Pečování o člena rodiny

Dobrý den, pobírám příspěvek na péči o člena rodiny II. stupně závislosti. Vzhledem k nutnosti si zajistit pečovatele, mám pro něj tyto informace: Pečování o člena rodiny (manžel) se započítává do odpracované doby v případě, že rozváže pracovní poměr? Za tuto dobu pečovateli hradí stát sociální a zdravotní pojištění? Není mi zcela jasné, jak se pečovateli z této doby při požádání o starobní důchod vypočítává důchod. Dále, pokud v případě hospitalizace pobíratele příspěvku, kdy se to musí nahlásit na ÚP a on za případnou hospitalizaci nepobírá příspěvek na péči, je prováděn pečovateli zápočet do odpracované doby a zda je mu hrazeno sociální a zdravotní pojištění? V tento moment pečovatel je bez zaměstnání. Znamená to, že než se pobíratel příspěvku vrátí z hospitalizace, musí pečovatel se zaregistrovat na ÚP jako nezaměstnaný a pobírat podporu v nezaměstnanosti? Za vaši pro mne důležitou odpověď předem děkuji.

Otázku poslal/a:  , 7. 6. 2017 12:30

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, co se týče evidence ÚP, záleží na rozsahu péče, neboť pokud pečujete převážnou část dne, tak vám zřejmě nezbývá čas na hledání si zaměstnání- pokud budete v evidenci ÚP, tak byste si zaměstnání hledat měla. Pokud budete v evidenci, je za vás hrazeno pojištění. Jakmile bude člen rodiny hospitalizován- doporučuji do evidence vstoupit a doložíte potvrzení od kdy do kdy jste pečovala. (vydá vám ÚP). Co se týče důchodu, tak zákon o důchodovém pojištění a vymezuje tzv. náhradní doby pojištění. Tedy období, která se započítávají do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu, přestože v nich lidé nepracují (nejsou výdělečně činní) a neodvádí pojistné. A právě péče o osoby závislé je jednou z nich. Pokud se lidé rozhodnou opustit zaměstnání a dají přednost aktuálně potřebnému zaopatření např. rodičů, o roky potřebné pro přiznání důchodu nepřijdou.
Za dobu péče se považuje péče o osobu s přiznaným stupněm závislosti II, III či IV, která je buď osobou blízkou z pohledu zákona o důchodovém pojištění, nebo osobou „neblízkou“, kdy pečující osoba prokáže, že s opečovávanou osobou žila ve společné domácnosti a pak příbuzenský vztah roli nehraje (toto platí od 1. 7. 2001, u starších případů péče lze hodnotit péči jen o rodinné příslušníky). Po skončení péče o závislou osobu je nutné obrátit se nejpozději do dvou let od skončení péče na okresní (v Praze Pražskou, v Brně Městkou) správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ta o době a rozsahu péče vydá rozhodnutí, které je podkladem pro budoucí zhodnocení péče o závislou osobu jako doby důchodového pojištění. Toto rozhodnutí se vydává na základě podaného návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Ten lze podat nejdříve po skončení péče, nejpozději však do dvou let od skončení péče, nebo v době jejího trvání za situace, že pečující osoba v této době podává žádost o přiznání důchodu. Podrobnější a další informace podá přímo Úřad práce a také správa sociálního zabezpečení.

31. 7. 2017 12:14

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Doba strávená v důchodu rychle roste, hlásí úřad

27. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Doba strávená v důchodu rychle roste, hlásí úřad

Průměrná doba, kterou Češi tráví v důchodu, se stále prodlužuje. A to přesto, že věk pro odchod do důchodu každý rok o několik měsíců roste. Podle zatím nejčerstvějších dat za rok 2018 strávili Češi v důchodu průměrně 24,28 roku. Ukazuje to statistická ročenka, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení.

Na důchody bude, spočítali experti. Spadnete ale na čtvrtinu mzdy

26. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 49 komentářů

Na důchody bude, spočítali experti. Spadnete ale na čtvrtinu mzdy

Jestli se v systému nic nezmění, stát to sice „utáhne“, ale poměr důchodů ke mzdám výrazně klesne. Jenže když budeme jenom zvyšovat důchody, aby se dosavadní poměr nezměnil, bude to problém pro státní pokladnu, ukazuje nová studie.

Důchody výrazně stoupnou. Spočítejte si o kolik

12. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 91 komentářů

Důchody výrazně stoupnou. Spočítejte si o kolik

Průměrný důchod od začátku příštího roku poroste podruhé v řadě o 900 korun. Vláda míří ke svému slibu: průměrný důchod ve výši 15 tisíc by měl být už v roce 2021.

