ukonč. zam. + nemoc. + mateř.+ rodič.

Dobrý den, nepřetržitě jsem pracovala cca 15 let (za toto období 1x na nemocenské). Ke dni 31.12.2017 jsem ukončila pracovní poměr dohodou, s odstupným. Od 30.12.2017 jsem na nemocenské (na nemocenskou jsem nastoupila v ochranné lhůtě), na mateřskou budu nastupovat plynule z nemocenské cca 3.2.2018. Mám více dotazů, týkající se více oblastí: 1. Na nemocenské jsem vedena ještě u bývalého zaměstavatele z důvodu ochranné lhůty, jak je to poté s mateřskou a rodičovskou, hlásí mě úřadům také zaměstnavatel, nebo si mateřskou a rodičovskou musím někde nahlásit sama? Případně kde a do jaké lhůty ? 2. Když nejsem od 1.1.2018 zaměstnaná, musím se nahlásit na pracovní úřad ? Případně do jaké lhůty ? 3. Hradí za mě stát sociální i zdravotní pojištění po celou dobu ? – tj. po dobu nemocenské, mateřské i rodičovské, nebo si sociální nebo zdravotní musím hradit sama ? 4. Započítává se mi do důchodu celé následující období ? – tj. doba nemocenské, mateřské i rodičovské ? Kdo mi poté vydá evidenční list ? Zaměstnavatel mi vydá evidenční list do doby ukončení zaměstnání (tj. 31.12.2017), nebo do doby ukončení nemocenské (tj. do 3.2.2018)? 5. Z jakého období se mi vypočítává mateřská ? Z kalendářního roku, tj. 1.1.2017-31.12.2017, nebo z předchozího roku datumově tj. včetně nemocenské za leden ? 6. Pokud vyčerpám rodičovský příspěvek za cca 1 rok (dle změny od 2018), ale zůstanu na rodičovské 4 roky, tak 3 roky kdy nebudu pobírat rodičovskou za mě hradí sociální a zdravotní stat ? Počítají se poté do důchodu celé 4 roky ? 7. Ohledně nemocenské – mohu chodit na cvičení pro těhotné mimo povolené vycházky ? Může toto třeba povolit doktor, který mi vystavil nemocenskou? 8. Pokud mám na nemocenské nahlášenou dočasnou změnu pobytu na 1 den (návštěva rodičů), od které do které hodiny tato změna platí ? Mám strach např. že kontrola dojde na adresu k rodičům v hodinu kdy budu na cestě buď z adresy bydliště k rodičům nebo naopak na cestě zpátky domů. Dotazů není málo, proto předem moc děkuji za ochotu a trpělivost. Děkuji a přeji krásný den.

Otázku poslal/a:  , 4. 1. 2018 20:18

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,
zaměstnavatel pro výplatu mateřské poskytuje podklady pro výpočet mateřské.(tzn. zaměstnavatel uvádí započitatelné příjmy v rozhodném období, tak aby bylo možné vypočítat výši mateřské) Podrobnější informace k dávce zde: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm
popř. se pro podrobnější informace obratte na správu sociálního zabezpeční www.cssz.cz/kontakty.
Nemocenská výši mateřské neovlivní.
Žádost o dávku tedy předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných ve skončeném zaměstnání. Evidence u úřadu práce není překážkou, u úřadu práce se však nelze zaevidovat v době pracovní neschopnosti, po dobu pobírání nemocenského se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti. Ano po tuto dobu je za vás pojištění hrazeno, prosím doporučuji hlásit změnu a informovat se na zdravotní poštovně.Na evidenčním listu důchodového pojištění (ELDP) jsou uvedeny doby pojištění, výše výdělku a vyloučené doby (doba trvání dočasné pracovní neschopnosti, kterou si pojištěnec nezpůsobil úmyslně,) – tedy informace důležité pro budoucí důchod. ELDP zaměstnavatel předkládá České správě sociálního zabezpečení prostřednictvím Okresní správy sociálního zabezpečení, v jejímž obvodu je útvar zaměstnavatele, ve kterém je vedena evidence mezd.
Mateřská se vypočítá z posledního zaměstnání - nemocenská její výši neovlivní. Ano i to je možné dávku rodičovského příspěvku vyčerpat dříve, než skončí rodičovská dovolená a po dobu rodičovské je za vás hrazeno pojištění.Rodičovská je ze zákona na 3 roky, na další rok do 4 let byste musela mít povolení zaměstnavatele. (Na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem). Co se týče vycházek, to je na domluvě mezi vámi a lékařem, když nebudete mít vycházku a přijde kontrola, můžete se dostat do komplikací. Domluvte se prosím s lékařem, který nemocenskou vystavil. Více a blíže k rodičovské poradí přímo na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. A co se týče mateřské, doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 2. 2018 10:56

