Nárok na vdovský důchod

Dobrý den,chci se zeptat na vdov.důchod,který jsem pobírala jeden rok po úmrtí manžela,který zemřel 23.6.2014.Když jsem se ptala na ČSSZ zda mám nárok na vyplácení důchodu trvale,tak mě bylo řečeno,že se mám pozeptat po nové roce.Jelikož se mě blíží starobní důchod,tak jsem šla na sociálku a zároveň se informovala na vdov.důchod.Po výpočtu mě bylo řečeno,že jsem prošvihla o 4 měsíce nárok na vdov.důchod...do dvou let se musí prý žádat o vdov.důchod.Beru to,jako velkou křivdu a nespravedlnost.S manželem jsme byli 35 let,vše platili a manžel vůnec neměl neschopenky a také na to doplatil.A to ještě zdědím dluhy o kterých se nevěděla a musím splácet za manžela,takže i 500Kč by bylo pro mě dost peněz.Nechápu proč nemůže dostat každý vdovec ,vdova po svém manželovi,manželce vdov.důchod.Proč se to nevyplácí automaticky,protože plno lidí přijde pozdě a zase se ušetří většinou na důchodcích.Nevím co mám dělat,potřebuji poradit jestli se mám někam odvolat.Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 30. 12. 2017 20:17

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, v případě nesouhlasu se zamítavým rozhodnutím ČSSZ můžete podat odvolání. Tzn.
Námitka (odvolání) proti rozhodnutí ČSSZ
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí účastníku řízení (převzetí rozhodnutí). V případě, že jsou námitky podány po této lhůtě, není k nim přihlíženo – rozhodnutí o důchodu je vždy zasíláno doporučeně do vlastních rukou adresáta. Česká správa sociálního zabezpečení má tedy přesnou informaci, kdy bylo rozhodnutí přijato. Proti rozhodnutí ČSSZ se nepodává odvolání, ale námitky – v souladu s ust. § 88 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění. Pokud svou “námitku” nazvete “odvolání”, případně jakkoliv jinak, nemusíte se obávat, že by ji ČSSZ nepřijala – ČSSZ se vždy řídí skutečným obsahem daného podání a pokud z jeho obsahu bude vyplývat, že se jedná o námitku (i když nazvanou odvolání), ČSSZ podle toho bude postupovat.Námitky (odvolání) se obecně podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy u ČSSZ. Proti rozhodnutí o námitce je možné do dvou měsíců od jejího obdržení podat žalobu k místně příslušnému krajskému soudu. Při podání žaloby nemusíte být žalobce zastupován advokátem (každý však musí sám zvážit, zda žalobu dokáže podat). Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků.

30. 12. 2017 22:04

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Děti musí živit své rodiče! I zákon to říká

6. 6. 2012 | Barbora Buřínská | 27 komentářů

Děti musí živit své rodiče! I zákon to říká

Rodiče mají vůči svým dětem vyživovací povinnost. A platí to i obráceně. Děti se musí o své rodiče i prarodiče starat, když oni sami se starat nemohou. Pro ty, kteří to nevědí sami od sebe, to říká zákon o rodině.

Očima expertů: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?

1. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 36 komentářů

Očima expertů: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?

Bude mít sKarta pro příjemce sociálních dávek nějaký přínos? A opravdu díky ní stát ušetří, nebo jde jen o další zpackaný projekt? Ptali jsme se šéfa Transparency International Davida Ondráčky, ekonomů Petra Macha a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

31. 5. 2012 | Petr Dašek | 24 komentářů

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

„O stáří se s klienty bavíme už při prvním setkání. Ptáme se, jak představují svou penzi a svůj život, kdy chtějí přestat pracovat. Většinou zjistíme, že jejich představy o důchodu jsou značně nereálné,“ říká místopředseda představenstva a ředitel divize distribuce společnosti Partners Petr Borkovec.

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

29. 5. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

Má skvělou budoucnost, sotva začalo lézt, už vymýšlíte, jak ho pošlete na Harvard? Zadržte! Radši se začněte starat, aby ho vzali do mateřské školky. Dostat se do ní je u nás tvrdší ořech než se dostat na vysokou školu. Rodičům by mohly pomoci „dětské skupiny“ – ministerstvo je právě testuje.

