ukonč. zam. + nemoc. + mateř.+ rodič.

Dobrý den, nepřetržitě jsem pracovala cca 15 let (za toto období 1x na nemocenské). Ke dni 31.12.2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou, s odstupným. Od 30.12.2017 jsem na nemocenské (na nemocenskou jsem nastoupila v ochranné lhůtě), na mateřskou budu nastupovat plynule z nemocenské cca 3.2.2018. Mám více dotazů, týkající se více oblastí: 1. Na nemocenské jsem vedena ještě u bývalého zaměstavatele z důvodu ochranné lhůty, jak je to poté s mateřskou a rodičovskou, hlásí mě úřadům také zaměstnavatel, nebo si mateřskou a rodičovskou musím někde nahlásit sama? Případně kde a do jaké lhůty ? 2. Když nejsem od 1.1.2018 zaměstnaná, musím se nahlásit na pracovní úřad ? Případně do jaké lhůty ? 3. Hradí za mě stát sociální i zdravotní pojištění po celou dobu ? – tj. po dobu nemocenské, mateřské i rodičovské, nebo si sociální nebo zdravotní musím hradit sama ? 4. Započítává se mi do důchodu celé následující období ? – tj. doba nemocenské, mateřské i rodičovské ? Kdo mi poté vydá evidenční list ? Zaměstnavatel mi vydá evidenční list do doby ukončení zaměstnání (tj. 31.12.2017), nebo do doby ukončení nemocenské (tj. do 3.2.2018)? 5. Z jakého období se mi vypočítává mateřská ? Z kalendářního roku, tj. 1.1.2017-31.12.2017, nebo z předchozího roku datumově tj. včetně nemocenské za leden ? 6. Pokud vyčerpám rodičovský příspěvek za cca 1 rok (dle změny od 2018), ale zůstanu na rodičovské 4 roky, tak 3 roky kdy nebudu pobírat rodičovskou za mě hradí sociální a zdravotní stat ? Počítají se poté do důchodu celé 4 roky ? 7. Ohledně nemocenské – mohu chodit na cvičení pro těhotné mimo povolené vycházky ? Může toto třeba povolit doktor, který mi vystavil nemocenskou? 8. Pokud mám na nemocenské nahlášenou dočasnou změnu pobytu na 1 den (návštěva rodičů), od které do které hodiny tato změna platí ? Mám strach např. že kontrola dojde na adresu k rodičům v hodinu kdy budu na cestě buď z adresy bydliště k rodičům nebo naopak na cestě zpátky domů. Dotazů není málo, proto předem moc děkuji za ochotu a trpělivost. Děkuji a přeji krásný den.

Otázku poslal/a:  , 4. 1. 2018 20:18

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
zaměstnavatel pro výplatu mateřské poskytuje podklady pro výpočet mateřské.(tzn. zaměstnavatel uvádí započitatelné příjmy v rozhodném období, tak aby bylo možné vypočítat výši mateřské) Podrobnější informace k dávce zde: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm
popř. se pro podrobnější informace obratte na správu sociálního zabezpeční www.cssz.cz/kontakty.
Nemocenská výši mateřské neovlivní.
Žádost o dávku tedy předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných ve skončeném zaměstnání. Evidence u úřadu práce není překážkou, u úřadu práce se však nelze zaevidovat v době pracovní neschopnosti, po dobu pobírání nemocenského se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti. Ano po tuto dobu je za vás pojištění hrazeno, prosím doporučuji hlásit změnu a informovat se na zdravotní poštovně.Na evidenčním listu důchodového pojištění (ELDP) jsou uvedeny doby pojištění, výše výdělku a vyloučené doby (doba trvání dočasné pracovní neschopnosti, kterou si pojištěnec nezpůsobil úmyslně,) – tedy informace důležité pro budoucí důchod. ELDP zaměstnavatel předkládá České správě sociálního zabezpečení prostřednictvím Okresní správy sociálního zabezpečení, v jejímž obvodu je útvar zaměstnavatele, ve kterém je vedena evidence mezd.
Mateřská se vypočítá z posledního zaměstnání - nemocenská její výši neovlivní. Ano i to je možné dávku rodičovského příspěvku vyčerpat dříve, než skončí rodičovská dovolená a po dobu rodičovské je za vás hrazeno pojištění.Rodičovská je ze zákona na 3 roky, na další rok do 4 let byste musela mít povolení zaměstnavatele. (Na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem). Co se týče vycházek, to je na domluvě mezi vámi a lékařem, když nebudete mít vycházku a přijde kontrola, můžete se dostat do komplikací. Domluvte se prosím s lékařem, který nemocenskou vystavil. Více a blíže k rodičovské poradí přímo na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. A co se týče mateřské, doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 2. 2018 10:56

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Životní úroveň: Od roku 1989 se máme každý rok lépe

3. 7. 2017 | Jan Traxler | 63 komentářů

Životní úroveň: Od roku 1989 se máme každý rok lépe

Máme se líp než před dvaceti lety. Z průměrného příjmu si můžeme pořídit víc. Dokonce i důchodci. Nevěříte? Podívejme se, jak se od sametové revoluce vyvíjí naše životní úroveň.

