změna zaměstnání - ochranná lhůta

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně své situace. Pátrala jsem v zákoně a všemožně na internetu a našla jsem však pouze situace, kdy těhotná žena při změně zaměstnání měla vždy nějakou přetržku, kdy byla na ÚP, a tedy jí začala plynout ochranná lhůta ze starého zaměstnání. K mé situaci: Od prosince r. 2015 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele až do konce února 2018. Od března jsem plynule nastoupila k jinému zaměstnavateli a následně zjistila, že jsem těhotná - otěhotněla jsem ještě ve starém zaměstnání. V současnosti se nacházím ve zkušební době do konce května 2018. Můj dotaz tedy zní - pokud bych v květnu ve zkušební době dostala výpověď, bude se na mě vztahovat ochranná lhůta 180 dnů ještě z minulého zaměstnání (tedy připočítá se nevyčerpaná ochranná lhůta k té z nového zaměstnání, která však činí jen tolik dní, kolik jsem odpracovala u nového zaměstnavatele, avšak vždy činí max. 180 dnů, tedy po připočítání bych se dostala na 180 dnů), vzhledem k tomu, že jsem plynule hned nastoupila do nového zaměstnání? Termín porodu mám v polovině listopadu, tedy pokud bych se na mou situaci vztahovala ochranná lhůta 180 dní, nárok na PPM by měl vzniknout. Moc Vám děkuji za odpověď. Nejsem si jistá výkladem zákona, zda v situaci, kdy již těhotná žena plynule změní zaměstnání, existuje ochranná lhůta ze starého zaměstnání, ačkoli tato ani nemohla začít běžet, jelikož žena byla ihned znovu zaměstnána. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Otázku poslal/a:  , 19. 4. 2018 21:09

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, dle ustanovení § 15 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (tj. zaměstnání). Pokud zaměstnání bylo kratší než 180 kalendářních dní, ochranná lhůta se tomu úměrně zkracuje. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě z tohoto nového pojištění (§ 15 odst. 2 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů). ? Jestliže jste zaměstnání trvající tři roky ukončila k 31.3 začala Vám běžet od 1.4. ochranná lhůta. Protože jste plyně vstoupila do nového zaměstnání, běh této ochranné lhůty se tím přerušil, . Pokud jste skutečně navázala, tak Z ochranné lhůty jste nic nečerpala, tudíž vám žádná nevyčerpaná nezůstala. Tudíž nemáme zde zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání. V řípadě, kdyby zaměstnání plynule nenavázalo a byl rozdíl třeba 2 dny mezi zaměstnáním, tak i v případě, kdyby s Vámi současný zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, přičetla by se Vám ona nevyčerpaná ochranná lhůta z předchozího zaměstnání k ochranné lhůtě z druhého skončeného zaměstnání (nejvíce však do celkové výměry 180 kalendářních dnů). Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 5. 2018 9:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Vláda schválila náhradní výživné

16. 6. 2020 | Veronika Hejná | 30 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Vláda schválila náhradní výživné

Návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda, teď míří do Parlamentu. Jde o sedmý pokus zavést v Česku model „zálohovaného výživného“. Jak má fungovat?

Ošetřovné pro OSVČ: Startuje příjem nových žádostí

12. 6. 2020 | Petr Kučera | 1 komentářů

Ošetřovné pro OSVČ: Startuje příjem nových žádostí

Podnikatelé už nemusí dokládat potvrzení o tom, že škola byla skutečně uzavřena. Šanci na příspěvek navíc mají i v případě, že už otevřela.

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

5. 6. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 38 tisíc uchazečů, o měsíc dříve to bylo 53 tisíc lidí. Nová data zveřejnil Úřad práce ČR.

Vyšší důchod nedostanou všichni hned. V pořádku, řekl soud

3. 6. 2020 | Jiří Hovorka | 53 komentářů

Vyšší důchod nedostanou všichni hned. V pořádku, řekl soud

Různé termíny, v nichž stát vyplácí důchody a od kterých se také na začátku roku vyplácí valorizovaná penze, neporušují základní práva a svobody a nikdo o peníze nepřichází.

