Platba za nemocenskou po skončení zkušební doby: Jaká je povinnost zaměstnavatele?

Prosím Vás mám prosbu byl jsem zaměstnán s klasickou smlouvou se zkušební dobou tři měsíce, zaměstnavatel mi před skončením zkušební doby řekl že mi smlouvu neprodlouží,tak jsem šel poslední den zkušební doby na nemocenskou která mi trvala celkem 15 dnů. Mám dotaz musí mi zaměstnavatel zaplatit všechny dny co jsem byl na nemocenské nebo nemusí? Volal jsem účetní a tvrdila mi že mi zaplatí jen jeden den a to já si právě nemyslím. Díky moc předem za odpověd a pomoc. S pozdravem. Michal Švarc

Otázku poslal/a:  , 14. 9. 2017 8:07

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, nárok na nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti mají všichni účastníci nemocenského pojištění při splnění zákonných podmínek.

V době, kdy jste zaměstnán, tak za vás zaměstnavatel odvádí v rámci povinných odvodů i nemocenské pojištění. Kde dni zahájení pracovního poměru se tedy stáváte účastníkem nemocenského pojištění a máte tak nárok dostávat nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Zde nehraje roli to, jestli v aktuálním zaměstnání pracujete týden nebo rok.

Pokud jste v pracovní neschopnosti, pak platí, že za první 3 dny nedodáváte žádnou náhradu mzdy ani nemocenské dávky. Za 4 až 14 den vám náleží náhrad mzdy, kterou platí zaměstnavatel. Od 15 dne pracovní neschopnosti pak můžete mít nárok na nemocenské dávky.

Výpočet výše nemocenských dávek se bude odvíjet od toho, jak dlouho vlastně budete skutečně zaměstnaný. Nemocenská se počítá na základě příjmu v rozhodném období. To je zpravidla posledních 12 měsíců, ale současně platí, že se výpočet provádí na základě poslední pojištěné činnosti.

Konkrétně viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení, kde vám k nemocenské poradí blíže.

1. 10. 2017 20:37

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Na skutečnou reformu si musíme počkat

10. 6. 2003 | Vladimír Pikora | 18 komentářů

Na skutečnou reformu si musíme počkat

Navrhovaná reforma veřejných financí jde v zásadě správným směrem. Je ovšem připravována nesourodou vládou, která na mnoho věcí jen těžko hledá společný názor. A tak se z důkladné reformy stává spíše sada dílčích opatření.

Bez peněz a bez ženy…

6. 6. 2003 | Jiří G. Hošek | 12 komentářů

Bez peněz a bez ženy…

… a přesto spokojený. Nepotřebuje banky ani pojišťovny, nájem ani účty neplatí, finance prostě neřeší. Takový je pan Jaroslav, zarytý odpůrce práce všeho druhu. Jeho životní filozofie rozhodně není tuctová, nicméně funguje. Nevěříte?

Jak neuvíznout v pasti chudoby

19. 3. 2003 | Martin Zika | 6 komentářů

Jak neuvíznout v pasti chudoby

Český sociální systém je poměrně dobře zacílen na podporu 20 % nejchudších rodin, na druhou stranu však tyto rodiny v podstatě demotivuje ke snaze zvyšovat své příjmy vlastní prací. Systém daňových úlev v České republice pak pomáhá spíše bohatším rodinám.

Jdeme do Evropy, nebo opačným směrem?

10. 3. 2003 | Martin Zika | 27 komentářů

Jdeme do Evropy, nebo opačným směrem?

Český Institut pro sociální a ekonomické analýzy představil výsledky svých nejnovějších výzkumů. Jeden z nich porovnával trh práce Evropské unie s českým a výsledky pro nás bohužel příliš pozitivní nejsou. Je dokonce možné říct, že některé trendy v naší zemi jsou oproti Evropě zcela opačné.

Co chystá stát v oblasti bytové politiky?

5. 11. 2002 | Martin Zika | 26 komentářů

Co chystá stát v oblasti bytové politiky?

Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec představil své priority v oblasti bydlení. Náměstek ministra financí Jaroslav Šulc na téže akci nastínil vizi diametrálně odlišnou. Kam se bude podpora bytové výstavby ubírat?

Kapitálové trhy ve dnech 1. – 5. 4. 2002

8. 4. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy ve dnech 1. – 5. 4. 2002

Co indexy v první polovině týdne ztratily, v druhé půlce zase nabraly. Jasný trend by člověk ani lupou nenašel. Takový byl uplynulý týden na kapitálových trzích.

O Tomášovi a jeho dědicích

5. 4. 2002 | Leoš Bárta | 7 komentářů

O Tomášovi a jeho dědicích

T. A. Edison by se asi divil, kdyby věděl, že GE Capital Bank je 5. nejsilnější bankou na českém trhu. Tentokrát se podíváme na zoubek jejich webové prezentaci, která podivuhodně osciluje mezi "umím" a "neumím". Posuďte sami na gecb.cz.

Studentské hrátky s trvalým bydlištěm

25. 3. 2002 | Martin Pawinger | 58 komentářů

Studentské hrátky s trvalým bydlištěm

K formální změně trvalého bydliště se studenti uchylují zpravidla ve snaze získat nějaké naturální výhody, například kolej. Stejným způsobem však lze získat i několik tisíc korun měsíčně v hotovosti.

Poučí se svět z krize v Argentině?

20. 2. 2002 | Jiří Tuvora | 12 komentářů

Poučí se svět z krize v Argentině?

O krizi v Argentině toho bylo napsáno mnoho, ale málokterý článek se věnuje příčinám obdobných krizí. Je jich několik a podle mého názoru jsou následující faktory podstatné.

Na frontě KTP Quantum zatím klid

13. 2. 2002 | Petr Vykoukal | 23 komentářů

Na frontě KTP Quantum zatím klid

Minulý pátek sliboval senzaci. MF Dnes napsala, že KTP Quantum má problémy. Zatím to však spíše vypadá, že si pouze zvolili vlastní interpretaci slov KCP a všechno je jinak.

Kapitálové trhy v týdnu od 4. do 8. 2.

11. 2. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy v týdnu od 4. do 8. 2.

Zprávy o účetních problémech poslaly kurzy na amerických burzách k jihu. Níže byl Nasdaq naposledy před čtvrt rokem.

Je porodné dostatečnou pomocí?

7. 2. 2002 | Stanislav Andrejs | 42 komentářů

Je porodné dostatečnou pomocí?

V posledních letech má vývoj porodnosti u nás k optimismu daleko. Chmurné prognózy přináší především pohled do budoucnosti, kdy se současný důchodový systém stane neudržitelným, neboť počet pracujících a zejména výše jimi odváděných daní zdaleka nebude postačovat na důstojnou výši důchodů.

Jak je to tedy se stavebním spořením?

31. 1. 2002 | Emil Dočkal | 41 komentářů

Jak je to tedy se stavebním spořením?

Na první pohled všední poznámka ministra financí při diskusi o státním rozpočtu ke stavebnímu spoření - to když si stěžoval na státní podporu, která ubírá stále víc a víc z rozpočtu - uvolnila, každoročně se opakující, lavinu diskusí o tom, jak moc či jak málo stát ztrácí, podporuje-li stavební spoření.

Kapitálové trhy v týdnu od 19.1. do 25.1.

28. 1. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy v týdnu od 19.1. do 25.1.

Uplynulý obchodní týden začal pro indexy Nasdaq Composite a Dow Jones poklesem, který se jim podařilo v následujících dnech vyrovnat. U Nasdaqu byl tento výkyv celkem velký, zatímco u DJIA šlo jen o mírnou korekci.

Jak na spotřebitelské soutěže

11. 1. 2002 | Jan Heřman | 12 komentářů

Jak na spotřebitelské soutěže

Ačkoli zákon o daních z příjmu zakazuje, aby výhra ve spotřebitelské soutěži přesáhla dvacet tisíc korun, nemusíte se bát. Firmy totiž vymyslely několik legálních metod, jak své zákazníky obdarovat hodnotnými cenami.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze...více

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services