Výpočet nemocenské po rodičáku

Dobrý den, Jsem momentálně na rodičovské dovolené, která mi končí 31.8.2017 a nastupuji do práce, kde jsem od roku 2011 a od začátku mateřské dovolené sem chodím na zkrácený úvazek. Mám to jako dodatek ke smlouvě. Vydělám si měsíčně maximálně 5 tisíc Kč. S manželem jsme začali uvažovat o druhém dítěti. Při prvním těhotenství jsem byla na rizikovém, teď bych ho měla znovu. Bylo mi řečeno, že by se mi nemocenská počítala z toho, co jsem si vydělala během rodičovské dovolené. Přijde mi to hrozně nefér. Pro dobrotu na žebrotu. Chtěla jsem během rodičovské dovolené pomoci rodinnému rozpočtu a nakonec na tom budeme bít. A tak bych to od vás chtěla potvrdit/vyvrátit, opravdu by se mi to z toho počítalo? Nebo ze mzdy před nástupem na nemocenskou a následně mateřskou? Jelikož bydlíme v generačním domečku s rodiči, neměli bychom nárok ani na nějaké příspěvky na bydlení atd. Přestože jsme samostatná jednotka a platíme rodičům za bydlení, protože dům kupovali na hypotéku, kterou pořád platí. Kdybych dostávala měsíčně jen cca 2 tisíce, nemůžeme si druhé dítě dovolit :-( Děkuji za odpověď a přeji hezký den. R.H.

Otázku poslal/a:  , 12. 7. 2017 9:42

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, v případě, že byste po skončení rodičovské dovolené v zaměstnání nastoupila do pracovní neschopnosti tak, že byste v zaměstnání nepracovala ani 7 kalendářních dní, pak by se při výpočtu nemocenských dávek vycházelo z vašeho příjmu v době před zahájením té úplně první mateřské dovolené. Pokud byste alespoň pár dní pracovala, pak by se vycházelo z příjmů po skončení rodičovské. Z toho, co jste dostávala během mateřské nebo rodičovské dovolené se nemocenské dávky počítat nedají. Podmínky pro výpočet výše nemocenských dávek jsou určeny zákonem o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18: Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.
Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

31. 7. 2017 12:24

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Náhlá smrt povinné sKarty? Co si o tom myslíte?

22. 11. 2012 | Petra Dlouhá, Gabriel Pleska | 26 komentářů

Náhlá smrt povinné sKarty? Co si o tom myslíte?

Taky nevíte, jestli bude sKarta povinná, nebo ne? A jestli vůbec bude? Dlužno říct, že aktéři zatím posledního dějství téhle operetky vám to neusnadnili. Co myslí premiér slovem povinná nám musel dokonce překládat šéf České spořitelny. A co změnila silná slova o mrtvé povinné sKartě? Nic!

Porodné a mateřská 2013

21. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 52 komentářů

Porodné a mateřská 2013

Seriál o novinkách, které nás a naše peněženky čekají od začátku příštího roku, pokračuje. Tentokrát se na Peníze.cz dozvíte, jak bude v roce 2013 vypadat porodné a peněžitá pomoc v mateřství.

Tajný přílepek o sKartě. V zákoně o dětech!

11. 11. 2012 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 5 komentářů

Tajný přílepek o sKartě. V zákoně o dětech!

Ve středu měli poslanci možnost zastavit další rozšíření povinných výplat státní pomoci přes takzvanou sociální kartu. Jak zjistil on-line deník Aktuálně.cz, většina z nich o tom vůbec netušila.

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

9. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 98 komentářů

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

Účet manžela či manželky – pro dlužníky oáza klidu a bezpečí. Exekutor na něj nemůže. Zatím. Od příštího roku bude všechno jinak. Zákonodárci sáhli ke kontroverznímu opatření: účet a příjmy manželů vydali navzdory dřívějším verdiktům Nejvyššího soudu napospas exekutorům.

Sociální reforma zmírňuje: Od prosince změny v dávkách

31. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Sociální reforma zmírňuje: Od prosince změny v dávkách

Ještě před koncem roku nás čekají změny v oblasti sociálních dávek. Změkčí se několik pravidel, která přinesla sociální reforma na začátku letošního roku. Ulevovat a mírně přilepšovat se zatím (?) bude pouze zdravotně postiženým. Přinášíme přehled novinek.

Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy

28. 10. 2012 | Petr Kučera | 5 komentářů

Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy

Při snaze omezit nebo zrušit sKarty by si budoucí ministři sociálních věcí měli počínat jak chytrá horákyně. Situaci jim totiž komplikuje ustanovení ve smlouvě uzavřené současným vedením ministerstva s Českou spořitelnou, na jehož existenci upozornil on-line deník Aktuálně.cz.

Důchodci a děti v exekuci: v Česku žádná zvláštnost

19. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Důchodci a děti v exekuci: v Česku žádná zvláštnost

Důchodci a děti v exekuci. Dva fenomény, které se nebezpečně šíří českou kotlinou. Alarmující jsou hlavně počty prvních jmenovaných. V exekuci jsou desetitisíce českých důchodců. Jen za první pololetí letošního roku jim bylo exekučně zabaveno z důchodu přes sedm set čtyřicet milionů korun.

Rodiče, pozor! Přinášíme formulář, který vám zachrání rodičovskou

17. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Rodiče, pozor! Přinášíme formulář, který vám zachrání rodičovskou

Berete na své dítě rodičovský příspěvek? Pak byste měli zbystřit. Když zaváháte, příští měsíc peníze nedostanete. Do konce října musí ti, které z úřadu práce vyzvou, prokázat, že bydlí v České republice. Jinak jim dávky pozastaví. Zbývá necelých čtrnáct dní.

Jiří Rusnok: Jak bude fungovat druhý pilíř důchodového systému

17. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Jiří Rusnok: Jak bude fungovat druhý pilíř důchodového systému

Potřebuje náš penzijní systém druhý pilíř? Proč je účast v něm pouze dobrovolná? A jak bude vypadat vyvedení peněz na soukromé účty v investičních společnostech (opt-out)? Odpovědi se dozvíte ve videu s bývalým ministrem financí Jiřím Rusnokem.

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

4. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

V červenci Peníze.cz přinesly rozsáhlý dvojdílný rozhovor s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou. Tehdy nikdo netušil, že je to jeden z posledních velkých rozhovorů, které Šiška jako náměstek poskytne. Přesto už tehdy vítal našeho redaktora Ondřeje Tůmu slovy: Tak kdo vás poslal?

Jiří Rusnok: Důchodová reforma přichází pozdě!

3. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jiří Rusnok: Důchodová reforma přichází pozdě!

Na důchodovou reformu jsme měli dvacet let, kdy náš penzijní systém ještě netlačila bota. Jiří Rusnok vám v dalším pokračování svého výkladu o plánovaných změnách v penzijním systému vysvětlí, proč mělo ke změnám dojít mnohem dřív.

Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

26. 9. 2012 | Jan Müller | 25 komentářů

Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

Nestává se to často. Představte si, že někdo od státu nechce peníze, na které má podle zákonů nárok. A že mu je státní zaměstnanci nutí. Je to normální? ptá se člověk, kterému se právě tohle stalo s podporou v nezaměstnanosti. Jan Müller odpovídá.

Zdeněk Škromach: Druhý pilíř si rozmyslete, po volbách může být všechno jinak

22. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Zdeněk Škromach: Druhý pilíř si rozmyslete, po volbách může být všechno jinak

Rok 2013: start druhého pilíře penzijního systému. Rok 2014: parlamentní volby. Co se stane s důchodovou reformou, pokud volby vyhraje Československá strana sociálně demokratická? V pokračování exkluzivního rozhovoru se na to ptáme Zdeňka Škromacha. A přibalíme trochu té korupce...

Jiří Rusnok: Po uši v penzijních systémech

19. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Jiří Rusnok: Po uši v penzijních systémech

Za pár měsíců startuje to nejpodstatnější z penzijní reformy. A pak bude třeba jednat. Někdo s rozhodnutím, zda se dá ke druhému pilíři, může trochu vyčkat, někdo se musí rozhodnout do půl roku. Jen nejstarší si mnou ruce, že už se jich to netýká a nemusí shánět informace, o co jde a jak to bude fungovat.

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

15. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců, ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services