Výše podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chci se zeptat na výši podpory v nezaměstnanosti, když budu podávat výpověď z vaznych osobnich důvodu. V srpnu se budu stehovat ke svemu partnerovi se kterým budu vest společnou domácnost. Trvaly pobyt zatim menit nebudu, protože v zari mame svatbu takze zmenim prijmeni a adresu najednou v zari. Vypoved budu podavat z duvodu stehovani, snatku. Nema vyznam do zamestnani dojizdet, protoze misto pobytu je od nynejsiho zamestnani cca 100km daleko. Dekuji.

Otázku poslal/a: Jaroslava N., 11. 6. 2018 21:16

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, pokud dojde k dohodě o ukončení pracovního poměru bez vážného důvodu, bude náležet zaměstnanci - uchazeči o zaměstnání evidovaném na úřadu práce, podpora v nezaměstnanosti pouze ve výši 45 % průměrného čistého výdělku po celou délku podpůrčí doby.

Některé důvody pro skončení pracovního poměru dohodou mohou tedy být úřadem práce při rozhodování o výši podpory uváženy jako tzv. vážné důvody. Díky tomu by vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši, tak jak bylo citováno výše (65 %, 50 %, 45 %). Tzv. vážné důvody jsou uvdeny v zákoně o zaměstnanosti v § 5 písm. c) a spočívají v:
nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby (tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou),
docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele. A právě poslední bod dává prostor pro správní uvážení úřadu práce, aby i v případech, kdy byl ukončen pracovní poměr dohodou, přiznal podporu v plné výši. Stává se tak většinou v ojedinělých případech.
Situací, kterou lze zařadit pod tyto vážné důvody, může být skončení pracovního poměru zaměstnance v důsledku úplné modernizace zaměstnavatele, spočívající v zavedení zcela nových technologií. Přičemž po zaměstnanci vzhledem k jeho věku či vzdělání není objektivně spravedlivé požadovat, aby se adaptoval na nový, zcela odlišný způsob práce.

Za vážný důvod však může Úřad práce považovat i okolnost, že ke skončení pracovního poměru vede zaměstnance stěhování např. za rodinou do značně vzdáleného místa, do kterého není reálné denně dojíždět. Úřad práce může mít o vážných důvoděch pochybnosti, které vedou zaměstnance k ukončení pracovního poměru a Úřad práce se může/měl by se v rámci správního řízení dotázat, zda k ukončení pracovního poměru byl nějaký vážný důvod či důvody, a pokud ano, zaměstnanec by toto měl doložit. nicméně pro podrobnější a bližšá informace jak v dané stiuaci postupovat, abyste se vyhla snížené podpoře prosím kontaktujte přímo Úřad práce.

15. 6. 2018 19:45

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Každý čtvrtý Čech se nijak nepřipravuje na stáří, ukázal průzkum

25. 2. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Každý čtvrtý Čech se nijak nepřipravuje na stáří, ukázal průzkum

Čtvrtina obyvatel Česka si nespoří na stáří a ani si neupravuje své bydlení na bezbariérové. Ukázal to průzkum na vzorku tisíce lidí, který si nechala zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna u agentury NMS Market Research.

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

25. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

Mezi příjmy, které se počítají pro nárok na porodné, patří od ledna i rodičovský příspěvek. Naopak u daňové slevy na manželku či manžela se nic nemění.

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

23. 2. 2020 | Monika Veselíková, Petr Kučera | 38 komentářů

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

Díky zvýšení životního minima se do příjmové hranice vejde víc rodin než doteď. Na druhou stranu některé z nich o nárok přijdou, protože nově se do příjmů počítá i rodičovský příspěvek.

Spočítejte si, co přinese zvýšení životního minima. U dávek i dluhů

18. 2. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, co přinese zvýšení životního minima. U dávek i dluhů

Na dávky dosáhne víc lidí. Jde hlavně o porodné, přídavek na dítě, pomoc v hmotné nouzi a pro zdravotně postižené. Stoupne i nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci.

Důchody byly loni v plusu, státní rozpočet i tak v minusu

17. 2. 2020 | Jiří Hovorka

Důchody byly loni v plusu, státní rozpočet i tak v minusu

Důchodový systém v Česku skončil loni třetí rok v řadě v přebytku. Na penze se vybralo o 19,8 miliardy korun víc, než se vyplatilo. Částka je ale o 2,2 miliardy korun nižší než v roce 2018. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, které zveřejnila agentura ČTK.

Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

17. 2. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

Od dubna se životní minimum zvýší o 13,2 procenta. Základní částka dosáhne 3860 Kč, existenční minimum stoupne na 2490 Kč měsíčně.

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

11. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 59 komentářů

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

Vysvětlíme vám, jak se počítá budoucí důchod podle odpracovaných let a výše výdělku. Máme i kalkulačku.

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

10. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 222 komentářů

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře České republiky se ozvali proti možnému navýšení odvodů na sociální pojištění. S tím počítá návrh důchodové reformy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

9. 2. 2020 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

Přehled aktuálních pravidel a kalkulačka otcovské poporodní péče.

Mimořádná okamžitá pomoc 2020. Kdy, kolik a pro koho

7. 2. 2020 | Monika Veselíková | 8 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2020. Kdy, kolik a pro koho

Povodně, požáry, havárie. Průšvihy a nula v peněžence. Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka, která slouží k překonání nenadálých životních situací. Poradíme, kdo na finanční injekci od státu dosáhne a jak žádat.

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

7. 2. 2020 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 268 komentářů

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

Ptáme se odborníků, kde vezmeme peníze na budoucí penze. Ať projde návrh důchodové komise v jakékoli podobě. Anebo když neprojde. Porostou daně?

Příspěvek na živobytí 2020. Kdo má nárok a na kolik

6. 2. 2020 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Příspěvek na živobytí 2020. Kdo má nárok a na kolik

Poradíme, co je potřeba splnit a kde žádat. S výpočtem si poradí naše kalkulačka. Ukáže taky, co se změní po zvýšení životního minima.

Doplatek na bydlení. Komu stát pomůže v roce 2020

5. 2. 2020 | Monika Veselíková

Doplatek na bydlení. Komu stát pomůže v roce 2020

Kdo může žádat o doplatek na bydlení žádat v roce 2020, co je potřeba pro jeho přiznání splnit a kolik dělá?

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a kolik dělají

31. 1. 2020 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a kolik dělají

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto v roce 2020. Kolik dostanou hendikepovaní držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jak o dávky žádat?

Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 302 komentářů

Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje novelu, která sníží důchodový věk lidem v náročných profesích. Za každých deset let v takovém zaměstnání budou lidé moci odejít do penze o jeden rok dřív, aniž by se jim za trest snížil důchod.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services