Nárok na MD

Dobrý den, mám dva dotazy. První mi asi jasný je, ale radši se zeptám, druhý vůbec. 1. Momentálně jsem těhotná, v neschopnosti, dostávám nemocenské. Předtím 4 měsíce HPP na dobu určitou (smlouva končí v únoru 2018). Narození dítěte je v prosinci. Předtím 7 měsíců na UP a předtím 10 let zaměstnána na HPP..zaměstnavatelé vše platili, takže předpokládám, že nárok na MD mám? 2. A to mi není vůbec jasné. Když nyní dostanu 6-8 týdnů před porodem (jak se určuje, zda 6 či 8?) MD a dále budu pobírat celkem jestli se nemýlím dohromady 28 týdnů, poté bude následovat rodičovský příspěvek(chci pobírat 3 roky - předpokládám, že si mohu vybrat?, byť jsem měla nižší plat.., tak nyní nastává druhá hlavní otázka číslo dvě: Když otěhotním v době pobírání rodičovského příspěvku, budu mít nárok při druhém dítěti na mateřskou dovolenou? Je mi jasné, že pokud otěhotním po vyčerpání rodičovské dovolené s prvním dítětem a nebudu zaměstnána, tak nikoli. Ale co když otěhotním v době rodičovské dovolené s prvním dítětem (když můj předchozí pracovní poměrr skončil na dobu určitou - čili skončí v únoru 2018). Velice děkuji za odpověd. V našich zákonech se už vůbec nevyznám.

Otázku poslal/a:  , 2. 9. 2017 18:27

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, aby vám vznikl nárok na mateřskou musíte být v době žádání o dávku zaměstnaná a zároveň splnit potřebnou dobu pojištění -270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřkou (dle dotazu podmínku pojištění splňujete, ale v době narození dítěte dle dotazu zaměstnaná už nebudete. Je zde ještě další možnost získat mateřskou a to tak, že byte s vešla do tzv. ochranné lhůty, která trvá zpravidla 180 dnů od ukončení zaměstnání. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky (Peněžitou pomoc v mateřství- mateřská) posoudit.
Ano, je to tak na mateřskou se zpravidla nastupuje 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu a o nástupu většinou rozhoduje váš gynekolog. Případná nemocenská výši mateřské neovlivní. Mateřskou podporu vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Pokud jste zaměstnaná, je potřeba, aby vám ošetřující lékař, gynekolog, vyplnil přihlášku, kterou odevzdáte zaměstnavateli Mateřská trvá ze zákona 28 týdnů. Pokud žena porodí dvojčata či vícerčata, délka mateřské dovolené se prodlužuje na 37 týdnů.

Orientačně zde naše kalkulačka:
https://www.penize.cz/kalkulacky/materska

K rodičovskému příspěvku více zde: https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/326065-rodicovsky-prispevek-od-roku-2018-mesicne-dostanete-vic

Pokud nesplňujete potřebné podmínky pro mateřskou, po narození dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek, který vyplácí Úřad práce. Jeho výši a dobu vyplácení vám ale určí stát, podrobnější poradí přímo na Úřadu práce, oddělní dávek státní sociální podpory.
Pokud u dalšího dítěte nebudete zaměstnaná (trvání pracovního poměru při rodičovské) nárok na mateřskou nevznikne. Hlavní je, aby zaměstnání trvalo.
Zjednodušeně řečeno platí, že peněžitá podpora v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného základu jako u toho prvního. Ale jen tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte. Jenže aby se vaše druhá mateřská počítala stejně jako ta první, musíte splňovat i další důležitou podmínku: zaměstnání, díky němuž jste dostávali první mateřskou, musí stále trvat. Nevadí, že jste se v práci kvůli rodičovské dovolené třeba dva roky neobjevila a nevydělala si ani korunu. Postačí, když trvá samotný pracovní poměr.

3. 9. 2017 16:35

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

28. 3. 2006 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

Volby už jsou za dveřmi, a tak se v sociální oblasti horečně schvalují zákony, které mají občany "ohromit" ještě před červnem. Zvyšuje se porodné a rodičovský příspěvek a zabraňuje se jeho exekuci. Zavádí se příspěvek na školní pomůcky, mění se peněžitá pomoc v mateřství i dávky při ošetřování člena rodiny. Co a kdy nás čeká? Kolik dostaneme a na kolik to přijde stát?

Daně: naposledy vybíráme z poradny

27. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Daně: naposledy vybíráme z poradny

Do tohoto pátku musí mnozí z nás odevzdat daňové přiznání a odvést daň z příjmu. Času mnoho nezbývá, přesto se na nás stále valí nové a nové dotazy související s touto daňovou povinností. Většina z nich se týká i dalších poplatníků, naposledy tedy vybíráme to nejdůležitější z daňové poradny. Pokud ještě nemáte ve všem jasno, využijte příležitosti.

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

20. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

Průměrná výše hypotéky za loňský rok dosáhla úctyhodných 1 400 000 Kč. Kolik musíte brát, aby vám takovou "průměrnou" hypotéku banka poskytla? Stačí vám průměrná mzda 19 030 Kč? Spočítali jsme, že jednotlivci a rodiny, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, mají smůlu, na průměrnou hypotéku většinou vůbec nedosáhnou.

