Jaká bude výše podpory při přechodu z pracovní smlouvy na dobu určitou na DPČ?

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu: pracuji v jedné firmě na smlouvu na dobu určitou, která na konci tohoto roku vyprší a nebude prodloužena. Dostal jsem ale nabídku pracovat ještě v lednu 2018 na DPČ na poloviční úvazek u té samé firmy. Pokud bych se pak evidoval na UP a žádal o podporu, z čeho by byla počítána? 1. Pouze z lednového polovičního DPČ úvazku? 2. Z lednového DPČ úvazku+předchozích dvou měsíců? 3. Z rozhodného období říjen-prosinec 2017? Děkuji velmi předem za informaci, s pozdravem, Strnad M.

Otázku poslal/a:  , 1. 12. 2017 18:07

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že v posledních dvou letech před podáním žádosti, splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 měsíců. Účast na důchodovém pojištění je ve své podstatě to stejné, jako placení sociální pojištění (vám jako zaměstnanci, je na sociální pojištění strháváno pouze důchodové pojištění, zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění, platí ještě nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se zpravidla provádí z průměrného příjmu z posledního kalendářního čtvrtletí.
okud byste tedy o podpoprosinci 2017, pak by byl pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, použit průměrný čistý měsíční příjem za období září – listopad 2017.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Pracovně právní předpisy, na které se odkazuje zákon o zaměstnanosti, to je především Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., zde je v paragrafu 54 stanoveno rozhodné období na poslední kalendářní čtvrtletí:

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.

(3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.

(4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§ 86 odst. 3).

V případě, že by v rozhodném období nebylo odpracováno alespoň 21 dní, pak se počítá tzv. „pravděpodobný výdělek“ – tedy kolik byste si vydělal, pokud byste pracoval dostatečně dlouhou dobu.

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce.

1. 1. 2018 20:46

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Díky slevě na sociální dani zaměstnanci ušetří

3. 7. 2008 | Jan Pekař | 1 komentářů

Díky slevě na sociální dani zaměstnanci ušetří

Z půl druhého procenta na čisté mzdě nikdo nezbohatne, státní rozpočet nezchudne a koalice splní předvolební sliby. Místo neúčinného snižování daní z příjmu vláda proto navrhuje snížit odvody zaměstnanců na sociální pojištění.

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

1. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 16 komentářů

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

Premiér Mirek Topolánek si pochvaloval, jak dubnové hodnocení OECD podporuje reformní snažení jeho vlády. Některé pasáže zprávy ovšem vyzývají vládu ke změnám, k nimž se kabinet zatím zjevně nechystá.

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

24. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 4 komentáře

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

10. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 19 komentářů

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

Zavedení dvouleté rodičovské dovolené s vyšším rodičovským příspěvkem vypadá na první pohled jako dobrý nápad. Jenže ženy, kterým dítě nepohlídají rodiče či placená chůva, si dvouletou rodičovskou nemohou dovolit. Nikdo se jim o dítě nepostará.

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

30. 5. 2008 | Eva Sovová | 6 komentářů

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

Soudy přijímají jen bezchybné návrhy na oddlužení. Lidé bez právního vzdělání mají s vyplněním žádosti potíže. Aby soud žádost nezamítnul pro formální nedostatky, je užitečné obrátit se na bezplatnou poradnu.

Rozpočtové výdaje Česka rostou příliš rychle

7. 5. 2008 | Jan Pekař | 4 komentáře

Rozpočtové výdaje Česka rostou příliš rychle

Výdaje českého státního rozpočtu rostou rychleji než příjmy a takřka dvakrát rychleji než celá ekonomika. Tento trend je dlouhodobý a nebezpečný.

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho schválí a přidají se k nim i senátoři a prezident, začne platit od roku 2009.

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

10. 3. 2008 | Ludmila Řezníčková

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

Otcové, kteří pečují místo matek o děti mají nárok na rodičovskou dovolenou, mohou pobírat rodičovský příspěvek a zdravotní pojištění za ně platí stát. Pořád ovšem nemohou až na výjimečné případy pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

14. 2. 2008 | Petr Sklenář | 18 komentářů

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

Počet lidí bez práce v Česku už několik let rychle klesá. Jenže se příliš nesnižuje počet těch, kteří o práci nezavadili už více než rok. K aktivnímu hledání práce by je přitom přimělo výrazné snížení sociálních dávek, které pobírají.

Co se mění v sociální oblasti a moc se o tom nemluví

24. 1. 2008 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Co se mění v sociální oblasti a moc se o tom nemluví

Změny v sociální oblasti, o kterých se moc nemluví a začaly platit od začátku letošního roku, zpřísňují nároky na podporu v nezaměstnanosti či na příspěvek na péči. Zvýší se důchodové pojištění lidem, kteří si ho platí dobrovolně. Výhod se naopak dočkají podnikatelé, kteří se starají o děti, které jsou na jejich péči závislé.

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

21. 1. 2008 | Eva Sovová | 21 komentářů

Zoufalí dlužníci se mohou obrátit na novou poradnu

Zbavit se čestně dluhů není v Česku stále jednoduché. Insolvenční zákon, který by měl dlužníkům pomáhat, na ně připravil past. Dlužník musí podat bezchybný návrh, jinak jej soud vrátí. Jak má návrh vypadat, ale neporadí. Pomoc je možné najít v nové poradně.

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí

10. 1. 2008 | Táňa Chadrabová | 15 komentářů

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí

Pokud projdou návrhy ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na změnu zákoníku práce, bude se mnohem přísněji než dnes trestat zneužívání nemocenské či odmítání rekvalifikací. Firmy budou moci prodloužit zkušební dobu a zaměstnanci budou se budou moci z aktuálního zaměstnání vykoupit.

Oči, které stojí desítky tisíc

8. 1. 2008 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Oči, které stojí desítky tisíc

Když se řekne úspěšné zapojení do života a společnosti, pro nevidomé to znamená vzdělání a pomůcky za desítky tisíc korun. S nimi mají šanci na lepší nebo vůbec nějaké pracovní místo. V Česku pracuje po boku zdravých lidí jen asi 20 procent nevidomých, ve Skandinávii 80 procent.

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

8. 1. 2008 | Ludmila Řezníčková | 142 komentářů

Průvodce novým rodičovským příspěvkem

Od začátku roku si mohou rodiče malých dětí zvolit délku probírání a tím i výši rodičovského příspěvku. Problémů při této volbě se můžete vyvarovat díky našemu průvodci novými pravidly pro vyplácení této sociální dávky.

Ošidné vánoční štěstí na splátky

17. 12. 2007 | Táňa Chadrabová | 8 komentářů

Ošidné vánoční štěstí na splátky

Vánoce jsou za dveřmi a banky i splátkové společnosti si mnou ruce. Zadlužovat se kvůli dárkům sice příliš prozíravé není, ale kdo to bez úvěru nevydrží, měl by alespoň pořádně počítat a před podpisem si pečlivě přečíst úvěrovou smlouvu.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Kam přesunout peníze ze spořicího účtu? Zhodnocení úspor očima expertů

Kam přesunout peníze ze spořicího účtu? Zhodnocení úspor očima expertů

Doba, kdy jste se na spořicím účtu mohli těšit z úrokových sazeb nad 6 % nebo aspoň 5...více

Když vám tento pátek 13. praskne voda, Kooperativa vyšle instalatéra zdarma

Když vám tento pátek 13. praskne voda, Kooperativa vyšle instalatéra zdarma

Asistenční služby lidé nejčastěji využívají ve chvílích, když se jim stane na cestách...více

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services