Nárok na MD

Dobrý den, mám dva dotazy. První mi asi jasný je, ale radši se zeptám, druhý vůbec. 1. Momentálně jsem těhotná, v neschopnosti, dostávám nemocenské. Předtím 4 měsíce HPP na dobu určitou (smlouva končí v únoru 2018). Narození dítěte je v prosinci. Předtím 7 měsíců na UP a předtím 10 let zaměstnána na HPP..zaměstnavatelé vše platili, takže předpokládám, že nárok na MD mám? 2. A to mi není vůbec jasné. Když nyní dostanu 6-8 týdnů před porodem (jak se určuje, zda 6 či 8?) MD a dále budu pobírat celkem jestli se nemýlím dohromady 28 týdnů, poté bude následovat rodičovský příspěvek(chci pobírat 3 roky - předpokládám, že si mohu vybrat?, byť jsem měla nižší plat.., tak nyní nastává druhá hlavní otázka číslo dvě: Když otěhotním v době pobírání rodičovského příspěvku, budu mít nárok při druhém dítěti na mateřskou dovolenou? Je mi jasné, že pokud otěhotním po vyčerpání rodičovské dovolené s prvním dítětem a nebudu zaměstnána, tak nikoli. Ale co když otěhotním v době rodičovské dovolené s prvním dítětem (když můj předchozí pracovní poměrr skončil na dobu určitou - čili skončí v únoru 2018). Velice děkuji za odpověd. V našich zákonech se už vůbec nevyznám.

Otázku poslal/a:  , 2. 9. 2017 18:27

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, aby vám vznikl nárok na mateřskou musíte být v době žádání o dávku zaměstnaná a zároveň splnit potřebnou dobu pojištění -270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřkou (dle dotazu podmínku pojištění splňujete, ale v době narození dítěte dle dotazu zaměstnaná už nebudete. Je zde ještě další možnost získat mateřskou a to tak, že byte s vešla do tzv. ochranné lhůty, která trvá zpravidla 180 dnů od ukončení zaměstnání. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky (Peněžitou pomoc v mateřství- mateřská) posoudit.
Ano, je to tak na mateřskou se zpravidla nastupuje 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu a o nástupu většinou rozhoduje váš gynekolog. Případná nemocenská výši mateřské neovlivní. Mateřskou podporu vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Pokud jste zaměstnaná, je potřeba, aby vám ošetřující lékař, gynekolog, vyplnil přihlášku, kterou odevzdáte zaměstnavateli Mateřská trvá ze zákona 28 týdnů. Pokud žena porodí dvojčata či vícerčata, délka mateřské dovolené se prodlužuje na 37 týdnů.

Orientačně zde naše kalkulačka:
https://www.penize.cz/kalkulacky/materska

K rodičovskému příspěvku více zde: https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/326065-rodicovsky-prispevek-od-roku-2018-mesicne-dostanete-vic

Pokud nesplňujete potřebné podmínky pro mateřskou, po narození dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek, který vyplácí Úřad práce. Jeho výši a dobu vyplácení vám ale určí stát, podrobnější poradí přímo na Úřadu práce, oddělní dávek státní sociální podpory.
Pokud u dalšího dítěte nebudete zaměstnaná (trvání pracovního poměru při rodičovské) nárok na mateřskou nevznikne. Hlavní je, aby zaměstnání trvalo.
Zjednodušeně řečeno platí, že peněžitá podpora v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného základu jako u toho prvního. Ale jen tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte. Jenže aby se vaše druhá mateřská počítala stejně jako ta první, musíte splňovat i další důležitou podmínku: zaměstnání, díky němuž jste dostávali první mateřskou, musí stále trvat. Nevadí, že jste se v práci kvůli rodičovské dovolené třeba dva roky neobjevila a nevydělala si ani korunu. Postačí, když trvá samotný pracovní poměr.

3. 9. 2017 16:35

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Rekvalifikace 2015: Komu zaplatí kurz stát a jak vysokou podporu dostanete

11. 8. 2015 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Rekvalifikace 2015: Komu zaplatí kurz stát a jak vysokou podporu dostanete

Hledáte práci a zaměstnavatelé vám zavírají dveře před nosem. Chybí dovednosti nebo vzdělání. Pomoct může rekvalifikační kurz. Nezaměstnaným rekvalifikaci proplácí stát. Za jakých podmínek? Smíte si kurz vybrat? A jak vysokou podporu budete v průběhu rekvalifikace pobírat?

Nový šéf Asociace penzijních společností: Povinné spoření na stáří? Nebránil bych se

6. 8. 2015 | Ondřej Tůma | 50 komentářů

Nový šéf Asociace penzijních společností: Povinné spoření na stáří? Nebránil bych se

Ve třetím pilíři důchodového systému si spoří zhruba 4,8 milionu Čechů. Jejich počet ale v posledních letech klesá. Jak trend zastavit? A jak lidi motivovat, aby si na stáří odkládali víc peněz? Ptali jsme se prezidenta Asociace penzijních společností a ředitele ČS penzijní společnosti Aleše Poklopa.

Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek. Krok za krokem

22. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek. Krok za krokem

Čekáte přírůstek do rodiny? Je čerstvě na světě? Nebo teprve v plánu? Poradíme, jak a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Pěkně krok za krokem.

