Dotaz-studium a počet měsíců na podporu

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na dvě věci... 1)Mám nárok po odpracovaných 12 měsících na podporu , když nastoupím po přihlášení na úřad práce a vyřízení si podpory na VŠ?? 2)Čistě hypoteticky... Dejme tomu, že má člověk v roce 2015 odpracováno např. ¨ 13.06.15 - 30.09.15 - jedna firma.. 3 měsíce + 17dní?? 06.10.15 - 23.12.15 druhá firma... 2měsíce + 17dní?? 02.01.16 - 18.01.16 - 17dní??? 15.03.16 - 31.08.16 čtvrtá firma s tím, že smlouva je právě do 31.08.16 po domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem kvůli sezonnosti dané práce.. Celkově to lze tedy spočítat na 3měsíce(13.06.15 - 13.09.15?) + 2 měsíce(06.10.15 - 06.12.15?) + 5měsíců (duben - srpen?) , což je plných 10 měsíců...¨ A ty zbývající dva dopočítat z přebytků??.. 14.09.15 - 30.09.15(17dní) +07.12.16 - 23.12.16(17dní) + 02.01.16 - 18.01.16(17dní) + 15.03.16 - 31.03.16 (16dní) = 67dní??? 10 měsíců + 67dní???... 1)Má tento člověk v září 2016 nárok na podporu? A jestliže se jedná o konec smlouvy kvůli sezonnosti prace zaměstnavatele, má poté nárok případně na jaký procentuální podíl v daných měsících a na kolik?.. 2)Má na ni nárok i v případě, že se zaeviduje v září a od konce září nastupuje na VŠ? Děkuji předem za odpověĎ, jestli jsem se v jakékoliv části výpočtů zmýlil, prosím opravte mě... A jen řekněte , jestli podle těch dat pracovních smluv a součtů měsíců a pracovních dnů , má ten člověk nárok na podporu... A jestli i v případě, že hodlá poté studovat na VŠ.. Děkuji moc...

Otázku poslal/a:  , 14. 10. 2016 16:26

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, aby mohl (student) či absolvent uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí vykázat celkem 12 měsíců doby účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech, přičemž studium se do této doby nezapočítává. Potřebnou dobu pojištění můžete získat pouze zaměstnáním nebo samostatnou výdělečnou činností. Avšak pozor, mezi tato zaměstnání a výdělečné činnosti se počítají jen ty, u nichž bylo odváděno pojistné na důchodové pojištění (tedy nespadají zde např. dohody o provedení práce do 10.000 korun, honoráře za autorské příspěvky do 7.000 korun apod.). Podpora se pak vypočítává z průměrného měsíčního čistého platu z posledního zaměstnání a je vyplácena maximálně pět měsíců: první dva měsíce je vám vypláceno 65 % z čistého příjmu, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 %.
Pokud požadovanou odpracovanou dobu nesplníte, budete sice zaregistrován v evidenci ÚP a stát za vás bude platit zdravotní pojištění, ale nebudete dostávat žádnou podporu v nezaměstnanosti. Poté by se vás týkalo to, že jako uchazeč, který by neměl na podporu v nezaměstnanosti nárok a splňoval byste podmínky dle z. č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ovšem můžete na odboru sociálních věcí příslušného úřadu požádat o doplacení částky do životního minima.

Pokud byste nenastoupil do zaměstnání a nebudete v evidenci na ÚP a nebudete pobírat podporu, stáváte se osobou bez zdanitelných příjmů a jste tedy povinen si hradit zdravotní pojištění, sociální pojištění si platit nemusíte - není povinné. Pokud v evidenci budete, pojištění za vás hradí stát. Záleží na vás zda vstoupíte do evidence, jakmile splníte podmínky nároku, tak podporu dostanete bez ohledu na to, že posléze vaše evidence například skončí. Doporučuji proto, obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení zaměstnanosti a nechat si nárok na podporu posoudit.

17. 10. 2016 14:48

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře? Dilema i pro finanční instituce

22. 1. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře? Dilema i pro finanční instituce

Drtivá většina analýz a komentářů hodnotí klady a zápory druhého pilíře pohledem klientů, pro které představuje vstup do „dvojky“ zásadní a nevratné životní rozhodnutí. Klíčové volby ale musela a stále musí činit i druhá strana barikády – finanční instituce.

Důchodový test 2: Co víte a nevíte o druhém pilíři penzijního systému?

21. 1. 2013 | Michaela Horáková

Důchodový test 2: Co víte a nevíte o druhém pilíři penzijního systému?

Další díl trojdílného velkého důchodového testu. Minule jsme se zaměřovali na to, co se nás týká prakticky všech, tedy na státní důchod. Dnes se zaměříme na novinku: druhý pilíř penzijního systému, důchodové spoření. Zatímco posledně šlo o to, co si ještě pamatujete, dnes jde o to, co už jste si dokázali zapamatovat. Držíme palce!

Kalkulačky 2013: starobní, invalidní, vdovský a sirotčí důchod

14. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Kalkulačky 2013: starobní, invalidní, vdovský a sirotčí důchod

Další porce kalkulaček aktualizovaných pro rok 2013. Tentokrát si na Peníze.cz můžete přehledně a jednoduše vypočítat, jak vysoký budete letos pobírat starobní, invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod. Vyzkoušejte nové a renovované kalkulačky.

Očima expertů: ... já, na co chci, odpovím

11. 1. 2013 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: ... já, na co chci, odpovím

Dovolte nám lehkou parafrázi názvu pořadu, se kterým vydělal miliony Miroslav Donutil: Na nic se mě neptejte, já, na co chci, odpovím. Ve stém jubilejním vydání pravidelné ankety jsme pootočili role. Nezvolili jsme konkrétní téma, ale chceme po osobnostech, aby nám téma navrhly. Chceme, aby nám řekly, o čem se nemluví, i když by se mluvit mělo.

