změna zaměstnání - ochranná lhůta

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně své situace. Pátrala jsem v zákoně a všemožně na internetu a našla jsem však pouze situace, kdy těhotná žena při změně zaměstnání měla vždy nějakou přetržku, kdy byla na ÚP, a tedy jí začala plynout ochranná lhůta ze starého zaměstnání. K mé situaci: Od prosince r. 2015 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele až do konce února 2018. Od března jsem plynule nastoupila k jinému zaměstnavateli a následně zjistila, že jsem těhotná - otěhotněla jsem ještě ve starém zaměstnání. V současnosti se nacházím ve zkušební době do konce května 2018. Můj dotaz tedy zní - pokud bych v květnu ve zkušební době dostala výpověď, bude se na mě vztahovat ochranná lhůta 180 dnů ještě z minulého zaměstnání (tedy připočítá se nevyčerpaná ochranná lhůta k té z nového zaměstnání, která však činí jen tolik dní, kolik jsem odpracovala u nového zaměstnavatele, avšak vždy činí max. 180 dnů, tedy po připočítání bych se dostala na 180 dnů), vzhledem k tomu, že jsem plynule hned nastoupila do nového zaměstnání? Termín porodu mám v polovině listopadu, tedy pokud bych se na mou situaci vztahovala ochranná lhůta 180 dní, nárok na PPM by měl vzniknout. Moc Vám děkuji za odpověď. Nejsem si jistá výkladem zákona, zda v situaci, kdy již těhotná žena plynule změní zaměstnání, existuje ochranná lhůta ze starého zaměstnání, ačkoli tato ani nemohla začít běžet, jelikož žena byla ihned znovu zaměstnána. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Otázku poslal/a:  , 19. 4. 2018 21:09

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, dle ustanovení § 15 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (tj. zaměstnání). Pokud zaměstnání bylo kratší než 180 kalendářních dní, ochranná lhůta se tomu úměrně zkracuje. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě z tohoto nového pojištění (§ 15 odst. 2 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů). ? Jestliže jste zaměstnání trvající tři roky ukončila k 31.3 začala Vám běžet od 1.4. ochranná lhůta. Protože jste plyně vstoupila do nového zaměstnání, běh této ochranné lhůty se tím přerušil, . Pokud jste skutečně navázala, tak Z ochranné lhůty jste nic nečerpala, tudíž vám žádná nevyčerpaná nezůstala. Tudíž nemáme zde zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání. V řípadě, kdyby zaměstnání plynule nenavázalo a byl rozdíl třeba 2 dny mezi zaměstnáním, tak i v případě, kdyby s Vámi současný zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, přičetla by se Vám ona nevyčerpaná ochranná lhůta z předchozího zaměstnání k ochranné lhůtě z druhého skončeného zaměstnání (nejvíce však do celkové výměry 180 kalendářních dnů). Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 5. 2018 9:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Peníze, které vám dá stát: Přídavek na děti

18. 5. 2009 | Ludmila Řezníčková | 31 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Přídavek na děti

Přídavek na děti je určen rodinám, jejichž příjmy nepřesahují 2,4násobek životního minima, od července 2009 to bude 2,5 násobek. Příjmy pro posouzení nároku na dávku se dokládají v říjnu. Přečtěte si, kde o ně požádat, kdo na ně má nárok a kolik peněz tak lze získat.

Peníze, které vám dá stát: Rodičovský příspěvek

7. 5. 2009 | Ludmila Řezníčková | 51 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Rodičovský příspěvek

Narození dítěte slušně provětrá peněženku. Druhá rána pro rodinný rozpočet přijde po skončení mateřské dovolené. Stát proto rodičům finančně pomáhá rodičovským příspěvkem. O něm je první díl nového seriálu o českých sociálních dávkách.

O jaké sociální dávky se dá žádat při ztrátě zaměstnání

5. 3. 2009 | Eva Sovová | 24 komentářů

O jaké sociální dávky se dá žádat při ztrátě zaměstnání

Krize připravila v Česku o práci již desítky tisíc lidí. Ztráta zaměstnání ohrožuje i další zaměstnance. Přinášíme přehled, o jaké sociální dávky je možné při ztrátě pracovního místa požádat, aby propad příjmů v domácnosti nebyl tak citelný.

