Zájem o sirotčí důchod pro syna po zemřelém otci: Co by měla matka vědět?

Dobrý den, mám syna 13 let, nedávno mu zemřel otec (46 let), s kterým již přes deset let nežiji (manželé jsme nebyli, ale syna mám svěřeného do péče)...O syna jevil zájem velmi málo a alimenty platil minimálně...Zajímalo by mě, jestli bude mít syn nárok na sirotčí důchod za předpokladu, že byl jeho otec účasten na pojištění alespoň 15 let? Další roky myslím pracoval spíš na černo nebo vůbec...A ještě bych potřebovala vědět, jestli to kolik odpravoval si zjistí OSSZ sama...Opravdu vůbec nevím, jak bych já pátrala, kde všude pracoval... Moc děkuji za odpověď

Otázku poslal/a:  , 10. 10. 2016 18:24

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem je dítě, které nedosáhlo 26 let a soustavně se připravuje na budoucí povolání (studuje),

Aby vznikl nárok na výplatu sirotčího důchodu, je třeba, aby zemřelý ke dni smrti pobíral starobní nebo invalidní důchodu nebo splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok invalidní důchod (od 1. 1. 2012 stačí k nároku na výplatu sirotčího důchodu získání poloviny potřebné doby pojištění pro invalidní důchod – tedy z posledních 10 let před úmrtím stačí 2,5 roku doby pojištění, u zemřelého staršího 38 let také stačí mít pojištěných 5 let z posledních 20, mírnější podmínky jsou také u pojištěnců do 28 let) anebo zemřel následkem pracovního úrazu.

Žádost musí být podána na okresní správě sociálního zabezpečení příslušející bydlišti žadatele. Pokud se sirotčí důchod týká nezletilého dítěte, podává za něj žádost zákonný zástupce (většinou druhý rodič). Pokud je dítěti více než 18 let, musí si o důchod požádat samo. Peníze poté náleží jemu.
K žádosti je potřeba doložit občanský průkaz, rodný list sirotka, úmrtní list a potvrzení o studiu. Pro potvrzení o studiu není předepsán závazný tiskopis, musí ovšem obsahovat následující informace: identifikační údaje o studentovi a škole, o jaké studium se jedná, v jakém ročníku je student a kdy má být studium ukončeno. Kromě toho v něm musí být uvedeno číslo jednací, pod nímž je sirotčí důchod evidován.

Jestliže zemřelý nebyl poživatelem důchodu, doporučujeme obrátit se před uplatněním žádosti o sirotčí důchod na OSSZ. Doklady, které má ČSSZ v evidenci, nebudou znovu požadovány

Sirotčí důchod je vyplácen po dobu nezaopatřenosti dítěte, nejdéle však do 26 let věku

orientačně zde naše kalkulačka: http://www.penize.cz/kalkulacky/sirotci-duchod-vypocet

Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.

10. 10. 2016 20:39

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

18. 12. 2015 | Ondřej Tůma | 97 komentářů

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

Co kdyby se celý systém sociálních dávek a státních příspěvků od základů překopal, takže by každý mohl počítat s pravidelnou výplatou od státu – za nic, bez podmínek? Možná by to bylo levnější než dnešní systém…

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

30. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

Kolik zaplatíte za sociální pojištění v roce 2016? Minimální zálohy se zvyšují. Peníze.cz přinášejí přehled všeho důležitého: cifry platné pro rok 2016, pravidla, novinky i návod, jak si výši záloh na sociální pojištění jednoduše spočítat.

Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?

20. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 50 komentářů

Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?

Poslanci na návrh vlády nadělili důchodcům pěkný dárek: k únorovému důchodu se každému připíše 1200 korun. Jak se na takové jednorázové mimořádné přilepšování dívají odborníci? A co říkají tomu, že by o něm příště nemusel rozhodovat Parlament, ale mohlo by stačit nařízení vlády?

Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

15. 11. 2015 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

Jednorázový příspěvek se oproti původnímu návrhu zdvojnásobil, státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Příspěvek reaguje na dvě mimořádné situace: velmi nízkou valorizaci důchodů od příštího roku a velmi rychlý růst české ekonomiky. Výraznější růst důchodů podpořila i opozice.