Lidé bez práce už si na DPP nepřivydělají. Využívá ji 95 procent nezaměstnaných

15. 6. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Lidé bez práce už si na DPP nepřivydělají. Využívá ji 95 procent nezaměstnaných

Senátoři minulý týden schválili novelu zákona o zaměstnanosti, která zásadním způsobem mění pravidla přivýdělku pro lidi evidované na úřadu práce. Přivýdělek na dohodu o provedení práce (DPP) skončí a nezaměstnaní si vydělají míň.

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?

9. 6. 2017 | Ondřej Tůma | 171 komentářů

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?

Kdo chce do penze, musí mít jednak věk, jednak odpracovaná léta. Pětatřicet let. Je tahle podmínka nutná? A co s lidmi, kteří mají problém ji splnit? Proč by se vlastně nedalo do penze jít po čtyřiatřiceti nebo po dvacíti letech, jen s patřičně nižším důchodem?

Zaměstnavatel neplatí nebo neplatil sociální pojištění. Co bude s důchodem?

4. 5. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Zaměstnavatel neplatí nebo neplatil sociální pojištění. Co bude s důchodem?

K povinnostem zaměstnavatele patří odvádět za zaměstnance sociální pojištění. Když to nedělá, není to váš problém, v době zaměstnání vám dluh na sociálním pojištění vzniknout nemůže. Nezodpovědný zaměstnavatel vám ale může zkomplikovat pozdější nárok na důchod. Poradíme, co s tím.

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

26. 4. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

Poslanci schválili novelu, která potěší rodiny s dětmi: zvýší se daňová sleva na první dítě, přídavky na děti, strop měsíčního rodičovského příspěvku i odměny trvalých pěstounů. Nabízíme přehled všeho důležitého na jednom místě.

Změny v penzích: Do důchodu nejpozději v 65 letech. A pět stovek navíc

24. 4. 2017 | Monika Veselíková | 19 komentářů

Změny v penzích: Do důchodu nejpozději v 65 letech. A pět stovek navíc

Poslanci schválili novelu zákona o důchodovém pojištění, která vedle zastropování důchodového věku řeší také valorizaci penzí. Pokud úspěšně dokončí legislativní kolečko, začnou nová pravidla platit od příštího roku. Nachystali jsme kalkulačku, se kterou si snadno spočítáte, kolik let vám do důchodu zbývá nyní i jak váš nástup na penzi uspíší pravidla nová.

Rodinná politika podle MPSV: Plošné porodné, antikoncepce zdarma a novomanželské půjčky

15. 3. 2017 | Monika Veselíková | 45 komentářů

Rodinná politika podle MPSV: Plošné porodné, antikoncepce zdarma a novomanželské půjčky

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo koncepci rodinné politiky. Peníze.cz z ní přináší výběr – přehled nápadů, které by mohly potěšit vaši peněženku.

Proti obchodu s chudobou? Doplatek na bydlení na ubytovnách klesne

9. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Proti obchodu s chudobou? Doplatek na bydlení na ubytovnách klesne

Doplatek na bydlení má chudým pomáhat uhradit náklady na bydlení, zabránit, aby přišli o střechu nad hlavou. Nastavení dávky ale umožnilo s doplatkem kšeftovat – z nejchudších se stali lukrativní nájemníci. Za mizerné bydlení jim počítali vysoké nájemné, které prakticky platil stát. Pravidla se budou znovu měnit.

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

21. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

Doplatek na bydlení pomáhá chudým lidem a rodinám pokrýt výdaje na bydlení. Přečtěte si, kdo má v roce 2017 na dávku nárok. A za jakých podmínek.

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2017: Kdo má nárok a kolik to dá

13. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 28 komentářů

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2017: Kdo má nárok a kolik to dá

Příspěvek na bydlení je určený rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Letos dostanete o něco míň než loni, snížily se totiž normativní náklady na bydlení, které dávku ovlivňují.

Kolik stát přispěje na děti?

11. 2. 2017 | redakce Peníze.CZ

Kolik stát přispěje na děti?

Rodiny, které mají hluboko do kapsy, si můžou zažádat o přídavek na dítě. Kdo už někdy žádal (nebo tenhle týden četl náš článek), dobře ví, že konkrétní částky se liší podle věku dítěte. Svoje znalosti teď můžete zúročit v našem pravidelném kvízu. A nepůjde jen o přídavky. Ověřte si, jak dobře se vyznáte v mateřské, penzijním spoření a kolik toho víte o obnovitelných zdrojích elektřiny.

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

8. 2. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

Přídavek na dítě můžou čerpat pouze rodiny s nízkými příjmy. Poradíme, kdo přesně na dávku dosáhne i kde a jak o ni požádat. S naší kalkulačkou si navíc lehce spočtete, kolik peněz do rodinného rozpočtu přídavky na děti přinesou.

Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek: Návod krok za krokem

7. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek: Návod krok za krokem

Zajímá vás, jak, kde a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Máme pro vás přehledného průvodce.

OSVČ na mateřské a rodičovské: Pravidla a kalkulačky pro rok 2017

6. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

OSVČ na mateřské a rodičovské: Pravidla a kalkulačky pro rok 2017

Podnikáte a zajímá vás, jak to bude s nárokem na mateřskou a rodičovský příspěvek? Nabízíme všechny důležité informace na jednom místě. A kalkulačky, které všechno propočítají za vás.

Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

2. 2. 2017 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

Pokud jste finančně na dně, můžete se obrátit na úřad práce a zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jaké podmínky je potřeba splnit? Poradíme.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services