OSVC a zalohy pri rodicovske dovolene

Dobrý den, letos v lednu 2018 mi přišel poslední rodičovský příspěvek.Nyní tedy RP již nepobírám. U zaměstnavatele mám nahlášenou rodičovskou dovolenou až do prosince 2018 (do 3let věku dítěte). Chci si nyní založit volnou živnost a zkusit podnikání. A nyní k dotazu. Dceru mám nyní v mikrojesličkách, kde musím doložit buď potvrzení o zaměstnání (mám DPP, ktere mi ale skonci) nebo jako OSVČ potvrzení ČSSZ o úhradě odvodů na sociální pojištění - na toto bych chtěla po skončení DPP přejít a jeslím doložit. 1) jelikož první měsíce podnikání se musím ještě vzdělat v daném oboru (realitní makléř), nepředpokládám tak 3 měsíce žádné příjmy, pouze výdaje. 2) jak je to tedy prosím s platbou záloh na zdravotní a sociální pojištění, když předem nevím, jestli živnost bude vedlejší nebo hlavní, když nemám představu o výši následujícího příjmu? Jedná se mi o to, abych měla dané potvrzení o úhradě odvodů pro ty mikrojesličky! Vedlejší živnost lze vykonávat i při RD, kde zdrav. i social. odvádí zaměstnavatel. Já bych něco platila? byť jen nějaký menší obnos? Nebo mám u zaměstnavatele podat výpověď, abych byla na tom SSSZ vedená a ono potvrzení pro jesličky měla? Nedokážu nikde dohledat, jestli to lze, souběžně být vedená u zaměstnavatele na RD a mít příjmy ze živnosti nebo ne, abych měla toto zmiňované potvrzení pro mikrojesle. Případně, pokud by příjmy byly veliké a přesáhly by nějaký ten min.vyměřovací základ, tak doplatit zdravotní a sociální zpětně jednorázově? Pak se z vedlejší živnosti stává hlavní? A u zaměstnavatele se dá výpověď. Snad je to trochu srozumitelné, s čím potřebuji poradit. Moc děkuji LuNo

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2018 11:54

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, ano, máte pravdu, po dobu mateřské a rodičovské dovolené se nemusíte starat o zdravotní a sociální pojištění. Při zahájení činnosti musíte učinit prohlášení, že zahajujete činnost právě formou vedlejší výdělečné činnosti. Pak zálohy platit nemusíte. V následujícím roce podáte „Přehled o příjmech a výdajích“, kde rovněž uvedete, že činnost vykonáváte jen jako vedlejší. Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek má povinnost zajistit celodenní péči o dítě. U dětí do 2 roků je pak omezen maximální počet hodin, které dítě může strávit v jeslích nebo obdobném zařízení, v průběhu kalendářního měsíce. To ale neznamená, že by rodič, který se takto stará o dítě nemohl podnikat (nebo chodit do běžného zaměstnání). Pokud bude například dítě hlídat babička, nebo jiná osoba, bere se to jako splnění podmínky celodenní péče o dítě. Co se týče výše příjmu z podnikání během čerpání rodičovského příspěvku, tak to není omezeno. Rodič, který pobírá rodičovské dávky, není nijak omezen. Může mít libovolně vysoké příjmy a o příspěvek nepřijde.
tedy za rodiče na rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění stát. V případě, že začnete vykonávat samostatnou výdělečnou činnost během rodičovské dovolené (jako vedlejší činnost), čeká Vás povinnost platit pojistné. To se platí pouze dle skutečného hrubého zisku. V prvním roce podnikání tedy nemusíte odvádět zálohy na sociální ani zdravotní pojištění a nemusíte platit minimální vyměřovací základ výpočtu sociálního a zdravotního pojištění jako klasická osoba samostatně výdělečně činná.
Během prvního roku podnikání neplatíte žádné zálohy na zdravotním pojištění a doplatíte jej jednorázově, jakmile podáte přehled o příjmech a výdajích. Posléze měsíční zálohu na zdravotní pojištění budete platit na základě dosaženého zisku v daném roce.
Sociální pojištění má tentýž postup v prvním roce podnikání, vše odvislé od dosaženého zisku. Jestli Váš zisk ze samostatné činnosti jako vedlejší činnosti nepřesáhne rozhodnou částku, která pro rok 2018 dělá 71 950 korun, nebudete platit sociální pojištění za tento rok vůbec a v dalším roce opět nemusíte hradit zálohy. Blíže k platbám zdravotního pojištění prosím kontaktujte přímo vaši zdravotní pojištovnu, a k sociálnímu poradí na správě sociálního zabezpčení. A ano pokud byste nebyla vedena v zaměstnání

4. 9. 2018 17:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

14. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Na dotace teď dosáhnou i lidé s nižšími příjmy, například důchodci nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Stavební úpravy nemovitostí dokážou přinést prakticky okamžitou úsporu energie.

