Otec na mateřskou

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazů týkajících se nároku na PPM, pokud by na ni šel manžel. Nejprve nastíním vzniklou situaci a poté položím jednotlivé dotazy. Od 4/2014 jsem si založila živnostenský list, abych se mohla živit jako OSVČ. Pracuji z domu jako švadlena dámské módy. Jelikož jsem v roce 2014 teprve začínala jako OSVČ, platila jsem automaticky nejnižší měsíční zálohy na sociální pojištění ve výši 1894,- Kč a dobrovolné nemocenské pojištění ve výši 115,- Kč. Poté jsem otěhotněla a 9/2015 jsem šla na mateřskou (12.11.2015 - porod), po mateřské následovala rodičovská dovolená, která trvá do teď. Od nástupu na mateřskou jsem si bohužel neplatila dobrovolné nemocenské pojištění (bohužel jsem o tom nevěděla, že se musí platit), a tedy nyní, když jsem znovu těhotná, nebudu mít nárok na mateřskou. Chtěli bychom tedy, aby na mateřskou šel manžel. Ten je momentálně zaměstnán u OKD, která končí. Manžel tedy musí skončit v práci k 31.6.2017 a poté jde na úřad práce (kde má již domluvenou rekvalifikaci). Termín porodu mám cca 13.8.2017. A můj dotaz zní: 1. Může tedy jít na mateřskou manžel, když já nemohu? A i když bude v té době evidován na pracovním úřadě (evidován bude cca 3 měsíce na PÚ než by nastoupil na mateřskou)? 2. Co budu zatím dělat já? Nyní jsem na rodičovské a k tomu podnikám vedlejší činnost. Do kdy tedy budu brát rodičovskou za první dítě? Do porodu nebo mohu i nadále po porodu v době šestinedělí, než nastoupí manžel na mateřskou? 3. Nebo mohu jít před porodem/po porodu na nemocenskou, když jsem jako OSVČ na vedlejší činnost a začala bych si ještě tento měsíc platit dobrovolné nemocenské pojištění? A tím bych nemusela platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění a byla bych krytá po dobu šesti nedělí, a pak by 7. týden po porodu nastoupil na mateřskou manžel? 5. Nebo jsem slyšela, že existuje nějaká ochranná lhůta a měla bych být půl roku před nebo po porodě krytá, že nemusím platit zálohy apod. Existuje něco takového, pokud podnikám vedlejší činnost a nemám nárok na mateřskou? 6. Pokud tedy může nastoupit na mateřskou manžel, kam a co všechno si máme zajít vyřídit a kam to nahlásit? (Potřebuji od gynekologa nějaký papír k tomu? Co potřebuje manžel, když bude na pracáku?) 7. A pokud půjde tedy manžel na mateřskou, může nastoupit do nové práce a já se budu starat o děti, ale mateřská bude na manžela, může se to? 8. Pokud to lze a manžel půjde do nové práce, i když bude na mateřské, co budu dělat já? Musím si platit zálohy jako OSVČ nebo to jde jinak? Předem moc děkuji za odpověď a pomoc při ujasnění této situace. S pozdravem a přáním hezkého dne.

Otázku poslal/a:  , 6. 6. 2017 15:41

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, ano je to tak pro osoby samostatně výdělečně činné není účast na nemocenském pojištění povinná, platit si ho ale můžou dobrovolně. Při splnění dalších podmínek pak mají nárok na nemocenské dávky (kalkulačka nemocenské pro OSVČ vám spočítá jejich výši) a také na peněžitou pomoc v mateřství. Pojistné nemocenského pojištění je v roce 2017 omezené zdola – částkou 115 korun, ale také shora; tam platí, že vyměřovací základ nemocenského pojištění nemůže být vyšší než vyměřovací základ pojištění důchodového (sociálního). Mateřská pro otce dítěte je možná, ale musí splnit stejné podmínky nároku jako matka. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, když splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Vznikne vám např. v ochranné lhůtě znovu pojištění tzn budete znovu pracovat, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.
Doporučuji obrátit sena správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

30. 6. 2017 17:24

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

15. 5. 2006 | Martin Zika | 18 komentářů

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

Nový zákoník práce, který umožní např. krátké výpovědní lhůty. Zrušení minimální daně a registračních pokladen, uznání práce na fakturu. Dramatické snížení nákladů na provoz státní správy až o 30 %. Snížení daní, zrušení odpočtů na úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypoték. Podpora v nezaměstnanosti podmíněná aktivní rekvalifikací. Na cokoli o ekonomickém programu SNK ED se dnes můžete zeptat místopředsedy této strany Jana Kasla.

Ptejte se Jiřího Dolejše z KSČM!

11. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 29 komentářů

Ptejte se Jiřího Dolejše z KSČM!

Zdravotní péče včetně antikoncepce a potratů zdarma, systém jediné zdravotní pojišťovny. Bezplatné mateřské i vysoké školy. Regulace nájemného i dalších nákladů na bydlení. Snížení daní chudších občanů a naopak vyšší zdanění "luxusu". Kratší pracovní doba, mzdy přesto o 40 % vyšší, minimální mzda 10 000 Kč. Zvýšení a změna výpočtu mnohých sociálních dávek, vyplácení nedobytných alimentů státem. Stop důchodové reformě. Zeptejte se Jiřího Dolejše na ekonomický program KSČM.

