Dotaz-studium a počet měsíců na podporu

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na dvě věci... 1)Mám nárok po odpracovaných 12 měsících na podporu , když nastoupím po přihlášení na úřad práce a vyřízení si podpory na VŠ?? 2)Čistě hypoteticky... Dejme tomu, že má člověk v roce 2015 odpracováno např. ¨ 13.06.15 - 30.09.15 - jedna firma.. 3 měsíce + 17dní?? 06.10.15 - 23.12.15 druhá firma... 2měsíce + 17dní?? 02.01.16 - 18.01.16 - 17dní??? 15.03.16 - 31.08.16 čtvrtá firma s tím, že smlouva je právě do 31.08.16 po domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem kvůli sezonnosti dané práce.. Celkově to lze tedy spočítat na 3měsíce(13.06.15 - 13.09.15?) + 2 měsíce(06.10.15 - 06.12.15?) + 5měsíců (duben - srpen?) , což je plných 10 měsíců...¨ A ty zbývající dva dopočítat z přebytků??.. 14.09.15 - 30.09.15(17dní) +07.12.16 - 23.12.16(17dní) + 02.01.16 - 18.01.16(17dní) + 15.03.16 - 31.03.16 (16dní) = 67dní??? 10 měsíců + 67dní???... 1)Má tento člověk v září 2016 nárok na podporu? A jestliže se jedná o konec smlouvy kvůli sezonnosti prace zaměstnavatele, má poté nárok případně na jaký procentuální podíl v daných měsících a na kolik?.. 2)Má na ni nárok i v případě, že se zaeviduje v září a od konce září nastupuje na VŠ? Děkuji předem za odpověĎ, jestli jsem se v jakékoliv části výpočtů zmýlil, prosím opravte mě... A jen řekněte , jestli podle těch dat pracovních smluv a součtů měsíců a pracovních dnů , má ten člověk nárok na podporu... A jestli i v případě, že hodlá poté studovat na VŠ.. Děkuji moc...

Otázku poslal/a:  , 14. 10. 2016 16:26

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, aby mohl (student) či absolvent uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí vykázat celkem 12 měsíců doby účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech, přičemž studium se do této doby nezapočítává. Potřebnou dobu pojištění můžete získat pouze zaměstnáním nebo samostatnou výdělečnou činností. Avšak pozor, mezi tato zaměstnání a výdělečné činnosti se počítají jen ty, u nichž bylo odváděno pojistné na důchodové pojištění (tedy nespadají zde např. dohody o provedení práce do 10.000 korun, honoráře za autorské příspěvky do 7.000 korun apod.). Podpora se pak vypočítává z průměrného měsíčního čistého platu z posledního zaměstnání a je vyplácena maximálně pět měsíců: první dva měsíce je vám vypláceno 65 % z čistého příjmu, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 %.
Pokud požadovanou odpracovanou dobu nesplníte, budete sice zaregistrován v evidenci ÚP a stát za vás bude platit zdravotní pojištění, ale nebudete dostávat žádnou podporu v nezaměstnanosti. Poté by se vás týkalo to, že jako uchazeč, který by neměl na podporu v nezaměstnanosti nárok a splňoval byste podmínky dle z. č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ovšem můžete na odboru sociálních věcí příslušného úřadu požádat o doplacení částky do životního minima.

Pokud byste nenastoupil do zaměstnání a nebudete v evidenci na ÚP a nebudete pobírat podporu, stáváte se osobou bez zdanitelných příjmů a jste tedy povinen si hradit zdravotní pojištění, sociální pojištění si platit nemusíte - není povinné. Pokud v evidenci budete, pojištění za vás hradí stát. Záleží na vás zda vstoupíte do evidence, jakmile splníte podmínky nároku, tak podporu dostanete bez ohledu na to, že posléze vaše evidence například skončí. Doporučuji proto, obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení zaměstnanosti a nechat si nárok na podporu posoudit.

17. 10. 2016 14:48

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

31. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima se dotkne zhruba 350 tisíc lidí, říká ministr Marian Jurečka.

Pomoc se zdražováním. Životní a existenční minimum roste

30. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Pomoc se zdražováním. Životní a existenční minimum roste

Životní a existenční minimum od začátku dubna vzrostou o 10 %. O navýšení dnes rozhodla vláda, informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

29. 3. 2022 | Lukáš Kovanda | 52 komentářů

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Důchodci se letos dočkají ještě třetího zvýšení penzí, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Inflace je totiž tak rychlá, že by měly být splněny podmínky i pro druhou mimořádnou valorizaci.

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

Vysvětlíme vám, jak se počítá budoucí důchod podle odpracovaných let a výše výdělku.

Do důchodu nespěchejte. Mimořádná valorizace je i pro nováčky

11. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Do důchodu nespěchejte. Mimořádná valorizace je i pro nováčky

Taktizování, kdy odejít do důchodu, jaké známe z přelomů kalendářních let, teď není potřeba. Mimořádnou valorizaci dostanou i ti, kdo půjdou do penze v červnu a později.

Nejsou lidi! Tolik volných míst ještě nebylo. Stačí Čechům zvýšit mzdy?

24. 2. 2022 | Jana Divinová | 20 komentářů

Nejsou lidi! Tolik volných míst ještě nebylo. Stačí Čechům zvýšit mzdy?

Zapomeňte na katastrofické scénáře o hromadném propouštění kvůli koronaviru. Problém, který tu byl před covidem, se vrátil ještě silnější. A nemusí ho vyřešit ani další zvyšování mezd.

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

19. 2. 2022 | redakce Peníze.CZ | 87 komentářů

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

Kvůli vysoké inflaci mimořádně stoupnou důchody už v průběhu roku, ne až od tradičního začátku roku. Ukážeme, o kolik si přilepšíte.

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

14. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

Vysoká inflace za leden dala definitivní jistotu mimořádnému růstu důchodů v průběhu roku. Máme kalkulačku.

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

10. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení normativů ze začátku letošního roku, které má lidem pomoct s prudkým zdražením energií, to tentokrát může být jinak.

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

9. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

Předdůchod pomůže, když těsně před důchodem přijdete o práci nebo se vám na něj nechce čekat. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Mateřská a rodičovská OSVČ. Na tohle teď máte nárok

8. 2. 2022 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková

Mateřská a rodičovská OSVČ. Na tohle teď máte nárok

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

26. 1. 2022 | Monika Veselíková, Kateřina Jungvirtová | 13 komentářů

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto. Kdo má nárok, kolik dělají a jak o ně žádat?

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Vládní novelu, která má pomoct s prudkým zdražením energií, podepsal prezident.

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze...více

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services