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

4. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

S Novým rokem přišlo zvýšení částek životního minima, což ovlivnilo i výši dalších dávek. Jak je to letos s dorovnáním do životního minima, příspěvkem na péči, přídavkem na dítě, sociálním příplatkem, příspěvkem na bydlení, rodičovským příspěvkem a příspěvky pro invalidy? Spočítejte si, na co a v jaké výši máte nárok.

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Jak funguje státní kasa

28. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Jak funguje státní kasa

Státní rozpočet. Dvě slova prakticky každodenně skloňovaná nejen politiky. Pro některé z nich je to dojná kráva, pro některé z nás zase naopak černá díra na peníze. Pojďme se podívat, kde se v ní berou a kam se ztrácejí.

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

15. 11. 2005 | Martin Zika | 17 komentářů

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

Zajímá vás, co si profesor Tomeš myslí o systému spoření si na důchod do soukromých fondů? Jak hodnotí návrhy penzijní reformy jednotlivých politických stran? Chcete vědět, jak by upravil první pilíř současného systému on? Přečtěte si dokončení našeho rozhovoru.

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

10. 11. 2005 | Miroslav Škaloud | 7 komentářů

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

Podle národního akčního plánu vlády nás čeká spousta rozumných reforem. Realita ale bohužel často vypadá jinak. Např. schodek rozpočtů má klesat, ve skutečnosti ale roste. Zvýšení investic do dopravní infrastruktury by bylo chvályhodné, kdyby ale kilometr české dálnice nestál dvakrát víc než jinde v Evropě, liberalizace pracovního trhu v podání ministerstva stěží jeho pružnosti pomůže. Obdobně lze zhodnotit další kapitoly, podívejme se na ně.

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

8. 11. 2005 | Matěj Šuster | 9 komentářů

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

Lidem se prý po chystaném zvýšení minimální mzdy vyplatí pracovat. Ale vyplatí se také zaměstnavatelům tyto lidi zaměstnat? Proč se je tedy nesnaží nalákat vyšší mzdou už teď? Důvodem zvyšování minimální mzdy je spíše ochrana fiskálních zájmů státu, tedy snaha snížit úniky příjmů z daní a pojistného.

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

19. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

Minimální mzda, minimální daň a minimální odvody na pojistné jsou pro každého liberála zavrženíhodné. Jsou ale jednoznačně negativním prvkem? Český trh práce je bezpochyby nutné uvolnit, říká autorka článku, otázka však zní, jak to udělat. Jaký význam, účinnost a dopady podle ní mají tato tři "minima"? A jak je smysluplně upravit?

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

26. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

Jedním z palčivých problémů Česka je značná nezaměstnanost. Způsobuje ji vysoká cena práce, nevyhovující struktura sociálních dávek či vzdělávací systém atd. Důležité je pomoci těm, kdo pracovat chtějí a odlišit je tak od profesionálních pobíračů dávek. Jak to provést?

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

24. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 10 komentářů

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

Nový zákon o životním a existenčním minimu postoupil do druhého čtení. Má za cíl při pobírání sociálních dávek zvýhodnit lidi, kteří pracují za nízkou mzdu, před těmi, kteří se práci cíleně vyhýbají a na sociální síti parazitují. Měl by se stát základem pro zcela nový systém sociálních dávek. Co konkrétně mění?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services