změna zaměstnání - ochranná lhůta

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně své situace. Pátrala jsem v zákoně a všemožně na internetu a našla jsem však pouze situace, kdy těhotná žena při změně zaměstnání měla vždy nějakou přetržku, kdy byla na ÚP, a tedy jí začala plynout ochranná lhůta ze starého zaměstnání. K mé situaci: Od prosince r. 2015 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele až do konce února 2018. Od března jsem plynule nastoupila k jinému zaměstnavateli a následně zjistila, že jsem těhotná - otěhotněla jsem ještě ve starém zaměstnání. V současnosti se nacházím ve zkušební době do konce května 2018. Můj dotaz tedy zní - pokud bych v květnu ve zkušební době dostala výpověď, bude se na mě vztahovat ochranná lhůta 180 dnů ještě z minulého zaměstnání (tedy připočítá se nevyčerpaná ochranná lhůta k té z nového zaměstnání, která však činí jen tolik dní, kolik jsem odpracovala u nového zaměstnavatele, avšak vždy činí max. 180 dnů, tedy po připočítání bych se dostala na 180 dnů), vzhledem k tomu, že jsem plynule hned nastoupila do nového zaměstnání? Termín porodu mám v polovině listopadu, tedy pokud bych se na mou situaci vztahovala ochranná lhůta 180 dní, nárok na PPM by měl vzniknout. Moc Vám děkuji za odpověď. Nejsem si jistá výkladem zákona, zda v situaci, kdy již těhotná žena plynule změní zaměstnání, existuje ochranná lhůta ze starého zaměstnání, ačkoli tato ani nemohla začít běžet, jelikož žena byla ihned znovu zaměstnána. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Otázku poslal/a:  , 19. 4. 2018 21:09

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, dle ustanovení § 15 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (tj. zaměstnání). Pokud zaměstnání bylo kratší než 180 kalendářních dní, ochranná lhůta se tomu úměrně zkracuje. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě z tohoto nového pojištění (§ 15 odst. 2 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů). ? Jestliže jste zaměstnání trvající tři roky ukončila k 31.3 začala Vám běžet od 1.4. ochranná lhůta. Protože jste plyně vstoupila do nového zaměstnání, běh této ochranné lhůty se tím přerušil, . Pokud jste skutečně navázala, tak Z ochranné lhůty jste nic nečerpala, tudíž vám žádná nevyčerpaná nezůstala. Tudíž nemáme zde zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání. V řípadě, kdyby zaměstnání plynule nenavázalo a byl rozdíl třeba 2 dny mezi zaměstnáním, tak i v případě, kdyby s Vámi současný zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, přičetla by se Vám ona nevyčerpaná ochranná lhůta z předchozího zaměstnání k ochranné lhůtě z druhého skončeného zaměstnání (nejvíce však do celkové výměry 180 kalendářních dnů). Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 5. 2018 9:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

16. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 3 komentáře

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

Co musíte splnit pro získání příspěvku na živobytí? Poradíme, jak žádat a na kolik máte nárok.

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

14. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně má nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2022, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Pohřebné 2022. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

13. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Pohřebné 2022. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

V podstatě jde o státní příspěvek na zaplacení pohřbu. Nedostane ho ale každý. Tady jsou aktuální podmínky.

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

12. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 42 komentářů

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

Nová pravidla vyrovnala výši příspěvku na péči pro lidi v ústavních zařízeních a lidi v domácí péči pobírající dávku třetího a čtvrtého stupně. Poradíme, kdo má na dávku nárok, na co se připravit a jak o ni žádat.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

10. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2022.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 117 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

7. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidní penze? Projděte si aktuální přehled. Máme i kalkulačku.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Inflaci překonali jen odvážní

5. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Kolik vydělal váš penzijní fond? Inflaci překonali jen odvážní

Akciové penzijní fondy se v roce 2021 dostaly přes desetiprocentní zhodnocení, některé přidaly až čtvrtinu. Naopak kdo v „nových“ fondech investuje opatrně, ten loni nejčastěji prodělal. Projděte si, jak výkonné byly takzvané účastnické fondy.

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

4. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 26 komentářů

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

Kdo má nárok na doplatek na bydlení v roce 2022, kolik dělá a kdy o něj můžete přijít? Tady je aktuální přehled po dubnovém zvýšení životního minima.

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 1 komentářů

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2022 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

29. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

Lidem, kteří budou v roce 2022 bojovat s takzvanou energetickou chudobou, má pomoci vylepšený příspěvek na bydlení. Na dnešním jednání se na tom shodla vláda vedená Petrem Fialou (ODS).

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

28. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

Od roku 2022 je otcovská dvakrát delší. Kdo má nárok a kolik dostane? Tady je přehled pravidel i kalkulačka.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

27. 12. 2021 | Kateřina Jungvirtová, Jiří Hovorka | 65 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

Když vám náklady na bydlení ubírají velkou část měsíčního příjmu, můžete žádat o příspěvek na bydlení. Poradíme, jak na to.

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

26. 12. 2021 | redakce Peníze.CZ | 50 komentářů

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

Kvůli vysoké inflaci dostanou důchodci v roce 2022 přidáno nejspíš dvakrát. Novoroční valorizace se jim navíc bude počítat hned od 1. ledna.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

17. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální pravidla a kalkulačky.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services