Dotaz-studium a počet měsíců na podporu

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na dvě věci... 1)Mám nárok po odpracovaných 12 měsících na podporu , když nastoupím po přihlášení na úřad práce a vyřízení si podpory na VŠ?? 2)Čistě hypoteticky... Dejme tomu, že má člověk v roce 2015 odpracováno např. ¨ 13.06.15 - 30.09.15 - jedna firma.. 3 měsíce + 17dní?? 06.10.15 - 23.12.15 druhá firma... 2měsíce + 17dní?? 02.01.16 - 18.01.16 - 17dní??? 15.03.16 - 31.08.16 čtvrtá firma s tím, že smlouva je právě do 31.08.16 po domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem kvůli sezonnosti dané práce.. Celkově to lze tedy spočítat na 3měsíce(13.06.15 - 13.09.15?) + 2 měsíce(06.10.15 - 06.12.15?) + 5měsíců (duben - srpen?) , což je plných 10 měsíců...¨ A ty zbývající dva dopočítat z přebytků??.. 14.09.15 - 30.09.15(17dní) +07.12.16 - 23.12.16(17dní) + 02.01.16 - 18.01.16(17dní) + 15.03.16 - 31.03.16 (16dní) = 67dní??? 10 měsíců + 67dní???... 1)Má tento člověk v září 2016 nárok na podporu? A jestliže se jedná o konec smlouvy kvůli sezonnosti prace zaměstnavatele, má poté nárok případně na jaký procentuální podíl v daných měsících a na kolik?.. 2)Má na ni nárok i v případě, že se zaeviduje v září a od konce září nastupuje na VŠ? Děkuji předem za odpověĎ, jestli jsem se v jakékoliv části výpočtů zmýlil, prosím opravte mě... A jen řekněte , jestli podle těch dat pracovních smluv a součtů měsíců a pracovních dnů , má ten člověk nárok na podporu... A jestli i v případě, že hodlá poté studovat na VŠ.. Děkuji moc...

Otázku poslal/a:  , 14. 10. 2016 16:26

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, aby mohl (student) či absolvent uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí vykázat celkem 12 měsíců doby účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech, přičemž studium se do této doby nezapočítává. Potřebnou dobu pojištění můžete získat pouze zaměstnáním nebo samostatnou výdělečnou činností. Avšak pozor, mezi tato zaměstnání a výdělečné činnosti se počítají jen ty, u nichž bylo odváděno pojistné na důchodové pojištění (tedy nespadají zde např. dohody o provedení práce do 10.000 korun, honoráře za autorské příspěvky do 7.000 korun apod.). Podpora se pak vypočítává z průměrného měsíčního čistého platu z posledního zaměstnání a je vyplácena maximálně pět měsíců: první dva měsíce je vám vypláceno 65 % z čistého příjmu, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 %.
Pokud požadovanou odpracovanou dobu nesplníte, budete sice zaregistrován v evidenci ÚP a stát za vás bude platit zdravotní pojištění, ale nebudete dostávat žádnou podporu v nezaměstnanosti. Poté by se vás týkalo to, že jako uchazeč, který by neměl na podporu v nezaměstnanosti nárok a splňoval byste podmínky dle z. č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ovšem můžete na odboru sociálních věcí příslušného úřadu požádat o doplacení částky do životního minima.

Pokud byste nenastoupil do zaměstnání a nebudete v evidenci na ÚP a nebudete pobírat podporu, stáváte se osobou bez zdanitelných příjmů a jste tedy povinen si hradit zdravotní pojištění, sociální pojištění si platit nemusíte - není povinné. Pokud v evidenci budete, pojištění za vás hradí stát. Záleží na vás zda vstoupíte do evidence, jakmile splníte podmínky nároku, tak podporu dostanete bez ohledu na to, že posléze vaše evidence například skončí. Doporučuji proto, obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení zaměstnanosti a nechat si nárok na podporu posoudit.

17. 10. 2016 14:48

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

21. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 45 komentářů

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

Podpora v nezaměstnanosti a prakticky všechny dávky až na důchody a nemocenské. Od konce června se postupně všechny tyto peníze začnou příjemcům posílat přes Českou spořitelnu. K výběrům budou sloužit sKarty neboli karty sociálních systémů.

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

14. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 25 komentářů

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

Každý ví, že když otec nebude žít se svým dítětem a jeho matkou, čeká ho placení alimentů. Živit ale musí nejen svého potomka, právo dostávat od něj peníze na svou výživu má do dvou let dítěte i novopečená matka.

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

10. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 10 komentářů

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

Ač se Češi rádi řadí mezi vyspělé západní národy, jejich ekonomická mentalita tomu příliš neodpovídá. Stále se příliš spoléhají na ochrannou ruku státu a o tržní ekonomice a investicích do cenných papírů mají minimum znalostí, natož aby s nimi měli širší zkušeností.

