Výpočet nemocenské po rodičáku

Dobrý den, Jsem momentálně na rodičovské dovolené, která mi končí 31.8.2017 a nastupuji do práce, kde jsem od roku 2011 a od začátku mateřské dovolené sem chodím na zkrácený úvazek. Mám to jako dodatek ke smlouvě. Vydělám si měsíčně maximálně 5 tisíc Kč. S manželem jsme začali uvažovat o druhém dítěti. Při prvním těhotenství jsem byla na rizikovém, teď bych ho měla znovu. Bylo mi řečeno, že by se mi nemocenská počítala z toho, co jsem si vydělala během rodičovské dovolené. Přijde mi to hrozně nefér. Pro dobrotu na žebrotu. Chtěla jsem během rodičovské dovolené pomoci rodinnému rozpočtu a nakonec na tom budeme bít. A tak bych to od vás chtěla potvrdit/vyvrátit, opravdu by se mi to z toho počítalo? Nebo ze mzdy před nástupem na nemocenskou a následně mateřskou? Jelikož bydlíme v generačním domečku s rodiči, neměli bychom nárok ani na nějaké příspěvky na bydlení atd. Přestože jsme samostatná jednotka a platíme rodičům za bydlení, protože dům kupovali na hypotéku, kterou pořád platí. Kdybych dostávala měsíčně jen cca 2 tisíce, nemůžeme si druhé dítě dovolit :-( Děkuji za odpověď a přeji hezký den. R.H.

Otázku poslal/a:  , 12. 7. 2017 9:42

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, v případě, že byste po skončení rodičovské dovolené v zaměstnání nastoupila do pracovní neschopnosti tak, že byste v zaměstnání nepracovala ani 7 kalendářních dní, pak by se při výpočtu nemocenských dávek vycházelo z vašeho příjmu v době před zahájením té úplně první mateřské dovolené. Pokud byste alespoň pár dní pracovala, pak by se vycházelo z příjmů po skončení rodičovské. Z toho, co jste dostávala během mateřské nebo rodičovské dovolené se nemocenské dávky počítat nedají. Podmínky pro výpočet výše nemocenských dávek jsou určeny zákonem o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18: Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.
Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

31. 7. 2017 12:24

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

24. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 218 komentářů

Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

Má to být kompenzace za zdražování, říká ministryně Maláčová. Jenže s tím už počítá pravidelná valorizace. Jednorázový příspěvek je nicméně pro stát pořád levnější, než kdyby zvýšil samotné důchody.

Ošetřovné a podzimní prázdniny. Kolik dostanete za volný týden

23. 10. 2020 | Petr Kučera | 14 komentářů

Ošetřovné a podzimní prázdniny. Kolik dostanete za volný týden

Během zavřené školy můžete od října čerpat ošetřovné bez časového omezení, zároveň dostanete víc peněz než podle standardních pravidel. Změny v ošetřovném kvůli koronaviru už schválili poslanci, čeká se prakticky jenom na formality: potvrzení senátory a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Ošetřovné při zavřené škole. Aktuální přehled a kalkulačka

22. 10. 2020 | Petr Kučera | 64 komentářů

Ošetřovné při zavřené škole. Aktuální přehled a kalkulačka

Delší, pro trochu víc lidí a nakonec i vyšší. Změny v ošetřovném, když zůstanete s dítětem doma kvůli zavřené škole, schválili poslanci. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Na roky bez státní penze buď připraven!

20. 10. 2020 | Josef Uchytil | 26 komentářů

Na roky bez státní penze buď připraven!

V čem tkví neudržitelnost našeho důchodového systému a jak se na jeho kolaps připravit?

Sociální dávky: Dokládání příjmu je jednodušší

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Sociální dávky: Dokládání příjmu je jednodušší

Lidé pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nebudou muset pro nárok na výplatu ve čtvrtém čtvrtletí dokládat příjmy a náklady na bydlení za letošní třetí čtvrtletí. Úřad práce jim automaticky přizná stejnou výše dávek jako v předchozích třech měsících.

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

Žádost o jednorázovou pomoc na úhradu životních nákladů se zjednodušila. Navíc nově přispěje i na splátku hypotéky. Úplně snadné to ale není.

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek.

Ošetřovné se prodlouží a dosáhne na něj víc rodičů

8. 10. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Ošetřovné se prodlouží a dosáhne na něj víc rodičů

S víc než měsíčním zpožděním souhlasí hnutí ANO s návrhem ministryně Jany Maláčové (ČSSD). Ošetřovné při zavřené škole neskončí po devíti dnech, bude i pro část takzvaných dohodářů. Výraznější rozšíření však neprošlo.

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

7. 10. 2020 | Petr Kučera | 13 komentářů

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

Současné nastavení důchodového systému povede k nárůstu počtu seniorů, kterým nevznikne nárok na starobní důchod. Upozorňuje na to veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

6. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová | 16 komentářů

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

Čtyřem pětinám samoživitelů klesly příjmy, mnoho bývalých partnerů navíc přestalo platit výživné. Vládní koalice však speciální pomoc pro domácnosti s jedním rodičem odmítá.

Volných míst je pořád dost. Koho teď firmy nejvíc hledají

1. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová | 23 komentářů

Volných míst je pořád dost. Koho teď firmy nejvíc hledají

Ekonomika rostla, nezaměstnanost klesala. Nejsou lidi, hlásily v uplynulých letech firmy, marně se snažící obsadit volná místa. Jak zamíchal pracovním trhem koronavirus?

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

29. 9. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

Finanční úřad už nebude chtít úrok z prodlení po lidech, kteří špatně uplatnili daňovou slevu na manžela kvůli nesprávnému potvrzení od České správy sociálního zabezpečení. Informovala o tom Kancelář veřejného ochránce práv.

Delší ošetřovné? Jděte radši do práce, vzkazuje Schillerová

25. 9. 2020 | Petr Kučera | 208 komentářů

Delší ošetřovné? Jděte radši do práce, vzkazuje Schillerová

Rodiče, kteří se starají o dítě kvůli zavřené škole nebo jinému koronavirovému omezení, nedostanou po devíti dnech od státu ani korunu. Navzdory rekordnímu rozšíření nemoci Covid-19 totiž vládní hnutí ANO odmítá zavést podobná pravidla pro ošetřovné jako na jaře.

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

21. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda schválila valorizaci podle vzorečku v zákoně. Průměrný důchod poprvé překoná 15 tisíc. Kalkulačka uvnitř.

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 260 komentářů

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského...více

Česká pošta a ČSOB chtějí prodloužit partnerství o další dva roky

Česká pošta a ČSOB chtějí prodloužit partnerství o další dva roky

Státní podnik Česká pošta plánuje sjednotit harmonogram poštovní licence s poskytováním...více

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba. To jsou hlavní změny, které má přinést novela...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services