Nevyjasněný výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení pracovního poměru

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na nejasnosti ohleden výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Měla jsem pracovní smlouvu sjednanou na dobu určitou od 14.11. 2016 do 31.10.2017. Ke konci sjednané doby mi vyhotovil zaměstnavatel Dohodu o ukončení pracovního poměru podle §49 Zákoníka práce. ÚP vyhodnotil mou situaci jako ukončení pracovního poměru bez důvodu a vypočetli mi podporu v nezaměstnanosti ve výši 45%. Já mám za to, že bych měla dostávat počáteční podporu ve výši 65%. Spadá dohoda podle §49 mezi bezdůvodní ukončení pracovního poměru, nebo se mohu vůči rozhodnutí odvolat? Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 14. 12. 2017 9:57

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, bylo-li však poslední zaměstnání uchazeče o zaměstnání ukončeno, buď z jeho vlastní vůle, nebo na základě dohody se zaměstnavatelem, a to bez vážných důvodů, snižuje se procentní sazba podpory v nezaměstnanosti na 45 % po celou tzv. podpůrčí dobu. Nicméně pokud v tomto případě doložíte úřadu práce, že k rozvázání pracovního poměru vás vedly vážné důvody, získáte podporu v nezaměstnanosti ve výši 65 %, 50 % a 45 %.Pokud totiž k dohodě dojde bez vážného důvodu, bude náležet zaměstnanci, jakožto uchazeči o zaměstnání evidovaném na úřadu práce, podpora v nezaměstnanosti pouze ve výši 45 % průměrného čistého výdělku po celou délku podpůrčí doby. Některé důvody pro skončení pracovního poměru dohodou mohou tedy být úřadem práce při rozhodování o výši podpory uváženy jako tzv. vážné důvody. Díky tomu by vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši, tak jak bylo citováno výše (65 %, 50 %, 45 %). Ony tzv. vážné důvody Zákon o zaměstnanosti je konkrétně uvádí v § 5 písm. c) a spočívají v:
nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby (tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou),
docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.A právě poslední bod dává prostor pro správní uvážení úřadu práce, aby i v případech, kdy byl ukončen pracovní poměr dohodou, přiznal podporu v plné výši. Stává se tak většinou v ojedinělých případech. Situací, kterou lze zařadit pod tyto vážné důvody, může být skončení pracovního poměru zaměstnance v důsledku úplné modernizace zaměstnavatele, spočívající v zavedení zcela nových technologií. Přičemž po zaměstnanci vzhledem k jeho věku či vzdělání není objektivně spravedlivé požadovat, aby se adaptoval na nový, zcela odlišný způsob práce. Za vážný důvod však můžeme považovat i okolnost, že ke skončení pracovního poměru je stěhování zaměstnance za rodinou do značně vzdáleného místa, do kterého není reálné denně dojíždět. Pro podrobnější informace prosím kontaktujte Úřad práce popř. nadřízený orgán, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí.

31. 12. 2017 21:22

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Čeští důchodci spoléhají sami na sebe, ukázal průzkum

28. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Čeští důchodci spoléhají sami na sebe, ukázal průzkum

Češi v důchodu nespoléhají na pomoc svých blízkých. Tři čtvrtiny nepočítají s žádnou pomocí ve stáří nebo ji dokonce nechtějí. Nejvýraznější je tento postoj u lidí, kteří už sami jsou v seniorském věku – na pomoc nejbližších nespoléhá víc jak 80 procent lidí starších 54 let. Ukázaly to výsledky průzkumu ČSOB Penzijní společnosti.

Starobní důchod 2020. Kalkulačka a přehled pravidel

27. 1. 2020 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Starobní důchod 2020. Kalkulačka a přehled pravidel

Kdy dosáhnete důchodového věku a jak vysokou budete mít penzi? Kdo může odejít už letos a na co by si měl dát pozor? Odpovíme.

