Nárok na porodné pro manžela cizince s přechodným povolením k pobytu v ČR

Dobrý den, ráda bych se zeptala na porodné, zda-li máme nárok na tuto finanční pomoc. Můj manžel je cizinec (mimo EU), ale má v ČR prozatím povolení k přechodnému pobytu. Čekáme až se z toho přechodného povolení stane trvalé. Jsme manželé takže není problém. Před měsícem se nám narodila druhá dcerka. Již před půl rokem jsem se ptala na to samé, ale raději se zeptám opět, protože vím, ze zákony se pořád mění, a dnes mi bylo zase řečeno na sociálce, že bohužel nemáme na tuto výpomoc nárok. Předem děkuji za informace. Beata A. Andrade

Otázku poslal/a:  , 11. 10. 2017 20:50

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, rozhodující pro přiznání dávky je tedy nejen to, že samotný žadatel o dávku musí mít trvalý pobyt nebo být občanem v ČR, ale i všechny společně posuzované osoby. U sociálních dávek (a to se netýká jenom porodného, ale obecně všech sociálních dávek), je požadováno, aby žadatel o dávku a současně všechny s ním společně posuzované osoby, byly občany ČR s trvalým pobytem na území České republiky, nebo aby měli na území ČR trvalý pobyt na základě zvláštních předpisů o pobytu cizinců. Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 3:
§ 3
Okruh oprávněných osob
(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované
a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo
b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,
podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.
V případě porodného, pak nárok na tuto sociální dávku vzniká, pokud příjmy rodiny v rozhodném období nepřekročí částku 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, pokud by se například mělo dítě narodit teď v květnu 2017, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak by se posuzoval duben až červen 2017, atd.
Mezi příjmy, které se posuzují při rozhodování o nároku na porodné, patří jak třeba výplata ze zaměstnání, tak i třeba vámi zmíněná „mateřská“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).
O porodné se žádá na Úřadu práce po narození dítěte (dokládá se rodný list), lhůta pro vyřízení této dávky je jeden rok od narození dítěte, pak nárok zaniká. Doporučuji obrátit se pro podrobnější informace přímo na Úřad práce. Případně můžete žádost o dávku podat a případně zamítnutí podat odvolání na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

31. 10. 2017 16:42

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jan Traxler: Zaveďme mezigenerační důchodový systém

13. 3. 2012 | Jan Traxler | 68 komentářů

Jan Traxler: Zaveďme mezigenerační důchodový systém

„Vyzývám vládu České republiky, aby připravila opravdovou reformu penzijního systému. Přidání dalšího spoření dlouhodobě nic neřeší. Zaveďte mezigenerační důchodový systém, individuální důchodové účty na principu částečných rezerv a zvedněte rychleji věk pro odchod do penze.“

Příspěvek na bydlení: pro víc lidí, ale na kratší dobu

8. 3. 2012 | Barbora Buřínská | 26 komentářů

Příspěvek na bydlení: pro víc lidí, ale na kratší dobu

Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2012 víc domácností. Po roce se totiž opět zvyšovaly takzvané normativní náklady na bydlení. Zároveň dochází k omezení doby, po kterou lidé příspěvek můžou pobírat.

V labyrintu reformy: komu se vyplatí druhý pilíř

28. 2. 2012 | Zdeněk Bubák | 17 komentářů

V labyrintu reformy: komu se vyplatí druhý pilíř

Reforma českého důchodového systému je potřebná: populace stárne, zmenšuje se počet lidí v produktivním věku, kteří mohou v rámci současného průběžného systému vydělávat na penze důchodců. Dlouhá léta se reforma odkládala, teď stíhá jedna změna druhou. Máte přehled? Udělejte si ho.

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

28. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 15 komentářů

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc, než se očekávalo, na 9,1 procenta. Víte, co dělat, kdyby ztráta zaměstnání postihla vás?

