Jaká bude výše podpory při přechodu z pracovní smlouvy na dobu určitou na DPČ?

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu: pracuji v jedné firmě na smlouvu na dobu určitou, která na konci tohoto roku vyprší a nebude prodloužena. Dostal jsem ale nabídku pracovat ještě v lednu 2018 na DPČ na poloviční úvazek u té samé firmy. Pokud bych se pak evidoval na UP a žádal o podporu, z čeho by byla počítána? 1. Pouze z lednového polovičního DPČ úvazku? 2. Z lednového DPČ úvazku+předchozích dvou měsíců? 3. Z rozhodného období říjen-prosinec 2017? Děkuji velmi předem za informaci, s pozdravem, Strnad M.

Otázku poslal/a:  , 1. 12. 2017 18:07

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že v posledních dvou letech před podáním žádosti, splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 měsíců. Účast na důchodovém pojištění je ve své podstatě to stejné, jako placení sociální pojištění (vám jako zaměstnanci, je na sociální pojištění strháváno pouze důchodové pojištění, zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění, platí ještě nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se zpravidla provádí z průměrného příjmu z posledního kalendářního čtvrtletí.
okud byste tedy o podpoprosinci 2017, pak by byl pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, použit průměrný čistý měsíční příjem za období září – listopad 2017.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Pracovně právní předpisy, na které se odkazuje zákon o zaměstnanosti, to je především Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., zde je v paragrafu 54 stanoveno rozhodné období na poslední kalendářní čtvrtletí:

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.

(3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.

(4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§ 86 odst. 3).

V případě, že by v rozhodném období nebylo odpracováno alespoň 21 dní, pak se počítá tzv. „pravděpodobný výdělek“ – tedy kolik byste si vydělal, pokud byste pracoval dostatečně dlouhou dobu.

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

1. 1. 2018 20:46

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jak rok 2020 může ovlivnit vaše osobní finance.

Dávky na bydlení zpřísní. Maláčová má hotový plán

20. 12. 2019 | Petr Kučera | 33 komentářů

Dávky na bydlení zpřísní. Maláčová má hotový plán

Úřady mají nově hodnotit i pracovní aktivitu příjemců dávek nebo to, zda posílají děti do školy.

Zpětná hypotéka jako přilepšení k důchodu. Proč se jí banky bojí?

19. 12. 2019 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Zpětná hypotéka jako přilepšení k důchodu. Proč se jí banky bojí?

Takzvanou reverzní hypotéku nabízí v Česku jenom jedna nebankovní společnost, začíná s ní také první záložna.

Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

18. 12. 2019 | Petr Kučera | 16 komentářů

Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

Růst minima má podle ministryně Maláčové dorovnat inflaci za posledních osm let. Od začátku roku se ale nic nezmění.

Rodičovský příspěvek stoupne, potvrdili poslanci. Ale ne pro všechny

17. 12. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 51 komentářů

Rodičovský příspěvek stoupne, potvrdili poslanci. Ale ne pro všechny

Opozice ani senátoři nepřesvědčili vládní koalici a komunisty, aby příspěvek zvýšili všem rodinám s dětmi do čtyř let.

Důchodci si letos připlácejí nad inflaci. Poslední roky na tom byli líp

16. 12. 2019 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Důchodci si letos připlácejí nad inflaci. Poslední roky na tom byli líp

Zboží a služby, které nakupují Češi v důchodu, letos zdražují výrazněji než pro běžné domácnosti. Ukazují to data Českého statistického úřadu o inflaci za listopad.

Maláčová představí změny v důchodech nejdříve v lednu

12. 12. 2019 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Maláčová představí změny v důchodech nejdříve v lednu

Jak by se měly změnit důchody podle ministryně práce Jany Maláčové se letos už nedozvíme. Maláčová sice na podzim řekla, že návrhy představí v adventním čase, nakonec se tak ale nestane. S návrhy ministryně přijde nejprve na začátku příštího roku.

Důchody porostou. Spočítejte si, kolik přidají vám

12. 12. 2019 | Jiří Hovorka | 238 komentářů

Důchody porostou. Spočítejte si, kolik přidají vám

Všem důchodcům se od lednové splátky valorizují důchody. Průměrný důchod stoupne podruhé v řadě o 900 korun, když vláda nad rámec pravidelné valorizace prosadila ještě mimořádné navýšení o 151 korun.

Mateřská 2020. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

12. 12. 2019 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Mateřská 2020. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2020, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Před Vánoci přijdou důchody dřív, po Novém roce možná později

5. 12. 2019 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Před Vánoci přijdou důchody dřív, po Novém roce možná později

I letos dojde v době vánočních svátků a na přelomu roku k posunům výplatních termínů důchodů.

Stejný základní důchod pro všechny? Experti spočítali náklady

3. 12. 2019 | Petr Kučera

Stejný základní důchod pro všechny? Experti spočítali náklady

Zavedení minimálního (základního) důchodu by přineslo dodatečné výdaje ze státního rozpočtu v řádech miliard až desítek miliard korun ročně. Konkrétní simulace pro různou výši minimálního důchodu zveřejnil Úřad Národní rozpočtové rady.

České důchody v angličtině. Úřad poradí pracujícím cizincům

19. 11. 2019 | Jiří Hovorka

České důchody v angličtině. Úřad poradí pracujícím cizincům

Lidé ze zahraničí pracující v Česku budou mít ve středu 20. listopadu možnost probrat své důchodové nároky ze zdejšího systému penzí v angličtině přímo s pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Za deset let v náročné práci o rok dřív do důchodu, shodla se komise

15. 11. 2019 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Za deset let v náročné práci o rok dřív do důchodu, shodla se komise

Komise pro spravedlivé důchody se na dnešním jednání shodla na speciálních pravidlech pro lidi z náročných profesí. Návrh teď zamíří k projednání do koaliční rady a na tripartitu. Po jednání komise to oznámila její šéfka Danuše Nerudová.

Důchod ze zlata. Stát zvažuje nové možnosti pro penzijní fondy

13. 11. 2019 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Důchod ze zlata. Stát zvažuje nové možnosti pro penzijní fondy

Za možnost investovat třeba do drahých kovů, fondů soukromého kapitálu nebo infrastruktury by nové fondy mohly vybírat vyšší poplatky než dosavadní účastnické fondy. U nich ministerstvo se změnou poplatků momentálně nepočítá.

Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

8. 11. 2019 | Petr Kučera

Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

Celkem 337 453 volných míst hlásili zaměstnavatelé ke konci října prostřednictvím úřadů práce. Rekord z letošního srpna – 350,6 tisíce – už nepřekonali, naopak počet míst mírně klesl oproti 345,4 tisícům v září. V porovnání s loňským říjnem je jich ale o skoro 21 tisíc víc.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services