nemocenská a ukončení pracovního poměru

Dobrý den, od 11.1.2018 jsem na nemocenské.Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou s datem 28.2.2018.Smlouva nebyla prodloužena.Prosím o informaci, jak postupovat s tzv."lístkem na peníze", kam ho poslat - zda na příslušnou OSSZ, jestli se musím přihlásit na ÚP s tou neschopenkou,a jestli dostanu za 03/2018 nějakou nemocenskou, když nejsem zaměstnaná? Nemoc stále pokračuje.Děkuji mockrát za odpověď

Otázku poslal/a:  , 28. 3. 2018 9:09

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, po ukončení pracovního poměru budete lístek na peníze zasílat Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho bude s potřebnými podklady odesílat na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Podorbnější informace podá přímo správa sociálního zabezpečení.
Po dobu pracovní neschopnosti vás do evidence ÚP jako uchazeče o zaměstnání nezaevidují, tam se nahlásíte až budete uschopněna (až skončí stav práce neschopný). Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí ve sjednané době i v případě, že je zaměstnanec v této době i po jejím uplynutí v dočasné pracovní neschopnosti. Před skončením pracovního poměru uplynutím sjednané doby v době dočasné pracovní neschopnosti není zaměstnanec nijak chráněn. Pokud bude pracovní neschopnost vzniklá za trvání pracovního poměru pokračovat i po jeho skončení, nemá to vliv na výplatu dávek nemocenského pojištění, které pojištěnci náleží od 15. kalendářního dne trvání pracovní neschopnosti do skončení pracovní neschopnosti, případně do uplynutí zákonem stanovené podpůrčí doby, pokud by uplynula dříve.
Zaměstnanci v pracovněprávním vztahu, který zakládá účast na nemocenském pojištění, náleží od 4. pracovního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po pracovní dny až do 14. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce. Náhrada mzdy a tedy i náhrada mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce v době prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti představuje náhradu ušlého výdělku a může tedy náležet jen za dobu, za kterou by jinak zaměstnanci náležel výdělek (mzda). Z uvedeného vyplývá, že náleží pouze v době trvání pracovního poměru. Pokud v době skončení pracovního poměru trvá dočasná pracovní neschopnost méně než 14 dnů, není nárok na nemocenské, ale zanikne i nárok na náhradu mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce. Zaměstnanec je povinen předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti a dále též potvrzení o době jejího trvání (lidově se potvrzení o době trvání pracovní neschopnosti říká lístek na peníze). Nárok na nemocenské zaměstnanec podle § 109 odst. 3 shora uvedeného zákona uplatňuje svým podpisem na těchto dokladech a jejich předkládáním zaměstnavateli, případně bývalému zaměstnavateli, pokud jeho pracovní poměr v době trvání pracovní neschopnosti skončil.
Zaměstnavatel je povinen uvedené doklady zasílat příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která podle § 110 odst. 5 shora uvedeného zákona provádí výplatu nemocenských dávek na účet zaměstnance, který zaměstnanec uvedl na dokladu, kterým uplatňuje nárok na nemocenské. Pokud zaměstnanec neuvedl číslo účtu, ale požádal o výplatu v hotovosti, zasílá se mu nemocenské na jeho adresu poštovní poukázkou s tím, že náklady s tím spojené hradí zaměstnanec.

2. 4. 2018 17:59

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

15. 5. 2019 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

Rodičovský příspěvek si můžete rozložit až do čtyř let věku dítěte, ale rodičovská dovolená trvá nejvýš do jeho tří let. Co když chcete nebo potřebujete zůstat doma s dítětem déle? Hrozí vám výpověď v práci? O jaké jistoty přijdete?

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

14. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Volby jsou za dveřmi, a tak je zase o něco jasnější, jak by se měl od příštího roku zvýšit rodičovský příspěvek.

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

25. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

Když budete žít aspoň tak dlouho jako průměrný důchodce, vyděláte na tom. Na konkrétním příkladu vám ukážeme, jak pracovat takzvaně na procenta.

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

5. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 46 komentářů

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

Jak velkou hrozbu představuje pro naši budoucnost demografický vývoj? Kdo nám zaplatí důchody? A jak motivovat Čechy, aby měli víc dětí?

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

4. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

Lidé chápou třetí pilíř jenom jako prostředek k získání státní podpory, říká šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová. Chce, aby si lidé ve fondech spořili víc.

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

3. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

Na rovinu, kalkulačka je to orientační: ani vláda neví, jaký přesně mechanismus zvýšení penzí v roce 2020 bude. Vzorec pro valorizaci důchodů počítá se vstupy, jejichž výše ještě není známa. Politický cíl je, aby průměrný důchod narostl o 900 korun. Takže se počká, až budeme vědět, o kolik by penze rostla normálně – a k tomu se přihodí nějaká ta stovka, aby to pěkně vyšlo.

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

1. 4. 2019 | Pavel Jégl | 32 komentářů

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

Vláda nepřemýšlí, jak ušetřit na dárcích. Zabývá se tím, jak jich rozdat co nejvíc.

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

28. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

ČSSD a ANO se shodnou na tom, že důchody mají narůst v průměru o 900 korun. Jejich ministryně se ale přou o to, jak to udělat. Přesněji o to, jak moc mají penze odrážet, kolik člověk vydělal a zaplatil na důchodovém pojištění.

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

25. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

Vláda slibovala od příštího roku tři sta tisíc rodičovského příspěvku všem, kdo v té době budou mít děti do čtyř let věku. Aby ale bylo na zvýšení důchodů a zálohované výživné, bude se přidávat jen rodinám s nově narozenými dětmi. AKTUALIZOVÁNO: Babiš slibuje příspěvek dalším rodinám.

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

18. 3. 2019 | Monika Veselíková | 40 komentářů

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

Předdůchod pomůže, když na stará kolena přijdete o práci nebo se vám nechce čekat na řádný starobní důchod. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

13. 3. 2019 | Jan Traxler | 272 komentářů

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

7. 3. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

Dlouhodobě nezaměstnaní, invalidní důchodci nebo rodiče v domácnosti. Skupiny osob, které můžou v budoucnu potkat problémy se získáním starobní penze. Řešením je dobrovolné důchodové pojištění.

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

5. 3. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

Přemýšlíte o dřívějším odchodu do penze? Projděte si, za jakých podmínek do předčasného důchodu můžete. S naší kalkulačkou předčasného důchodu si navíc lehce spočtete, kolik budete na odchodu do penze před dosažením důchodového věku tratit.

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

26. 2. 2019 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019 a k tomu přehled pravidel starobních penzí.

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

22. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 101 komentářů

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

Měla by důchodová reforma řešit nerovnost penzí žen a mužů? Jak?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services