Masáž

27. 5. 2012 | redakce Peníze.CZ

Masáž

Kdo nebude spořit na důchod, bude pomazán medem, vložen do mraveniště, naražen na kůl, rozčtvrcen, vykostěn a dán na hraní dětem v mateřské škole. O pořadí procedur bude teprve hlasovat parlament. Tak nějak to psali v novinách.

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

21. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 45 komentářů

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

Podpora v nezaměstnanosti a prakticky všechny dávky až na důchody a nemocenské. Od konce června se postupně všechny tyto peníze začnou příjemcům posílat přes Českou spořitelnu. K výběrům budou sloužit sKarty neboli karty sociálních systémů.

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

14. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 25 komentářů

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

Každý ví, že když otec nebude žít se svým dítětem a jeho matkou, čeká ho placení alimentů. Živit ale musí nejen svého potomka, právo dostávat od něj peníze na svou výživu má do dvou let dítěte i novopečená matka.

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

10. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 10 komentářů

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

Ač se Češi rádi řadí mezi vyspělé západní národy, jejich ekonomická mentalita tomu příliš neodpovídá. Stále se příliš spoléhají na ochrannou ruku státu a o tržní ekonomice a investicích do cenných papírů mají minimum znalostí, natož aby s nimi měli širší zkušeností.

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

3. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

Budou důchodci za pár desítek let pojídat kořínky a umírat hlady, protože spoléhali jen na státní penze? Určitě ne! Už jen proto, že si zkrátka zvolí někoho, kdo jim důchody zachová. Taková volební síla totiž nepůjde ignorovat.

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

24. 4. 2012 | Zdeněk Bubák | 12 komentářů

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

Čtyřicet jedna procent Čechů nevyužívá podle nové studie žádnou z forem soukromého zabezpečení na penzi. Přitom stále klesá důvěra ve státní důchody. Čtvrtina tvrdí, že nemá z čeho spořit.

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

23. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 33 komentářů

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

Od letošního roku není veřejná služba vyhrazena jen pro lidi v hmotné nouzi. Nyní k ní mohou být – a budou prý stále častěji – vyzýváni i nezaměstnaní evidovaní na úřadech práce. Jak to funguje?

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

17. 4. 2012 | Jana Brhelová | 13 komentářů

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

Konec monarchie, první léta republiky. Jaké jistoty tehdy nabízel stát svým občanům a co nechával jen a jen na nich?

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

16. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 7 komentářů

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

I zdravotně postižených se dotkly změny platné od počátku roku 2012. Počet dávek – loni jich pro ně bylo určených až jedenáct – se letos snížil na dvě. Nově tak úřady práce vyplácejí lidem se zdravotním postižením příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku.

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

15. 4. 2012 | Tomáš Fránek | 8 komentářů

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

Reformy prosazené ministerstvem práce a sociálních věcí, vedeným Jaromírem Drábkem z TOP 09, jsou terčem další ostré kritiky. Na mušku si je vzal ombudsman Pavel Varvařovský.

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

14. 4. 2012 | Martin Vlnas | 16 komentářů

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

„To, co se má naprogramovat za dvě miliardy, je možné vytvořit za 20 až 40 milionů v rámci již existujícího systému. K vytváření nové platformy není nejmenší důvod,“ říká Karel Janeček o novém systému na vyplácení dávek. Ani v druhém díle exkluzivního rozhovoru si zakladatel protikorupčního fondu nebral servítky.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Nový přehled dostupnosti bydlení. Mapa ukazuje, kde je nejhůř

Nový přehled dostupnosti bydlení. Mapa ukazuje, kde je nejhůř

Ministerstvo pro místní rozvoj dnes představilo nový web, na němž jsou veřejně dostupná...více

Banky rozdávají tisíce. Přehled bonusů za vyzkoušení účtu

Banky rozdávají tisíce. Přehled bonusů za vyzkoušení účtu

K novému účtu nabízejí peníze zdarma. A kromě toho třeba poznáte, že jiná banka je lepší...více

Překročili jste rychlost, zaplaťte pokutu. Podívejte se, jak nenaletět

Překročili jste rychlost, zaplaťte pokutu. Podívejte se, jak nenaletět

Nový podvod, který slouží jako brána do vašeho internetového bankovnictví, může být velmi...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services