Otec na mateřské - mám nárok?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství jako otec. Zkusím to napsat stručně. Byl jsem studentem na VŠB a jelikož jsem měl dostatek volného času, našel jsem si ještě brigádu (DPČ), kam jsem nastoupil v listopadu 2016 a skončil v lednu 2018. V únoru 2018 jsem přešel z prezenční formy studia na dálkové a nastoupil na HPP. Výdělky na DPČ jsem měl větší než 2 500 Kč, tudíž mám zaplacené nemocenské pojištění (kromě června, července a srpna 2017 - tzn. 12 měsíců). Únor a březen jsem byl zaměstnán na HPP u stejného zaměstnavatele jako na brigádě a od dubna jsem zaměstnán u jiného zaměstnavatele také na HPP. Přítelkyně má termín porodu na 13.6.2018, já chci nastoupit na PPvM od 1.8.2018 (po 6 týdnech). Můj dotaz tedy je, mám/budu mít nárok na PPvM? (za předpokladu, že budu zaměstnán i nadále pod současným zaměstnavatelem na HPP). A pokud ano, musím formulář Příloha k žádosti o dávku, který mám od ČSSZ přinést, pouze účetní do svého současného zaměstnání, nebo i předchozího? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák Martin.

Otázku poslal/a: Martin Novák, 22. 4. 2018 22:14

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství má pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která toto dítě porodila. Musí ale splňovat stejné podmínky jako žena v příkladu výše, když se rozhodne o tuto dávku zažádat. Podmínku být pojištěn alespoň 270 dní nemusíte jako otec dítěte či manžel matky splnit u jednoho zaměstnavatele. Důležité je, aby byla obecně splněna. V období 2 let je možné dny pojištění, respektive zaměstnání, sčítat z různých pojištění.
Nicméně je zapotřebí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje (den převzetí dítěte do péče a den porodu) a podpis matky dítěte musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění, tj. OSSZ. Lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte. Do podpůrčí doby pojištěnce, který pečuje o dítě, se však započítává také doba poskytování peněžité pomoci v mateřství matce s výjimkou doby od porodu do konce 6. týdne po porodu. v případě, že máte souběh více zaměstnání, ze kterého jste byla účastná nemocenského pojištění, tak je to pro vás jen dobře, mateřská se vypočte z obou zaměstnání. Pro podrobnější informace prosím kontaktujte správu sociálního zabezpečení

1. 5. 2018 9:44

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

26. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

Jedním z palčivých problémů Česka je značná nezaměstnanost. Způsobuje ji vysoká cena práce, nevyhovující struktura sociálních dávek či vzdělávací systém atd. Důležité je pomoci těm, kdo pracovat chtějí a odlišit je tak od profesionálních pobíračů dávek. Jak to provést?

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

24. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 10 komentářů

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

Nový zákon o životním a existenčním minimu postoupil do druhého čtení. Má za cíl při pobírání sociálních dávek zvýhodnit lidi, kteří pracují za nízkou mzdu, před těmi, kteří se práci cíleně vyhýbají a na sociální síti parazitují. Měl by se stát základem pro zcela nový systém sociálních dávek. Co konkrétně mění?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

22. 7. 2005 | Zdeněk Holásek | 65 komentářů

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

Začátkem července vstoupil v účinnost zákon o registračních pokladnách. Tato norma nejenom že nebude účinným nástrojem v boji proti daňovým únikům. Některé její pasáže jsou navíc skutečnými "skvosty", bohužel jedna z dalších nepříliš potěšujících ukázek tvořivosti našich zákonodárců.

Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby

13. 7. 2005 | Dan Vořechovský | 9 komentářů

Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby

Rostoucí míra nezaměstnanosti v Německu ukazuje, že státní politika nemusí být účinným řešením. Poučení tak plyne nejen pro Němce, ale i další státy, které chtějí s nezaměstnaností bojovat dalším přerozdělováním namísto osvobození trhů od nadměrné regulace.

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

7. 7. 2005 | Kateřina Havlíčková | 11 komentářů

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

Opatření ke stabilizaci veřejných rozpočtů je několik. Mohou zvýšit příjmy rozpočtu, snížit výdaje státu, většinou dokáží obojí. Jaké léčebné procedury může státní rozpočet podstoupit?

Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?

27. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 39 komentářů

Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?

Ach ta deregulace! Jak zajistit, aby byla rychlá, efektivní a přitom sociálně únosná? Koncepce momentálně nejpreferovanější politické strany je ekonomicky propracovaná, ale příliš nemluví o sociální stránce věci. Pomůže hospodářství, nebo vyrobí další bezdomovce?

Vládní snížení daní: měl by přijít další krok

17. 6. 2005 | Martin Zika | 81 komentářů

Vládní snížení daní: měl by přijít další krok

Česká vláda schválila návrh na snížení daní. Chvályhodné je, že pokud mu požehnají i poslanci, senátoři a prezident, přinese významné úspory většině lidí. Návrh ovšem neřeší problémy, které nás z hlediska daňového systému pálí nejvíc.

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

7. 6. 2005 | Kateřina Havlíčková | 16 komentářů

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

Evropa miluje dotace a rozdává je ve velkém. Jen subvence pro zemědělce spasou 40 % unijního rozpočtu. Čím víc peněz je takto přerozdělováno, tím víc je deformován trh i samotné podnikatelské smýšlení. Cílem už není aktivně a svobodně podnikat a tvořit, ale získat dotace. Jsou potřeba, nebo EU podřezává větev vlastnímu rozvoji?

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

4. 5. 2005 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

Předsedy Občanského sdružení majitelů domů jste se ptali na to, kam vzroste nájemné v bytech, kde je dosud zmraženo. Nájemné podle něj určuje zásadně trh a ne majitelé, proto jsou obavy o dramatické nárůsty liché. Přečtěte si jeho další odpovědi.

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

2. 5. 2005 | Kateřina Havlíčková | 38 komentářů

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

Rádi byste část svých příspěvků na důchodové pojištění odváděli namísto státu přímo svým rodičům? Myšlenka to není neproveditelná a snad ani politický odpor není v tomto případě příliš pravděpodobný. Jak by takový penzijní systém mohl fungovat a jak dosáhnout fiskálně neutrálních dopadů?

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

29. 4. 2005 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

Novela zákona o státní sociální podpoře připravila lidi s doplňkovými příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (například důchodce či ženy na mateřské) o potřebné sociální dávky. Po půl roce jim nárok zase vrací. Co se mění a co musíte udělat, abyste dávku získali?

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

KB Pojišťovna má po šesti letech nového ředitele

KB Pojišťovna má po šesti letech nového ředitele

KB Pojišťovna má po šesti letech nového generálního ředitele a předsedu představenstva....více

Zemřel bankéř Jiří Kunert, dlouholetý šéf UniCredit

Zemřel bankéř Jiří Kunert, dlouholetý šéf UniCredit

Ve věku 71 let náhle zemřel Jiří Kunert. V letech 1988 až 2018 stál v čele tuzemské UniCredit...více

Zaplaťte pokutu, nařizuje falešný ERÚ. Lidem volá automat

Zaplaťte pokutu, nařizuje falešný ERÚ. Lidem volá automat

Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje domácnosti před telefonáty, v nichž podvodníci...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services