sankcí, se kurzarbeit znovu dostává do kurzu. Dostane nová pravidla, aby firmy v krizi na dotace dosáhly snáz. Dobře, nebo špatně – co si o tom myslíte?

Velký investiční seriál: Spořte, investujte, důchod není jistota

17. 9. 2014 | Daniel Tácha | 28 komentářů

Velký investiční seriál: Spořte, investujte, důchod není jistota

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo metodický návrh, podle kterého by se jednou mohlo určovat, kdy budeme odcházet do starobního důchodu. Vycházet by se mělo z průměrné doby, kterou Češi v důchodu stráví. Podle tohoto kritéria by se pak hranice důchodového věku mohla co pět let posouvat.

Jak se uživí budoucí důchodci? Řešením je obrácená hypotéka

27. 8. 2014 | Filip Uhlíř | 28 komentářů

Jak se uživí budoucí důchodci? Řešením je obrácená hypotéka

Populace v Česku rychle stárne. Důchody jsou už teď relativně velmi nízké a bude hůř. Přitom – ač to tak nevypadá – je u nás ale většina důchodců ve skutečnosti velmi bohatých. Neuvědomují si to ovšem a odmítají toho využít.

Renta k důchodu pro olympijské medailisty: Dvacet tisíc měsíčně ze státního. Ano, či ne?

14. 8. 2014 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Renta k důchodu pro olympijské medailisty: Dvacet tisíc měsíčně ze státního. Ano, či ne?

Reprezentovali nás ve světě, když jsme vězeli odříznuti za železnou oponou. Dávali nám zakusit pocit národní hrdosti v dobách nejtužšího marasmu. A teď, ve stáří, živoří na hraně chudoby. Přišel čas, abychom pro své olympijské medailisty něco udělali my. Tak znějí hlavní argumenty pro zavedení olympijské renty. Přesvědčí vás?

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk

29. 7. 2014 | Ondřej Tůma | 36 komentářů

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk

Deficit důchodového systému je zhruba 1,2 procenta HDP. Podobná úroveň deficitu by díky malé penzijní reformě neměla být překročena ani v demograficky nejhorších letech,“ říká předseda Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk. Pokud se bude dál zvyšovat věk odchodu do důchodu, bude podle něj systém stabilní. Jiná věc ale je, jak v něm budeme fungovat.

Plný autobus: Na shodu má důchodová komise moc členů. Vladimír Bezděk je rád, že není řidič

26. 7. 2014 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Plný autobus: Na shodu má důchodová komise moc členů. Vladimír Bezděk je rád, že není řidič

Jen těžko byste hledali někoho, kdo by zasvěceněji promluvil o českém důchodovém systému a o změnách, které by mu mohly zajistit dlouhodobou stabilitu. Současný šéf Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk vedl v letech 2004–2005 a 2010 expertní skupiny vlády zabývající se přípravou důchodové reformy, ujalo se pro ně označení „Bezděkovy komise“.

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

24. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

Vláda nachystala balíček daňových změn. Účinný má být od roku 2015. Poslanci ho nechali projít prvním čtením, definitivně se o něm rozhodne na podzim. Vzhledem k vládní převaze ve Sněmovně je nanejvýš pravděpodobné, že bude schválen. S čím byste měli od roku 2015 počítat? Přinášíme přehled nejdůležitějších daňových novinek. Hlasujte, jak se vám líbí.

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

17. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

Vypere, vyžehlí, uklidí, odklidí, nakoupí, uvaří, poseká, natře, pohlídá děti, psa nebo třeba pomůže s péčí o nemocnou babičku. V Česku se rodí ambiciózní plán – má zatočit s nezaměstnaností i prací v šedé ekonomické zóně. Dlouhodobě nezaměstnaní by mohli nastoupit do služby v českých domácnostech. Co si o tom myslíte?

Nehoda. Blízká osoba v kómatu. Přístup úřadů ochromí i vás

16. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Nehoda. Blízká osoba v kómatu. Přístup úřadů ochromí i vás

Petrova manželka přijížděla k domovu z vedlejšího města. V autě vezla dva malé syny. Dodnes se neobjasnilo proč, náhle vjela do protisměru. Vůz se čelně srazil s kamionem. V Petrově rodině už nikdy nic nebylo jako dřív.

Zneužívání doplatku na bydlení: Vláda přiškrtí kohoutky

14. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Zneužívání doplatku na bydlení: Vláda přiškrtí kohoutky

Majitelům ubytoven končí žně. Vydělávat na lidech, kteří žijí v mnohdy nedůstojných podmínkách hromadných ubikací, už nebude tak snadné jako dosud. Vláda utáhne penězovody: mění pravidla doplatku na bydlení – nejzneužívanější dávky v Česku. Budou ale chystané změny k vymýcení kšeftů s chudobou stačit?

Očima expertů: Měly by se důchody manželů dělit na dva stejné díly?

11. 7. 2014 | Ondřej Tůma | 27 komentářů

Očima expertů: Měly by se důchody manželů dělit na dva stejné díly?

Dohodnou se. Jeden zůstane doma a bude se starat o děti, jeden bude vydělávat. A jednou přijde čas penze. Ten, který zůstal doma má ovšem pochopitelně důchod podstatně nižší. Je to fér? Důchodová komise se vážně zabývá otázkou, jestli by se penze pro partnery neměly vypočítávat ze společného základu. Co na to odborníci?

Důchodové fondy: Spoření na dobu určitou?

27. 6. 2014 | Aleš Tůma | 1 komentářů

Důchodové fondy: Spoření na dobu určitou?

Když se ustavovala vláda, vyjednavači ji zavázali mimo jiné k tomu, že zruší druhý penzijní pilíř, důchodové spoření. Ne všem členům vlády se do jeho likvidace chce, ale couvnout už nelze. Nebo lze? Jaké jsou možnosti a co by znamenaly pro ty, kteří do důchodových fondů vstoupili? Možná byste nevěřili, ale třeba se najde i důvod, proč nastoupit na palubu potápějící se lodi.

Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické

26. 6. 2014 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické

Proč našemu penzijnímu systému začal ujíždět vlak už v devadesátých letech? A proč je dnešní výpočet věku odchodu do důchodu nesmyslný? To se dozvíte v pokračování rozhovoru s šéfem nové komise, která má vymyslet reformu penzijního systému, profesorem Martinem Potůčkem.

Šéf důchodové komise Martin Potůček: Babišovy výroky mě netrápí

25. 6. 2014 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Šéf důchodové komise Martin Potůček: Babišovy výroky mě netrápí

„V českém prostředí ještě moc neumíme přijímat kompromisy. Politiku vnímáme jednostranně jako boj, jako střety. Přitom v dobře fungujících politických kulturách je podstatná spolupráce. To se bohužel teprve učíme,“ říká šéf důchodové komise Martin Potůček.

Škrty v důchodech končí, poslanci schválili rychlejší růst

22. 6. 2014 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Škrty v důchodech končí, poslanci schválili rychlejší růst

Důchody od ledna 2015 stoupnou o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) v pátek schválili poslanci.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77...více

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services