Pečování o člena rodiny

Dobrý den, pobírám příspěvek na péči o člena rodiny II. stupně závislosti. Vzhledem k nutnosti si zajistit pečovatele, mám pro něj tyto informace: Pečování o člena rodiny (manžel) se započítává do odpracované doby v případě, že rozváže pracovní poměr? Za tuto dobu pečovateli hradí stát sociální a zdravotní pojištění? Není mi zcela jasné, jak se pečovateli z této doby při požádání o starobní důchod vypočítává důchod. Dále, pokud v případě hospitalizace pobíratele příspěvku, kdy se to musí nahlásit na ÚP a on za případnou hospitalizaci nepobírá příspěvek na péči, je prováděn pečovateli zápočet do odpracované doby a zda je mu hrazeno sociální a zdravotní pojištění? V tento moment pečovatel je bez zaměstnání. Znamená to, že než se pobíratel příspěvku vrátí z hospitalizace, musí pečovatel se zaregistrovat na ÚP jako nezaměstnaný a pobírat podporu v nezaměstnanosti? Za vaši pro mne důležitou odpověď předem děkuji.

Otázku poslal/a:  , 7. 6. 2017 12:27

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, co se týče evidence ÚP, záleží na rozsahu péče, neboť pokud pečujete převážnou část dne, tak vám zřejmě nezbývá čas na hledání si zaměstnání- pokud budete v evidenci ÚP, tak byste si zaměstnání hledat měla. Pokud budete v evidenci, je za vás hrazeno pojištění. Jakmile bude člen rodiny hospitalizován- doporučuji do evidence vstoupit a doložíte potvrzení od kdy do kdy jste pečovala. (vydá vám ÚP). Co se týče důchodu, tak zákon o důchodovém pojištění a vymezuje tzv. náhradní doby pojištění. Tedy období, která se započítávají do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu, přestože v nich lidé nepracují (nejsou výdělečně činní) a neodvádí pojistné. A právě péče o osoby závislé je jednou z nich. Pokud se lidé rozhodnou opustit zaměstnání a dají přednost aktuálně potřebnému zaopatření např. rodičů, o roky potřebné pro přiznání důchodu nepřijdou.
Za dobu péče se považuje péče o osobu s přiznaným stupněm závislosti II, III či IV, která je buď osobou blízkou z pohledu zákona o důchodovém pojištění, nebo osobou „neblízkou“, kdy pečující osoba prokáže, že s opečovávanou osobou žila ve společné domácnosti a pak příbuzenský vztah roli nehraje (toto platí od 1. 7. 2001, u starších případů péče lze hodnotit péči jen o rodinné příslušníky). Po skončení péče o závislou osobu je nutné obrátit se nejpozději do dvou let od skončení péče na okresní (v Praze Pražskou, v Brně Městkou) správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ta o době a rozsahu péče vydá rozhodnutí, které je podkladem pro budoucí zhodnocení péče o závislou osobu jako doby důchodového pojištění. Toto rozhodnutí se vydává na základě podaného návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Ten lze podat nejdříve po skončení péče, nejpozději však do dvou let od skončení péče, nebo v době jejího trvání za situace, že pečující osoba v této době podává žádost o přiznání důchodu. Podrobnější a další informace podá přímo Úřad práce a také správa sociálního zabezpečení.

31. 7. 2017 12:14

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 302 komentářů

Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje novelu, která sníží důchodový věk lidem v náročných profesích. Za každých deset let v takovém zaměstnání budou lidé moci odejít do penze o jeden rok dřív, aniž by se jim za trest snížil důchod.

Čeští důchodci spoléhají sami na sebe, ukázal průzkum

28. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Čeští důchodci spoléhají sami na sebe, ukázal průzkum

Češi v důchodu nespoléhají na pomoc svých blízkých. Tři čtvrtiny nepočítají s žádnou pomocí ve stáří nebo ji dokonce nechtějí. Nejvýraznější je tento postoj u lidí, kteří už sami jsou v seniorském věku – na pomoc nejbližších nespoléhá víc jak 80 procent lidí starších 54 let. Ukázaly to výsledky průzkumu ČSOB Penzijní společnosti.

