Konec studia a nástup do zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz. V září roku 2011 jsem ukončila studium na VŠ a 10. 10. 2011 nastoupila do svého prvního zaměstnání, kde jsem setrvala do konce roku 2014. Z každého roku mám evidenční list (kvůli důchodu), ale prosímvás, co ta promlka mezi státnicemi a nástupem??? Vůbec jsem na to tehdy nemyslela a teď mi to vrtá hlavou. Vím, že na úřadu práce jsem se nehlásila, když jsem necelé tři týdny po státnicích nastoupila do zaměstnání... Nebude to jednou problém? Nemám mít nějaké potvrzení? Nebo pro čerstvé absolventy platí nějaká ochranná lhůta? Děkuji. Polakovičová Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 22. 8. 2017 20:00

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
Statut studenta u vysokých škol se liší u úspěšně ukončeného studia a u neúspěšného ukončení a to tak, že:
Řádné ukončení studia: v případě řádného ukončení studia (ukončeno státní závěrečnou zkouškou) platí status studenta ještě následující měsíc po měsíci, ve kterém státní závěrečnou zkoušku student vykoná (např. státní závěrečná zkouška 7. května tj. status studenta do 30. června), v případě, že po dobu prázdnin vykonává student po celý měsíc výdělečnou činnost (pracovní smlouva, DPP - pouze v případě, že zakládá účast na nemocenském pojištění, DPČ) nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti, ztrácí v tomto měsíci status studenta, tj. nárok na přídavek na dítě, a není ani zdravotně pojištěn.
Neúspěšné ukončení nebo přerušení studia:

Student, který neúspěšně vykoná státní závěrečnou zkoušku, má status studenta pouze do dne, ve kterém ji neúspěšně vykonal nebo do dne přerušení studia,
Student, který si státní závěrečnou zkoušku odloží na pozdější termín, má většinou studium přerušeno a status studenta tudíž do dne přerušení studia.
Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se také považuje (dle § 14 zákona o státní sociální podpoře) doba od ukončení studia na vysoké škole do zahájení dalšího studia na téže nebo jiné vysoké škole, pokud toto studium bezprostředně navazuje na ukončení předchozího studia. Nejdéle je to však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž student ukončil studium na předchozí vysoké škole.
Co se týče zdravotního pojištění, tak změnu na zdravotní pojišťovně hlásí při nástupu do studia daná škola. Pokud student přesáhne 26. rok věku nebo školu ukončí, aniž by nastoupil do zaměstnání nebo se evidoval na úřadu práce, hlásí změnu pojišťovně sám a nahlašuje se jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Pojistné činí v roce 2017 1 485 Kč měsíčně. Pokud ukončíte studium neúspěšně (tj. jinak než státními závěrečnými zkouškami), nevzniká vám nárok na ochrannou lhůtu. Tudíž ode dne, ke kterému bude studium oficiálně ukončeno, se musíte do 8 dní nahlásit zdravotní pojišťovně. Doporučuji proto obrátit se na zdravotní pojišťovnu, kde vám sdělí, zda je potřeba případně doplatit nějakou částku zdravotního pojištění po dobu, kdy jste nebyla nikde evidována.

3. 9. 2017 16:17

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Proti obchodu s chudobou? Doplatek na bydlení na ubytovnách klesne

9. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Proti obchodu s chudobou? Doplatek na bydlení na ubytovnách klesne

Doplatek na bydlení má chudým pomáhat uhradit náklady na bydlení, zabránit, aby přišli o střechu nad hlavou. Nastavení dávky ale umožnilo s doplatkem kšeftovat – z nejchudších se stali lukrativní nájemníci. Za mizerné bydlení jim počítali vysoké nájemné, které prakticky platil stát. Pravidla se budou znovu měnit.

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

21. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

Doplatek na bydlení pomáhá chudým lidem a rodinám pokrýt výdaje na bydlení. Přečtěte si, kdo má v roce 2017 na dávku nárok. A za jakých podmínek.

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2017: Kdo má nárok a kolik to dá

13. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 28 komentářů

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2017: Kdo má nárok a kolik to dá

Příspěvek na bydlení je určený rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Letos dostanete o něco míň než loni, snížily se totiž normativní náklady na bydlení, které dávku ovlivňují.

Kolik stát přispěje na děti?

11. 2. 2017 | redakce Peníze.CZ

Kolik stát přispěje na děti?

