Jaká bude výše podpory při přechodu z pracovní smlouvy na dobu určitou na DPČ?

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu: pracuji v jedné firmě na smlouvu na dobu určitou, která na konci tohoto roku vyprší a nebude prodloužena. Dostal jsem ale nabídku pracovat ještě v lednu 2018 na DPČ na poloviční úvazek u té samé firmy. Pokud bych se pak evidoval na UP a žádal o podporu, z čeho by byla počítána? 1. Pouze z lednového polovičního DPČ úvazku? 2. Z lednového DPČ úvazku+předchozích dvou měsíců? 3. Z rozhodného období říjen-prosinec 2017? Děkuji velmi předem za informaci, s pozdravem, Strnad M.

Otázku poslal/a:  , 1. 12. 2017 18:07

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že v posledních dvou letech před podáním žádosti, splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 měsíců. Účast na důchodovém pojištění je ve své podstatě to stejné, jako placení sociální pojištění (vám jako zaměstnanci, je na sociální pojištění strháváno pouze důchodové pojištění, zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění, platí ještě nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se zpravidla provádí z průměrného příjmu z posledního kalendářního čtvrtletí.
okud byste tedy o podpoprosinci 2017, pak by byl pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, použit průměrný čistý měsíční příjem za období září – listopad 2017.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Pracovně právní předpisy, na které se odkazuje zákon o zaměstnanosti, to je především Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., zde je v paragrafu 54 stanoveno rozhodné období na poslední kalendářní čtvrtletí:

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.

(3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.

(4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§ 86 odst. 3).

V případě, že by v rozhodném období nebylo odpracováno alespoň 21 dní, pak se počítá tzv. „pravděpodobný výdělek“ – tedy kolik byste si vydělal, pokud byste pracoval dostatečně dlouhou dobu.

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

1. 1. 2018 20:46

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

15. 12. 2017 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

Důchody porostou. U průměrné penze dělá zvýšení 475 korun měsíčně. Valorizace důchodů přijde státní kasu na 16,6 miliardy korun. O kolik si polepší vaše peněženka, spočítá naše kalkulačka.

Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

14. 12. 2017 | Monika Veselíková

Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

Od začátku příštího roku začnou platit nová pravidla pro výplatu rodičovských příspěvků. Potěší rodiče, kteří si nemohli volit výši příspěvku, rodiče vícerčat a ty, kteří by chtěli rodičák čerpat rychleji.

Přísnost na chudý lid: od prosince místo peněz poukázky

27. 11. 2017 | Petra Dlouhá | 53 komentářů

Přísnost na chudý lid: od prosince místo peněz poukázky

Lidi, kteří berou víc než půl roku příspěvek na živobytí, čekají změny: od prosince dostanou na ruku jen část peněz, zbytek bude v poukázkách na to nejnutnější. Stát chce kontrolovat, za co utrácejí.

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

15. 11. 2017 | Petra Dlouhá

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

Praktický přehled, jak vypovědět nové penzijko. A o co přijdete, když peníze vyberete brzy.

Příspěvek na stěhování se vyplácí už rok. Zatím ho dostalo 70 lidí

7. 11. 2017 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Příspěvek na stěhování se vyplácí už rok. Zatím ho dostalo 70 lidí

Od loňského listopadu můžou nezaměstnaní žádat o příspěvek na stěhování za prací. O něco déle se vyplácejí příspěvky na dojíždění. Zjišťovali jsme, jak velký je o nové dávky zájem a kolik se na nich první rok vyplatilo. Kdo na příspěvky dosáhne?

Očima expertů: Jak obstála důchodová komise?

20. 10. 2017 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Očima expertů: Jak obstála důchodová komise?

Minulý měsíc se naposledy sešla Odborná komise pro důchodovou reformu. Jakou práci od roku 2014 odvedla? Mají podobné pracovní skupiny vůbec nějaký smysl, mají vliv na rozhodování politiků v praxi, nebo slouží spíš jako okrasa či kouřová clona?

Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

2. 10. 2017 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Česká správa sociálního zabezpečení rozeslala lidem, kterým se blíží důchodový věk, přehledy důchodového konta. Najdete v nich užitečné informace, které budou rozhodovat o vašem důchodu. A máte šanci včas napravit chyby, které nasekali zaměstnavatelé.

Důchody od ledna porostou. Víc než dřív

29. 9. 2017 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Důchody od ledna porostou. Víc než dřív

Penze se od ledna zvýší v průměru o 475 korun měsíčně. Mění se výpočet valorizace – a penzisty potěší: důchody porostou rychleji než dřív. Máme pro vás podrobnosti. I přehled toho, kolik čeští důchodci berou. Nejvyšší důchody přesahují sto tisíc korun, tolik ale mají jen dva lidé v Česku.

Přídavek na dítě od roku 2018: Vyšší a pro víc rodin

31. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 43 komentářů

Přídavek na dítě od roku 2018: Vyšší a pro víc rodin

Od ledna 2018 se zvyšuje přídavek na dítě a uvolňují se jeho pravidla: dávku dostane víc rodin. Nový způsob posuzování příjmů bude platit už od října. Máme pro vás podrobnosti.

Obce omezí doplatek na bydlení: Konec migrace, začátek nové?

17. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Obce omezí doplatek na bydlení: Konec migrace, začátek nové?

Obce začnou využívat nové kompetence: vyčlení domy a ulice, kde úřady práce nebudou vyplácet žádné nové doplatky na bydlení. Chtějí se tak bránit obchodu s chudobou a přílivu problémových obyvatel.

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví

9. 8. 2017 | Jozef Třešňák | 35 komentářů

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví

V Česku je přes devět set tisíc živnostníků. Myslete na stáří, psala jim ministryně práce, odvádíte tak nízké zálohy na důchodové pojištění, že to na důstojný důchod nebude stačit. Zkusili jsme se na příslušném úřadě zeptat, jak tedy na to. Zjistili jsme, že to nejde.

Podpora při rekvalifikaci 2017. Kolik dostanete a jaké jsou možnosti

7. 8. 2017 | Monika Veselíková

Podpora při rekvalifikaci 2017. Kolik dostanete a jaké jsou možnosti

Pročítáte nabídky volný pracovních míst, ale vaše kvalifikace a vzdělání se pro žádné z nich tak docela nehodí? Řešením může být rekvalifikační kurz. Nastoupit na něj můžete na státní útraty a navíc si zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

Vládní studie: Reforma penzí není potřeba

28. 7. 2017 | Ondřej Tůma | 44 komentářů

Vládní studie: Reforma penzí není potřeba

Penzijní systém funguje relativně dobře a není ho potřeba radikálně reformovat. Takový je závěr studie, kterou minulý týden zveřejnil Úřad vlády. Ekonomové ale její tvůrce kritizují. Opravdu je náš důchodový systém dlouhodobě udržitelný?

Jak si smíte přivydělávat k mateřské a rodičovskému příspěvku

27. 7. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Jak si smíte přivydělávat k mateřské a rodičovskému příspěvku

Možnosti přivýdělku k peněžité pomoci v mateřství jsou omezené, k rodičovskému příspěvku už si můžete přivydělávat snáz. Poradíme, jak na to, ať o dávky nepřijdete.

Příspěvek na živobytí: Dlouhodobě nezaměstnaným začnou klesat dávky

21. 7. 2017 | Monika Veselíková | 14 komentářů

Příspěvek na živobytí: Dlouhodobě nezaměstnaným začnou klesat dávky

Nová pravidla pro výplatu příspěvku na živobytí se v srpnu prvně projeví v praxi. Dlouhodobě nezaměstnaným, kteří dávku pobírají víc než šest měsíců, může příspěvek klesnout zhruba o 1200 korun. Kdo nechce o peníze přijít, musí se snažit o zvýšení příjmu vlastní prací. Například nastoupit na veřejnou službu.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Jako milovník výletů do přírody postrádal jídlo, které by na cestách nejen zasytilo, ale...více

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services