Nárok na vdovský důchod

Dobrý den,chci se zeptat na vdov.důchod,který jsem pobírala jeden rok po úmrtí manžela,který zemřel 23.6.2014.Když jsem se ptala na ČSSZ zda mám nárok na vyplácení důchodu trvale,tak mě bylo řečeno,že se mám pozeptat po nové roce.Jelikož se mě blíží starobní důchod,tak jsem šla na sociálku a zároveň se informovala na vdov.důchod.Po výpočtu mě bylo řečeno,že jsem prošvihla o 4 měsíce nárok na vdov.důchod...do dvou let se musí prý žádat o vdov.důchod.Beru to,jako velkou křivdu a nespravedlnost.S manželem jsme byli 35 let,vše platili a manžel vůnec neměl neschopenky a také na to doplatil.A to ještě zdědím dluhy o kterých se nevěděla a musím splácet za manžela,takže i 500Kč by bylo pro mě dost peněz.Nechápu proč nemůže dostat každý vdovec ,vdova po svém manželovi,manželce vdov.důchod.Proč se to nevyplácí automaticky,protože plno lidí přijde pozdě a zase se ušetří většinou na důchodcích.Nevím co mám dělat,potřebuji poradit jestli se mám někam odvolat.Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 30. 12. 2017 20:17

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, v případě nesouhlasu se zamítavým rozhodnutím ČSSZ můžete podat odvolání. Tzn.
Námitka (odvolání) proti rozhodnutí ČSSZ
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí účastníku řízení (převzetí rozhodnutí). V případě, že jsou námitky podány po této lhůtě, není k nim přihlíženo – rozhodnutí o důchodu je vždy zasíláno doporučeně do vlastních rukou adresáta. Česká správa sociálního zabezpečení má tedy přesnou informaci, kdy bylo rozhodnutí přijato. Proti rozhodnutí ČSSZ se nepodává odvolání, ale námitky – v souladu s ust. § 88 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění. Pokud svou “námitku” nazvete “odvolání”, případně jakkoliv jinak, nemusíte se obávat, že by ji ČSSZ nepřijala – ČSSZ se vždy řídí skutečným obsahem daného podání a pokud z jeho obsahu bude vyplývat, že se jedná o námitku (i když nazvanou odvolání), ČSSZ podle toho bude postupovat.Námitky (odvolání) se obecně podávají u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy u ČSSZ. Proti rozhodnutí o námitce je možné do dvou měsíců od jejího obdržení podat žalobu k místně příslušnému krajskému soudu. Při podání žaloby nemusíte být žalobce zastupován advokátem (každý však musí sám zvážit, zda žalobu dokáže podat). Podání žaloby je osvobozeno od soudních poplatků.

30. 12. 2017 22:04

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Letní brigády: co je důležité vědět

28. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Letní brigády: co je důležité vědět

Studentům za několik dní nastane čas odpočinku, který ovšem řada z nich využívá také k vylepšení své finanční situace. Co se získáním brigády souvisí po pracovně-právní stránce? Jak je student zabezpečen, pokud v době brigády onemocní? Jak je to se zdravotním pojištěním? Chcete-li znát odpovědi na tyto a další důležité otázky, čtěte dál.

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: nemocenská na účet zaměstnavatele

27. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: nemocenská na účet zaměstnavatele

Leden 2007 přinese tzv. náhrady mzdy, tedy "nemocenskou", kterou zaměstnanci poskytne jeho zaměstnavatel, a to po dobu prvních 14 dnů stonání. Kolik to bude a za jakých podmínek? Jakou možnost mají menší podniky, aby pro ně tato úprava neznamenala likvidaci? Jak to bude nově s nemocenskými dávkami od státu? A v čem se zpřísní léčebný režim?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

20. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 52 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: kolik dá stát za rodičovství?

Největší a ve společnosti nejznámější plánovanou změnou je zvýšení rodičovského příspěvku. I nyní po volbách se stále ozývají hlasy, zda k němu od 1. ledna příštího roku skutečně dojde a zda zákon bude platit. Jak to tedy bude? A jaké změny čekají na nejrozšířenější dávku, přídavek na dítě? Jak se změní podmínky pro sociální příplatek a kolik bude činit porodné a pohřebné?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: bydlení za státní peníze

13. 6. 2006 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: bydlení za státní peníze

Od příštího roku bude přiznání příspěvku na bydlení záviset nejen na výši příjmu žadatele, ale také na nákladech na bydlení. Protože však tato dávka nepokryje veškeré náklady s bydlením související, zavádí se nově tzv. doplatek na bydlení. Kdo má nárok na peníze od státu v rámci těchto dvou dávek? Jak jsou počítány?

