Problémy s exekucí v souvislosti se vypořádáním spoluvlastnictví domu

Dobrý den, mám dotaz, protože mám problém s exekucí. Se svou bývalou přítelkyní jsem se soudil kvůli vypořádání spoluvlastnictví našeho domu. Spor nakonec skončil smírem. Dohodli jsme se, že za převod její části vlastnictví ji zaplatím celkem 330 tis. S tím, že 250 tis. ji uhradím do 3 měsíců od nabytí právní moci a zbytek do roka. Rozsudek se stal pravomocným 2.10.2017. Na toto vypořádání mi banka předschválila úvěr ze stavebního spoření. 11.12. mi právní zástupce bývalé přítelkyně poslal e-mail s číslem účtu, kam se mělo plnit (tento dokument nebyl nijak ověřen a v usnesení soudu účet uveden nebyl). První část plnění tedy měla být provedena do 2.1.2018. Z banky jsem dne 3.1.2018 dostal informaci, že plnění býv. přítelkyni nezašlou, protože číslo účtu není doloženo důvěryhodným způsobem a že je potřeba doložit dokument s číslem účtu s úředně ověřeným podpisem. O této skutečnosti jsme ihned bývalou přítelkyni informoval e-mailem (3.1. dopoledne) a požadoval, aby mi zaslal své číslo účtu s ověřeným podpisem. Tento dokument mi ale nezaslala a místo toho podala dne 3.1. odpoledne žádost o vymožení dluhu na exekutorský úřad. Exe. úřad mi odstavil účty a zaslal výzvu k uhrazení dluhu včetně odměny exekutora. S exekucí nesouhlasím, protože jsem připraven plnit, ale potřebuji zaslat od přítelkyně číslo účtu s ověřeným podpisem. Je možné se proti takové exekuci bránit a mám nějakou šanci na úspěch a jaké se platí poplatky? Výzvu uhradím (banka z úvěru je ochotna zaslat plnění z vypořádání - 250tis.) na účet exekutora. Nesouhlasím ale s úhradou odměny exekutora (cca 25tis.), protože si myslím, že pokud by přítelkyně řádně doložila (s ověřeným podpisem) své číslo účtu, nemuselo by dojít k zablokování mého účtu (platbu by obdržela nejpozději 5.1.) Děkuji za odpověď

Otázku poslal/a:  , 20. 1. 2018 18:55

Na otázku odpovídá:

Poradna při finanční tísni, o.p.s., Monika Hrabáková

Dobrý den, ve vašem případě je exekuce oprávněná a nemáte jak ji zvrátit. Měl jste plnit do 2.1., což je den, kdy měla být částka připsána na účet oprávněné. Vy uvádíte, že jste ji s žádostí o číslo účtu s ověřeným podpisem zaslal dne 3.1. Kdybyste toto učinil do 2.1., mohl byste podat návrh na zastavení exekuce s tím, že vám oprávněná neposkytla součinnost. Takto jste bohužel vyzval oprávněnou až po lhůtě a oprávněná podala exekuci dle zákona. Bylo na vás, abyste v bance ověřil, za jakých podmínek plnění provedou, již v prosinci jste si měl ověřit, co přesně banka požaduje, aby mohla plnění na účet bývalé přítelkyni zaslat. Je mi líto, že jsem vám nemohla poskytnout příznivější informace, Monika Hrabáková

25. 1. 2018 12:57

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

26. 7. 2016 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

Nový příspěvek má motivovat dlouhodobě nezaměstnané k práci za humny. Kdo přesně na něj dosáhne a kolik příspěvek dělá? Poradíme.

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

19. 6. 2016 | Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková | 13 komentářů

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

Dřív do důchodu budou moci odejít všichni horníci, kteří v hlubinných dolech odpracovali alespoň 3300 směn. Podle schváleného návrhu by mohli odejít do řádného důchodu už v necelých 56 letech. Podle ministryně práce opatření pomůže s řešením kritické situace v těžební společnosti OKD.