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

3. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

Budou důchodci za pár desítek let pojídat kořínky a umírat hlady, protože spoléhali jen na státní penze? Určitě ne! Už jen proto, že si zkrátka zvolí někoho, kdo jim důchody zachová. Taková volební síla totiž nepůjde ignorovat.

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

24. 4. 2012 | Zdeněk Bubák | 12 komentářů

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

Čtyřicet jedna procent Čechů nevyužívá podle nové studie žádnou z forem soukromého zabezpečení na penzi. Přitom stále klesá důvěra ve státní důchody. Čtvrtina tvrdí, že nemá z čeho spořit.

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

23. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 33 komentářů

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

Od letošního roku není veřejná služba vyhrazena jen pro lidi v hmotné nouzi. Nyní k ní mohou být – a budou prý stále častěji – vyzýváni i nezaměstnaní evidovaní na úřadech práce. Jak to funguje?

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

17. 4. 2012 | Jana Brhelová | 13 komentářů

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

Konec monarchie, první léta republiky. Jaké jistoty tehdy nabízel stát svým občanům a co nechával jen a jen na nich?

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

16. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 7 komentářů

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

I zdravotně postižených se dotkly změny platné od počátku roku 2012. Počet dávek – loni jich pro ně bylo určených až jedenáct – se letos snížil na dvě. Nově tak úřady práce vyplácejí lidem se zdravotním postižením příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku.

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

15. 4. 2012 | Tomáš Fránek | 8 komentářů

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

Reformy prosazené ministerstvem práce a sociálních věcí, vedeným Jaromírem Drábkem z TOP 09, jsou terčem další ostré kritiky. Na mušku si je vzal ombudsman Pavel Varvařovský.

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

14. 4. 2012 | Martin Vlnas | 16 komentářů

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

„To, co se má naprogramovat za dvě miliardy, je možné vytvořit za 20 až 40 milionů v rámci již existujícího systému. K vytváření nové platformy není nejmenší důvod,“ říká Karel Janeček o novém systému na vyplácení dávek. Ani v druhém díle exkluzivního rozhovoru si zakladatel protikorupčního fondu nebral servítky.

Rekordní zvyšování daní! Kalkulačka na Peníze.cz vám spočítá, co vás to bude stát

13. 4. 2012 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Rekordní zvyšování daní! Kalkulačka na Peníze.cz vám spočítá, co vás to bude stát

Minulý týden to vypadalo, že česká vláda to má spočítané. Leckdo se radoval, že předčasné volby škrtnou z politiky Věci veřejné. Škrtat se ale nakonec bude jinde. U vás doma. O kolik? Máte to spočítané: na Peníze.cz.

Ludmila Treutnerová: Souboj žen a mužů je nesmysl! Nejefektivnější je pár

11. 4. 2012 | Petra Dlouhá

Ludmila Treutnerová: Souboj žen a mužů je nesmysl! Nejefektivnější je pár

Je zdravý životní styl luxus pro vyvolené, nebo si ho může dovolit každý? Jak zlé je to s kvalitou potravin v českých supermarketech? Diskvalifikuje ženy na trhu práce mateřství? Co může do firmy přinést „ženský princip“? Čtěte druhý díl rozhovoru s mentorkou Dne rovnosti platů Ludmilou TREUTNEROVOU.

Devět měsíců do startu penzijní reformy. To zas bude porod!

3. 4. 2012 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Devět měsíců do startu penzijní reformy. To zas bude porod!

Na ultrazvuku už byly pohyby znát dlouho: nedávno se zvýšil věk odchodu do důchodu, změnil se výpočet důchodů, není možné přestupovat mezi stávajícími penzijními fondy. Opravdu se ale penzijní reforma narodí až s prvním lednem roku 2013, za devět měsíců. Jaká bude? Zdravá? Nebo aspoň živá? Zatím nevíme skoro nic.

Být chudý nestačí. Dávky hmotné nouze si musíte zasloužit

27. 3. 2012 | Barbora Buřínská | 37 komentářů

Být chudý nestačí. Dávky hmotné nouze si musíte zasloužit

Když klesnete na samotné finanční dno, mohly by vám pomoci odrazit se od něj dávky v hmotné nouzi. I pro těch několik tisíc, které vám pomůžou z nejhoršího, však musíte sami něco dělat. Vlastními silami se musíte snažit svou situaci zlepšit.

Vyplácení služky: Víte, co znamená písmeno „T“ ve zkratce TOP 09?

23. 3. 2012 | Michal Kašpárek | 17 komentářů

Vyplácení služky: Víte, co znamená písmeno „T“ ve zkratce TOP 09?

Boj ministrů TOP 09 proti lidem, kteří využívají veřejné sociální služby – nejen proti těm, kteří je zneužívají – připomíná perverzní rituál. Kéž by pro státní zakázky platilo to, co pro dávky.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77...více

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services