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: příspěvek na živobytí

31. 5. 2006 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Zemětřesení v systému dávek sociální péče: příspěvek na živobytí

V lednu příštího roku nahradí stávající dávky sociální potřebnosti nově představené dávky pomoci v hmotné nouzi. Jednou z nich bude tzv. příspěvek na živobytí. Podle čeho se výše této částky bude počítat a komu na ni vznikne nárok? Týká se jak dětí tak dospělých, zaměstnaných i nezaměstnaných. Nárok na něj budou mít např. i oběti živelních pohrom či děti ze sociálně slabých rodin, na něž rodič neplatí výživné.

Platy v ČR: na vrcholu středoevropské čtyřky, v evropském srovnání bída

18. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 19 komentářů

Platy v ČR: na vrcholu středoevropské čtyřky, v evropském srovnání bída

Ze zemí Visegrádské čtyřky vyděláváme nejvíce. Na vrchol evropského žebříčku to ale máme hodně daleko. Vyděláme si totiž pouhých 13 % toho, co za stejnou práci dostanou Dánové. Jak je to s platy a koupěschopností v Evropě? Cítíme se chudí, nebo bohatí, když jsme prokazatelně 34. nejbohatším státem ze 176 zemí světa? A proč z celé EU krademe nejvíce právě my?

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

15. 5. 2006 | Martin Zika | 18 komentářů

Ptejte se Jana Kasla z SNK Evropských demokratů!

Nový zákoník práce, který umožní např. krátké výpovědní lhůty. Zrušení minimální daně a registračních pokladen, uznání práce na fakturu. Dramatické snížení nákladů na provoz státní správy až o 30 %. Snížení daní, zrušení odpočtů na úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypoték. Podpora v nezaměstnanosti podmíněná aktivní rekvalifikací. Na cokoli o ekonomickém programu SNK ED se dnes můžete zeptat místopředsedy této strany Jana Kasla.

Ptejte se Jiřího Dolejše z KSČM!

11. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 29 komentářů

Ptejte se Jiřího Dolejše z KSČM!

Zdravotní péče včetně antikoncepce a potratů zdarma, systém jediné zdravotní pojišťovny. Bezplatné mateřské i vysoké školy. Regulace nájemného i dalších nákladů na bydlení. Snížení daní chudších občanů a naopak vyšší zdanění "luxusu". Kratší pracovní doba, mzdy přesto o 40 % vyšší, minimální mzda 10 000 Kč. Zvýšení a změna výpočtu mnohých sociálních dávek, vyplácení nedobytných alimentů státem. Stop důchodové reformě. Zeptejte se Jiřího Dolejše na ekonomický program KSČM.

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

10. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 15 komentářů

Miroslav Kalousek: Naše penzijní reforma přinese dlouhodobě vyrovnaný systém

Náš program vyčísluje reálný odhad vývoje veřejných financí. Prosazujeme deregulaci nájemného. Vysoké školy musí být dostupné všem, školné navrhujeme maximálně 1 000 Kč měsíčně. Odpovědnost za německý odpad na našem území nesou především ministr financí a ministr vnitra. Chceme zrealizovat co nejvíce z našeho programu, jako se to stalo v uplynulém volebním období. Říká předseda KDU-ČSL.

Ptejte se Jaromíra Soukupa ze Strany zelených!

5. 5. 2006 | Martin Zika | 28 komentářů

Ptejte se Jaromíra Soukupa ze Strany zelených!

Chtějí přesun od zdanění práce ke zdanění surovin, energií a užití motorových vozidel. Podporují obnovitelné zdroje, proto by vyššími daněmi znevýhodnili zdroje energie, které ničí životní prostředí. Navrhují třípilířový důchodový systém, rehabilitaci nájemního bydlení, zřízení Úřadu pro ochranu spotřebitele či snížení daňové zátěže. Ne říkají minimální dani, registračním pokladnám a školnému. Zeptejte se Jaromíra Soukupa na ekonomický program Zelených!

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

4. 5. 2006 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Bohuslav Sobotka: Vyšší deficity nejsou plýtváním, ale promyšlenou reformou

S podporou podnikatelů to myslíme vážně. Splácení dluhu státu je zcela pod kontrolou. Dluh roste v absolutním vyjádření, a to není relevantní statistika. Rathovy reformy mají opodstatnění a budou dozajista fungovat. Hlavními léky nezaměstnanosti jsou podpory rekvalifikačních kurzů či celoživotního vzdělávání. Minimální mzda je ochranou proti vykořisťování zaměstnanců a prostředkem motivace pracovat. Říká Bohuslav Sobotka.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services