Starobní důchod 2020. Kalkulačka a přehled pravidel

27. 1. 2020 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Starobní důchod 2020. Kalkulačka a přehled pravidel

Kdy dosáhnete důchodového věku a jak vysokou budete mít penzi? Kdo může odejít už letos a na co by si měl dát pozor? Odpovíme.

Reforma důchodů od Maláčové prohlubuje díru v rozpočtu, vzkazují experti

21. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Reforma důchodů od Maláčové prohlubuje díru v rozpočtu, vzkazují experti

Návrh od ministryně práce nepřináší systémové řešení udržitelnosti, míní Národní rozpočtová rada. Vidí ale i pozitiva.

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

20. 1. 2020 | Monika Veselíková | 56 komentářů

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku spočítá naše kalkulačka. Máme pro vás i přehled všech důležitých pravidel.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

16. 1. 2020 | Veronika Hejná | 15 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

Na sedmý pokus zkouší vláda zavést zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD se shodla na základních podmínkách.

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

15. 1. 2020 | Monika Veselíková | 22 komentářů

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

Kdo na dávku dosáhne, co je potřeba splnit a kolik vlastně příspěvek na bydlení dělá? Tady je kalkulačka a přehled.

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

14. 1. 2020 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

Kdy mají podnikatelky nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme.

Na palubě se tančí, Babiš zvyšuje penze. Důchodový Titanic

13. 1. 2020 | Pavel Jégl | 69 komentářů

Na palubě se tančí, Babiš zvyšuje penze. Důchodový Titanic

Titanic byl nepotopitelný. Do chvíle, kdy se poroučel ke dnu. S českým penzijním systémem to může dopadnout stejně.

Důchodová reforma podle Maláčové. Projděte si návrh

10. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 90 komentářů

Důchodová reforma podle Maláčové. Projděte si návrh

Rovný důchod 10 500 korun pro každého, masivnější valorizace, vyšší odvody pro OSVČ či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Tak vypadá ideální reforma podle ministryně práce. Návrh dnes projednávala důchodová komise.

Jak změnit důchody? Máme jasno, teď je to na politicích, říká šéfka komise

10. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 110 komentářů

Jak změnit důchody? Máme jasno, teď je to na politicích, říká šéfka komise

Důchodová komise dnes bude diskutovat o konkrétních variantách rozdělení prvního pilíře na rovný důchod a zásluhovou část. „Na změnu systému máme pět let. A bez daňové reformy to nepůjde,“ říká předsedkyně komise Danuše Nerudová v rozhovoru pro Peníze.cz.

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

9. 1. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

Koalice se shoduje, potvrdila ministryně financí Alena Schillerová. Od minima se odvíjí nárok na některé dávky nebo výše nezabavitelného minima.

Kdo nechce pracovat, přijde o dávky na delší dobu, plánuje Maláčová

8. 1. 2020 | Petr Kučera | 35 komentářů

Kdo nechce pracovat, přijde o dávky na delší dobu, plánuje Maláčová

Přísnější má být i postup vůči uchazečům, kteří se jenom vymlouvají na špatný zdravotní stav.

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

7. 1. 2020 | Petr Kučera

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl návrh skupiny dvaceti senátorů. Na systému, který platí od roku 2018, se tedy nic nezmění.

O vyšší rodičovský příspěvek stačí požádat do konce měsíce

6. 1. 2020 | Petr Kučera | 1 komentářů

O vyšší rodičovský příspěvek stačí požádat do konce měsíce

Kvůli vyššímu rodičovskému příspěvku nemusejí rodiče panikařit. Pokud si chtějí změnit měsíční částku od ledna, mohou tak učinit až do 31. ledna. Na vyřízení tak mají dostatek času. Upozornil na to Úřad práce ČR.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services