rod. dovolená po vyčerpání rod. příspěvk

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám 16měsíčního syna, pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11 500 Kč (tedy asi do 2 let syna), rodičovskou dovolenou mám ale u zaměstnavatele nahlášenou do 3 let syna. Při rodičovské dovolené si přivydělávám 2 DPP současně (dohromady si vydělám jen několik tisíc korun měsíčně). Chci se zeptat na období, kdy už nebudu pobírat rodičovský příspěvek, ale budu stále na rodičovské dovolené. Mohu si v tomto období dále přivydělávat formou DPP? Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění? S manželem také plánujeme další miminko (dříve než synovi budou 3 roky), pokud nám to vyjde, tak na druhou mateřskou dovolenou bych odcházela v době, kdy ještě budu na rodičovské dovolené (tedy do zaměstnání se vracet nechci), ale už nebudu pobírat rodičovský příspěvek. Jak se bude počítat nová mateřská? Bude stejná jako ta první? (teď si vydělávám výrazně méně než před první mateřskou dovolenou - tehdy jsem brala kolem 30 000 Kč čistého měsíčně, nyní mám přivýdělek kolem 5 000 Kč měsíčně dle počtu směn). Předem moc děkuji za Vaši odpověď! Alena

Otázku poslal/a:  , 10. 10. 2016 14:14

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
pokud budete pobírat rodičovský příspěvek, tak jste tzv. kryta a pojištění za vás po tuto dobu hradí stát, jakmile dávku dočerpáte obratte se nejlépe s předstihem prosím na vaši zdravotní pojišťovnu, kde se dozvíte podrobnější informace k úhradám pojistného.
Co se týče mateřské, tak nemusíte mít obavy, pokud jste během rodičovské stále zaměstnaná, tak byste měla mít i u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM- mateřská) stejně jako u prvního dítěte. Pokud vaše zaměstnání do té doby nezanikne, tak budete mít nárok na PPM. Pokud budete pracovat a budete mít příjmy i během rodičovské, pak bude záležet na tom, jak vysoký bude váš příjem.pokud byste měla během posledního roku před nástupem na PPM vyšší vyměřovací základ, než u první mateřské, pak by se vám mateřská počítala z tohoto vyměřovacího základu. Pokud ale budete mít v posledních 12 měsících (nebo obecně v průběhu rodičovské dovolené) takové příjmy, že by z nich stanovený denní vyměřovací základ byl nižší než u první PPM tzn. pokud by vám na základě příjmu během rodičovské měla vyjít nižší mateřská než na základě předchozího zaměstnání, použije se ta stanovená na základě příjmu z předchozího zaměstnání, tak u druhého dítěte byste měla dostávat stejně peněz, jako u toho prvního. Další a podrobnější informace k mateřské získáte na okresní správě sociálního zabezpečení.

12. 10. 2016 10:55

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Rekvalifikace 2016: Kolik vám přispěje stát. A jak na to

8. 8. 2016 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Rekvalifikace 2016: Kolik vám přispěje stát. A jak na to

Jestli jste bez práce a nové zaměstnání se nedaří najít, může pomoct rekvalifikační kurz. Kromě nových dovedností a zvýšení šancí na profesní uplatnění má rekvalifikace ještě jednu pěknou vlastnost: zvyšuje podporu v nezaměstnanosti.

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

26. 7. 2016 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

Nový příspěvek má motivovat dlouhodobě nezaměstnané k práci za humny. Kdo přesně na něj dosáhne a kolik příspěvek dělá? Poradíme.

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

19. 6. 2016 | Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková | 13 komentářů

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

Dřív do důchodu budou moci odejít všichni horníci, kteří v hlubinných dolech odpracovali alespoň 3300 směn. Podle schváleného návrhu by mohli odejít do řádného důchodu už v necelých 56 letech. Podle ministryně práce opatření pomůže s řešením kritické situace v těžební společnosti OKD.

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

14. 6. 2016 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

Přišli jste o práci a jinou nemáte? Poradíme, jak a kde žádat o podporu v nezaměstnanosti. A kdy na úřad práce zamířit, abyste nepřišli o peníze.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

2. 6. 2016 | Jan Traxler | 74 komentářů

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

24. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

Chcete nastoupit do předčasného důchodu? Poradíme, jak, kdy a kde o něj žádat. Co nezapomenout doma. A co zjišťovat dopředu. Žádáme o předčasný důchod krok za krokem.

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

20. 5. 2016 | Gabriel Pleska | 97 komentářů

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

Ministryně práce a sociálních věcí může slavit. Přes původní zásadní nesouhlas Ministerstva financí propasírovala přes vládu svou novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou chce – mimo jiné – zavést novou týdenní dávku pro novopečené otce. Pro člověka s průměrnou mzdou to bude týden za čtyři a půl tisíce. Státní rozpočet by měla otcovská přijít na 400 až 600 milionů korun ročně.

Jak dál reformovat penze

18. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Jak dál reformovat penze

Reforma penzí byla jednou z priorit současné vlády. Sestavila si mohutnou důchodovou komisi. Minulý týden jsme provedli inventuru toho, co komise politikům předložila a v jakém stavu návrhy jsou. Nyní se podíváme, co by se ještě teoreticky za této vlády mohlo v komisi připravit.

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

16. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

Když nevyděláváte, nemusíte důchodové pojištění platit. Má to ovšem nepříjemné důsledky: když ho neplatíte dlouho, nemůžete čekat penzi. Jestli o důchod nechcete přijít, pomůže dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Poradíme, jak na to.

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

11. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

Vláda chce reformovat důchodový systém. A reformuje. Podle kritiků ale dochází jen k dílčím úpravám, které se největším problémům vyhýbají. Pojďme si projít všechny návrhy, které Odborná komise pro důchodovou reformu předložila vládě. A také ty, které vláda prosadila komisi navzdory.

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

7. 5. 2016 | Ondřej Tůma, Monika Veselíková | 104 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

2. 5. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

Dítě nebo vážně nemocný partner. Rodiče, kteří se o sebe nezvládají starat. Stát pomůže prostřednictvím příspěvku na péči, ze kterého má nemocný pokrýt náklady na pečovatele. Tím může být – a často bývá – i někdo z rodiny. Co dělat, když volba padne na vás a vy budete muset nechat práce?

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

11. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

Smíte si určit termín návratu z mateřské a rodičovské, jak chcete? Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo? Máte zaručenou původní židli? Co když chcete nastoupit jen na zkrácený úvazek? A kde hledat zastání, když šéf poruší zákon? Praktické rady pro rodiče, kteří se vracejí do práce.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

27. 3. 2016 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

16. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

Invalidní důchod slouží k zabezpečení lidí, kterým nemoc nebo následky úrazu nedovolují plnohodnotně pracovat, v horším případě pracovat vůbec. Výši invalidních důchodů v roce 2016 spočítá naše kalkulačka.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Důchodci protestují proti plánu ministra životního prostředí Petra Hladíka výrazně omezit...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services