Nárok na vdovský důchod

Dobrý den,chci se zeptat na vdov.důchod,který jsem pobírala jeden rok po úmrtí manžela,který zemřel 23.6.2014.Když jsem se ptala na ČSSZ zda mám nárok na vyplácení důchodu trvale,tak mě bylo řečeno,že se mám pozeptat po nové roce.Jelikož se mě blíží starobní důchod,tak jsem šla na sociálku a zároveň se informovala na vdov.důchod.Po výpočtu mě bylo řečeno,že jsem prošvihla o 4 měsíce nárok na vdov.důchod...do dvou let se musí prý žádat o vdov.důchod.Beru to,jako velkou křivdu a nespravedlnost.S manželem jsme byli 35 let,vše platili a manžel vůnec neměl neschopenky a také na to doplatil.A to ještě zdědím dluhy o kterých se nevěděla a musím splácet za manžela,takže i 500Kč by bylo pro mě dost peněz.Nechápu proč nemůže dostat každý vdovec ,vdova po svém manželovi,manželce vdov.důchod.Proč se to nevyplácí automaticky,protože plno lidí přijde pozdě a zase se ušetří většinou na důchodcích.Nevím co mám dělat,potřebuji poradit jestli se mám někam odvolat.Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 30. 12. 2017 20:17

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, v případě nesouhlasu se zamítavým rozhodnutím ČSSZ můžete podat odvolání. Tzn.
Námitka (odvolání) proti rozhodnutí ČSSZ
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí účastníku řízení (převzetí rozhodnutí). V případě, že jsou námitky podány po této lhůtě, není k nim přihlíženo – rozhodnutí o důchodu je vždy zasíláno doporučeně do vlastních rukou adresáta. Česká správa sociálního zabezpečení má tedy přesnou informaci, kdy bylo rozhodnutí přijato. Proti rozhodnutí ČSSZ se nepodává odvolání, ale námitky – v souladu s ust. § 88 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění. Pokud svou “námitku” nazvete “odvolání”, případně jakkoliv jinak, nemusíte se obávat, že by ji ČSSZ nepřijala – ČSSZ se vždy řídí skutečným obsahem daného podání a pokud z jeho obsahu bude vyplývat, že se jedná o námitku (i když nazvanou odvolání), ČSSZ podle toho bude postupovat.Námitky (odvolání) se obecně podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy u ČSSZ. Proti rozhodnutí o námitce je možné do dvou měsíců od jejího obdržení podat žalobu k místně příslušnému krajskému soudu. Při podání žaloby nemusíte být žalobce zastupován advokátem (každý však musí sám zvážit, zda žalobu dokáže podat). Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků.

30. 12. 2017 22:04

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Reforma a „Taková normální rodinka“

27. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 62 komentářů

Reforma a „Taková normální rodinka“

Schválená reforma přinesla bouřlivé diskusní téma nejen do sněmovních kuloárů, ale i mezi "obyčejné" smrtelníky. Řada lidí si jen obtížně dokáže představit reálné sociální dopady reformy ve svém každodenním životě. Lépe by na tom nebyla ani oblíbená seriálová "Taková normální rodinka".

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

21. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 23 komentářů

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

Do letošního září se na úřadech práce zaregistruje zhruba deset tisíc čerstvých absolventů škol. Přestanou dostávat přídavky na děti a řada z nich nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Sociální dávky přitom jejich finanční situaci nevyřeší.

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

2. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 41 komentářů

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

Většina matek, které nemají práci a skončí jim rodičovská dovolená, může pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta se však zpravidla sotva přehoupne přes dva tisíce korun měsíčně.

Krátkodobá práce s sebou přináší řadu problémů

26. 6. 2007 | Milan K. Osvaag | 7 komentářů

Krátkodobá práce s sebou přináší řadu problémů

Firmy chtějí čím dál víc najímat pracovníky na sezónní práce. Čechům se však do krátkodobých kontraktů moc nechce. Na vině jsou i komplikované zákony. Jejich místa tak obsazují Slováci, Poláci, Ukrajinci či Vietnamci.

