dobrovolné důch.pojištění

Prosím o informaci - je možné si doplatit celou dobu kdy jsem byla registrovaná na prac.úřadu,cca 10 let, praci jsem nenašla kvůli mému zdr. stavu, jsem v současnosti v domácnosti a platím si zdrav. pojištění, do st. důchodu bych měla jít 2018 srpen, ale chybí mě roky,ty, které jsem byla na pracáku, před přihlášením na prac. úřad jsem pečovala 13 let o zdr. hendikepovanou dcerku. Moc děkuji za odpověď či radu, J.Koloušková

Otázku poslal/a:  , 31. 12. 2017 15:11

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, dobrovolné důchodové pojištění je určitým způsobem řešení. I tento institut má ale svá omezení a zákonné limity. Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná z důvodů stanovených zákonem nebo i bez uvedení důvodu, v takovém případě ale v délce nejvýše 15 let.

Své mantinely má pak i zpětné doplacení pojištění. Uhradit ho lze nejvýše za dobu jednoho roku bezprostředně předcházející podání přihlášky k tomuto pojištění. Rozhodně tedy nelze doplatit období, po které byla žena před dvaceti lety několik let v domácnosti.

Výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění se stanoví procentní sazbou z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však částka ve výši jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné v kalendářním roce, ve kterém se pojistné na důchodové pojištění platí. Za průměrnou mzdu se pro účely tohoto zákona považuje částka, která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu; vypočtená částka se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %.

Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2018 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2018, tedy 2 099 Kč.

Doba péče o osobu blízkou je tzv. náhradní dobou pojištění a hodnotí se v plném rozsahu pro výpočet důchodu. Dobu péče prokážete rozhodnutím OSSZ/PSSZ.

Jednou ročně můžete sociálku požádat o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění, což je dokument, který obsahuje souhrnný přehled údajů o vašem důchodovém pojištění, ze kterých se při výpočtu penze bude vycházet. Když najdete chybu, třeba budou chybět doklady od některého zaměstnavatele, ozvěte se a zjednejte nápravu. Tiskopis žádosti o zaslání informativního osobního listu nabízí správa sociálního zabezpečení.

Pro podrobnější informace prosím kontaktujte správu sociálního zabezpečení.

31. 12. 2017 17:35

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

21. 6. 2018 | Monika Veselíková | 27 komentářů

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

20. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

V některých případech se podpora v nezaměstnanosti neurčuje z výdělku v posledním zaměstnání, ale z průměrné mzdy. Taková podpora je ovšem velmi nízká.

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

14. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 17 komentářů

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

Někdy se nedaří a člověk skončí jako nezaměstnaný na úřadu práce opakovaně, brzy po sobě. Třeba když ho propustí z nového zaměstnání ve zkušební době. Kdy má uchazeč o zaměstnání i při další registraci na úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

5. 6. 2018 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

Příspěvek na bydlení, porodné nebo dávky hmotné nouze. Kolik Čechů se bez nich neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase? Prošli jsme statistiky a přehledy ministerstva práce a připravili přehled čerpání dávek státní sociální podpory.

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

4. 6. 2018 | Monika Veselíková | 49 komentářů

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

Přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven. Nejzásadnější novinky, které chce ministerstvo práce prosadit. Pokud novely zákonů projdou, začnou nová pravidla platit už příští rok.

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

29. 5. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené přiznává zákoník práce určitá práva. Kdo chce být při návratu do zaměstnání při vyjednávání se šéfem pevný v kramflecích, měl by je znát. Peníze.cz přinášejí užitečný přehled pro každého, kdo řeší návrat do zaměstnání.

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

22. 5. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 33 komentářů

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

Za absenci v práci kvůli mateřské dovolené se dovolená nekrátí, kvůli rodičovské už ale ano. Pokud vám zbyla řádná dovolená, je tedy finančně výhodné vybrat si ji před nástupem na rodičovskou.

Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

21. 5. 2018 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

Víc peněz pro důchodce a rodiče, zrušení superhrubé mzdy, slevy na jízdném i zálohované výživné. Projděte si priority nové vládní koalice.

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

23. 4. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

Poslanci TOP 09 navrhují zrušení redukčních hranic pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud novinka projde, polepší si zhruba třicet procent rodičů s vyššími příjmy. Co konkrétně se změní a o kolik jim mateřská stoupne?

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

20. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

Druhé dítě se narodí v době, kdy ještě berete rodičovský příspěvek na prvního potomka nebo krátce po dočerpání dávky. Dostanete na druhé dítě mateřskou? Jak se liší pravidla u zaměstnankyň a podnikatelek?

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

14. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

Musí podnikatelka, která začne brát mateřskou a rodičovskou, přerušit živnost? Jak je to s odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění? Co když chcete aspoň trochu vydělávat?

Konec výplaty dávek v poukázkách? Možná, ale ne pro všechny

7. 3. 2018 | Monika Veselíková | 29 komentářů

Konec výplaty dávek v poukázkách? Možná, ale ne pro všechny

Některé skupiny osob v hmotné nouzi možná nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Poslanci chtějí ulevit invalidům a rodinám, které se starají o nemohoucí příbuzné. Co konkrétně navrhují a na koho přesně mírnější pravidla cílí?

Dobrovolné důchodové pojištění. Když chybí odpracované roky

28. 2. 2018 | Monika Veselíková | 19 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění. Když chybí odpracované roky

Dobrovolné důchodové pojištění slouží jako pojistka, aby před odchodem do důchodu nechyběla odpracovaná léta. Využít ho můžou dlouhodobě nezaměstnaní, invalidní důchodci, ženy v domácnosti nebo studenti. Peníze.cz přináší přehled pravidel.

Ne, kariéra nepočká

23. 2. 2018 | Michal Kašpárek | 50 komentářů

Ne, kariéra nepočká

Odpůrci školek vyžadují po matkách oběť bez odměny. O děti jim při tom nejde: to by se starali o ty v ústavech.

Předčasný důchod 2018. O kolik sníží penzi?

21. 2. 2018 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Předčasný důchod 2018. O kolik sníží penzi?

Předčasný odchod do důchodu znamená trvalé krácení penze. Přesnou částku spočítá naše kalkulačka. Peníze.cz přináší přehled pravidel pro všechny zájemce o předčasný důchod.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services