Konec studia a nástup do zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz. V září roku 2011 jsem ukončila studium na VŠ a 10. 10. 2011 nastoupila do svého prvního zaměstnání, kde jsem setrvala do konce roku 2014. Z každého roku mám evidenční list (kvůli důchodu), ale prosímvás, co ta promlka mezi státnicemi a nástupem??? Vůbec jsem na to tehdy nemyslela a teď mi to vrtá hlavou. Vím, že na úřadu práce jsem se nehlásila, když jsem necelé tři týdny po státnicích nastoupila do zaměstnání... Nebude to jednou problém? Nemám mít nějaké potvrzení? Nebo pro čerstvé absolventy platí nějaká ochranná lhůta? Děkuji. Polakovičová Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 22. 8. 2017 20:00

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
Statut studenta u vysokých škol se liší u úspěšně ukončeného studia a u neúspěšného ukončení a to tak, že:
Řádné ukončení studia: v případě řádného ukončení studia (ukončeno státní závěrečnou zkouškou) platí status studenta ještě následující měsíc po měsíci, ve kterém státní závěrečnou zkoušku student vykoná (např. státní závěrečná zkouška 7. května tj. status studenta do 30. června), v případě, že po dobu prázdnin vykonává student po celý měsíc výdělečnou činnost (pracovní smlouva, DPP - pouze v případě, že zakládá účast na nemocenském pojištění, DPČ) nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti, ztrácí v tomto měsíci status studenta, tj. nárok na přídavek na dítě, a není ani zdravotně pojištěn.
Neúspěšné ukončení nebo přerušení studia:

Student, který neúspěšně vykoná státní závěrečnou zkoušku, má status studenta pouze do dne, ve kterém ji neúspěšně vykonal nebo do dne přerušení studia,
Student, který si státní závěrečnou zkoušku odloží na pozdější termín, má většinou studium přerušeno a status studenta tudíž do dne přerušení studia.
Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se také považuje (dle § 14 zákona o státní sociální podpoře) doba od ukončení studia na vysoké škole do zahájení dalšího studia na téže nebo jiné vysoké škole, pokud toto studium bezprostředně navazuje na ukončení předchozího studia. Nejdéle je to však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž student ukončil studium na předchozí vysoké škole.
Co se týče zdravotního pojištění, tak změnu na zdravotní pojišťovně hlásí při nástupu do studia daná škola. Pokud student přesáhne 26. rok věku nebo školu ukončí, aniž by nastoupil do zaměstnání nebo se evidoval na úřadu práce, hlásí změnu pojišťovně sám a nahlašuje se jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Pojistné činí v roce 2017 1 485 Kč měsíčně. Pokud ukončíte studium neúspěšně (tj. jinak než státními závěrečnými zkouškami), nevzniká vám nárok na ochrannou lhůtu. Tudíž ode dne, ke kterému bude studium oficiálně ukončeno, se musíte do 8 dní nahlásit zdravotní pojišťovně. Doporučuji proto obrátit se na zdravotní pojišťovnu, kde vám sdělí, zda je potřeba případně doplatit nějakou částku zdravotního pojištění po dobu, kdy jste nebyla nikde evidována.

3. 9. 2017 16:17

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

28. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

ČSSD a ANO se shodnou na tom, že důchody mají narůst v průměru o 900 korun. Jejich ministryně se ale přou o to, jak to udělat. Přesněji o to, jak moc mají penze odrážet, kolik člověk vydělal a zaplatil na důchodovém pojištění.

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

25. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

Vláda slibovala od příštího roku tři sta tisíc rodičovského příspěvku všem, kdo v té době budou mít děti do čtyř let věku. Aby ale bylo na zvýšení důchodů a zálohované výživné, bude se přidávat jen rodinám s nově narozenými dětmi. AKTUALIZOVÁNO: Babiš slibuje příspěvek dalším rodinám.

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

18. 3. 2019 | Monika Veselíková | 40 komentářů

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

Předdůchod pomůže, když na stará kolena přijdete o práci nebo se vám nechce čekat na řádný starobní důchod. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

13. 3. 2019 | Jan Traxler | 272 komentářů

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

7. 3. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

Dlouhodobě nezaměstnaní, invalidní důchodci nebo rodiče v domácnosti. Skupiny osob, které můžou v budoucnu potkat problémy se získáním starobní penze. Řešením je dobrovolné důchodové pojištění.

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

5. 3. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

Přemýšlíte o dřívějším odchodu do penze? Projděte si, za jakých podmínek do předčasného důchodu můžete. S naší kalkulačkou předčasného důchodu si navíc lehce spočtete, kolik budete na odchodu do penze před dosažením důchodového věku tratit.

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

26. 2. 2019 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019 a k tomu přehled pravidel starobních penzí.

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

22. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 101 komentářů

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

Měla by důchodová reforma řešit nerovnost penzí žen a mužů? Jak?

Mimořádná okamžitá pomoc 2019. Kdo ji získá a jak žádat?

15. 2. 2019 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2019. Kdo ji získá a jak žádat?

Lidem, kteří potřebují uhradit akutní nenadálý výdaj, jenže jsou finančně na dně, ve hmotné nouzi, pomůže stát prostřednictvím dávky mimořádné okamžité pomoci. Poradíme, v jakých situacích lze o dávku žádat a kolik dělá.

Změna trvalého pobytu. Jak na to a co všechno musíte

12. 2. 2019 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Změna trvalého pobytu. Jak na to a co všechno musíte

Jak a kde řešit změnu trvalého bydliště? Potřebujte souhlas vlastníka nemovitosti? Kde změnu hlásit? Které úřady ji zjistí samy? Které doklady měnit? Máme pro vás průvodce.

Důchodová komise č. 174. Dočkáme se někdy reformy penzí?

11. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Důchodová komise č. 174. Dočkáme se někdy reformy penzí?

Je to takový rituál. Nejdřív se řekne, že když nic nepodnikneme, v příští nebo přespříští generaci se zhroutí důchodový systém, jeho reforma je tedy priorita. Pak se sestaví odborná komise, která generuje nápady. A tím to většinou končí, změna se udělá maximálně kosmetická. Když náhodou projde nějaká větší, příští vláda ji vrátí a sestaví si novou komisi… Bude to tentokrát jinak?

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

7. 2. 2019 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

Když vám po zaplacení bydlení nezbývá na živobytí, pomůže stát i v roce 2019 prostřednictvím doplatku na bydlení. Máme pro vás žádost o doplatek na bydlení, poradíme, kdo má na dávku nárok, a víme, kolik doplatek na bydlení dělá.

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

6. 2. 2019 | Monika Veselíková | 16 komentářů

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

Pokud čekáte narození potomka a máte nízké příjmy, můžete dosáhnout na porodné. Víme, jaké podmínky je potřeba pro přiznání nároku na porodné splnit a naše kalkulačka porodného 2019 spočítá, o kolik si díky dávce přilepšíte.

2019. Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek

5. 2. 2019 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

2019. Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek

Žádostí o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek vás provedeme krok za krokem.

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

5. 2. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

Příspěvek na živobytí, jedna z dávek v hmotné nouzi, se vyplácí rodinám i jednotlivcům, kterým nezbývá dost peněz na život. Jaké podmínky je potřeba splnit a kolik příspěvek na živobytí dělá? Poradí náš článek a kalkulačka aktualizovaná pro rok 2019.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services