Kalkulačky 2013: podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, životní a nezabavitelné minimum, osobní bankrot

7. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Kalkulačky 2013: podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, životní a nezabavitelné minimum, osobní bankrot

Peníze.cz přinášejí další sérii kalkulaček aktualizovaných pro rok 2013. Spočítejte si přehledně a jednoduše, jak vysokou letos dostanete podporu v nezaměstnanosti a příspěvek na bydlení. Zjistěte, jaké je životní minimum vaší domácnosti, jakou částku vám exekutor nemůže zabavit a zda máte šanci vyhlásit osobní bankrot.

Měl šest aut, vzali mu dávky. Stát musí vysvětlit proč

6. 1. 2013 | Tomáš Fránek, Petr Kučera | 16 komentářů

Měl šest aut, vzali mu dávky. Stát musí vysvětlit proč

Pouhé zjištění, že lidé na sebe mají registrovaný značný majetek, nemusí stačit úřadům k rozhodnutí o odebrání sociálních dávek určených pro nejchudší občany.

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

3. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

Rok 2013 začal a jedno je jisté: naše peněženky dostanou zabrat. Kvůli zvýšení DPH podraží téměř všechno. Kromě toho ale stoupnou také ceny energií, dopravy a cigaret. Startuje druhý pilíř penzijní reformy a platí nová pravidla exekucí. O tom všem (i mnohém dalším) v následujícím přehledu.

Kalkulačky 2013: mateřská, rodičovská, nemocenská, přídavek na dítě a ošetřovné

20. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Kalkulačky 2013: mateřská, rodičovská, nemocenská, přídavek na dítě a ošetřovné

Vánoce jsou za dveřmi a Peníze.cz začínají nadělovat. Nachystali jsme pro vás první várku aktualizovaných kalkulaček pro rok 2013. Spočítejte si na nich přehledně a jednoduše, jak vysokou budete mít příští rok mateřskou, rodičovskou, nemocenskou, ošetřovné a zda budete mít nárok na porodné a přídavek na dítě.

Pracující důchodci, pozor! Víme, jak za rok 2013 nepřijít o dvacet pět tisíc

19. 12. 2012 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 31 komentářů

Pracující důchodci, pozor! Víme, jak za rok 2013 nepřijít o dvacet pět tisíc

Poslanci (opět) schvalují novelu zákona o daních z příjmu. Účinná by měla být od začátku roku. Kromě jiného by znamenala konec daňové slevy na poplatníka pro pracující důchodce. A tedy téměř pětadvacetitisícovou ztrátu proti předchozím letům. Existuje ale jednoduchý a legální způsob, jak o peníze nepřijít.

OSVČ. Minimální záloha na sociální pojištění a penze

17. 12. 2012 | Václav Valášek | 12 komentářů

OSVČ. Minimální záloha na sociální pojištění a penze

Jen minimální zálohy na sociální pojištění platí vysoké procento českých podnikatelů. Někteří na tom usilovně pracují se svými daňovými poradci, jiným nic moc jiného nezbývá. Nízké odvody na sociální pojištění ovšem znamenají také nízký důchod. Co tedy může podnikatel dělat, aby v penzi nesušil pusu?

Poslanci zfušovali přílepek a sKartě hrozí další blamáž

16. 12. 2012 | Petr Kučera | 5 komentářů

Poslanci zfušovali přílepek a sKartě hrozí další blamáž

Nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová musí řešit další nečekaný problém kolem sKaret.

Druhý pilíř nezatracujte. Má výhody i ve srovnání s podílovými fondy

13. 12. 2012 | Ondřej Tůma | 49 komentářů

Druhý pilíř nezatracujte. Má výhody i ve srovnání s podílovými fondy

Pokud se podíváme na srovnání poplatků a nákladovosti dlouhodobých finančních produktů, představují fondy druhého pilíře jednoznačně nejlevnější variantu investování na důchod.

Příští rok do penze? Spočítejte si důchod na aktualizované kalkulačce

7. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Příští rok do penze? Spočítejte si důchod na aktualizované kalkulačce

Už několik týdnů přinášejí Peníze.cz články o novinkách roku 2013. Chystáte se příští rok do penze? Výše důchodu a podmínky pro to, abyste na něj získali nárok, se budou trochu měnit: Spočítejte si důchod na naší kalkulačce. A ti, kteří i v roce 2013 budou chodit do práce, si na jiné kalkulačce můžou budoucí důchod spočítat aspoň orientačně.

Povinné, či nepovinné? Jak je to ve skutečnosti s sKartami

29. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Povinné, či nepovinné? Jak je to ve skutečnosti s sKartami

Sociální karta je v současné době povinná, a kdo si ji na úřadě nevyzvedne, riskuje, že mu nebude dávka vyplacena. Může se na tom něco v nejbližší době změnit? A jak to bude s možností posílání dávek přes složenky?

Ústavní soud: Jsou to nucené práce. Veřejná služba končí. Co si o tom myslíte?

29. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 35 komentářů

Ústavní soud: Jsou to nucené práce. Veřejná služba končí. Co si o tom myslíte?

Přišli jste o místo a nedaří se najít nové? Brzy se nebudete muset bát, že vás vyženou v oranžové vestě zametat chodník. Nezaměstnaní už nemusí zadarmo vykonávat veřejnou službu. Je totiž ponižující, odporuje Listině základních práv a svobod i zákazu nucené práce. Řekl Ústavní soud. Co říkáte vy?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77...více

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services