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

31. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 20 komentářů

Otevírat kontrolorovi nemocenské v montérkách se nevyplácí

Počet kontrol lidí na nemocenské roste a zvyšuje se i počet postihů. Za porušení léčebného režimu hrozí snížení nemocenských dávek, ale také jejich úplné odnětí. Do problémů může nemocného dostat třeba nefunkční zvonek.

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

17. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 27 komentářů

Nemocenská po česku: předurčena ke zneužívání

Zneužívání nemocenských dávek zabrání nejspíš pouze jejich zrušení. Předchozí vládní opatření nezabrala a ta, která plánuje nynější vláda jen kopírují kroky předchozích kabinetů. Nemocných přitom v podstatě neubývá a průměrná délka pracovní neschopnosti neustále roste.

Práce na černo se netrestá

14. 5. 2007 | Milan K. Osvaag | 14 komentářů

Práce na černo se netrestá

Nezaměstnaní, kteří pracují na černo, se nemusí bát ani pokut, ani ztráty sociálních dávek. Zůstat oficiálně nezaměstnaný a přesto si vydělávat prací, se prostě v Česku vyplatí. Lidem i firmám.

Fondy: krátký, ale akciový týden

14. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: krátký, ale akciový týden

Na to, že byl sváteční týden, se investice do fondů vyšplhaly na pěkných 550 miliónů. Navíc poprvé za poslední víc než rok v týdenním přeboru zvítězily akciové fondy. Vše způsobil vstup chrabrého nováčka.

Dávky v hmotné nouzi: jenom nízký příjem nestačí

11. 5. 2007 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Dávky v hmotné nouzi: jenom nízký příjem nestačí

Dávky pomoci v hmotné nouzi jsou novinkou roku 2007. Nahradily dřívější dávky sociální potřebnosti, které laici nazývali doplatky do životního minima. Podle nového zákona o dávkách v hmotné nouzi má právo na tuto pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek, každý, kdo se nachází v hmotné nouzi.

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

24. 4. 2007 | Milan K. Osvaag | 28 komentářů

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

Snížení sazby daně z příjmů na jednotných 15 % by znamenalo sice nižší daň, ale také nižší daňové odpočty. To pocítí hlavně ti, kteří využívají daňových úlev na úvěry na bydlení, životní pojištění či penzijní připojištění. Podle Ministerstva financí ale nižší základ daně tuto nevýhodu dokáže nahradit. Kupecké počty ovšem napoví, že hypotéky zdraží a už u příjmu nad 35 000 Kč klesnou daňové odpočty na penzijní připojištění a životní pojištění na polovinu. Jak to tedy bude? A promítnou se změny také na trhu s finančními produkty?

Reforma veřejných financí: jak se změní nemocenská a důchody?

16. 4. 2007 | Ludmila Řezníčková | 33 komentářů

Reforma veřejných financí: jak se změní nemocenská a důchody?

Podle vládního návrhu reformy veřejných financí nebude za první 3 dny nemoci náležet vůbec žádná náhrada platu. Změní se výpočet nemocenské, dávky budou pro mnohé nižší. Do důchodu půjdou ženy i muži v 65 letech, důchodové pojištění si přitom budou muset platit aspoň 35 let. Přilepší si pracující důchodci. Výpočet invalidních důchodů dozná změn. Vznikne Národní úřad pro správu a zaměstnanost. Co vše vláda chystá?

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

10. 4. 2007 | Ludmila Řezníčková | 42 komentářů

Reforma veřejných financí: změny v sociální oblasti

Co nám ve svém návrhu reformy veřejných financí vláda přichystala v sociální oblasti? Podívejme se na reformní kroky, které pro oblast dávek státní sociální podpory a sociální péče navrhuje na léta 2008–2010. Jak se změní mateřská, rodičovská, přídavek na dítě, sociální příplatek, "pastelkovné", pohřebné apod.? Které dávky mají zcela zmizet a které se snížit? A jak?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services