Tolik volných míst v Česku ještě nebylo, hlásí úřady práce

9. 9. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Tolik volných míst v Česku ještě nebylo, hlásí úřady práce

Celkem 350 564 volných pracovních míst hlásili zaměstnavatelé úřadům práce letos v srpnu. To je o 4001 víc než v červenci a o 37 340 víc než loni v srpnu. Oznámil to Úřad práce ČR.

Důchodová komise: Kdo pečuje o děti, má dostávat víc

6. 9. 2019 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Důchodová komise: Kdo pečuje o děti, má dostávat víc

Péče o děti by do budoucna mohla být výhodnější pro výpočet důchodu. Komise pro spravedlivé důchody doporučila ministerstvu práce dvě opatření k dorovnání nižších penzí těch, kteří se starají o děti či blízké.

Stát spustil kontroly penzijka. Předčasný výběr mu neunikne

4. 9. 2019 | Petra Jaroměřská | 34 komentářů

Stát spustil kontroly penzijka. Předčasný výběr mu neunikne

Každý rok předčasně ukončí smlouvu o penzijním spoření tisíce Čechů. Finanční úřady pohlídají, aby všechno dodanily.

Kdy půjdeme do důchodu? Vláda odmítla zvýšit strop

3. 9. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 43 komentářů

Kdy půjdeme do důchodu? Vláda odmítla zvýšit strop

Podle principu, který navrhla předchozí důchodová komise a počítá s ním i zákon, mají Češi trávit v penzi čtvrtinu života. A protože věk dožití roste, měl by růst i důchodový věk.

Poroste důchodový věk nad 65 let? Ministryně financí je pro

22. 8. 2019 | Jiří Hovorka | 163 komentářů

Poroste důchodový věk nad 65 let? Ministryně financí je pro

Ve sněmovně se možná rýsuje překvapivá většina, která může prohlasovat růst důchodového věku i nad hranici 65 let. Informují o tom Hospodářské noviny, které se dotazovaly u expertů jednotlivých stran na důchody.

Jak vybrat úspory na důchod? Kdo se nepřidá ke stádu, ušetří tisíce na daních

20. 8. 2019 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Jak vybrat úspory na důchod? Kdo se nepřidá ke stádu, ušetří tisíce na daních

Od roku 2016 lze ušetřit na daních. Pravidelnou výplatu penze, která takovou úlevu nabízí, přesto volí málo lidí.

Česko je daňový ráj pro rodiny, ukazuje porovnání. Kazí to odvody

14. 8. 2019 | Jana Králová, Petr Kučera | 15 komentářů

Česko je daňový ráj pro rodiny, ukazuje porovnání. Kazí to odvody

Daňové zvýhodnění rodin s malými dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku třetí největší ze všech 36 zemí OECD.

Nová podpora spoření: Stát chce zvýhodnit nejen penzijko

13. 8. 2019 | Petr Kučera | 122 komentářů

Nová podpora spoření: Stát chce zvýhodnit nejen penzijko

Státní příspěvek na penzijní spoření může stoupnout. Daňové výhody by se rozšířily i na podobné spořicí a investiční produkty. A vznikne nový penzijní fond, odvážnější než dynamický. Ministerstvo financí zveřejnilo plány, jak podpořit úspory na důchod.

Kde je nejvíc lidí bez práce? Nová čísla o nezaměstnaných

9. 8. 2019 | Petr Kučera

Kde je nejvíc lidí bez práce? Nová čísla o nezaměstnaných

Úřady práce evidovaly ke konci července 205 120 uchazečů o zaměstnání, což je o 26 445 méně než před rokem. Jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1996, kdy bylo bez práce 158 252 lidí. Oproti červnu se jejich počet nicméně o 9397 zvýšil.

Volných pracovních míst je už 347 tisíc, většina i pro cizince

8. 8. 2019 | Petr Kučera | 2 komentáře

Volných pracovních míst je už 347 tisíc, většina i pro cizince

Celkem 346 563 volných pracovních míst hlásili zaměstnavatelé úřadům práce letos v červenci. To je o 4053 víc než v červnu a o 36 568 víc než loni v červenci.

Další změny rodičovského příspěvku? Ať roste stejně jako důchody, volají Piráti

18. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další změny rodičovského příspěvku? Ať roste stejně jako důchody, volají Piráti

Zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc nemusí být jedinou výraznou změnou. Poslanci budou řešit třeba i to, jestli by se dávka neměla pravidelně valorizovat.

Důchody výrazně porostou. Spočítejte si, o kolik dostanete víc

10. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Důchody výrazně porostou. Spočítejte si, o kolik dostanete víc

Průměrný důchod od začátku příštího roku poroste podruhé v řadě o 900 korun. Minimálně o 750 korun si má polepšit devět z deseti důchodců.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services