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

14. 6. 2016 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

Přišli jste o práci a jinou nemáte? Poradíme, jak a kde žádat o podporu v nezaměstnanosti. A kdy na úřad práce zamířit, abyste nepřišli o peníze.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

2. 6. 2016 | Jan Traxler | 74 komentářů

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

24. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

Chcete nastoupit do předčasného důchodu? Poradíme, jak, kdy a kde o něj žádat. Co nezapomenout doma. A co zjišťovat dopředu. Žádáme o předčasný důchod krok za krokem.

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

20. 5. 2016 | Gabriel Pleska | 97 komentářů

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

Ministryně práce a sociálních věcí může slavit. Přes původní zásadní nesouhlas Ministerstva financí propasírovala přes vládu svou novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou chce – mimo jiné – zavést novou týdenní dávku pro novopečené otce. Pro člověka s průměrnou mzdou to bude týden za čtyři a půl tisíce. Státní rozpočet by měla otcovská přijít na 400 až 600 milionů korun ročně.

Jak dál reformovat penze

18. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Jak dál reformovat penze

Reforma penzí byla jednou z priorit současné vlády. Sestavila si mohutnou důchodovou komisi. Minulý týden jsme provedli inventuru toho, co komise politikům předložila a v jakém stavu návrhy jsou. Nyní se podíváme, co by se ještě teoreticky za této vlády mohlo v komisi připravit.

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

16. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

Když nevyděláváte, nemusíte důchodové pojištění platit. Má to ovšem nepříjemné důsledky: když ho neplatíte dlouho, nemůžete čekat penzi. Jestli o důchod nechcete přijít, pomůže dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Poradíme, jak na to.

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

11. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

Vláda chce reformovat důchodový systém. A reformuje. Podle kritiků ale dochází jen k dílčím úpravám, které se největším problémům vyhýbají. Pojďme si projít všechny návrhy, které Odborná komise pro důchodovou reformu předložila vládě. A také ty, které vláda prosadila komisi navzdory.

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

7. 5. 2016 | Ondřej Tůma, Monika Veselíková | 104 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

2. 5. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

Dítě nebo vážně nemocný partner. Rodiče, kteří se o sebe nezvládají starat. Stát pomůže prostřednictvím příspěvku na péči, ze kterého má nemocný pokrýt náklady na pečovatele. Tím může být – a často bývá – i někdo z rodiny. Co dělat, když volba padne na vás a vy budete muset nechat práce?

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

11. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

Smíte si určit termín návratu z mateřské a rodičovské, jak chcete? Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo? Máte zaručenou původní židli? Co když chcete nastoupit jen na zkrácený úvazek? A kde hledat zastání, když šéf poruší zákon? Praktické rady pro rodiče, kteří se vracejí do práce.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

27. 3. 2016 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

16. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

Invalidní důchod slouží k zabezpečení lidí, kterým nemoc nebo následky úrazu nedovolují plnohodnotně pracovat, v horším případě pracovat vůbec. Výši invalidních důchodů v roce 2016 spočítá naše kalkulačka.

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

11. 3. 2016 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

Místo daňové slevy na dítě běžná sociální dávka. Ministerstvo financí uvažuje o opatření, které by zamezilo podvodům s daňovým bonusem na dítě. Co si o tom myslí ekonomové, politici, analytici a daňoví specialisté?

Partner sekce

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Nezisková a nekomerční obecně prospěšná společnost založená s cílem poradit dlužníkům, fyzickým osobám ve finančních těžkostech, jak najít cestu z dluhů ven. S pobočkami v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem, České Lípě, Litvínově, Plzni, Hradci Králové, Prostějově, Šumperku a Příbrami poskytuje odborné dluhové poradenství dlužníkům v exekuci, právním i mimosoudním vymáhání, zpracovává návrhy na oddlužení – osobní bankrot, konzultuje další postup ve věcech spojených se závazky všeho druhu (dědictví, společné jmění manželů, spotřebitelské a jiné úvěry). Provozuje bezplatnou poradenskou linku každé pondělní na čísle 800 722 722. Všechny služby nabízí zdarma, včetně zpracování insolvenčního návrhu – návrhu na oddlužení (osobní bankrot). Poskytuje i preventivní rady a konzultace před uzavřením smlouvy, školí kolektivy všeho druhu. Kontakt: Tel. 222 922 240

Za poradnu odpovídá:

Monika Hrabáková

http://www.financnitisen.cz/

Partnerem poradny od: 10.10.2013

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services