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

10. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 15 komentářů

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

Náš program vyčísluje reálný odhad vývoje veřejných financí. Prosazujeme deregulaci nájemného. Vysoké školy musí být dostupné všem, školné navrhujeme maximálně 1 000 Kč měsíčně. Odpovědnost za německý odpad na našem území nesou především ministr financí a ministr vnitra. Chceme zrealizovat co nejvíce z našeho programu, jako se to stalo v uplynulém volebním období. Říká předseda KDU-ČSL.

Ptejte se Jaromíra Soukupa ze Strany zelených!

5. 5. 2006 | Martin Zika | 28 komentářů

Ptejte se Jaromíra Soukupa ze Strany zelených!

Chtějí přesun od zdanění práce ke zdanění surovin, energií a užití motorových vozidel. Podporují obnovitelné zdroje, proto by vyššími daněmi znevýhodnili zdroje energie, které ničí životní prostředí. Navrhují třípilířový důchodový systém, rehabilitaci nájemního bydlení, zřízení Úřadu pro ochranu spotřebitele či snížení daňové zátěže. Ne říkají minimální dani, registračním pokladnám a školnému. Zeptejte se Jaromíra Soukupa na ekonomický program Zelených!

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

4. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

S podporou podnikatelů to myslíme vážně. Splácení dluhu státu je zcela pod kontrolou. Dluh roste v absolutním vyjádření, a to není relevantní statistika. Rathovy reformy mají opodstatnění a budou dozajista fungovat. Hlavními léky nezaměstnanosti jsou podpory rekvalifikačních kurzů či celoživotního vzdělávání. Minimální mzda je ochranou proti vykořisťování zaměstnanců a prostředkem motivace pracovat. Říká Bohuslav Sobotka.

Ptejte se Miroslava Kalouska!

3. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 30 komentářů

Ptejte se Miroslava Kalouska!

Nechceme připustit vliv komunistů na vládu, zvyšování daňové zátěže, snížení ochrany vlastnictví a likvidační podmínky pro živnostníky a malé podnikatele. Nedovolíme, aby se důchodci propadli do chudoby, aby se zhoršily podmínky pro rodiny s dětmi a aby převládl egoismus skalních liberálů. Prosazujeme principy sociálně-tržního hospodářství, na kterých vznikl blahobyt a soudržnost západní Evropy. Co konkrétního si pro voliče připravila KDU-ČSL? Zeptejte se jejího předsedy, co chce strana udělat s ekonomikou!

Ptejte se Vlastimila Tlustého!

26. 4. 2006 | Dana Chytilová | 76 komentářů

Ptejte se Vlastimila Tlustého!

Rovná daň pro každého? Snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění? Zrušení některých nepřímých daní? Vyrovnané veřejné rozpočty do 7 let od zavedení reforem? Toto a mnohé další slibuje Modrá šance občanských demokratů. Zeptejte se stínového ministra financí Vlastimila Tlustého na cokoli, co se týká ekonomické části volebního programu ODS.

Porodné podle ČSSD vytvoří trh s dětmi

20. 4. 2006 | Pavel Vrecion | 40 komentářů

Porodné podle ČSSD vytvoří trh s dětmi

ČSSD předložila návrh na zvýšení porodného na 60, 90 a 120 tisíc Kč za první, druhé a třetí dítě. Vypadá to, že předloha je nekriticky přijímána, přitom je založena na zcela nepodložené hypotéze a může vyústit ve financování zejména dětí v neutěšených poměrech bez šance na šťastné dětství a kvalitní život. Nejde náhodou jen o navýsost populistické jednání, které sleduje jen osobní a stranický prospěch?

Akcie: ČNB letos úroky možná vůbec nezvýší

18. 4. 2006 | Pavel Slavík | 2 komentáře

Akcie: ČNB letos úroky možná vůbec nezvýší

Pražská burza tento týden oslabovala, byla tažena poklesem hlavních akciových titulů. Také americké a evropské burzy mírně oslabily. Evropské trhy negativně ovlivňují rostoucí úrokové sazby a vysoké ceny komodit. Co konkrétního trh přinesl?

Dotovat práci, nebo nezaměstnané? Stát má jasno

7. 4. 2006 | Dana Chytilová | 25 komentářů

Dotovat práci, nebo nezaměstnané? Stát má jasno

Přes tisíc lidí získalo loni práci díky vládnímu programu podpory nových pracovních míst. Víte, že jeden nezaměstnaný stojí daňové poplatníky měsíčně 10 tisíc Kč? Zajímá vás, kolik stát přispívá na vytvoření jednoho pracovního místa, jaká je návratnost této investice a jak je počítána?

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

4. 4. 2006 | Kateřina Boušová | 23 komentářů

Sociální stipendia: účinná pomoc, nebo jen pěkný předvolební špek?

Na hranici chudoby žije z celkového počtu 270 000 vysokoškoláků 63 000 z nich, stát však podle návrhu podpoří jen "nejchudších" 13 000. Je 1 600 Kč měsíčně pouhé pětině potřebných studentů skutečně účinná pomoc, nebo jen bezcenná vějička na voliče? Vláda stipendia hájí, ale odborníci, vedení vysokých škol ani studenti s jejich současnou podobou spokojeni nejsou.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů....více

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad...více

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services