Rodiny, které mají hluboko do kapsy, si můžou zažádat o přídavek na dítě. Kdo už někdy žádal (nebo tenhle týden četl náš článek), dobře ví, že konkrétní částky se liší podle věku dítěte. Svoje znalosti teď můžete zúročit v našem pravidelném kvízu. A nepůjde jen o přídavky. Ověřte si, jak dobře se vyznáte v mateřské, penzijním spoření a kolik toho víte o obnovitelných zdrojích elektřiny.

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

8. 2. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

Přídavek na dítě můžou čerpat pouze rodiny s nízkými příjmy. Poradíme, kdo přesně na dávku dosáhne i kde a jak o ni požádat. S naší kalkulačkou si navíc lehce spočtete, kolik peněz do rodinného rozpočtu přídavky na děti přinesou.

Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek: Návod krok za krokem

7. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek: Návod krok za krokem

Zajímá vás, jak, kde a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Máme pro vás přehledného průvodce.

OSVČ na mateřské a rodičovské: Pravidla a kalkulačky pro rok 2017

6. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

OSVČ na mateřské a rodičovské: Pravidla a kalkulačky pro rok 2017

Podnikáte a zajímá vás, jak to bude s nárokem na mateřskou a rodičovský příspěvek? Nabízíme všechny důležité informace na jednom místě. A kalkulačky, které všechno propočítají za vás.

Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

2. 2. 2017 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

Pokud jste finančně na dně, můžete se obrátit na úřad práce a zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jaké podmínky je potřeba splnit? Poradíme.

Mateřská a rodičovská 2017: Rady a kalkulačky

1. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Mateřská a rodičovská 2017: Rady a kalkulačky

Peněžitá pomoc v mateřství, lidově mateřská, a rodičovský příspěvek – dávky, o které se zajímají všichni čerství nebo nastávající rodiče. Ne každý ale na obě dosáhne.

Příspěvek na živobytí 2017: Jak se mění a kolik dělá

1. 2. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Příspěvek na živobytí 2017: Jak se mění a kolik dělá

Lidem, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život, pomůže stát prostřednictvím příspěvku na živobytí. Od letoška nicméně platí nové pravidlo – kdo chce příspěvek vyšší, musí se zapojit do veřejné služby. Kolik pak bude příspěvek dělat? Projděte si přehled nových pravidel.

Kalkulačka: Porodné v roce 2017. Spočítejte si, jestli máte nárok

31. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Kalkulačka: Porodné v roce 2017. Spočítejte si, jestli máte nárok

Rodiče s nízkými příjmy mají po narození dítěte nárok na porodné. Naše kalkulačka propočítá, jestli patříte mezi ně. Nabízíme všechny potřebné informace a ke stažení aktuální formuláře žádosti.

Předčasný důchod 2017: Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

23. 1. 2017 | Monika Veselíková | 26 komentářů

Předčasný důchod 2017: Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Kdo nechce čekat na dosažení penzijního věku, může odejít do předčasného důchodu. Počítat ale musí s nižším důchodem. O kolik, spočítá naše kalkulačka.

Starobní důchod 2017: Spočítejte si, kdy půjdete do penze a kolik budete brát

18. 1. 2017 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Starobní důchod 2017: Spočítejte si, kdy půjdete do penze a kolik budete brát

Máte to za pár nebo vás čekají ještě dlouhá léta v zaměstnání? Na Peníze.cz najdete sadu kalkulaček aktualizovaných pro rok 2017, se kterými si snadno spočítáte, jak vysokou penzi budete brát a kdy dosáhnete důchodového věku.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2017: Můžete dostat víc

12. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 50 komentářů

Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2017: Můžete dostat víc

Naše kalkulačka vypočítá výši podpory v nezaměstnanosti v roce 2017. Přinášíme všechny důležité informace: kdo má na podporu v nezaměstnanosti nárok, kdo ne, jak dlouho ji budete brát, jestli si smíte přivydělat a mnoho dalšího.

Očima expertů: Potřebujeme reformovat důchody?

16. 12. 2016 | Ondřej Tůma | 54 komentářů

Očima expertů: Potřebujeme reformovat důchody?

Co je největší problém našeho důchodového systému? Potřebujeme zásadní reformu penzí? Ptáme se ekonomů, politiků, zaměstnavatelů i zaměstnanců.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services