Komu prospěje zkrácení pobírání podpory v nezaměstnanosti?

21. 8. 2008 | redakce Peníze.CZ | 14 komentářů

Komu prospěje zkrácení pobírání podpory v nezaměstnanosti?

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce zkrátit pobírání podpory v nezaměstnanosti ze šesti na pět měsíců. Více než polovinu lidí bez práce to ale bolet nebude. Komu toto nové opatření prospěje? Podělte se o názor a přečtěte si mínění ostatních.

Jak se zadlužit zodpovědně

31. 7. 2008 | Eva Sovová | 15 komentářů

Jak se zadlužit zodpovědně

Zadlužit se je vážné rozhodnutí. Občanské poradny umí bezplatně poradit, jak nespadnout do finanční pasti. Přinášíme deset základních otázek, na něž byste si měli odpovědět dříve, než se zadlužíte.

Na jaké dávky mají nárok zdravotně postižení

30. 7. 2008 | Ludmila Řezníčková | 23 komentářů

Na jaké dávky mají nárok zdravotně postižení

Zdravotně postižení mají nárok na řadu dávek. Některé jsou jednorázové, jako třeba na nákup zdravotních pomůcek či na přestavbu bytu. Jiné lze pobírat i opakovaně, například příspěvek na užívání bezbariérového bytu.

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

8. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 15 komentářů

Živitel a pečovatelka? Nebo už začneme žít moderně.

Tradiční rozdělení rolí otce jako živitele a matky jako pečovatelky přináší ekonomice nemalé ztráty. Přitom by pro začátek stačilo, aby stát umožnil a podporoval větší zapojení otců do péče o děti. Vydělaly by na tom firmy i zaměstnanci.

Díky slevě na sociální dani zaměstnanci ušetří

3. 7. 2008 | Jan Pekař | 1 komentářů

Díky slevě na sociální dani zaměstnanci ušetří

Z půl druhého procenta na čisté mzdě nikdo nezbohatne, státní rozpočet nezchudne a koalice splní předvolební sliby. Místo neúčinného snižování daní z příjmu vláda proto navrhuje snížit odvody zaměstnanců na sociální pojištění.

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

1. 7. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 16 komentářů

Vláda chce slyšet jen to, co se jí líbí

Premiér Mirek Topolánek si pochvaloval, jak dubnové hodnocení OECD podporuje reformní snažení jeho vlády. Některé pasáže zprávy ovšem vyzývají vládu ke změnám, k nimž se kabinet zatím zjevně nechystá.

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

24. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 4 komentáře

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

10. 6. 2008 | Alexandra Jachanová Doleželová | 19 komentářů

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

Zavedení dvouleté rodičovské dovolené s vyšším rodičovským příspěvkem vypadá na první pohled jako dobrý nápad. Jenže ženy, kterým dítě nepohlídají rodiče či placená chůva, si dvouletou rodičovskou nemohou dovolit. Nikdo se jim o dítě nepostará.

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

30. 5. 2008 | Eva Sovová | 6 komentářů

Osobní bankrot: jak se vyvarovat nejčastějších chyb

Soudy přijímají jen bezchybné návrhy na oddlužení. Lidé bez právního vzdělání mají s vyplněním žádosti potíže. Aby soud žádost nezamítnul pro formální nedostatky, je užitečné obrátit se na bezplatnou poradnu.

Rozpočtové výdaje Česka rostou příliš rychle

7. 5. 2008 | Jan Pekař | 4 komentáře

Rozpočtové výdaje Česka rostou příliš rychle

Výdaje českého státního rozpočtu rostou rychleji než příjmy a takřka dvakrát rychleji než celá ekonomika. Tento trend je dlouhodobý a nebezpečný.

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho schválí a přidají se k nim i senátoři a prezident, začne platit od roku 2009.

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

10. 3. 2008 | Ludmila Řezníčková

Když o dítě pečuje tatínek aneb na co jste mohli zapomenout

Otcové, kteří pečují místo matek o děti mají nárok na rodičovskou dovolenou, mohou pobírat rodičovský příspěvek a zdravotní pojištění za ně platí stát. Pořád ovšem nemohou až na výjimečné případy pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services