Výpověď a odstupné. Co si pohlídat, když už vás nechtějí

11. 11. 2022 | Zdeněk Bauer

Výpověď a odstupné. Co si pohlídat, když už vás nechtějí

Kdy může dát výpověď zaměstnavatel a kdy zaměstnanec? Jaké jsou výpovědní důvody? Jak se počítá výpovědní doba? Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné? A jak odstupné ovlivní podporu v nezaměstnanosti? Tady je aktuální přehled.

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

8. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

Když se prarodič před důchodem stará o vnouče, zatímco jeho rodiče vydělávají, nepočítá se mu to do doby důchodového pojištění potřebné k přiznání penze. Ministr Marian Jurečka teď navrhuje vylepšení. Zaměstnavatel taky bude muset dědečky a babičky pouštět na prarodičovskou dovolenou.

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

4. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

Na takzvané výchovné dosáhnou i lidé, jejichž starobní důchod vznikl transformováním z invalidního. Na nekrácené výchovné budou mít nárok také vdovy a vdovci, kteří pobírají krácený starobní důchod v souběhu s vyšším pozůstalostním důchodem.

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

3. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebudete muset osobně na úřad. Od poloviny příštího roku to půjde i přes internet, plánuje ministerstvo vedené Marianem Jurečkou. Moderní online rádce například sám vyplní data, které stát o žadateli má.

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

2. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentářů

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

Vláda navrhuje od začátku roku další zvýšení příspěvku na bydlení. Změny mají pomoct hlavně domácnostem o jednom či dvou členech a navíc taky Pražanům, kteří jsou nynějším výpočtem příspěvku znevýhodněni.

Nová odměna pro pracující důchodce. Skončí procenta, přijde sleva

1. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová odměna pro pracující důchodce. Skončí procenta, přijde sleva

Místo mírného zvýšení důchodu dostanou pracující senioři výraznou slevu na pojistném. To znamená vyšší čistý výdělek. Změna má přijít už od července 2023, navrhuje ministerstvo vedené Marianem Jurečkou.

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

31. 10. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, navrhuje ministerstvo. V zásadě jde o formalitu, která se ale dotkne každého důchodce a úřadu zabere přinejmenším 18 měsíců příprav.

Příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku poroste

26. 10. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcku poroste

Příspěvek na mobilitu poroste z 550 na 900 korun měsíčně, zvýší se příspěvky na zvedací plošiny a 2900 korun budou dostávat lidé závislí na domácí plicní ventilaci a podobných přístrojích. Změny jsou účinné od prvního prosince.

Přídavek na dítě bude od ledna vyšší, chce Jurečka

25. 10. 2022 | Gabriel Pleska

Přídavek na dítě bude od ledna vyšší, chce Jurečka

Přídavek na dítě má podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí a jeho šéfa Mariana Jurečky od začátku příštího roku stoupnout. Plánované zvýšení o 200 korun je obsahem návrhu, který ministerstvo tento týden posílá do připomínkového řízení.

Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

24. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

Desítky tisíc důchodců dostaly v říjnu méně peněz, než podle zákona měly. Česká správa sociálního zabezpečení však zpětně nic vyplácet nebude. Politici podle ní měli schválit změnu s větším předstihem, aby se na ni stihla připravit.

Kdy půjdete do penze? Růst důchodového věku očima expertů

21. 10. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Kdy půjdete do penze? Růst důchodového věku očima expertů

Podle současných pravidel budou Češi odcházet do starobního důchodu nejpozději v 65 letech. Dlouhodobě to není udržitelné, říká však ministr Marian Jurečka. Zeptali jsme se expertů: Souhlasíte se zvýšením důchodového věku? Máme na takové rozhodnutí ještě čas? Jsou nějaké alternativy? A bude pro seniory dost vhodné práce?

Nové penzijní spoření pro celou EU. Jaké má výhody a nevýhody?

20. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Nové penzijní spoření pro celou EU. Jaké má výhody a nevýhody?

Startuje PEPP – panevropský osobní penzijní produkt. Míří na lidi, kteří dlouhodobě pracují v různých zemích Evropské unie. Zatím ho ale v celé EU nabízí jediná firma – slovenská obdoba investičních služeb Fondee nebo Portu. V Česku na něj zatím nedostanete ani daňové zvýhodnění, změnit by se to mohlo od roku 2024.

Úřady práce nestíhají vyplácet dávky. Zkrátí otevírací dobu

18. 10. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Úřady práce nestíhají vyplácet dávky. Zkrátí otevírací dobu

Úřady práce omezí do konce roku úřední hodiny. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Jedná se prý o dohodu s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Blízko do důchodu? Požádejte ještě letos, vyplatí se to

18. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Blízko do důchodu? Požádejte ještě letos, vyplatí se to

Požádat letos o předčasný důchod může být výhodnější, než čekat na příští rok. Doporučuje to přímo ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozdíly mohou být i v řádech tisícikorun měsíčně, dodává.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services