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

16. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 3 komentáře

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

Od nového roku si některé rodiny s dětmi polepšily. Po zvýšení životního minima roste počet těch, kterým stát přispěje na porodném a na přídavcích na děti. Navíc rodiče s malými dětmi získali větší volnost při čerpání rodičovského příspěvku. Mohou pružněji naplánovat jeho výši i dobu čerpání.

Zpackané výplaty dávek: Drábek ven! Co si o tom myslíte?

9. 2. 2012 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Zpackané výplaty dávek: Drábek ven! Co si o tom myslíte?

Politici nedají jinak. Vytrvale předvádějí psí kusy. A tak naše politická střelnice pokračuje. Minulý týden byl na odstřel ministr školství Josef Dobeš. Dnes je na mušce jeho vládní kolega, sociální reformátor Jaromír Drábek. Pojďme si na jeho veletoče posvítit.

Pilíře dělají talíře

5. 2. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Pilíře dělají talíře

Do prvního pilíře musíte sypat chtě nechtě. Pokud jste ve třetím pilíři a chcete měnit fond, máte na to už jen pár dní. Druhý pilíř, jakkoli to může – zvlášť stavařům – znít divně, ještě nemáme. A až ho budeme mít, bude to něco trochu jiného, než čemu říkají druhý pilíř jinde. Řeči se vedou a peníze tečou.

Stavební spoření jen na bydlení? Až o rok později

5. 2. 2012 | Petr Kučera | 7 komentářů

Stavební spoření jen na bydlení? Až o rok později

Účelové omezení státní podpory ke stavebnímu spoření přijde s velkou pravděpodobností až o rok později, než jej ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně plánoval.

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

30. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste chtěli vědět.

Sockarta jako vstupenka do soukromí milionu domácností. Za čtvrt miliardy ročně. Co si o tom myslíte?

26. 1. 2012 | Gabriel Pleska | 64 komentářů

Sockarta jako vstupenka do soukromí milionu domácností. Za čtvrt miliardy ročně. Co si o tom myslíte?

Sociální karty dostanou „sociální případy“, zdravotně postižení, ale taky maminky na mateřské a rodiče pobírající rodičovský příspěvek. Stát prý ušetří jen na složenkách 20 milionů měsíčně. Je čtvrtmiliarda ročně jidášský groš, za který ministerstvo práce a sociálních věcí prodalo naše osobní data soukromé bance?

Tomáš Prouza: Šetřit, nebo růst?

24. 1. 2012 | Tomáš Prouza | 16 komentářů

Tomáš Prouza: Šetřit, nebo růst?

Módou posledních dvou let se staly debaty o úsporách. Nejde přitom jen o Českou republiku, kde se hesla o potřebě úspor a zabránění řeckému scénáři stala hitem voleb v roce 2010 a měla překvapivý dopad na volební výsledek.

Penzijní reforma v krizi: dře to, ale jde to

18. 1. 2012 | Aleš Tůma | 4 komentáře

Penzijní reforma v krizi: dře to, ale jde to

Jít do voleb se slibem nižších důchodů je zaručená politická sebevražda, kterou si každý dvakrát rozmyslí. Až na energickou matku dvou dětí z Rhode Islandu.

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

16. 1. 2012 | Michal Chleboun | 6 komentářů

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

Nejen daněmi živ je erár. K základním povinnostem podnikatele platí také přispívání na sociální systém a systém veřejného zdravotního pojištění. Podívejme se na to, co všechno je třeba udělat a na co musíte myslet, abyste se hned za startovní čárou podnikatelské dráhy nestali neplatiči.

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

10. 1. 2012 | Tomáš Prouza | 10 komentářů

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

Ministr Kalousek v neděli varoval před nutností omezovat výdaje a zvyšovat daně. V dnešní ekonomické situaci je to pochopitelný krok a každý rozumný politik ho jistě podpoří. Teoreticky správný a potřebný krok ale bude mít smysl jen v případě, že se neprovede typicky po česku.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services