Reforma důchodů od Maláčové prohlubuje díru v rozpočtu, vzkazují experti

21. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Reforma důchodů od Maláčové prohlubuje díru v rozpočtu, vzkazují experti

Návrh od ministryně práce nepřináší systémové řešení udržitelnosti, míní Národní rozpočtová rada. Vidí ale i pozitiva.

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

20. 1. 2020 | Monika Veselíková | 56 komentářů

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku spočítá naše kalkulačka. Máme pro vás i přehled všech důležitých pravidel.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

16. 1. 2020 | Veronika Hejná | 15 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné

Na sedmý pokus zkouší vláda zavést zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD se shodla na základních podmínkách.

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

15. 1. 2020 | Monika Veselíková | 22 komentářů

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

Kdo na dávku dosáhne, co je potřeba splnit a kolik vlastně příspěvek na bydlení dělá? Tady je kalkulačka a přehled.

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

14. 1. 2020 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

Kdy mají podnikatelky nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme.

Na palubě se tančí, Babiš zvyšuje penze. Důchodový Titanic

13. 1. 2020 | Pavel Jégl | 69 komentářů

Na palubě se tančí, Babiš zvyšuje penze. Důchodový Titanic

Titanic byl nepotopitelný. Do chvíle, kdy se poroučel ke dnu. S českým penzijním systémem to může dopadnout stejně.

Důchodová reforma podle Maláčové. Projděte si návrh

10. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 90 komentářů

Důchodová reforma podle Maláčové. Projděte si návrh

Rovný důchod 10 500 korun pro každého, masivnější valorizace, vyšší odvody pro OSVČ či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Tak vypadá ideální reforma podle ministryně práce. Návrh dnes projednávala důchodová komise.

Jak změnit důchody? Máme jasno, teď je to na politicích, říká šéfka komise

10. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 110 komentářů

Jak změnit důchody? Máme jasno, teď je to na politicích, říká šéfka komise

Důchodová komise dnes bude diskutovat o konkrétních variantách rozdělení prvního pilíře na rovný důchod a zásluhovou část. „Na změnu systému máme pět let. A bez daňové reformy to nepůjde,“ říká předsedkyně komise Danuše Nerudová v rozhovoru pro Peníze.cz.

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

9. 1. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

Koalice se shoduje, potvrdila ministryně financí Alena Schillerová. Od minima se odvíjí nárok na některé dávky nebo výše nezabavitelného minima.

Kdo nechce pracovat, přijde o dávky na delší dobu, plánuje Maláčová

8. 1. 2020 | Petr Kučera | 35 komentářů

Kdo nechce pracovat, přijde o dávky na delší dobu, plánuje Maláčová

Přísnější má být i postup vůči uchazečům, kteří se jenom vymlouvají na špatný zdravotní stav.

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

7. 1. 2020 | Petr Kučera

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl návrh skupiny dvaceti senátorů. Na systému, který platí od roku 2018, se tedy nic nezmění.

O vyšší rodičovský příspěvek stačí požádat do konce měsíce

6. 1. 2020 | Petr Kučera | 1 komentářů

O vyšší rodičovský příspěvek stačí požádat do konce měsíce

Kvůli vyššímu rodičovskému příspěvku nemusejí rodiče panikařit. Pokud si chtějí změnit měsíční částku od ledna, mohou tak učinit až do 31. ledna. Na vyřízení tak mají dostatek času. Upozornil na to Úřad práce ČR.

Ať nepřijdete o šanci na vyšší rodičovský příspěvek. Lidovci mají návod

2. 1. 2020 | Petr Kučera | 20 komentářů

Ať nepřijdete o šanci na vyšší rodičovský příspěvek. Lidovci mají návod

Rodiče dětí do čtyř let věku, kteří už vyčerpali rodičovský příspěvek před 1. lednem 2020, mají stále šanci získat navíc až 80 tisíc korun. Než o tom ale rozhodne Ústavní soud, měli by podat formální žádost, aby o nárok nepřišli předčasně. Doporučují jim to senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services