Řecko: Krach v přímém přenosu

30. 6. 2015 | Pavel Kohout | 50 komentářů

Řecko: Krach v přímém přenosu

Řecká vláda prohrála na celé čáře. Zbývá už jen minimalizovat vzniklé škody.

Boj proti zneužívání sociálních dávek na ubytovnách: Stát se střelil do kolena

29. 6. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Boj proti zneužívání sociálních dávek na ubytovnách: Stát se střelil do kolena

Z ubytovávání chudých se stal v posledních letech dobrý a jistý byznys. Vysoké nájmy, nepřiměřené situaci nájemníků a většinou ani stavu objektu, dotoval bez řečí stát prostřednictvím doplaktu na bydlení. Nový zákon, účinný od května, měl majitelům ubytoven zatnout tipec. Kvůli jednomu přílepku ale přinesl nikoli úlevu, nýbrž především chaos.

Babička s dědou na rodičovskou? Zdravý rozum říká ano

18. 6. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Babička s dědou na rodičovskou? Zdravý rozum říká ano

Některé nápady, jak pomoci mladým rodinám, jsou pochybné, třeba loňský plán posílat na část rodičovské povinně i otce. Teď tu máme (konečně!) taky nápad rozumný, takový který místo přikazování nabízí možnosti. Prarodičovskou. Tedy rodičovský příspěvek pro prarodiče. Spása to nebude, ale díky za každý krok dopředu.

Konec školy: Jak na zdravotní a sociální pojištění. Poradíme absolventům i propadlíkům

15. 6. 2015 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Konec školy: Jak na zdravotní a sociální pojištění. Poradíme absolventům i propadlíkům

Od kdy platí absolvent střední, vyšší odborné a vysoké školy zdravotní a sociální pojištění? Co když maturita neklapla? Co když ze školy dostanete padáka nebo se poroučíte sami? Odpovíme na všechno.

600 korun k důchodu? Vláda si kupuje voliče, reagují kritici

14. 6. 2015 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

600 korun k důchodu? Vláda si kupuje voliče, reagují kritici

Chystaný jednorázový příspěvek za 1,7 miliardy korun má své zastánce i mimo vládu. Samotní důchodci požadují i nadále mimořádnou valorizaci.

Očima expertů: Je nás pořád míň a stárneme! Bude na důchody?

12. 6. 2015 | Ondřej Tůma | 34 komentářů

Očima expertů: Je nás pořád míň a stárneme! Bude na důchody?

Demografický vývoj v Česku není příliš pozitivní. Máme se bát, že za pár desítek let nebude dost peněz na vyplácení důchodů? Zeptali jsme se šéfa důchodové komise Martina Potůčka, zástupce penzijních společností Aleše Poklopa, demografa Tomáše Fialy, Jiřího Rusnoka z ČNB a dalších osobností.

Rodinám s dětmi se sníží sociální pojištění. Ostatní to zaplatí

28. 5. 2015 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Rodinám s dětmi se sníží sociální pojištění. Ostatní to zaplatí

Důchodová komise předkládá vládě další návrh na úpravu penzijního systému. Sociální pojištění by se vám mělo nově vypočítávat podle toho, kolik dětí právě vychováváte.

Návrat z mateřské a rodičovské: Na co máte právo a co si nenechat líbit

25. 5. 2015 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Návrat z mateřské a rodičovské: Na co máte právo a co si nenechat líbit

Zákoník práce kryje matkám i otcům na mateřské a rodičovské záda důkladně. Je ale důležité práva znát, nenechat se vzít na hůl. Jak dlouho musí zaměstnavatel místo držet? Co když se záskok za vás až příliš osvědčí? Přinášíme užitečný přehled pro všechny pracující, u kterých naděloval čáp.

Dost bylo práce? Pět dobrých rad pro každého, kdo zvažuje předčasný důchod

12. 5. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dost bylo práce? Pět dobrých rad pro každého, kdo zvažuje předčasný důchod

Přemýšlíte o odchodu do předčasného důchodu? Váháte, jestli se vyplatí, jestli neukousne z penze příliš? Máme pro vás pět rad, které se můžou hodit.

Věra Jourová: Nižší penze žen? Facka těm, kteří se starají

9. 5. 2015 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Věra Jourová: Nižší penze žen? Facka těm, kteří se starají

Dřív kvóty pro ženy odmítala. Dnes je jako eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost pohlaví prosazuje po celé Evropě. Není to jen berlička, která ponižuje schopné ženy? A už Věra Jourová o prospěšnosti kvót pro ženy ve vedení firem přesvědčila stranického šéfa Andreje Babiše?

Čtyři dobré rady pro žadatele o příspěvek na péči (a jejich pečující)

5. 5. 2015 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Čtyři dobré rady pro žadatele o příspěvek na péči (a jejich pečující)

Pečujete o babičku nebo dědečka, který už se sám nepostará? Ať potřebuje pouze částečnou pomoc nebo celodenní péči, najmete profesionála nebo všechno zastanete sami, můžete požádat o příspěvek od státu. Senior ho dostane i tehdy, že se o něj starají členové rodiny nebo známí.

Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

21. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

Chcete si přivydělat, čas i příležitost by byly… Jenže nevíte, nakolik vás sváže řemen byrokratických brzd a omezení? Přinášíme pět tipů. Do začátku se můžou hodit.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services