změna zaměstnání - ochranná lhůta

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně své situace. Pátrala jsem v zákoně a všemožně na internetu a našla jsem však pouze situace, kdy těhotná žena při změně zaměstnání měla vždy nějakou přetržku, kdy byla na ÚP, a tedy jí začala plynout ochranná lhůta ze starého zaměstnání. K mé situaci: Od prosince r. 2015 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele až do konce února 2018. Od března jsem plynule nastoupila k jinému zaměstnavateli a následně zjistila, že jsem těhotná - otěhotněla jsem ještě ve starém zaměstnání. V současnosti se nacházím ve zkušební době do konce května 2018. Můj dotaz tedy zní - pokud bych v květnu ve zkušební době dostala výpověď, bude se na mě vztahovat ochranná lhůta 180 dnů ještě z minulého zaměstnání (tedy připočítá se nevyčerpaná ochranná lhůta k té z nového zaměstnání, která však činí jen tolik dní, kolik jsem odpracovala u nového zaměstnavatele, avšak vždy činí max. 180 dnů, tedy po připočítání bych se dostala na 180 dnů), vzhledem k tomu, že jsem plynule hned nastoupila do nového zaměstnání? Termín porodu mám v polovině listopadu, tedy pokud bych se na mou situaci vztahovala ochranná lhůta 180 dní, nárok na PPM by měl vzniknout. Moc Vám děkuji za odpověď. Nejsem si jistá výkladem zákona, zda v situaci, kdy již těhotná žena plynule změní zaměstnání, existuje ochranná lhůta ze starého zaměstnání, ačkoli tato ani nemohla začít běžet, jelikož žena byla ihned znovu zaměstnána. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Otázku poslal/a:  , 19. 4. 2018 21:09

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, dle ustanovení § 15 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, činí ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (tj. zaměstnání). Pokud zaměstnání bylo kratší než 180 kalendářních dní, ochranná lhůta se tomu úměrně zkracuje. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě z tohoto nového pojištění (§ 15 odst. 2 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů). ? Jestliže jste zaměstnání trvající tři roky ukončila k 31.3 začala Vám běžet od 1.4. ochranná lhůta. Protože jste plyně vstoupila do nového zaměstnání, běh této ochranné lhůty se tím přerušil, . Pokud jste skutečně navázala, tak Z ochranné lhůty jste nic nečerpala, tudíž vám žádná nevyčerpaná nezůstala. Tudíž nemáme zde zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání. V řípadě, kdyby zaměstnání plynule nenavázalo a byl rozdíl třeba 2 dny mezi zaměstnáním, tak i v případě, kdyby s Vámi současný zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, přičetla by se Vám ona nevyčerpaná ochranná lhůta z předchozího zaměstnání k ochranné lhůtě z druhého skončeného zaměstnání (nejvíce však do celkové výměry 180 kalendářních dnů). Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

1. 5. 2018 9:21

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

4. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

S Novým rokem přišlo zvýšení částek životního minima, což ovlivnilo i výši dalších dávek. Jak je to letos s dorovnáním do životního minima, příspěvkem na péči, přídavkem na dítě, sociálním příplatkem, příspěvkem na bydlení, rodičovským příspěvkem a příspěvky pro invalidy? Spočítejte si, na co a v jaké výši máte nárok.

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Jak funguje státní kasa

28. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Jak funguje státní kasa

Státní rozpočet. Dvě slova prakticky každodenně skloňovaná nejen politiky. Pro některé z nich je to dojná kráva, pro některé z nás zase naopak černá díra na peníze. Pojďme se podívat, kde se v ní berou a kam se ztrácejí.

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

15. 11. 2005 | Martin Zika | 17 komentářů

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

Zajímá vás, co si profesor Tomeš myslí o systému spoření si na důchod do soukromých fondů? Jak hodnotí návrhy penzijní reformy jednotlivých politických stran? Chcete vědět, jak by upravil první pilíř současného systému on? Přečtěte si dokončení našeho rozhovoru.

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

10. 11. 2005 | Miroslav Škaloud | 7 komentářů

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

Podle národního akčního plánu vlády nás čeká spousta rozumných reforem. Realita ale bohužel často vypadá jinak. Např. schodek rozpočtů má klesat, ve skutečnosti ale roste. Zvýšení investic do dopravní infrastruktury by bylo chvályhodné, kdyby ale kilometr české dálnice nestál dvakrát víc než jinde v Evropě, liberalizace pracovního trhu v podání ministerstva stěží jeho pružnosti pomůže. Obdobně lze zhodnotit další kapitoly, podívejme se na ně.

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

8. 11. 2005 | Matěj Šuster | 9 komentářů

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

Lidem se prý po chystaném zvýšení minimální mzdy vyplatí pracovat. Ale vyplatí se také zaměstnavatelům tyto lidi zaměstnat? Proč se je tedy nesnaží nalákat vyšší mzdou už teď? Důvodem zvyšování minimální mzdy je spíše ochrana fiskálních zájmů státu, tedy snaha snížit úniky příjmů z daní a pojistného.

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

19. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

Minimální mzda, minimální daň a minimální odvody na pojistné jsou pro každého liberála zavrženíhodné. Jsou ale jednoznačně negativním prvkem? Český trh práce je bezpochyby nutné uvolnit, říká autorka článku, otázka však zní, jak to udělat. Jaký význam, účinnost a dopady podle ní mají tato tři "minima"? A jak je smysluplně upravit?

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

26. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

Jedním z palčivých problémů Česka je značná nezaměstnanost. Způsobuje ji vysoká cena práce, nevyhovující struktura sociálních dávek či vzdělávací systém atd. Důležité je pomoci těm, kdo pracovat chtějí a odlišit je tak od profesionálních pobíračů dávek. Jak to provést?

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

24. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 10 komentářů

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

Nový zákon o životním a existenčním minimu postoupil do druhého čtení. Má za cíl při pobírání sociálních dávek zvýhodnit lidi, kteří pracují za nízkou mzdu, před těmi, kteří se práci cíleně vyhýbají a na sociální síti parazitují. Měl by se stát základem pro zcela nový systém sociálních dávek. Co konkrétně mění?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba. To jsou hlavní změny, které má přinést novela...více

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Jako milovník výletů do přírody postrádal jídlo, které by na cestách nejen zasytilo, ale...více

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services