Daně: vybíráme z poradny V.

6. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Daně: vybíráme z poradny V.

Co užitečného jsme pro vás dnes připravili z naší daňové poradny? Pro uplatnění výdajů paušálem je třeba vědět, o jakou živnost se jedná. Z dnešního článku tedy např. zjistíte, zda zrovna ta vaše je řemeslná a zda tedy můžete uplatnit 50% paušál. Také vám poradíme, jak v daňovém přiznání naložit se zaplaceným pojistným a řadu dalších věcí.

Události uplynulého měsíce: únor

3. 3. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Z daňové poradny IV.

27. 2. 2006 | Kateřina Havlíčková | 7 komentářů

Z daňové poradny IV.

Již počtvrté vám nabízíme výtah toho nejdůležitějšího z naší daňové poradny. Tentokrát jsou odpovědi na vaše dotazy doplněny také obecným komentářem vysvětlujícím problematiku. Zaměříme se na nejčastěji pokládané otázky týkající se slevy na děti, zdanitelných a nezdanitelných příjmů a vyživovaného manžela.

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

21. 2. 2006 | Ludmila Řezníčková | 30 komentářů

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

Za jakých podmínek mají letos matky či otcové nárok na rodičovský příspěvek? Kolik peněz mohou nově získat? Jak si lze na rodičovské přivydělávat? Jak je to s možností získat rodičovský příspěvek při současné výplatě mateřské za měsíc narození dítěte? Co se aktuálně v této oblasti změnilo?

Daň z příjmů fyzických osob: změny pro rok 2006 v kostce

2. 2. 2006 | Dana Chytilová | 3 komentáře

Daň z příjmů fyzických osob: změny pro rok 2006 v kostce

Změnám ve zdanění příjmů jsme se letos věnovali již v mnoha článcích a z mnoha různých pohledů. V rámci přehlednosti proto nabízíme jeden ucelený souhrn důležitých změn týkajících se úprav zákona o daních z příjmů platných pro letošní rok.

Česká ekonomika ve volebním roce: co čeká nás a naše kapsy?

24. 1. 2006 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Česká ekonomika ve volebním roce: co  čeká nás a naše kapsy?

Průměrná mzda letos asi překoná 20 000 Kč. Díky silné koruně si budeme moci v zahraničí více vyhodit z kopýtka. Kolik za rok zaplatíme za euro či dolar? Co zdraží a co budeme nakupovat levněji? Schodek rozpočtů opět vzroste, nezaměstnanost klesne jen mírně. Jak s korunou zamává investice Hyundai? Co přední ekonomové očekávají od letošního vývoje českého hospodářství?

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

20. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 31 komentářů

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

Je s podivem, nakolik se stát míchá do věcí, které by měly záležet na rozhodování samotných občanů. Jedním z příkladů jsou současné debaty politiků o výši rodičovského příspěvku a délce mateřské dovolené. Co ale třeba přestat cpát ženy do jedné škatulky a nechat je samotné rozhodnout, co jim vyhovuje? A namísto doby doma s dítětem definovat celkovou sumu, která bude poskytnuta? Jak by tento systém fungoval?

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

18. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 132 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

Jakkoli je rozdělení příjmu na polovinu pro účely zdanění optimální, nemusí to být pro rodinu vždy výhodné. Tento paradox je způsoben nastavením podmínek pro přiznávání sociálních dávek. Vysvětlíme, jak je to možné, a pomocí naší speciální kalkulačky spočítáme, jestli je společné zdanění, s ohledem na přídavek na dítě, vhodné právě pro vás.

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

18. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 9 komentářů

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

Novela zákona počítá se změnou celého systému úrazového pojištění. Nebude již existovat pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, ale nová forma sociálního pojištění. Autor zákona, Ministerstvo práce a sociálních věcí, si za návrhem bezvýhradně stojí, ostatní jsou zásadně proti. Co je výhodnější pro poškozené zaměstnance?

Novoroční dárek: vyšší minimální mzda, větší důchody

10. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 8 komentářů

Novoroční dárek: vyšší minimální mzda, větší důchody

Stát i letos přilepšil určitým skupinám obyvatel. Od ledna se zvýšila minimální mzda, vzrostla částka, kterou si mohou nezaměstnaní při trvání evidence na úřadu práce přivydělávat, na více peněz si přijdou i důchodci. Na druhou stranu někteří kvůli vyšší minimální mzdě zaplatí více na zdravotním pojištění. Co a o kolik se změnilo?

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

9. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 53 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

Bude muset při jeho uplatnění manžel s nižšími či žádnými příjmy nejprve zaplatit nedoplatek na dani? Vznikne manželovi bez příjmů povinnost platit v dalším roce zálohy na daň? Může jeden z manželů kvůli společnému zdanění přijít o sociální dávky? Co navrhuje MF pro zdaňovací období 2006 a jak se problematické části vyřeší pro rok 2005?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze...více

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services