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

13. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 70 komentářů

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří už mají děti odrostlé, budou naopak platit víc. Je to fér? A bude se rodit víc dětí, jak předpokládá důchodová komise, která návrh iniciovala?

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

30. 10. 2015 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

Počet nezaměstnaných v Česku klesá. S horším uplatněním na trhu práce ale stále bojují starší lidé, absolventi a matky po rodičovské dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci: Kdo je zaměstná, mohl by za ně platit nižší povinné odvody. Je to dobrý nápad, nebo deformování pracovního trhu, které se dřív nebo později vymstí?

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

14. 10. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

Jak postavit na nohy důchodový systém? Nalákat důchodce do práce

5. 10. 2015 | Ondřej Tůma | 59 komentářů

Jak postavit na nohy důchodový systém? Nalákat důchodce do práce

Češi odcházejí do důchodu ve srovnání se západní Evropou brzy. Pracovat déle se jim nevyplatí. Dodat motivaci by jim mohl zkusit stát: prý by to bylo výhodné jak pro seniory, tak pro státní kasu.

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

26. 9. 2015 | Martin Vlnas, Monika Veselíková | 71 komentářů

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

„Většina Čechů, a dokonce i ti, kteří připadají v úvahu jako příjemci dávek, nechce, aby stát jen rozdával a utrácel,“ tvrdí ekonom Pavel Kohout. Proč ale sociální stát neustále bují a jakou roli hraje v současné migrační vlně? Nejen o tom jsme si s Pavlem povídali v rozhovoru, jehož první část si dnes můžete přečíst.

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

24. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo balíček změn pro rodiny: rodičovská dovolená na půl roku, otcovské volno po narození dítěte, „mikrojesle“ a zcela nová pečovatelská dovolená – pro člověka, kterému vážně onemocní příbuzný.

Důchodci, vánoční dárek nebude. Mimořádný příspěvek přijde v únoru, zato vyšší

20. 9. 2015 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Důchodci, vánoční dárek nebude. Mimořádný příspěvek přijde v únoru, zato vyšší

Důchodci měli dostat v prosinci jednorázovou pozornost – mimořádný příspěvek 600 korun. Nedostanou. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ho pokusí důchodcům doručit v únoru. A o tři stokoruny vyšší.

Příspěvek na bydlení dostane, i kdo ho nepotřebuje. Brát, nebo okrádat rodinu?

10. 9. 2015 | Gabriel Pleska | 70 komentářů

Příspěvek na bydlení dostane, i kdo ho nepotřebuje. Brát, nebo okrádat rodinu?

„Jak zařídit sobě, dětem, rodičům a dalším příbuzným 3178 Kč měsíčně jako příspěvek na bydlení (který už vaši sousedé se stejným příjmem potichu pobírají).“

Důchodová komise: Zvedejte důchody víc

3. 9. 2015 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Důchodová komise: Zvedejte důchody víc

Důchodová komise chystá nová pravidla pro zvyšování důchodů, dosavadní tempo valorizací se jí zdá nedostatečné. Otázka je, jak se k valorizacím nakonec postaví vládnoucí strany.

Důchod: Stará kaskadérská kolena

20. 8. 2015 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Důchod: Stará kaskadérská kolena

Život je pohodlný jako nikdy. Díky elektronickým udělátkům nemusíme umět hledat v jízdním řádu, ba ani pozdravit prodavačku. A s výdobytky sociálního systému ztrácíme schopnost se o sebe postarat. I když nám vlastní smysly říkají, že nikdo jiný to nejspíš neudělá.

Žádáme o starobní důchod: Krok za krokem

17. 8. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Žádáme o starobní důchod: Krok za krokem

Jak, kde a kdy žádat o starobní důchod? Co vzít s sebou, co zjišťovat předem? A jak rychle vám důchod přiznají? Poradíme: žádostí o starobní důchod vás provedeme krok za krokem.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Důchodci protestují proti plánu ministra životního prostředí Petra Hladíka výrazně omezit...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services