Český systém důchodů patří k nejlepším na světě, říká porovnání

2. 6. 2020 | Petr Kučera | 24 komentářů

Český systém důchodů patří k nejlepším na světě, říká porovnání

Český penzijní systém je poměrně stabilní, ve světovém porovnání mu patří dvanácté místo. Alespoň podle čerstvé studie finanční skupiny Allianz, která zkoumala data ze 70 států.

Ošetřovné po otevření školy nekončí. Nový formulář a podmínky

1. 6. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Ošetřovné po otevření školy nekončí. Nový formulář a podmínky

Rodiče, kteří nepošlou dítě do školky či školy po jejich otevření, nepřijdou o šanci na ošetřovné. Přinášíme odpovědi na časté otázky.

Hromadné propouštění: Na co dát pozor, když firma dává víc výpovědí

1. 6. 2020 | Terezie Nývltová Vojáčková | 2 komentáře

Hromadné propouštění: Na co dát pozor, když firma dává víc výpovědí

Rozdává zaměstnavatel víc výpovědí najednou? Může jít o hromadné propouštění. Zkontrolujte si, zda včas splnil všechny povinnosti. Jestli ne, bude vás platit déle.

Zvýšení důchodů 2021: Vláda splní slib, nic navíc ale nedá

26. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 544 komentářů

Zvýšení důchodů 2021: Vláda splní slib, nic navíc ale nedá

Není důvod zvyšovat penze víc než o zákonem danou valorizaci, shoduje se vláda s opozicí. K rozdělení na nultý a první pilíř nedojde.

Ošetřovné zůstane i po otevření škol. Stačí splnit podmínky

20. 5. 2020 | Petr Kučera | 10 komentářů

Ošetřovné zůstane i po otevření škol. Stačí splnit podmínky

Rodiče, kteří nepošlou dítě do školy ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů, nepřijdou do konce června o ošetřovné.

Pomoc plná chyb. Proč ji lidé na dně dostanou pozdě

14. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Pomoc plná chyb. Proč ji lidé na dně dostanou pozdě

Žádosti o mimořádnou pomoc ukazují, jak složité teď je dostat se ke státní podpoře. Vyplácejte ji bez podmínek, na kontrolu bude čas později, radí experti.

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů

13. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů

Výnosy ve „starých“ fondech loni výrazně rostly, přesto ani jeden neporazil stoupající inflaci.

Bojíte se poslat dítě do školy, můžete přijít o ošetřovné

6. 5. 2020 | Petr Kučera | 32 komentářů

Bojíte se poslat dítě do školy, můžete přijít o ošetřovné

Rodiče, kteří nedají dítě do školy, školky nebo podobného zařízení i po jejich otevření, stále nemají jistotu, že nepřijdou o ošetřovné. Poslanci dnes odmítli vyřešit problém, na který web Peníze.cz upozornil před třemi týdny.

Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

6. 5. 2020 | Petr Kučera

Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Lidé, jejich zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdu, nebudou muset čekat na jejich proplacení státem až do září. Rozhodli o tom poslanci, když „opravili“ zákon přijatý v dubnu.

Nezaměstnanost zůstává nízká. Zlom má přijít za měsíc

4. 5. 2020 | Jiří Hovorka

Nezaměstnanost zůstává nízká. Zlom má přijít za měsíc

Nezaměstnanost v Česku stoupla během dubna na 3,4 procenta z březnových rovných tří procent. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 53 tisíc uchazečů. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Na dlužnou mzdu si počkáte. Zaměstnanci přišli o pomoc od státu

3. 5. 2020 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Na dlužnou mzdu si počkáte. Zaměstnanci přišli o pomoc od státu

Nový zákon, který poslanci přijali kvůli dopadům koronaviru, chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Takže když vám firma dluží mzdu, nemůžete teď navrhnout její insolvenci. Ta je přitom základní podmínkou pro to, aby peníze místo ní zaplatil stát.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services